От 13 до 19 декември продължава 28-ото издание на „Златен ритон“ в Пловдив, съобщават от Националния филмов център (НФЦ).
В конкурсната програма ще се състезават 53 документални и анимационни филма, а паралелното извънконкурсно издание „Открити хоризонти“ ще представи още 19 филмови проекта.
Режисьорът Ники Илиев представи новия си филм „Без крила“ на Фестивала на българския игрален филм „Златна роза“ във Варна. Той е негов сценарист и режисьор, оператор е Симеон Кермекчиев, музиката е на Иван Тишев.
След пет частни филма, за първи път се почувствах като режисьор, след като получихме финансиране от Националния филмов център с близо половин милион лева за продукцията, каза на пресконференцията Ники Илиев. Той добави, че е благодарен за подкрепата, защото без държавна помощ е нямало как да се получи такъв продукт.
Реших да изляза от зоната си на комфорт с хумористичните истории, които снимах досега, и да направя нещо различно, призна авторът. Предложението дошло от продуцента Башар Рахал, който останал вдъхновен след една публична среща с параолимпиеца, световен шампион на дълъг скок, Михаил Христов. Илиев решава да разкаж
Държавен куклен театър Габрово ще открие своят нов сезон с премиера на спектакъла "Главатарят, който искал да плени месечината" на 26 септември. Това съобщи директорът на културната институция Алфидин Раифов.
"Главатарят, който искал да плени месечината" е по мотиви на турска народна приказка. Заглавието е част от образователната система по български език и литература за пети клас.
Новата постановка в репертоара на ДКТ-Габрово е предназначена за семейна публика и е създадена по идея на режисьора Валентин Владимиров – Валяка, под чиято режисура театърът има признание и награди от фестивални участия през изминалите сезони, информират от културната институция.
За първи път е поканен от директора на държавната институция и режисьор специално за художественото осветление на спектакъла - известният в средите Дизайнер осветление – Ивайло Марков
Актьорите Захари Бахаров и Теодора Духовникова ще гостуват за втори път на бургаска сцена с постановката „Това не го казвай!“ под режисурата на Явор Гърдев. Публиката ще може да ги гледа на 11 септември в Летния театър в крайморския град, съобщиха от "Артвент".
Спектакълът е френска комедия по текст на Саломе Льолуш, отличен с три номинации за наградата "Молиер" през 2022 г. Сюжетът разказва за двама герои с много особени характери, които си казват всичко. "Той е без скрупули, провокира и не си мълчи. Тя е без филтър, нахална и надменна. Те се обичат, но прекарват по-голямата част от времето си в спорове и противоречия. Пари, политика, пластична хирургия, социални мрежи. Темите са безкрайни, какъвто е и спорът, защото никой не отстъпва от позицията си", гласи част от представянето на постановката.
За пиесата Явор Гърдев коментира: „Изричан
В залата на Община Дулово в петък, 27 септември, ще се състои концерт под наслов „Аз съм китарист“, който е заключителна част от инициативата "Месец на китарата“.
Това съобщиха организаторите от Народно читалище "Бялата лястовица – 2018".
По време на концерта възпитаниците на школата по китара към читалището ще демонстрират наученото през годината.
В проявата ще участва и китаристът Явор Деспотов. Той ще се срещне с младите музиканти от Дулово и ще им разкаже за началото на своята кариера.
"Предвиждаме едно вълнуващо събитие, което ще даде възможност на хората да се докоснат до магията на този красив инструмент.
Надяваме се, че чрез тези активности ще успеем да популяризираме китарата като инструмент и да насърчим хората да се занимават с музика", заяви Светлозар Драгнев, ръководител на Школата по китара.
„М
Четири камерни концерта и четири майсторски класа ще има по време на петото издание на Cellissimo, съобщават организаторите на фестивала, който ще се състои от 6 до 11 септември.
На майсторските класове на проф. Рафаел Уолфиш, проф. Стефан Казаку, проф. Кшищоф Карпета и доц. д-р Атанас Кръстев ще партнират пианистите Палави Махидара, проф. Людмил Ангелов, доц. д-р Маргарита Илиева и д-р Гергана Несторова в общите им камерни концерти.
„Както в предишните издания на фестивала, така и през 2024 г. майсторските класове ще са отворени за ученици, студенти, както и за професионални виолончелисти от цялата страна и чужбина. Това е уникална възможност в нашата столица да се осъществи среща между изтъкнати представители на различни европейски виолончелови школи, чието съгласие за участие е признание и за високото ни нацио
Журито, което ще отличи най-добрите филми в конкурсната програма, е в състав Радослав Бимбалов, Димитър Петров, Николай Стефанов, Галя Лардева и Гергана Дончева.
В допълнение към традиционната церемония по награждаване, тази година сдружение „Филмаутор“ ще връчи две отличия за млади автори до 35 години – едно за документално и едно за анимационно кино.
Емблематична картина с маслени бои на Рене Магрит постави нов рекорд за художника и за най-скъпа сюрреалистична творба, след като беше продадена за 121 милиона долара на търг на "Кристис" в Ню Йорк, предадоха АФП и ДПА.
Картината "Империята на светлините" на Магрит, нарисувана през 1954 г., беше продадена за рекордната сума след 10-минутно наддаване на вечерната разпродажба на "Кристис" на произведения от 20-и век.
Рекордна сума за произведение на сюрреализма прави "Империята на светлините" и една от най-скъпите картини в историята на аукционите.
Тя е част от поредица от едноименни картини на Магрит (1898-1967), символизиращи играта на светлина и сянка, която той обича. Творбата пресъздава парадоксалния образ на къща през нощта, осветена само от улична лампа, под синьото дневно небе.
Художникът сюрреалист рисува картината при необичайни обст
Крис Гран поема по нов път с новата си песен „Промяната“, разказват от екипа на младия изпълнител.
По думите им песента е пикантна смесица от класическо поп звучене с премерена доза хип хоп и фънк емоция, и е преход към следващите музикални проекти на артиста.
„Тази песен е провокирана от пренареждането на моя личен вътрешен свят и откриването на нови хоризонти. Донякъде „Промяната“ повдига и една много важна не само за мен, но и за цялото общество днес, тема – тази за психичното здраве“, казва изпълнителят.
Той е автор на музиката и текста, а по аранжимента работи заедно с Емилио Мархолев, Христо Нейчев. Парчето е записано в Sing Song Studio, където с гласовете си като беквокали се присъединяват и Миглена Русева от трио Trinity,
След десетгодишна пауза сериалът на Би Би Си "В сянката на Тюдорите" по трилогията, посветена на Хенри Осми и Томас Кромуел, написана от двукратната носителка на "Букър" Хилари Мантел, се завръща, съобщи "Гардиън".
Сега режисьорът Питър Космински трябва да продължи без Мантел. Авторката на "Вълци", "Доведете труповете" и "Огледалото и светлината" почина през 2022 г.
"Много по-трудно е, защото Хилари не е тук", коментира Космински пред "Обзървър". "В нейно лице изгубих свой сътрудник и близък приятел. Когато снимахме първи сезон, тя винаги казваше: Можеш да ми се обадиш по всяко време през деня и през нощта."
По думите на Космински по време на работата по сериала през 2015 г. Мантел е най-добрият жив англоезичен автор. "Не го казвам лековато, мисля, че тя беше единственият гений, когото съм срещал в живота си, а вече съм на шейсет и осем. Бях щастлив да
В Самоков ще бъдат отбелязани 140 години от рождението на художника Павел Францалийски, съобщиха от Историческия музей - Самоков.
Акварелната изложба ще бъде официално открита на 19 август (понеделник) в Художествена галерия „Проф. Васил Захариев“.
Събитието е част от празника на планинската община. Същата вечер по-късно пред културната институция ще се състои и традиционната „Вечер в музея“, с концерт на Орлин Павлов, Еделина Кънева и Видинската филхармония.
От музея ще представят и издание от „Галерия Самоковски художници“. Това е каталог, който от музея периодично посвещават на самоковски художник.
Както информира, тази година календар, който Община Самоков издаде, бе посветен на Павел Францалийски.
Павел Францалийски е роден на 18 януари 1884 година в Самоков. Любовта
Юндер Ремзи ще открие първата си самостоятелна изложба в сградата на Радио Шумен на 30 октомври, съобщи Деница Мичева, организатор в Центара за подкрепа за личностно развитие (ЦПЛР) - Обединен детски комплекс (ОДК) "Анастас Стоянов".
Ремзи е дългогодишен възпитаник на "Арт" школата с ръководител Теменуга Христова. Шестокласникът е носител на редица престижни национални и международни отличия в областта на изобразителното изкуство.
От 2020 г. всяка година до сега е част от Клуб "Успелите деца на България" на Фондация "Димитър Бербатов", допълни Мичева.
През изминалата учебна година Юндер Ремзи участва в представителна изложба на ЦПЛР - ОДК "Анастас Стоянов" в Министерството на образованието в София, в пленерите с Международно участие "Мостове на приятелството" в Шумен и "Силата на природата" в Синая, Румъния. Рисунки на Юндер са селектирани за участи
Фестивалът ще се открие с филма „Излишните“ на режисьорката Адела Пеева, която ще получи почетен „Ритон“ за принос в сферата на документалистиката.
Програмата ще предостави възможност за две дискусии извън установените прожекции - една за анимационно и една за документално кино.
По време на фестивала ще се състои премиерата на списание „Проблеми на изкуството“ с главен редактор Петя Александрова, което е единственото научно издание в областта на театъра, изобразителните и екранните изкуства.
Най-младите зрители ще могат да посетят и събитието „Кино за ученици“, организирано от „Арте урбана“, което ще включва специални прожекции, посветени изцяло на учители и ученици, съпътствани от дискусии.