NRD Начало
Петък, 22 Ноември 2024
Начало Цветни аспекти Силви Вартан бе удостоена с почетното звание „Професор хонорис кауза“ на УниБИТ
4881
Цветни аспекти

Силви Вартан бе удостоена с почетното звание „Професор хонорис кауза“ на УниБИТ

Силви Вартан бе удостоена с почетното звание „Професор хонорис кауза“ на Университета по библиотекознание и информационни технологии (УниБИТ), съобщиха от висшето училище. „Бук-вар с различ-ни по-у-че-ния… искам да уча като някогашните деца“ - това бяха първите думи, които зачете от корицата на „Рибния буквар“ легендата на френската музика с български корен Силви Вартан, минути след като беше удостоена с почетното звание. Церемонията по връчването на традиционните символни знаци се състоя в българското посолство в Париж, където висшето училище подреди изложба „Непознатият „Рибен буквар“, посветена на 200-годишнината на уникалната енциклопедия на Петър Берон.  „Радостна съм да Ви посрещна в посолството на България в столицата на Франция да отпразнуваме исторически събития заедно“, каза в приветствието си към гостите Нейно Превъзходителство посланик Радка Балабанова

| 16 Ноември 2024, 14:16 ч.
Силви Вартан бе удостоена с почетното звание „Професор хонорис кауза“ на УниБИТ
Силви Вартан бе удостоена с почетното звание „Професор хонорис кауза“ на УниБИТ
Снимка © УниБИТ

Силви Вартан бе удостоена с почетното звание „Професор хонорис кауза“ на Университета по библиотекознание и информационни технологии (УниБИТ), съобщиха от висшето училище.

„Театър без граници“ ще представи постановката „Женско царство“ в две населени места от област Търговище.

Срещата с актьорите от международния театрален проект ще е с публиката на поповския квартал „Невски“ (13 ноември) и с тази от търговищкото село Буховци (15 ноември), съобщи кметът на селото Мариян Цанков.

Поканата към трупата идва на база дългогодишно приятелство между кмета и ръководителя й. Цанков добави, че интересът на местните хора към постановката е много голям, защото повече от 30 години театрална трупа тук не е идвала. А читалищният салон е с възможности да посрещне около 200 зрители. Съдействие по домакинството оказва и секретарят на Народно читалище „Развитие – 1906“ в Буховци Здравка Бонева.

Проектът „Театър без граници“ е създаден по инициатива на асоциация „Малка България в

Symphonity открива концертите на Таря Турунен и Марко Хиетала в България догодина, съобщават от „София мюзик ентърпрайсис“ (СМЕ). 

Познати като първата чешка симфоник пауър метъл банда, Symphonity са официалната съпорт група в турнето Living the Dream Together Tour, което ще премине и през България. Групата има издадени три студийни албума и един лайв албум, включващ записи от тазгодишното им европейско турне. В момента Symphonity са по-силни от всякога и са готови да заявят присъствие и на световната сцена, коментират от СМЕ.

Както информирахме, двата концерта на Таря Турунен и бившият й колега от Nightwish – Марко Хиетала, са в София – на 4 април в зала „Асикс арена“, и във Варна – на 2 април, в Двореца на културата

Историческият музей в Батак представя изложба, която е посветена на Борис Шаров, съобщават от културната институция.

Експозицията е подредена в музейната галерия, носеща името на художника, поясняват още те.

Идеята на изложбата е да бъдат показани картини от различните периоди на неговото творчество, съхранявани във фонда на Исторически музей - Батак, добавят още оттам.

Борис Шаров е от онези художници, които работят, отдадени изцяло на своето поприще, без излишен шум около собствената си личност. Забележително е, че на преклонна възраст той не оставя четката и остава верен на жанра, в който е най-силен - портрета, разясняват от музея.

Шаров създава неповторими и обаятелни женски образи. Като пластика и форми те отразяват стилистиката на времето. В края на 20-те и 30-те години на ХХ в. са изпълнени с вътрешна емоция. Тогава художникът се обръща към каме

Габровският спектакъл „Приятнострашно“ от Яна Борисова гостува отново в София, в „Театро“ , на 22 ноември, съобщават от драматичния театър „Рачо Стоянов".

Режисьор е Валерия Минева-Георгиева.

„Какво си представяте, когато чуете думата „приятнострашно“? Приятнострашно е да признаеш, че си влюбен.  Приятнострашно е да се довериш на приятел. Приятнострашно е да не знаеш истината. Приятнострашно е да си самотен. Приятнострашно е да имаш мечта. Приятнострашно е да се оставиш на съдбата“, се казва в анонса към спектакъла. 

„Текстът на Яна Борисова е докосване до фините страни на човешките взаимоотношения. Разминаванията в живота и съзидателната скрита сила на самотата са представени с топлота и разбиране.

Дарина Янева празнува 60-ата си годишнина с изложбата „Поетика на мимолетното“.

Експозицията ще бъде изложена в столичната галерия „Българи“ от 12 ноември до 6 декември, информират организаторите.

„Още в 2002 г. световното списание Pastel Artist International я представи на страниците си сред десетте най-добри специалисти в техниката на сух пастел за септември – октомври. През следващите десетилетия тя упорито и последователно продължи да дълбае в тази техника известна като техниката на малкия формат. И резултатът е пред нас. Широкомащабни листи запечатали както пробива в традиционното схващане за размера на творбите, но още нещо и не по-маловажно умение да се докосне до пресъздаването на природните отрязъци и намери техния пластичен еквивалент – знак“, казва изкуствоведът Аксиния Джурова.

По думите й това са пейз

„Бук-вар с различ-ни по-у-че-ния… искам да уча като някогашните деца“ - това бяха първите думи, които зачете от корицата на „Рибния буквар“ легендата на френската музика с български корен Силви Вартан, минути след като беше удостоена с почетното звание.

Церемонията по връчването на традиционните символни знаци се състоя в българското посолство в Париж, където висшето училище подреди изложба „Непознатият „Рибен буквар“, посветена на 200-годишнината на уникалната енциклопедия на Петър Берон. 

„Радостна съм да Ви посрещна в посолството на България в столицата на Франция да отпразнуваме исторически събития заедно“, каза в приветствието си към гостите Нейно Превъзходителство посланик Радка Балабанова. Ректорът на УниБИТ проф. дн Ирена Петева благодари за топлото посрещане и за отзивчивостта да пренесем историята на България в съвременна Франция.

Проф. д.ик.н. Стоян Денчев откри тържеството, обяснявайки колко е престижно да съчетаем честването на два века български учебник и приобщаването на звездата г-жа Вартан към академичната общност на УниБИТ. 

„Щастлива съм за тази чест, украсихте ме с огърлие, на което пише нашите български букви А, Б, В“, възкликна Силви Вартан, облечена в академична тога и с грамота в ръце. В знак на благодарност тя спонтанно запя песента, превърнала се в нейна визитна картичка - „Я кажи ми, облаче ле бяло“, с което трогна присъстващите. 

Изложба „Корейско изкуство“ може да бъде посетена в  музейна галерия “Шарова къща“ на Историческия музей в Батак, съобщиха от културната институция.

Преди повече от 1000 години корейски майстори на приложното изкуство започват да украсяват мебели и други предмети от бита с черупки на мекотело. В днешно време  майсторите  се опитват да  разширят възможностите  на тези специални естествени материали и да ги използват в различни занаяти, разясняват от музея.

В резултат на това през 60-те години на миналия век се създава нов вид мозайка от раковини,  съчетаваща елементи на приложни и изящни изкуства. В мозайка манньонхва блясъкът и цветът на черупката са основният материал, добавят още те.

В Корея, страната на утринната свежест, заобиколена  с морета от  три страни, художниците разполагат с богат избор

Българският режисьор Митко Бозаков поставя пиесата „Работилницата на живота“ от израелския драматург Ханох Левин за първи път на българска сцена. Продуцент на спектакъла е Театрално-музикален и филхармоничен център – Разград, а премиерата в София е на 12 октомври в „Театро отсам канала“, съобщават организаторите.

Ханох Левин е поет, драматург и режисьор, автор на десетки пиеси, които се и играят и днес, 25 години след смъртта му, включително и в България. На столична сцена е познат с „Всеки иска да живее" в Сатирата, „П.О.Р.Н.О.“ в Yalta Art Room.

„Работилницата на живота“ разказва забавна и трогателна история за това дали е възможно сбъдването на онази мечта, която всеки човек има – да

Изложба за будителите на Родопите през Възраждането бе открита днес в Регионалната библиотека „Н. Вранчев“ – филиал „Стар център“ в Смолян.

Експозицията възкресява образите на родопските просветители, духовници, учители йеромонах Григорий (Поп Глигорко), Рада Казалийска, Христо Попконстантинов, Стою Шишков и други.

Гости на откриването на изложбата бяха ученици от СОУ „Св. св. Кирил и Методий“.

Освен с националните будители, трябва да се гордеем и с талантливите хора на Родопите, които са ни оставили много богата писменост и култура, каза при откриването Светлана Хаджиева, библиотекар.

Тя допълни, че в изложбата са представени основоположниците на просветното дело в Средните Родопи. Йеромонах Григорий е пръв родопски книжовник и борец за национална българска църква, основоположник на школа в Родопите, която успя

Пламена Мангова (пиано) и Райнер Хонек (цигулка), концертмайстор на Виенската филхармония, свирят със „Софийски солисти“ на 6 ноември в зала „България“, съобщават организаторите от общинския културен институт „Красно село“. 

Диригент е Константин Добройков.

В първата част на вечерта ще звучат вариации върху тема на Франк Бридж, оп. 10 - творбата, която носи на Бенджамин Бритън международна слава. Тя е написана по поръчка на диригента Бойд Нийл. Във втората част за първи път на сцената на зала „България“ ще излезе Райнер Хонек заедно с известната българска пианистка Пламена Мангова. Те ще изпълнят Концерт за пиано, цигулка и струнен оркестър (1823) на Менделсон Бартолди.

Райнер Хонек е род

Българската национална телевизия (БНТ) ще отбележи 65 години от създаването си на 7 ноември, съобщават от обществената медия.

„БНТ е символ на доверието, на стойностите и устойчивите тенденции. Нашата обществена мисия е да опазваме българската идентичност с отговорност и всеотдайност. За БНТ е важно да предоставя висококачествено съдържание, което с тематично многообразие да удовлетворява изискванията на зрителите, отговаряйки на съвременните телевизионни стандарти“, казва генералният директор на БНТ Емил Кошлуков.

Годишнината ще бъде отбелязана в централната емисия „По света и у нас“, когато на екран ще се завърне Радина Червенова и ще си партнира с Даниел Чипев. В седмицата между 4 ноември и 8 ноември водещи ще бъдат още двойките Аделина Радева и Георги Любенов, Костадин Филипов и Добрина Чешмеджиева, Филипа Огнянова и Симеон Иванов. Василена

Г-жа Вартан и съпругът Тони Скоти, с когото тя пристигна, разгледаха изложбата. Експозицията представя седемте издания на „Буквар с различни поучения“ на д-р Петър Берон, които се пазят във фондовете на Националната библиотека „Св. св. Кирил и Методий“.

Куратори на изложбата – 12 постера, които представят емблематични страници на българската книжовност, са доц. Красимира Александрова, директор на НБКМ, д-р Бояна Минчева, доц. д-р Васил Загоров и гл. ас. д-р Христо Христов. Тази изложба ще украсява и ЮНЕСКО в Париж от 10 декември нататък.

Ден преди това тържество учени от УниБИТ проведоха кръгла маса, посветена на Петър Берон като европейски учен в Българския културен център в Париж.

Отбелязването на 200 години от издаването на първия новобългарски учебник „Буквар с различни поучения“ („Рибният буквар“) бе под патронажа на Националната комисия за ЮНЕСКО на Република България и Министерството на културата на Република България. /ХК

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Белослава представя нов сингъл
Белослава представя нов сингъл на концерт, който ще се състои на 21 декември във Военния клуб. Премиерната песен „Харесвам те” ще звучи в компанията на джазмените JP3 и ...
Китара, купена от Джордж Харисън като тийнейджър, беше продадена за над 1 млн. британски лири
Китара, купена от покойния член на "Бийтълс" Джордж Харисън за около 58 британски лири в тийнейджърските му години, беше продадена на търг за над 1 милион британски лири (1,27 мили ...
С изложба на Десислава Минчева, галерия „Папийон“ открива ново пространство
В Деня на християнското семейство, с изложбата на Десислава Минчева „Намиб. Пясъци - небе“, варненската галерия „Папийон“ открива ново пространство, което н ...
Пламен Цолов: Целта ни е да покажем, че за изкуството няма граници (Интервю)
"Приятелските отношения между нашите две страни са в постоянно и трайно развитие", каза посланикът на Република България в Кралство Мароко Пламен Цолов в интервю за местен всекидне ...
Сандански ще има честта да бъде последният град от турнето на Лили Иванова за тази година
Сандански е последният град от турнето на Лили Иванова в страната. Утре в 20:00 часа в Домът на културата в града започва концертът на примата на българската естрада. "Този конце ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
Берлинският театър „Шаубюне“ е застрашен от фалит заради намаляване на бюджета
Берлинският театър „Шаубюне“, който е един от най-известните европейски театри с авангардните си постановки, е застрашен от фалит заради големите бюджетни съкращения, п ...
Фестивалът на оперното и балетно изкуство вдигна завеса за 54-ти път
Фестивалът на оперното и балетно изкуство (ФОБИ) в Стара Загора дава посока в лабиринта от музикални събития, каза директорът на Държавната опера в града Огнян Драганов при открива ...
Белгийският певец Стромай бе отличен от крал Филип
Певецът Стромай беше отличен от краля на Белгия - Филип, за изключителни заслуги в областта на изкуството, литературата или науката, на церемония в двореца в Брюксел, предаде АФП. ...
Pink Floyd History ще възродят магията на легендарната група
Спектакълът Pink Floyd History Live е музикално и мултимедийно шоу, което пресъздава пет десетилетия музикални шедьоври на легендарната група Pink Floyd. Водени от страстта си към ...
Венецианският театър „Ла Фениче“ отмени първото си представление за сезона
Венецианският музикален театър „Ла Фениче“ във Венеция отмени първото си представление за сезона за първи път от повече от 30 години насам поради протест на персонала, ...
Тикер в 06:00 ч.
Берлинският театър „Шаубюне“, който е един от най-известните европей ...
Начало Цветни аспекти
4881
Цветни аспекти

Силви Вартан бе удостоена с почетното звание „Професор хонорис кауза“ на УниБИТ

Силви Вартан бе удостоена с почетното звание „Професор хонорис кауза“ на Университета по библиотекознание и информационни технологии (УниБИТ), съобщиха от висшето училище.„Бук-вар с различ-ни по-у-че-ния… искам да уча като някогашните деца“ - това бяха първите думи, които зачете от корицата на „Рибния буквар“ легендата на френската музика с български корен Силви Вартан, минути след като беше удостоена с почетното звание.

| 16 Ноември 2024, 14:16 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Силви Вартан бе удостоена с почетното звание „Професор хонорис кауза“ на УниБИТ
Силви Вартан бе удостоена с почетното звание „Професор хонорис кауза“ на УниБИТ
Снимка © УниБИТ

Силви Вартан бе удостоена с почетното звание „Професор хонорис кауза“ на Университета по библиотекознание и информационни технологии (УниБИТ), съобщиха от висшето училище.

„Бук-вар с различ-ни по-у-че-ния… искам да уча като някогашните деца“ - това бяха първите думи, които зачете от корицата на „Рибния буквар“ легендата на френската музика с български корен Силви Вартан, минути след като беше удостоена с почетното звание.

„Театър без граници“ ще представи постановката „Женско царство“ в две населени места от област Търговище.

Срещата с актьорите от международния театрален проект ще е с публиката на поповския квартал „Невски“ (13 ноември) и с тази от търговищкото село Буховци (15 ноември), съобщи кметът на селото Мариян Цанков.

Поканата към трупата идва на база дългогодишно приятелство между кмета и ръководителя й. Цанков добави, че интересът на местните хора към постановката е много голям, защото повече от 30 години театрална трупа тук не е идвала. А читалищният салон е с възможности да посрещне около 200 зрители. Съдействие по домакинството оказва и секретарят на Народно читалище „Развитие – 1906“ в Буховци Здравка Бонева.

Проектът „Театър без граници“ е създаден по инициатива на асоциация „Малка България в

Symphonity открива концертите на Таря Турунен и Марко Хиетала в България догодина, съобщават от „София мюзик ентърпрайсис“ (СМЕ). 

Познати като първата чешка симфоник пауър метъл банда, Symphonity са официалната съпорт група в турнето Living the Dream Together Tour, което ще премине и през България. Групата има издадени три студийни албума и един лайв албум, включващ записи от тазгодишното им европейско турне. В момента Symphonity са по-силни от всякога и са готови да заявят присъствие и на световната сцена, коментират от СМЕ.

Както информирахме, двата концерта на Таря Турунен и бившият й колега от Nightwish – Марко Хиетала, са в София – на 4 април в зала „Асикс арена“, и във Варна – на 2 април, в Двореца на културата

Историческият музей в Батак представя изложба, която е посветена на Борис Шаров, съобщават от културната институция.

Експозицията е подредена в музейната галерия, носеща името на художника, поясняват още те.

Идеята на изложбата е да бъдат показани картини от различните периоди на неговото творчество, съхранявани във фонда на Исторически музей - Батак, добавят още оттам.

Борис Шаров е от онези художници, които работят, отдадени изцяло на своето поприще, без излишен шум около собствената си личност. Забележително е, че на преклонна възраст той не оставя четката и остава верен на жанра, в който е най-силен - портрета, разясняват от музея.

Шаров създава неповторими и обаятелни женски образи. Като пластика и форми те отразяват стилистиката на времето. В края на 20-те и 30-те години на ХХ в. са изпълнени с вътрешна емоция. Тогава художникът се обръща към каме

Габровският спектакъл „Приятнострашно“ от Яна Борисова гостува отново в София, в „Театро“ , на 22 ноември, съобщават от драматичния театър „Рачо Стоянов".

Режисьор е Валерия Минева-Георгиева.

„Какво си представяте, когато чуете думата „приятнострашно“? Приятнострашно е да признаеш, че си влюбен.  Приятнострашно е да се довериш на приятел. Приятнострашно е да не знаеш истината. Приятнострашно е да си самотен. Приятнострашно е да имаш мечта. Приятнострашно е да се оставиш на съдбата“, се казва в анонса към спектакъла. 

„Текстът на Яна Борисова е докосване до фините страни на човешките взаимоотношения. Разминаванията в живота и съзидателната скрита сила на самотата са представени с топлота и разбиране.

Дарина Янева празнува 60-ата си годишнина с изложбата „Поетика на мимолетното“.

Експозицията ще бъде изложена в столичната галерия „Българи“ от 12 ноември до 6 декември, информират организаторите.

„Още в 2002 г. световното списание Pastel Artist International я представи на страниците си сред десетте най-добри специалисти в техниката на сух пастел за септември – октомври. През следващите десетилетия тя упорито и последователно продължи да дълбае в тази техника известна като техниката на малкия формат. И резултатът е пред нас. Широкомащабни листи запечатали както пробива в традиционното схващане за размера на творбите, но още нещо и не по-маловажно умение да се докосне до пресъздаването на природните отрязъци и намери техния пластичен еквивалент – знак“, казва изкуствоведът Аксиния Джурова.

По думите й това са пейз

Церемонията по връчването на традиционните символни знаци се състоя в българското посолство в Париж, където висшето училище подреди изложба „Непознатият „Рибен буквар“, посветена на 200-годишнината на уникалната енциклопедия на Петър Берон. 

„Радостна съм да Ви посрещна в посолството на България в столицата на Франция да отпразнуваме исторически събития заедно“, каза в приветствието си към гостите Нейно Превъзходителство посланик Радка Балабанова. Ректорът на УниБИТ проф. дн Ирена Петева благодари за топлото посрещане и за отзивчивостта да пренесем историята на България в съвременна Франция.

Изложба „Корейско изкуство“ може да бъде посетена в  музейна галерия “Шарова къща“ на Историческия музей в Батак, съобщиха от културната институция.

Преди повече от 1000 години корейски майстори на приложното изкуство започват да украсяват мебели и други предмети от бита с черупки на мекотело. В днешно време  майсторите  се опитват да  разширят възможностите  на тези специални естествени материали и да ги използват в различни занаяти, разясняват от музея.

В резултат на това през 60-те години на миналия век се създава нов вид мозайка от раковини,  съчетаваща елементи на приложни и изящни изкуства. В мозайка манньонхва блясъкът и цветът на черупката са основният материал, добавят още те.

В Корея, страната на утринната свежест, заобиколена  с морета от  три страни, художниците разполагат с богат избор

Българският режисьор Митко Бозаков поставя пиесата „Работилницата на живота“ от израелския драматург Ханох Левин за първи път на българска сцена. Продуцент на спектакъла е Театрално-музикален и филхармоничен център – Разград, а премиерата в София е на 12 октомври в „Театро отсам канала“, съобщават организаторите.

Ханох Левин е поет, драматург и режисьор, автор на десетки пиеси, които се и играят и днес, 25 години след смъртта му, включително и в България. На столична сцена е познат с „Всеки иска да живее" в Сатирата, „П.О.Р.Н.О.“ в Yalta Art Room.

„Работилницата на живота“ разказва забавна и трогателна история за това дали е възможно сбъдването на онази мечта, която всеки човек има – да

Изложба за будителите на Родопите през Възраждането бе открита днес в Регионалната библиотека „Н. Вранчев“ – филиал „Стар център“ в Смолян.

Експозицията възкресява образите на родопските просветители, духовници, учители йеромонах Григорий (Поп Глигорко), Рада Казалийска, Христо Попконстантинов, Стою Шишков и други.

Гости на откриването на изложбата бяха ученици от СОУ „Св. св. Кирил и Методий“.

Освен с националните будители, трябва да се гордеем и с талантливите хора на Родопите, които са ни оставили много богата писменост и култура, каза при откриването Светлана Хаджиева, библиотекар.

Тя допълни, че в изложбата са представени основоположниците на просветното дело в Средните Родопи. Йеромонах Григорий е пръв родопски книжовник и борец за национална българска църква, основоположник на школа в Родопите, която успя

Пламена Мангова (пиано) и Райнер Хонек (цигулка), концертмайстор на Виенската филхармония, свирят със „Софийски солисти“ на 6 ноември в зала „България“, съобщават организаторите от общинския културен институт „Красно село“. 

Диригент е Константин Добройков.

В първата част на вечерта ще звучат вариации върху тема на Франк Бридж, оп. 10 - творбата, която носи на Бенджамин Бритън международна слава. Тя е написана по поръчка на диригента Бойд Нийл. Във втората част за първи път на сцената на зала „България“ ще излезе Райнер Хонек заедно с известната българска пианистка Пламена Мангова. Те ще изпълнят Концерт за пиано, цигулка и струнен оркестър (1823) на Менделсон Бартолди.

Райнер Хонек е род

Българската национална телевизия (БНТ) ще отбележи 65 години от създаването си на 7 ноември, съобщават от обществената медия.

„БНТ е символ на доверието, на стойностите и устойчивите тенденции. Нашата обществена мисия е да опазваме българската идентичност с отговорност и всеотдайност. За БНТ е важно да предоставя висококачествено съдържание, което с тематично многообразие да удовлетворява изискванията на зрителите, отговаряйки на съвременните телевизионни стандарти“, казва генералният директор на БНТ Емил Кошлуков.

Годишнината ще бъде отбелязана в централната емисия „По света и у нас“, когато на екран ще се завърне Радина Червенова и ще си партнира с Даниел Чипев. В седмицата между 4 ноември и 8 ноември водещи ще бъдат още двойките Аделина Радева и Георги Любенов, Костадин Филипов и Добрина Чешмеджиева, Филипа Огнянова и Симеон Иванов. Василена

Проф. д.ик.н. Стоян Денчев откри тържеството, обяснявайки колко е престижно да съчетаем честването на два века български учебник и приобщаването на звездата г-жа Вартан към академичната общност на УниБИТ. 

„Щастлива съм за тази чест, украсихте ме с огърлие, на което пише нашите български букви А, Б, В“, възкликна Силви Вартан, облечена в академична тога и с грамота в ръце. В знак на благодарност тя спонтанно запя песента, превърнала се в нейна визитна картичка - „Я кажи ми, облаче ле бяло“, с което трогна присъстващите. 

Г-жа Вартан и съпругът Тони Скоти, с когото тя пристигна, разгледаха изложбата. Експозицията представя седемте издания на „Буквар с различни поучения“ на д-р Петър Берон, които се пазят във фондовете на Националната библиотека „Св. св. Кирил и Методий“.

Куратори на изложбата – 12 постера, които представят емблематични страници на българската книжовност, са доц. Красимира Александрова, директор на НБКМ, д-р Бояна Минчева, доц. д-р Васил Загоров и гл. ас. д-р Христо Христов. Тази изложба ще украсява и ЮНЕСКО в Париж от 10 декември нататък.

Ден преди това тържество учени от УниБИТ проведоха кръгла маса, посветена на Петър Берон като европейски учен в Българския културен център в Париж.

Отбелязването на 200 години от издаването на първия новобългарски учебник „Буквар с различни поучения“ („Рибният буквар“) бе под патронажа на Националната комисия за ЮНЕСКО на Република България и Министерството на културата на Република България. /ХК

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Белослава представя нов сингъл
Китара, купена от Джордж Харисън като тийнейджър, беше продадена за над 1 млн. британски лири
С изложба на Десислава Минчева, галерия „Папийон“ открива ново пространство
Пламен Цолов: Целта ни е да покажем, че за изкуството няма граници (Интервю)
Сандански ще има честта да бъде последният град от турнето на Лили Иванова за тази година
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Ноември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Калейдоскоп
Берлинският театър „Шаубюне“ е застрашен от фалит заради намаляване на бюджета
Авансцена
Фестивалът на оперното и балетно изкуство вдигна завеса за 54-ти път
Творчески отражения
Белгийският певец Стромай бе отличен от крал Филип
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.