Китара на музиканта Ноел Галахър от групата „Оейзис“ бе продадена на търг от аукционната къща „Пропстор“ за 226 800 британски лири, предаде АФП. През 1997 г. той казва, че това е най-добрата китара в света.
Музикалният инструмент е Silver Sparkle Gibson Les Paul Florentine, като Ноел Галахър записва с него третия албум на „Оейзис“ - Be Here Now, през август 1997 г. Китарата е изработена специално за него в работилницата на „Гибсън“. „Това е най-добрата китара в света“, казва музикантът в интервю за списание „Спин“ през 1997 г.
Берлинският театър „Шаубюне“, който е един от най-известните европейски театри с авангардните си постановки, е застрашен от фалит заради големите бюджетни съкращения, планирани от германската столица, предаде АФП.
„Театърът понастоящем изнася над 500 представления годишно в Берлин, като за този сезон заетостта е 99,9%. Тази голяма програма може да бъде поддържана само до края на 2025 г.“, пише институцията на своя уебсайт.
Театърът „Шаубюне“ е изложен пред сериозен риск да фалира, ако не се вземат сериозни мерки“, предупреждават от екипа му.
От няколко седмици берлинската художествена общност се активизира срещу плана на градската управа за намаляване на разходите, който предвижда съкращаване на бюджета на културния сектор с около 130 милиона евро.
Други културни институции също изразиха своето безпокойство по т
Историческият музей в Батак представя изложба, която е посветена на Борис Шаров, съобщават от културната институция.
Експозицията е подредена в музейната галерия, носеща името на художника, поясняват още те.
Идеята на изложбата е да бъдат показани картини от различните периоди на неговото творчество, съхранявани във фонда на Исторически музей - Батак, добавят още оттам.
Борис Шаров е от онези художници, които работят, отдадени изцяло на своето поприще, без излишен шум около собствената си личност. Забележително е, че на преклонна възраст той не оставя четката и остава верен на жанра, в който е най-силен - портрета, разясняват от музея.
Шаров създава неповторими и обаятелни женски образи. Като пластика и форми те отразяват стилистиката на времето. В края на 20-те и 30-те години на ХХ в. са изпълнени с вътрешна емоция. Тогава художникът се обръща към каме
В природата е заложена естетиката и ние трябва да я следваме. Това е важно за търсене и намиране на баланса и хармонията у всеки, каза художничката Мария Николова Отерстад, която подреди в хасковската галерия “Форум“ самостоятелната си изложба „Градината на мама“.
Родената в Хасково авторка е завършила Националната художествена академия- София със специалност „Художествен текстил“. Завръща се отново в България, след дългото си пребиваване в Норвегия, откъдето е съпругът й.
Днес тя е избрала за своя дом село Тънково, което се намира в община Стамболово. Преминаващите през населено място могат да срещнат табела с надпис „галерия“. Ако я последват, стигат именно до дома на Мария Николова. В селската си къща тя е отредила място, където всеки има възможност да се наслади на творчеството й. Авторката с радост помага и за
Сто и тридесет музиканти ще представят Голямата меса на Антон Брукнер в зала „България" по повод двеста години от рождението на композитора. Събитието е на 20 септември, съобщават организаторите.
Плевенската филхармония, Националният филхармоничен хор „Светослав Обретенов” и Йордан Камджалов обединяват творческата си енергия за представянето на творбата. Солисти са Вера Гиргинова – сопран, Виолета Радомирска – алт, Георги Султанов – тенор, Свилен Николов – бас.
Музикалното събитие ще започне с въведение, в което Йордан Камджалов ще сподели ключови теми, формули и идеи, заложени в изпълняваната композиция. Целта на този формат е да спомогне за по-дълбоко навлизане и преживяване на творбата и цялостния музикален
Музеят "Пикасо" в Париж открива във вторник изложба, посветена на ранните години от творчеството на американския майстор Джаксън Полък (1912–1956), белязани от влиянието на Пабло Пикасо и стенописите от мексиканската школа, съобщи АФП.
Това е първата изложба във Франция от 2008 г. на американския представител на абстрактния експресионизъм и триумфа на американското изкуство преди началото на Втората световна война. Експозицията включва сто творби, сред които и такива, собственост на Музея за съвременно изкуство в Ню Йорк, каза Джоан Снреш, кураторка на изложбата "Джаксън Полък: ранните години (1934-1947) ".
"Пикасо означава много за Полък и за цяло поколение художници. Те никога не са се срещали, но големият брат на Джаксън Полък – Чарлз (също художник - бел.ред.) му изпращал списания с репродукции на творби на Пикасо. Той бил първият посредник между съврем
През август братята Галахър - Лиъм и Ноел, обявиха, че групата им „Оейзис“ ще се събере за турне през лятото на 2025 г. Завръщането на групата от 90-те години на миналия век предизвика огромен ентусиазъм сред феновете им. Билетите за концертите бяха разграбени, а дебютният им албум Definitely Maybe, издаден преди тридесет години, отново оглави класациите през септември.
Музикалната група „Оейзис“ е създадена през 1991 г. Разпада се през 2009 г., когато водещият китарист и автор на песни Ноел Галахър обявява, че повече не може да работи със своя брат и фронтмен Лиъм.
Образът на котката върху горещ ламаринен покрив символизира женския инстинкт за надмощие. Понякога попадаме в битка за надмощие не с кого да е, а със самия живот.
Това казва режисьорът Стайко Мурджев по повод предстоящата премиера на „Котка върху горещ ламаринен покрив“ от Тенеси Уилямс в театър „София“.
„Понякога обстоятелствата, в които сме поставени, са форсмажорни ситуации, в които сме принудени да преминем в режим „оцеляване“. Това е онзи момент, когато не разумът или чувствата, а само и единствено инстинктивната ни природа е тази, която е в състояние да ни спаси. Но не инстинктът за нападение или за бягство, а онзи аспект на стоицизма - когато въпреки нажежената плоскост под голите ни стъпала, трябва да стиснем зъби и да издържим, да се задържим колкото се може по-дълго в
Фестивалът на американското кино в Довил, Франция, отбелязва 50-годишнината си със стил, след като бе разтърсен от спорове около отстраняването на френско-ливанския тромпетист Ибрахим Маалуф от журито, предаде АФП. През лятото Од Eсбер бе назначена за нова директорка на фестивала, след като замени Бруно Бард, който се оттегли след обвинения в сексуално посегателство, публикувани във френския разследващ сайт „Медиапар“.
Фестивалът започва в петък, 6 септември, и ще продължи до 15 септември. Председател на журито на кинофестивала в Довил ще бъде френският актьор Беноа Мажимел. Почетни награди ще получат Майкъл Дъглас, Натали Портман, Мишел Уилямс и Джеймс Грей.
Режисьорът Франсис Форд Копола ще представи най-новия си филм „Мегалополис“, а Шон Бейкър ще покаже продукцията „Анора“, тазгодишният победител на фестивала в Кан. Зрители
Поради големия интерес екипът на Художествената галерия в Казанлък организира втори пешеходен тур “По стъпките на Иван Милев”, съобщиха от културния институт. Обиколката ще бъде утре и ще започне от двора на Катедрален храм „Св. Йоан Предтеча“.
Припомняме, че на 22 септември десетки жители и гости на Казанлък се включиха в пешеходния тур „По следите на Иван Милев“, който премина през няколко важни за житейския и творчески път на казанлъшкия художник места. От галерията посочват, че посетителският интерес ги е провокирал не просто да повторят, а тъкмо напротив – да продължат пешеходната разходка като част от образователната платформа на институцията "Събота в галерията". Обиколката цели да повиши знанието си за художника и свързаните с него топоси в Казанлък.
Разказът този път ще започне от дворното пространство на Катедралния х
Румяна Коцева отбелязва 45 години сценична дейност и кръгла житейска годишнина с концерт на 4 декември в вала „България“.
Певицата ще представи коледни класики в свой превод на български език и с оркестрации на Славил Димитров, като преди София, ще гостува на 2 декември в Шумен, разказват организаторите.
Специални участници в концертите са Васил Петров и Никола Попов, гост музиканти са Цветан Недялков – китара, Кристиан Илиев – пиано, и Ивайло Звездомиров – бас. На сцената излиза и детския хор на Националното музикално училище „Любомир Пипков“.
Славил Димитров ще дирижира ръководената от него Симфониета Шумен в концертните изпълнения.
Прем
Съвместна изложба "Уловен миг" ще представят на първия етаж на Художествена галерия "Елена Карамихайлова" в Шумен Мария Касчиева и Галина Петкова на 29 октомври. Експозицията е подкрепена от Общинския фонд "Култура" на Община Шумен. В изложбата се включват картини на Петкова и фотографии на Касчиева.
Мария Касчиева каза, че идеята за съчетаването на две визуални изкуства е дала Галина Петкова, която по думите й е била агентът провокатор, за да се случи изложбата. "Съчетаването на изобразително изкуство и фотография е смело решение, но мисля, че много добре се съчетават, тъй като аз съм почитателка на снимките на Мария Касчиева и когато единият харесва творчеството на другия автор, нещата се получават", добави пред репортер Галина Петкова.
Фотографиите са правени около Шумен по време на нейни пътувания, а останалата част, която е свързана с изгреви, залези и море, е пра