Малки пластики на Диана Тончева и пачуърк творби на Агнес Данкова са представени в изложба, подредена в арт център „Къща на художниците“ в Плевен.
Тази вечер е 14-ият фестивал за поп и рок музика „София“, в подкрепа на българската музика и общественозначими каузи, съобщават организаторите. Зала 1 на НДК е домакин на събитието, в навечерието на празника на столицата.
За призовите места тази година се състезават 14 нови песни. И този път селекционна комисия, съставена от утвърдени автори на музика, текст и аранжимент и представители на радиостанции, изпита „затруднение“ при избора на песните, посочват от екипа на фестивала.
Песента на публиката се избира от зрителите, слушателите и публиката. Тя може да бъде подкрепена с есемес на единен дарителски номер 17 777 с текст DMS BUDNI + съответния номер на песен (напр. DMS BUDNI 1, DMS BUDNI 2, DMS BUDNI 3 и т.н. до 14). Средствата от приходите от гласуването с есемес са в полза на благотворителната кампания
Чувстваме се много горди, че можем да представим това археологическо наследство на нашата публика във Вила "Гети", също така много развълнувани и малко притеснени, каза в интервю Сара Е. Коул, съкуратор на изложбата изложбата "Древна Тракия и античният свят: Съкровища от България, Румъния и Гърция", която изследва културните отношения между траките и техните съседи в продължение на две хилядолетия.
"Подготовката за изложба от такава важност, значимост отне много време. Постигнахме споразумения с българското Министерство на културата и с нашите партньори от Националния археологически институт с музей в София“, каза другият куратор Йенс Дейнър. Той допълни, че работата е започнала преди около шест години, но е била забавена от КОВИД. „Но най-накрая сме тук, развълнувани сме и очакваме с нетърпение да приемем голям брой специални гости тази вечер", добави той.
Главните женски роли в 100-те най-печеливши филма са намалели до 30 на сто през 2023 г., съобщи електронното издание "Скрийн дейли", като цитира проучване.
Изследването е на инициативата Annenberg Inclusion и основателката й Стейси Л. Смит.
Данните сочат, че нивото на главните женски роли е спаднало с 14 процента спрямо 2022 г. Малък напредък е постигнат по отношение на броя на герои момичета или жени, които използват гласа си в продукциите. Те вече са 32 на сто в сравнение с 30 на сто през 2007 г., когато започва проучването.
Авторите са обхванали 1700 от най-касовите продукции и са оценили 75 328 роли, за да проучат представителството по пол, раса/етническа принадлежност, ЛГБТК+ идентичност и герои с увреждания, отбелязва "Скрийн дейли".
Според данните в около 11 на сто от историите през 2023 г. има баланс между половете или момичета и жени са 4
Мюзикълът „Йоан – синът на гърма“ се завръща на сцената на кино „Люмиер“ – на 5 и 6 ноември, съобщи Антон Радославов – създател, режисьор, сценарист и автор на музиката.
Зад продукцията стоят над 70 души, като 40 от тях са на сцената. Всички те, професионалисти и любители, се обединяват в името на изкуството и посланието, което мюзикълът носи, включвайки се напълно безвъзмездно в проекта.
„В сценария, художествената измислица умело се преплита с библейския сюжет, за да създаде нещо невиждано на българската сцена. Въпреки че думите и действията на героите имат връзка с историческата реалност, по времето на събитията, описани в евангелията, декорите, костюмите и озвучаването са модернистични, и създават обстановка на съвременна железопътна гара. Това е метафора на живота –
„Съединението прави силата“ е темата на фотоконкурса, обявен от Община Приморско по повод Деня на Съединението на Княжество България с Източна Румения, който отбелязваме на 6 септември. Това съобщиха от общинската администрация на официалната си фейсбук страница.
Всеки желаещ да се включи трябва да изпрати своите авторски снимки в срок до 7 септември на посочения от организаторите имейл адрес. В периода от 8-ми до 10 септември ще се проведе публично гласуване във фейсбук страницата на Община Приморско, където ще бъдат публикувани снимките. Печелившата снимка ще бъде определена на база най-голям брой събрани харесвания.
Кметът на Община Приморско Иван Гайков ще награди победителя във фотоконкурса, който ще бъде обявен на 11 септември, посочиха от общинската администрация.
Допълнителна информация може да бъде намерена на фейсбук страницата на Община П
Изложбата обединява две на пръв поглед контрастиращи изкуства – при едното в основата му е металът, а в другото е платът, но според авторките творбите им се допълват.
Диана Тончева е познат автор в Плевен. От 2017 г. досега всяка година представя творбите си в самостоятелна или съвместна изложба. В настоящата експозиция показва 21 нови пластики, правени през последната година. Този път нямам тема за разлика от предишни години, сега пластиките са ми най-различни – птици, котки, летящи към небето момичета, отбеляза Тончева.
Не бях си помислила за изложба все още, но Диана ме покани, каза Агнес Данкова. С пачуърк тя се занимава от близо две години.
Изложбата ми няма никаква тематика, показвам много разнородни неща, защото отскоро се занимавам с пачуърк и пробвам най-различни техники, за да разбера за себе си коя би ми допаднала най-много. Пачуъркът има най-различни видове техники и е един почти необятен свят за откриване. Не бих се нарекла творец или художник с платове, по-скоро съм занаятчия и се гордея с това, защото занаятчийството е в основата на изкуството, подчерта Агнес.
Бих поканила хората да разгледат изложбата, за да видят какво представлява пачуъркът, който е много популярен в редица европейски държави, да покажа колко красиви неща могат да се правят от малки парченца плат, каза още тя.
Юлия Станкова отбелязва 70-ия рожден ден с изложбата „Наивноидеалистично или емотикони на душата“.
Тя ще бъде от 22 октомври до 5 ноември в столичната галерия „Париж“, може да бъде разгледана и онлайн в сайта на галерията, съобщават организаторите.
По думите на екипа Юлия Станкова ще покаже своите дванадесет платна, които ще са придружени от каталог, който обхваща всичко най-важно, сътворено от нея дотук и е озаглавен „Изцеление“.
„Изложбата засяга един нов език на общуване, който отдавна вече се е настанил в комуникацията ни из социалните мрежи и канали, а именно наличието на емотикони. Тези малки личица – емоции много често изчерпват думите ни, заместват ги и сякаш казват всичко. Усмивчици, сърчица, смръщени вежди, почервеняли от яд главички, изплезени езичета, крейзи изражения и много сълзички от смях или тъга
Общо 39 филма на социална и екологична тематика ще бъдат показани в шестото издание на Международния филмов фестивал „На брега“ в края на лятото, в София, съобщават организаторите.
Събитието ще продължи пет вечери – от 30 август до 1 септември в рамките на фестивала „Реките на София”, както и на 8 и 11 септември в кино „Кабана“, в парка пред НДК.
Документално кино от цял свят е с фокус към опазването на околната среда, игрални филми, късометражна селекция на социални теми и експериментално кино. Ще бъдат представени също еко инсталация от предмети, изхвърлени в природата и намерени по време на доброволчески почиствания. Ще има информационен щанд за инициативи на „Грийнпийс“.
„Тематичните прожекции предлагат на зрителит
Творческият екип на плевенската арт школа „Колорит“ се завърна с награди от 25-о издание на Международна среща на младежкото изкуство „Евора 2024“ в Португалия. Това съобщи ръководителят на школата Майя Ананиева.
Заедно с нея в международния форум са участвали Пламена Захариева (14 г.) и Елена Георгиева (15 г.). Двете момичета са отличени за творбите си на тема „Творческо пресъздаване на художествена творба от Музея в Евора“, създадени по време на пленера, съпътстващ младежката среща. В него са участвали близо 50 млади художници от различни страни. Пламена е отличена с втора награда, а Елена с поощрителна.
Повод за поканата към плевенската школа за участие в международната среща са отличените рисунки на нейните възпитаници от конкурса за рисунка „Евора 2024“ на тема „Чудесата на морското дъно“. В индивидуалното
Тино „бутилира“ лятото в новата си песен „Жажда“. В началото на залязващото лято на 2024 година, в почивката на една музикална репетиция за предстоящите му концерти, певецът започва да създава музиката на това, което съвсем скоро ще се превърне в един от потенциалните му следващи сингли, разказват от „Орфей мюзик“.
Още същия ден Тино написва и текста на един дъх, но продължава да работи по звученето на песента в продължение на целия си традиционен варненски престой обратно у дома. Не след дълго е готов за нейното финализиране, за което се обръща към своя приятел и колега Искрен Тончев-Искрата, с когото вече са били в екип.
„Искрата е колкото артист и творец, толкова и майстор в аранжирането и продуцирането на музика. В това отношение се уч
Новооткритата изложба във виенския Музей за приложно изкуство (МАК), озаглавена „AUT NOW. 100 × австрийски дизайн за 21-ви век“, представя 100 обекта на 100 дизайнери от една държава, създадени за 25 години, групирани в 25 категории.
Изложбата прави пъстър преглед на разнообразието и иновативната сила на австрийския продуктов дизайн през новото хилядолетие въз основа на 100 дизайнерски обекта.
По четири обекта във всяка от 25-те тематични категории - от A до Z - отразяват разнообразието от предмети, които са проектирани и произведени в Австрия от 2000 година до днес. Това са особено забележителни австрийски продуктови дизайни. AUT (абревиатурата за Австрия) NOW дава възможност за функционален, концептуален и поетичен поглед на качествата на съвременния дизайн.
Дефинираните 25 категории позволяват задълбочен подхо
Изложбата ще остане в Къщата на художниците до 4 декември.