Комедията "Аз, досадникът" ще се играе в Брацигово на 18 ноември, понеделник. Представлението ще бъде представено в Народно читалище "Васил Петлешков", съобщават от културната институция.
Общинският драматичен театър "Апостол Карамитев" в Димитровград подготвя забавни инициативи за малките си зрители, съобщиха от пресслужбата на общинска администрация.
Половин час преди всяко куклено представление във фоайето на театъра домакините ще посрещат децата с музикални изпълнения, с кътове за рисуване, където те ще могат да се изявяват на белия лист заедно с актьорите и с възможност за включване в работилници за създаване на кукли от чорапчета.
Освен преди постановките, изненадите за малките зрители ще продължат и след тях, допълниха организаторите. Екипът на димитровградския театър се е погрижил децата да имат близки срещи с актьорите и да разгледат куклите от представлението, както и да си направят снимки с тях във фоайето.
А накрая на театралния ден всеки малък зрител ще си тръгне от театъра със специален балон, като подарък със спомен от прежи
Етноджаз формацията “Аутентик” (Outhentic) ще представи България на Международния джаз фестивал в Кайро, който ще се състои от 31 октомври до 8 ноември, каза основателят на фестивала Амро Салах. Провеждането на престижния музикален форум и участието на групата се осъществява с подкрепата на българското посолство в Египет.
В тазгодишното 16-о издание ще участват артисти от петнадесет държави. Освен България това са Египет, Дания, Испания, Португалия, Австрия, Австралия, Чехия, Германия, Бразилия, Нидерландия, Италия, Полша, Великобритания и Швейцария. Програмата включва и филмови прожекции, уъркшопове, джемсесии, фотоизложба и детска програма.
“Аутентик” е основана през 2012 година от Живко Василев (кавал и пиано) и Райна Василева (вокал и перкусии). През 2018 г. към групата се присъединяват Борислав Илиев (китара) и Стоил (ударни инструмен
Банан, залепен на стената със сребристо тиксо - творба на италианския концептуален художник Маурицио Кателан, предизвика поредната сензация на пазара на изкуство в Ню Йорк, след като беше купен за 6,2 милиона долара, съобщиха световните агенции.
Новият собственик на творбата, озаглавена "Комик", е американският предприемач от китайски произход Джъстин Сун - основател на платформата за криптовалути Трон (Tron).
В изявление за "Сотбис" Сун каза: "Това не е просто изкуство. То представлява културен феномен, който създава мостове между световете на изкуството, меметата и криптовалутната общност".
Тридесетгодишният Джъстин Сун обеща да изяде банана в уникално художествено преживяване и да почете мястото му както в историята на изкуството, така и в популярната култура.
През 2021 г. името на предприемача нашумя, след като придоби скулптурата "Носът" на А
С концерт на група "Фондацията" и празнични илюминации завърши Фестивалът на сармата и кюфтето, който се провежда в Генерал Тошево по повод празника на града. Преди това концерт за гостите и жителите на Генерал Тошево имаше и концерт на Професионален фолклорен ансамбъл "Добруджа" с главен художествен ръководител Стоян Господинов. Кметът Валентин Димитров поведе и дълго хоро на площад "Бялата лястовица".
Във финала на вечерта над един час събралата се публика пя заедно с "Фондацията" познатите български хитове.
Гост на Фестивала на сармата и кюфтето бе кулинарят Ути Бъчваров, който заедно със своя екип и доброволци от Генерал Тошево приготвиха голямо количество руска салата по тошевска рецепта и гигантски кюфтета, които бяха раздадени заедно с чаша червено вино на всеки желаещ.
Град Генерал Тошево отбелязва своя празник на 8 ноември по решение
Юлиан Костов издава втория си сингъл – Home (My Gaia), съобщават от „Орфей мюзик“.
През следващите месеци артистът пуска пет песни, а с дистрибуцията се заемат „Орфей мюзик“ и Warner Music Group през лейбъла си Yuli.
Home (My Gaia) е първото самостоятелно парче на Костов, след дебютната му песен Rain с Мария Драгнева, продуцирана от Бат Венци, която събра над 15 000 стрийма в Spotify за първия месец, в повече от 50 държави, с 3 000 слушатели и 600+ запазвания. В Youtube има 30 000 гледания на описания от Юлиан Костов като „клип-неклип“, който визуализира създаването на Rain в студиото Sugar Base.
R&B песента Home (My Gaia) е втората от петте планирани песни, които Костов ще издава и бележи първото сътрудничество с музикалния артист и продуцент
Автор на представлението е Франсис Вебер, а режисьор - Богдан Петканин. Сценографията е дело на Милен Боричев, музикалното оформление е на Искрен Тончев. В комедията участват актьорите Александър Кадиев, Мариан Бачев, Асен Лозанов, Тихомир Благоев, Цветана Радушева, Марио Гълъбов и Рашко Марков.
Една изключително свежа комедия, в която двамата актьори Мариан Бачев и Сашо Кадиев играят наемен убиец и самоубиец в две съседни хотелски стаи, пише в рецензията за постановката. Единият има мишена за убиване, другият е нещастно влюбен - естествено, има и любовен триъгълник, представят сюжета организаторите.
Комедията се игра през септември в Драматично-куклен театър "Константин Величков" в Пазарджик.
Изложба „Зад маската: светлини и сенки“ ще бъде открита на 3 септември в Общинската художествена галерия "Петър Персенгиев" в Нови пазар.
В нея са включени различни ангели, клоуни, арлекини, маски и баби Яги, част от колекцията на дългогодишния председател на Народното читалище „Христо Ботев - 1872" Емил Мирчев.
Директорът на галерията Борислава Борисова каза , че в изложбата светът на фантазията, мистиката и комедията се преплитат, за да разкрият многопластовата същност на човешката душа. Експозицията ще остане експонирана до 6 октомври.
„Изложбата е едно незабравимо пътуване през разнообразието на човешките емоции и идентичности. Всяка зала разкрива различен аспект от нашата същност – от комичните и трагични лица на клоуните, през мистиката на Баба Яга, до театралните игри на арлекините. Навсякъде, между фигурите, разпръснатите м
Хиляди електрически проводници, клавиши, микрочипове и компютърни компоненти създават инсталацията на Елиас Симе на тазгодишното издание на Венецианското биенале на изкуствата.
ДА ВЪЗСТАНОВИМ ВРЪЗКАТА С ОКОЛНАТА СРЕДА
Елиас Симе е роден в Етиопия през 1968 г. Той е мултидисциплинарен художник, известен най-вече с мащабните си релефи, изработени от рециклирана потребителска електроника. Симе е мотивиран от желанието да възстановим и преразгледаме връзката си с околната среда, разказват от Grimm Gallery. По думите им авторът използва техники за сплитане и наслояване, за да създаде огромни мозайки, съставени от клавиатури, вериги, кабели и всякакъв вид електронни отпадъци, внесени в родната му страна. Тези материали се доставят от най-големия пазар на открито в Африка, разположен в етиопската столица Адис Абеба, отбелязват още от галерията.
С традиционно шествие на камили в Тополовград се откри Международният фестивал на любителските комедийни театри, пантомима и сатира “Велко Кънев”.
Това е 27-ото издание на форума.
По централната градска част дефилираха четириногите Султан и Емир, символи на древния поминък на местните хора в региона.
Общо 17 постановки ще могат да изгледат зрителите на фестивала от днес до 29 септември. От тях 12 постановки са на родни трупи и пет - на състави от българските диаспори в чужбина - Сърбия, Молдова, Украйна, Италия и Турция. Всички представления ще се играят на български език.
Фестивалът е под патронажа на вицепрезидента Илияна Йотова и се организира от Министерството на културата, Изпълнителната агенция за българите в чужбина, Съюзът на артистите в България, Съюзът на народните читалища, Община Тополовград и читалище „Св. Св. Кирил и Мето
Вдъхновението в музиката идва от най-различни страни, но най-вече от работа. То е свързано с рутина и дисциплина, с това да си готов да седнеш, да пишеш и да сортираш ценните идеи.
Това каза в интервю контрабасистът Васил Хаджигрудев, който представи премиерно във Варна своя авторски албум „Секстет“. По думите му това е мнение и на негови колеги, професионални музиканти, които са споделяли, че също разчитат не на вдъхновението, а на работата.
Албумът „Секстет“ е записан през 2021 г. заедно с музикантите Росен Захариев - тромпет, Арнау Гарофе - тенор саксофон, Димитър Льолев - алт саксофон, Владислав Мичев - тромбон, тромпет, бас и Борислав Петров - барабани. Всички композиции и аранжименти са на Хаджигрудев. Във Варна в състава на алт саксофон свири Иван Йорданов.
По думите на автора албумът се разпространява във всички платф
Фондация „Жоан Миро“ в Барселона и музеят „Матис“ в Ница, Франция, организират съвместна изложба, изследваща връзката между двамата художници, съобщава сайтът на музея „Матис“.
Изложбата е ситуирана в музея "Матис" и може да бъде разгледана до 29 септември.
На пръв поглед връзката между двамата художници изглежда парадоксална – те принадлежат към различни поколения (Анри Матис е роден през 1868 г., а Жоан Миро – през 1893 г.) и се асоциират с различни течения в изкуството.
Матис принадлежи към фовизма, а Миро е сюрреалист.
Естетическите им търсения също са различни – Матис се интересува от декоративната хармония, докато Миро се вълнува от необичайното и неочакваното.
Известна е близостта между Миро и Пабло Пикасо, но не връзката с Матис, коментира в. "Монд" по повод изложбата.