Евгени Генчев посвещава песен на борбата с вътрешните демони
Евгени Генчев посвещава песента „Докога ще продължаваш?" на борбата с вътрешните демони. Процесът на писане започва в края на лятото, когато артистът се вдъхновява от сюитата „Пер Гинт“ на Григ.
„Там се разказва за борбата с вътрешните демони на главния герой и това да се изправиш пред себе си. Използвахме този мотив както като музика, така и като драматургия в песента“, казва Евгени Генчев
Евгени Генчев посвещава песента „Докога ще продължаваш?" на борбата с вътрешните демони. Процесът на писане започва в края на лятото, когато артистът се вдъхновява от сюитата „Пер Гинт“ на Григ.
Румънски скулптор създаде метална рокля с тегло приблизително 55 килограма, направена от 4-милиметрови стоманени жици, заварени една с друга, и метален костюм, вдъхновени от 3-годишната му дъщеря, предаде румънската агенция Аджерпрес.
Двете творби символизират среща в бъдещето между бащата и неговата 18-годишна дъщеря на бал.
Роклята и костюмът са изработени от скулптора Андрей Ръзван Гицъ по поръчка на румънски хотел.
„Повечето от моите скулптури са по поръчка на клиенти и тази е за мой клиент, който искаше място, където хората да могат да правят красиви снимки за Instagram. Разбрахме се да направим рокля и костюм, а творбите посветих на дъщеря си. Дъщеря ми сега е на 3 години и 8 месеца. Аз съм създателят на тези творби, но ги посвещавам на хората, които са ми скъпи, това е моята тайна. Представих си, че дъщеря ми навършва 18 години и отивам с нея
Данийл Хармс е успявал да гледа на ужасното през чувството за хумор. Дори на собствения си провал е гледал отгоре, отчуждено, през хумора. Това казва режисьорът Ростислав Георгиев по повод премиерата на „За явленията и съществуванията“ в „Сфумато“.
В представлението по текстове на големия руски писател–абсурдист (1905-1942) участват наскоро завършилите млади актьори Александър Танев, Добромир Цветков, Лора Тенчева, Ростислав Шипочки и София Джустрова.
„Струва ми се, че диктаторите нямат чувство за хумор и самоирония. В едни такива напрегнати времена, чувството за хумор е нещо, което може да съхрани човечността у човека“, казва още Георгиев. По думите му спектакълът е създаден на колажен принцип, от най-различни текстове,
Борис Праматаров създава „Грешно въображение“ с новата си изложба, която е специално направена за галерия „Ко-оп“. Експозицията може да бъде разгледана от 2 до 20 октомври, съобщават организаторите.
По думите на екипа изложбата показва персонажи, черно-бели или многоцветни, които оживяват на границата на въображаемото. Това променя физическото и придава нов смисъл на реалността. „Маски, поглъщащи в себе си цели светове, митични създания, окултни вярвания, динозаври… Всичко това е събрано в поредицата от рисунки на Борис Праматаров, които той описва като „въплъщаващи празните представи, затворени и обречени на съществуване само в съзнанието“, разказват още организаторите.
На 12 октомври ще има работилница, водена от Борис Праматаров, уточняват от екипа.
Борис Праматаров е български визуален артист, живеещ в Бр
Филмът "Татами" е плод на безпрецедентното сътрудничество между двойка режисьори от две страни, които са непримирими врагове - Иран и Израел, както и лъч надежда по време на война, предаде АФП.
"Татами" излиза на екран във Франция на 4 септември.
Филмът разказва за борбата на иранската джудистка Лейла и нейната треньорка Мариам, които по време на Световното първенство в Грузия отказват да изпълнят заповедта на своето правителство да се оттеглят от турнира, за да не се изправят срещу израелска атлетка.
"В училище научих, че Израел не съществува", казва пред АФП иранската актриса Зар Амир, бежанка във Франция и сърежисьорка на филма, в който изпълнява и ролята на Мариам.
"Така че не ни е позволено да работим заедно, да се срещаме, да се сприятеляваме или да се състезаваме срещу този въображаем враг", казва тя.
Сърежисьорът на "Татами"
Шестдесет и пет години след публикуването на еротичния роман „Емануела“ и петдесет години след излизането на неговата екранизация, по кината тръгва нова версия, която е по-различна от предишната, предаде АФП.
Главната роля на Емануела изпълнява френската актриса Ноеми Мерлан. Тази екранизация на „Емануела“ се различава от оригиналния роман на Еманюел Арсан от 1959 г.
Режисьор на пълнометражния филм е Одре Диуан, а продукцията открива филмовия фестивал в Сан Себастиан в Испания. От другата седмица лентата тръгва по кината във Франция. Това е третият филм на Одре Диуан, която спечели „Златен лъв“ във Венеция през 2021 г. за „Събитието“.
Филмът „Емануела" от 1874 г. на режисьора Жуст Жакен привлича 50 млн. зрители в целия свят. Според Камий Моро, авторка на биографичната книга за живота на писателка
„Там се разказва за борбата с вътрешните демони на главния герой и това да се изправиш пред себе си. Използвахме този мотив както като музика, така и като драматургия в песента“, казва Евгени Генчев.
Музиката е създадена съвместно с Йоан Николаев (L Padr3), който е помогнал за оформянето на стила и звученето на песента. Текстът е на Ваня Щерева.
„В миналото си имах момент, в който изпаднах в една от най-дълбоките дупки, в които съм бил някога. Спал съм по чужди подове половин година. Бях в безтегловност. Чувствах се безсилен. Най-близките ми ме виждаха като разочарование. За това усещане и за процеса да се върнеш към себе си говоря в тази песен“, разказва Евгени Генчев.
По думите му песента говори за връщането към себе си, преодоляване на вътрешните демони и възстановяването след лични кризи.
„Видеото е нещо, от което трябва да почувстваш лек дискомфорт, да може да те хване за гърлото, да те провокира да се замислиш. Съдържа драма, съблазън, лек ужас (horror) и зловещи моменти, и е изпълнен с емоция – също както в живота. Снимките бяха доста вълнуващи. Типично за себе си, излязох извън зоната си на комфорт за някои сцени, за да може да имаме максимално въздействащи кадри. Изключително приятно изненадан съм от работата на целия екип и актрисите, които се включиха в него. Радвам се, че Жоро Пеев се върза на акъла ми и създадохме нещо красиво, което да има потенциала да остане в съзнанието на хората. Той успя да организира моите луди идеи и визуализации на различните сцени, да ги развие и да им придаде един завършен вид“, допълва Евгени Генчев.
Проектът „В света на музиката” на Плевенската филхармония гостува в Сливен на 7 ноември, съобщиха организаторите.
Цигуларят Веско Ешкенази, акордеонистката Вероника Тодорова и оркестърът на Плевенската филхармония под диригентството на Георги Милтиядов ще изпълнят на сцената на зала "Сливен" програмата, отличена с приза „Музикален проект на годината”.
В концертите са включени, както класически произведения, така и заглавия от популярната музика в аранжимент за симфоничен оркестър и солисти.
Публиката ще чуе творби от Йохан Себастиан Бах, Антонио Вивалди, Волфганг Амадеус Моцарт, Росини, Менделсон, Арам Хачатурян, Петко Стайнов, Ренцо Руджери, Астор Пиацола, Енио Мориконе, Джон Уилямс, както и от Майкъл Джексън, Queen, AC/DC.
Музикалната селекция включва и две авторски произведения на Вероника Тодорова - Dance on the river и
Той все още носи памперси, но само за няколко месеца се превръща в звезда в Инстаграм и завладява международната арт сцена - на 3 годинки Лоран Шварц от Бавария е наричан от някои медии "Мини Пикасо".
Неговите ярко оцветени абстрактни платна вече висят по стените на любители на изкуството по целия свят.
В ателието си в малък кът в семейната къща в Нойбойерн, Германия, невръстният художник рисува творбите си - често по-големи от самия него, като използва четки, валяци или просто покритите си с боя пръсти. Лоран открива тази своя страст през ноември миналата година, докато е на почивка в семеен хотел във Фойерщайн, в който има арт работилница. Собствениците му разказват, че малчуганът е хванал уверено четката и е започнал да рисува по хартията, сякаш никога не е правил нищо друго. По време на престоя си той посещава арт ателието още
Пиесата „Дългият път към звездите“ беше представена на сцената на Драматичния театър „Драгомир Асенов“ в Монтана по време на пътуващия фестивал „Красива наука“, който днес се провежда в града.
Чрез пиесата пред публиката се представят актуални открития за космоса, като в ролята на кандидат за президент в телевизионно студио бе доц. Владимир Божилов. Той пропагандира своите идеи за налагане на научни методи при вземане на политически решения и за инвестиции в космически изследвания, чрез които да бъдат открити нови планети, подобни на Земята, на които има вода и други условия за живот на хората. Според героя на доц. Божилов Земята има „срок на годност“ и човечеството трябва да търси нов дом в космоса.
По време на пиесата той представи новите открития в космоса и новите планети, което стана възможно благодарение на новите т
"Оейзис" истерия завладя света, след като братята Ноел и Лиъм Галахър обявиха, че се събират за серия от концерти през 2025 г.
Двамата отново ще имат съвместни сценични изяви след сериозния разрив, довел и до разпадането на британската група през 2009 г. Тогава, малко преди концерт в Париж, китаристът и основен автор на песни Ноел обяви, че не може повече да работи с брат си. Шоуто не се състоя, а от "Оейзис" обявиха, че спират да съществуват.
Почитателите на музиката на братята Галахър от доста време се надяват, че групата, сформирана първоначално през 1991 г., ще се събере отново, особено след като в последните години има индикации, че отношенията между Лиъм и Ноел се затоплят.
На 27 август т.г., точно в 8 часа сутринта британско време, беше съобщено, че те ще се качат заедно на сцената през лятото догодина за първи път от 16 години, като засега са п
Надписът от Пистирос или така нареченият „Ветренски надпис“ от фонда на Археологически музей "Проф. Мечислав Домарадски" в град Септември е част от експонатите на четиринадесет музея от България, които участват в изложба в музея „Дж. Пол Гети“ в Лос Анджелис, САЩ.
Както информирахме, четиринадесет музея от България с общо над 150 предмета ще участват в изложбата „Древна Тракия и античният свят. Съкровища от България, Румъния и Гърция“ в музея „Дж. Пол Гети“, Лос Анджелис, САЩ. Българските предмети представляват над 90% от всички експонати, включени в изложбата. Експозицията ще продължи от 3 ноември до 3 март 2025 г.
През 1988 г. в землището на град Ветрен, община Септември, започват разкопки на обект, намиращ се на левия бряг на р. Марица, довели до откриването на голям търговски център, емпорион Пистирос, изиграл огромна
По думите му клипът включва и „интересни моменти със заснети плъхове“, които се оказали „супер сладки и леко страхливи“: „Жаки, нашият демон във видеото, показа изключително търпение и издръжливост в процеса на маскиране. Мисля, че се получи перфектната комбинация между стряскащо и съблазнително“.
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща.
Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
Фестивалът на оперното и балетно изкуство (ФОБИ) в Стара Загора дава посока в лабиринта от музикални събития, каза директорът на Държавната опера в града Огнян Драганов при открива ...
Лейди Гага, рок групата „Грийн дей“ и американският рапър Пост Малоун ще бъдат хедлайнери на музикалния фестивал „Коачела“ през април 2025 г., предаде АФП.
...
Екипът на Националния военноисторически музей гостува в Художествената галерия в Казанлък на 23 ноември.
Това съобщават от галерията в официалната си фейсбук страница. Събитието е ...
Спектакълът „С гръб към залеза“ гостува на Драматично - куклен театър "Константин Величков" на 11 декември, съобщиха от културната институция.
В него участват актьорит ...
Изпълнителят Стефан Илчев ще представи пред публика две свои нови песни.
Това ще се случи по време на неговия концерт на 2 декември в Културен дом НХК в Бургас, съобщи Стефан Илче ...
Берлинският театър „Шаубюне“, който е един от най-известните европейски театри с авангардните си постановки, е застрашен от фалит заради големите бюджетни съкращения, п ...
Фестивалът на оперното и балетно изкуство (ФОБИ) в Стара Загора дава посока в лабиринта от музикални събития, каза директорът на Държавната опера в града Огнян Драганов при открива ...
Певецът Стромай беше отличен от краля на Белгия - Филип, за изключителни заслуги в областта на изкуството, литературата или науката, на церемония в двореца в Брюксел, предаде АФП.
...
Спектакълът Pink Floyd History Live е музикално и мултимедийно шоу, което пресъздава пет десетилетия музикални шедьоври на легендарната група Pink Floyd.
Водени от страстта си към ...
Венецианският музикален театър „Ла Фениче“ във Венеция отмени първото си представление за сезона за първи път от повече от 30 години насам поради протест на персонала, ...
Евгени Генчев посвещава песен на борбата с вътрешните демони
Евгени Генчев посвещава песента „Докога ще продължаваш?" на борбата с вътрешните демони.„Там се разказва за борбата с вътрешните демони на главния герой и това да се изправиш пред себе си. Използвахме този мотив както като музика, така и като драматургия в песента“, казва Евгени Генчев.
Евгени Генчев посвещава песента „Докога ще продължаваш?" на борбата с вътрешните демони. Процесът на писане започва в края на лятото, когато артистът се вдъхновява от сюитата „Пер Гинт“ на Григ.
„Там се разказва за борбата с вътрешните демони на главния герой и това да се изправиш пред себе си. Използвахме този мотив както като музика, така и като драматургия в песента“, казва Евгени Генчев.
Румънски скулптор създаде метална рокля с тегло приблизително 55 килограма, направена от 4-милиметрови стоманени жици, заварени една с друга, и метален костюм, вдъхновени от 3-годишната му дъщеря, предаде румънската агенция Аджерпрес.
Двете творби символизират среща в бъдещето между бащата и неговата 18-годишна дъщеря на бал.
Роклята и костюмът са изработени от скулптора Андрей Ръзван Гицъ по поръчка на румънски хотел.
„Повечето от моите скулптури са по поръчка на клиенти и тази е за мой клиент, който искаше място, където хората да могат да правят красиви снимки за Instagram. Разбрахме се да направим рокля и костюм, а творбите посветих на дъщеря си. Дъщеря ми сега е на 3 години и 8 месеца. Аз съм създателят на тези творби, но ги посвещавам на хората, които са ми скъпи, това е моята тайна. Представих си, че дъщеря ми навършва 18 години и отивам с нея
Данийл Хармс е успявал да гледа на ужасното през чувството за хумор. Дори на собствения си провал е гледал отгоре, отчуждено, през хумора. Това казва режисьорът Ростислав Георгиев по повод премиерата на „За явленията и съществуванията“ в „Сфумато“.
В представлението по текстове на големия руски писател–абсурдист (1905-1942) участват наскоро завършилите млади актьори Александър Танев, Добромир Цветков, Лора Тенчева, Ростислав Шипочки и София Джустрова.
„Струва ми се, че диктаторите нямат чувство за хумор и самоирония. В едни такива напрегнати времена, чувството за хумор е нещо, което може да съхрани човечността у човека“, казва още Георгиев. По думите му спектакълът е създаден на колажен принцип, от най-различни текстове,
Борис Праматаров създава „Грешно въображение“ с новата си изложба, която е специално направена за галерия „Ко-оп“. Експозицията може да бъде разгледана от 2 до 20 октомври, съобщават организаторите.
По думите на екипа изложбата показва персонажи, черно-бели или многоцветни, които оживяват на границата на въображаемото. Това променя физическото и придава нов смисъл на реалността. „Маски, поглъщащи в себе си цели светове, митични създания, окултни вярвания, динозаври… Всичко това е събрано в поредицата от рисунки на Борис Праматаров, които той описва като „въплъщаващи празните представи, затворени и обречени на съществуване само в съзнанието“, разказват още организаторите.
На 12 октомври ще има работилница, водена от Борис Праматаров, уточняват от екипа.
Борис Праматаров е български визуален артист, живеещ в Бр
Филмът "Татами" е плод на безпрецедентното сътрудничество между двойка режисьори от две страни, които са непримирими врагове - Иран и Израел, както и лъч надежда по време на война, предаде АФП.
"Татами" излиза на екран във Франция на 4 септември.
Филмът разказва за борбата на иранската джудистка Лейла и нейната треньорка Мариам, които по време на Световното първенство в Грузия отказват да изпълнят заповедта на своето правителство да се оттеглят от турнира, за да не се изправят срещу израелска атлетка.
"В училище научих, че Израел не съществува", казва пред АФП иранската актриса Зар Амир, бежанка във Франция и сърежисьорка на филма, в който изпълнява и ролята на Мариам.
"Така че не ни е позволено да работим заедно, да се срещаме, да се сприятеляваме или да се състезаваме срещу този въображаем враг", казва тя.
Сърежисьорът на "Татами"
Шестдесет и пет години след публикуването на еротичния роман „Емануела“ и петдесет години след излизането на неговата екранизация, по кината тръгва нова версия, която е по-различна от предишната, предаде АФП.
Главната роля на Емануела изпълнява френската актриса Ноеми Мерлан. Тази екранизация на „Емануела“ се различава от оригиналния роман на Еманюел Арсан от 1959 г.
Режисьор на пълнометражния филм е Одре Диуан, а продукцията открива филмовия фестивал в Сан Себастиан в Испания. От другата седмица лентата тръгва по кината във Франция. Това е третият филм на Одре Диуан, която спечели „Златен лъв“ във Венеция през 2021 г. за „Събитието“.
Филмът „Емануела" от 1874 г. на режисьора Жуст Жакен привлича 50 млн. зрители в целия свят. Според Камий Моро, авторка на биографичната книга за живота на писателка
Музиката е създадена съвместно с Йоан Николаев (L Padr3), който е помогнал за оформянето на стила и звученето на песента. Текстът е на Ваня Щерева.
„В миналото си имах момент, в който изпаднах в една от най-дълбоките дупки, в които съм бил някога. Спал съм по чужди подове половин година. Бях в безтегловност. Чувствах се безсилен. Най-близките ми ме виждаха като разочарование. За това усещане и за процеса да се върнеш към себе си говоря в тази песен“, разказва Евгени Генчев.
Проектът „В света на музиката” на Плевенската филхармония гостува в Сливен на 7 ноември, съобщиха организаторите.
Цигуларят Веско Ешкенази, акордеонистката Вероника Тодорова и оркестърът на Плевенската филхармония под диригентството на Георги Милтиядов ще изпълнят на сцената на зала "Сливен" програмата, отличена с приза „Музикален проект на годината”.
В концертите са включени, както класически произведения, така и заглавия от популярната музика в аранжимент за симфоничен оркестър и солисти.
Публиката ще чуе творби от Йохан Себастиан Бах, Антонио Вивалди, Волфганг Амадеус Моцарт, Росини, Менделсон, Арам Хачатурян, Петко Стайнов, Ренцо Руджери, Астор Пиацола, Енио Мориконе, Джон Уилямс, както и от Майкъл Джексън, Queen, AC/DC.
Музикалната селекция включва и две авторски произведения на Вероника Тодорова - Dance on the river и
Той все още носи памперси, но само за няколко месеца се превръща в звезда в Инстаграм и завладява международната арт сцена - на 3 годинки Лоран Шварц от Бавария е наричан от някои медии "Мини Пикасо".
Неговите ярко оцветени абстрактни платна вече висят по стените на любители на изкуството по целия свят.
В ателието си в малък кът в семейната къща в Нойбойерн, Германия, невръстният художник рисува творбите си - често по-големи от самия него, като използва четки, валяци или просто покритите си с боя пръсти. Лоран открива тази своя страст през ноември миналата година, докато е на почивка в семеен хотел във Фойерщайн, в който има арт работилница. Собствениците му разказват, че малчуганът е хванал уверено четката и е започнал да рисува по хартията, сякаш никога не е правил нищо друго. По време на престоя си той посещава арт ателието още
Пиесата „Дългият път към звездите“ беше представена на сцената на Драматичния театър „Драгомир Асенов“ в Монтана по време на пътуващия фестивал „Красива наука“, който днес се провежда в града.
Чрез пиесата пред публиката се представят актуални открития за космоса, като в ролята на кандидат за президент в телевизионно студио бе доц. Владимир Божилов. Той пропагандира своите идеи за налагане на научни методи при вземане на политически решения и за инвестиции в космически изследвания, чрез които да бъдат открити нови планети, подобни на Земята, на които има вода и други условия за живот на хората. Според героя на доц. Божилов Земята има „срок на годност“ и човечеството трябва да търси нов дом в космоса.
По време на пиесата той представи новите открития в космоса и новите планети, което стана възможно благодарение на новите т
"Оейзис" истерия завладя света, след като братята Ноел и Лиъм Галахър обявиха, че се събират за серия от концерти през 2025 г.
Двамата отново ще имат съвместни сценични изяви след сериозния разрив, довел и до разпадането на британската група през 2009 г. Тогава, малко преди концерт в Париж, китаристът и основен автор на песни Ноел обяви, че не може повече да работи с брат си. Шоуто не се състоя, а от "Оейзис" обявиха, че спират да съществуват.
Почитателите на музиката на братята Галахър от доста време се надяват, че групата, сформирана първоначално през 1991 г., ще се събере отново, особено след като в последните години има индикации, че отношенията между Лиъм и Ноел се затоплят.
На 27 август т.г., точно в 8 часа сутринта британско време, беше съобщено, че те ще се качат заедно на сцената през лятото догодина за първи път от 16 години, като засега са п
Надписът от Пистирос или така нареченият „Ветренски надпис“ от фонда на Археологически музей "Проф. Мечислав Домарадски" в град Септември е част от експонатите на четиринадесет музея от България, които участват в изложба в музея „Дж. Пол Гети“ в Лос Анджелис, САЩ.
Както информирахме, четиринадесет музея от България с общо над 150 предмета ще участват в изложбата „Древна Тракия и античният свят. Съкровища от България, Румъния и Гърция“ в музея „Дж. Пол Гети“, Лос Анджелис, САЩ. Българските предмети представляват над 90% от всички експонати, включени в изложбата. Експозицията ще продължи от 3 ноември до 3 март 2025 г.
През 1988 г. в землището на град Ветрен, община Септември, започват разкопки на обект, намиращ се на левия бряг на р. Марица, довели до откриването на голям търговски център, емпорион Пистирос, изиграл огромна
По думите му песента говори за връщането към себе си, преодоляване на вътрешните демони и възстановяването след лични кризи.
„Видеото е нещо, от което трябва да почувстваш лек дискомфорт, да може да те хване за гърлото, да те провокира да се замислиш. Съдържа драма, съблазън, лек ужас (horror) и зловещи моменти, и е изпълнен с емоция – също както в живота. Снимките бяха доста вълнуващи. Типично за себе си, излязох извън зоната си на комфорт за някои сцени, за да може да имаме максимално въздействащи кадри. Изключително приятно изненадан съм от работата на целия екип и актрисите, които се включиха в него. Радвам се, че Жоро Пеев се върза на акъла ми и създадохме нещо красиво, което да има потенциала да остане в съзнанието на хората. Той успя да организира моите луди идеи и визуализации на различните сцени, да ги развие и да им придаде един завършен вид“, допълва Евгени Генчев.
По думите му клипът включва и „интересни моменти със заснети плъхове“, които се оказали „супер сладки и леко страхливи“: „Жаки, нашият демон във видеото, показа изключително търпение и издръжливост в процеса на маскиране. Мисля, че се получи перфектната комбинация между стряскащо и съблазнително“.
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща.
Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.