На 20 ноември е премиерата на „Солунските атентатори“ от Георги Данаилов в Армията, съобщават от трупата на театъра.
Изложба на Гергана Змийчарова и Петринел Гочев, наречена "Неравноделни" беше открита тази вечер в закритата галерия на Българския културно-информационен център в Скопие.
Творческият тандем, който има съвместни проекти и в областта на театъра и киното, представя в Скопие 60 творби - фотография, графика, живопис, скулптура, които публиката може да види до средата на януари 2025 г.
„Това, което запали интереса ми, е, че изложбата всъщност е една любовна история, защото Гергана Змийчарова и Петринел Гочев са не само творчески тандем, но и семейство. Тъкмо затова и много хора могат да се припознаят в нея”, каза директорът на Българския културно-информационен център в Скопие Антония Велева, откривайки изложбата.
„Ние работим в различни ателиета и когато подредихме изложбата сякаш за пръв път видях работите на Гергана, а
Примабалерината Даниела Туртуманова-Стоянова и солистът на балетната трупа Теодор Цеков ще изпълнят главните роли съответно на принцеса Аврора и принц Дезире в балетния спектакъл "Спящата красавица" на 30 октомври в Държавната опера в Бургас, съобщават от културната институция в морския град.
След представленията на балетната класика в Балчик и Враца спектакълът по класическата приказка се завръща на бургаската сцена. За Теодор Цеков, получил наградата на Община Бургас по случай 24 май за постижения в областта на културата, дебютът в ролята на принц Дезире бе през октомври в Балчик. В Бургас публиката ще може да го гледа за първи път в образа.
Балетът „Спящата красавица“ е създаден по сюжета на приказката на Шарл Перо, а в оригинала си музиката за балета на П. И. Чайковски е с продължителност четири часа, като във версията на проф. Хикмет Мехме
В Индия процъфтява нискобюджетна филмова индустрия, наречена от местните медии „Моливуд“.
Нейният център е градчето Малегаон, в близост до Мумбай, където се появяват масово индийски филмови таланти, които постигат успехите си далеч от блясъка на Боливуд - при това с нищожни бюджети, предаде АФП.
Сред тях е и Шаикх Насир, независим режисьор, който е пионер в индустрията. „Киното винаги е било, нашето бягство от ежедневието и житейските ни трудности“, каза той.
На 50-годишна възраст Насир скоро ще види своя филм, вдъхновен от собствената му история, на голям международен екран. Но в родния си град режисьорът вече е суперзвезда.
Роден в Малегаон, Насир се прочува с излезлия през 2008 г. филм Malegaon Ka Superman, който разказва историята на супергерой, борещ се срещу тютюнопушенето.
Той е трябвало да прояви и
Ролята на киното е не само да представяме себе си, а да излагаме различни гледни точки. Важно за мен е в процеса на създаването на творбата да вляза в различни перспективи, сподели полската режисьорка Кинга Дембска, която гостува на варненския филмов фестивал „Любовта е лудост“, за да представи своя последен филм „Празник на огъня“, който бе показан снощи във Фестивалния и конгресен център.
Лентата е по едноименния роман на 40-годишния Якуб Малецки и разказва за двете сестри Настка, болна от церебрална парализа, и Луция, която е балерина. Режисьорката е получила покана да работи по проекта от продуцента на успешните полски заглавия „Студена война“ и „Ида“, които имат номинации и награди "Оскар".
Дембска призна, че смятала да откаже, защото винаги пише сценариите си сама, но когато прочела ръкописа, видяла, че той е съкров
Отборът „Какво пък?“ спечели голямата награда на „Предизвикателството“ във Варна, което се проведе в рамките на Фестивала на българския игрален филм „Златна роза“. Инициативата даде възможност на любители да заснемат кратък филм до 10 минути за 24 часа. Преди това те преминаха майсторски класове, водени от ментори.
Във Варна в състезанието участваха пет отбора, от които четири се представиха на финала с готови филми, които бяха прожектирани във Фестивалния и конгресен център. Техни ментори бяха режисьорът и продуцент Николай Мутафчиев, актрисата Кристина Верославова, продуцентката Веселка Кирякова и сценаристът Симеон Венциславов.
Победителите получиха чек за хиляда лева и правото филмът им да се състезава с призьорите от „Предизвикателството“ в други градове на страната за националната награда. Менторите обяс
„В сумрака на 20-и век, когато една малка част от Европа живее в мир, а друга се задушава в сенките на империи, в Солун се запалва огънят на едно от най-драматичните събития в нашата история – борбата за освобождение на Македония и Одринско от османско робство. „Солунските атентатори“ ни среща с групата на „гемиджиите“– млади мъже, готови на всичко, за да променят съдбата на своя народ. Те живеят с осъзнаването, че свободата е недостижима без жестока саможертва, но въпреки всичко продължават напред, движени от безкомпромисен идеализъм и обич към родината“, разказват от театъра.
Режисьор е Иван Урумов. Сценографията и костюмите са на Нина Пашова, музика – Добрин Векилов-Дони, хореография – Филип Миланов.
„Солунските атентатори“ увлича зрителя в свят, където напрежението и стремежа за свобода надхвърлят историческите факти. Пиесата напомня, че героизмът е не само външен подвиг, но и сложен вътрешен сблъсък, в който човек преодолява собствените си страхове и слабости. Всеки жест и всяка дума на сцената носят тежестта на предопределената жертва. Спектакълът държи публиката в постоянен емоционален заряд, карайки я да почувства пулса на онези, за които независимостта е по-скъпа от живота. „Солунските атентатори“ пробужда усещане за преклонение пред човешката воля и оставя зрителя с мисълта, че свободата винаги има своята висока цена – и са нужни хора, готови да я платят“, допълват от театър „Българска армия“.
В представлението участват Иван Радоев, Ясен Атанасов, Владимир Матеев, Васил Дуев-Тайг, Симеон Дамянов, Йордан Ръсин, Милен Миланов, Александър Дойнов, Гергана Плетньова, Ели Колева, Лиза Шопова, Луизабел Николова, Йордан Алексиев.
Разглеждам картините от изложбата „През времето“ като процеп, през който наблюдавам света. Това каза Греди Асса, който тази вечер откри новата си eкспозиция в столичната галерия „Нюанс“.
Сред присъстващите на вернисажа бяха колеги и приятели на художника. Това е поредна изложба на Греди Асса тази година. „Исках тези седем изложби поради факта, че здравословното ми състояние не винаги позволява да бъда по-адекватен и взискателен. И може би ще поспра“, каза творецът.
В „През времето“ той подрежда около 30 произведения. „Има такъв момент, в който ми се искаше по-скоро оптиката да ми стане различна. И затова, по някакъв начин, вертикалното ми дава възможност да видя и небето, земята, водата. Хоризонталното ми дава други настроения - по-минорни. В някои от тях има тъга, има самота, има дистанция. Но времето не е важно. К
На столичния площад "Вацлав Хавел" ще бъде поставена скулптура-художествен синтез "Сърцето пътува" в памет на първия президент на Чехия, световноизвестен драматург, писател, правозащитник и дисидент Вацлав Хавел, съобщават организаторите.
Откриването ще се състои на 31 октомври. Скулптурата е дело на чешкия творец проф. Курт Гебауер и е по инициатива на множество български граждани, фондациите "Софийски дискусионен форум" и "Америка за България", Столична община и Културно-информационен център на Софийския университет "Св. Климент Охридски".
Столичният общински съвет (СОС) трябваше да разгледа през май тази година на заседание предложение на зам.-кмета по култура Яна Генова и кмета на район "Средец" Трайчо Трайков за поставяне на скулптура ``Сърцето пътува`` на проф. Курт Гебауер в памет на Вацлав Хавел на едноим
Държавният културен институт (ДКИ) към Министъра на външните работи на Република България представя международната изложба „Екосъзнание“, организирана в партньорство с Българския културно-информационен център в Скопие (БКИЦ).
Експозицията ще бъде открита в галерия „Мисията“ в София на 12 ноември и ще може да бъде разгледана до 10 януари 2025 г., съобщиха от екипа на ДКИ.
Подбраните произведения от куратора и изкуствовед д-р Ана Франговска, включени в изложбата, са създадени през последните четири сесии на „Международната художествена колония Галичник“ и включват участвали художници в Колонията през изминалите четири години - съвременни творци от осем държави.
Изложбата „Екосъзнание“ бе открита в Българския културно-информационен център в Скопие през юни 2024 г. в присъствието на министъра на външните работи г-н Ив
„Митове за крал Макбет“ по Шекспир в превод на Валери Петров е четвъртата за новия сезон премиера в „Сфумато“.
Премиерата е на 9 ноември, съобщават от театралната работилница.
„Макбет“ е легенда за зараждане на злото, мистичен хорър за света, останал без ценности и идеали; кошмар, в който виденията са единствено за земен ад, кървава чернилка, която се пропива в почвата, която витае из въздуха, която се просмуква в кожите. „Макбет“ е мит за човеците, извършили най-ужасяващия грях, престъплението, което провокира онзи чудак на Ницше да завика сред тълпата: „Къде е Бог? Ще ви кажа! Ние го убихме – аз и вие!“, казва режисьорът Дарий Чавдаров.
По думите му „Макбет“ е предупреждението на Барда къ
Групата ADG7 представя „Звукът на Корея“ в София, в „Топлоцентрала“, съобщават организаторите от посолството на Република Корея в България и Корейската фондация.
По думите им ADG7 съчетава звука на минало и настояще, в търсене на радостта и свободата в сегашния момент. „Корейски народни песни от северната част на полуострова, мотиви от шамански ритуали и традиционни музикални инструменти ще ви отведат на необичайно и магично музикално пътешествие“, допълват домакините на събитието.
ADG7 е създадена през 2015 година. Състои се от деветима човека. Те използват различни корейски инструменти и вокали, базирани на народните традиции. Музиката е смесица от корейска музика, поп и фънк с весели и хумористични елементи. Пели са на известни фестивали и емблематични места