NRD Начало
Петък, 22 Ноември 2024
Начало Творчески отражения Теодосий Спасов: Сцената на Русенският джаз фестивал беше трамплин за мен
5819
Творчески отражения

Теодосий Спасов: Сцената на Русенският джаз фестивал беше трамплин за мен

Русенският джаз фестивал е на международно ниво, каза програмният директор на музикалния форум Теодосий Спасов. Той разясни подробности за 48-ото издание на Джаз фест Русе заедно с директора на общинското предприятие "Русе Арт", което организира музикалния форум, Мариан Савов и част от участниците в лицето на Мирослава Кацарова, Васил Петров, диригентът на Общинският духов оркестър в крайдунавския град Димчо Рубчев, музикантите от "Живко Петров трио" и "Артур Дуткевич трио". Форумът включва концерти на известни изпълнители тази вечер и утре в Доходното здание. След тях са предвидени и джем сесии в "Макс клуб"

| 15 Ноември 2024, 15:52 ч.
Теодосий Спасов: Сцената на Русенският джаз фестивал беше трамплин за мен
Теодосий Спасов: Сцената на Русенският джаз фестивал беше трамплин за мен
Снимка © БТА

Русенският джаз фестивал е на международно ниво, каза програмният директор на музикалния форум Теодосий Спасов.

Цигуларката Мила Георгиева и мецосопраното Гергана Николаева представят съвместно нова музикална пиеса с видеоклип.

Избрахме добре познатата  ария „Сегидиля“ на Кармен от едноименната опера на Жорж Бизе – кратка, но много емоционална, тя доказва, че музиката е вечна, разказват артистите.

Аранжиментът е направен от композиторa Георги Стрезов. Той успя да добави инструменти, които подсилват испанската атмосфера, а виртуозните пасажи на цигулката се вплитат изключително красиво в мелодията на Кармен, допълват музикантите.

По думите им клипът, чиято премиера е на 14 ноември, е пълен с женска енергия, която подсеща, че всяка една от нас носи малка частичка от буйната Кармен.

Хореограф е Димитрина Русева-Дима, а режисьор е Радос

Благотворителната инициатива "Нощ на ангелите" се завръща в Пловдив за пета поредна година, като програмата на фестивала ще се проведе 14 и 15 септември в зоната на и около Младежкия център на Гребната база в града, съобщават организаторите.

"След успеха на предходните четири издания на събитието, благодарение на активната позиция и големите сърца на хиляди хора, екипът на фондацията положи още усилия, за да осигурим заедно подкрепа за повече хора, които се нуждаят от животоспасяваща медицинска намеса", казват още организаторите. 

Тази година в благотворителния фестивал ще участват популярни родни звезди, като на сцената на „Нощ на ангелите“ ще се качат Димитър Рачков, Любо Киров, Миро, Роби, Dj Dian Solo & Deep Zone Project, Биг Бенд Пловдив, талантите от Art Voice Center, група Disco Fever и други.

Освен концертна програма, орга

Певецът, пианист, тромпетист и композитор Боби Вълчев подари на хиляди пловдивчани и гости на града джаз концерт в Античния театър, който премина под светлината на общо 17 000 свещи. Публиката наброяваше няколко хиляди души, а Вълчев и музикантите от Биг Бенд - Пловдив изпълниха за тях световноизвестни джаз произведения на Франк Синатра, Майкъл Бубле, Луис Армстронг и много други. 

Концертът беше открит с песента "Cry me a river" и продължи с други познати джаз класики като "Sway" и "Fly me to the moon". Към някои от песните Боби Вълчев добави авторски акцент, като засвири на тромпет заедно с Биг Бенд - Пловдив. Комбинацията от джаз музика и инсталацията от хиляди свещи превърна вечерта във визуален спектакъл.

Според организаторите на събитието идеята за изявата на свещи се ражда в Дубай, като подобни концерти с толкова голям брой свещи са рядкост. Към м

За единадесета година Самоков ще бъде домакин на национален фестивал на любителските театри „Театър без граници“. Той ще продължи една седмица.

Фестивалът ще бъде открит на 21 октомври, съобщи Ралица Стоянова от читалище – паметник „Отец Паисий - 1859“, което е и организатор. 

Тази година актьорските си умения ще покажат около 20 състава от цялата страна. Всеки ден до 26 октомври ще има постановки на любителски състави. 

Стоянова каза, че целта на фестивала е да привлича граждани на Самоков и гости, които да се насладят на театралните постановки и запознаят с богатството на театралното изкуство. Ще има различни жанрове – комедия, драма, трагедия. 

Входът за всички постановки е свободен.

Преди официалното откриване ще има две участие на две трупи, които също са част от  конкурсната програма.

Деветото поредно издание на Международния китарен фестивал GuitART ще изненада пловдивчани и гости на града от 4 до 6 октомври, съобщиха от община Пловдив.

Любителите на класическата китара ще имат възможност да чуят богата програма, включваща както световноизвестни китаристи и музикални групи, така и новоизгряващи млади таланти.

В рамките на фестивала ще има концерти, майсторски класове, лекции, международен конкурс за класическа китара и музикални работилници. Фламенко, аржентинско танго, джаз, фънк и класика пък са само част от музикалните стилове, които меломаните ще имат възможност да чуят.

„Радваме се да посрещнем отново в Пловдив някои от най-талантливите китаристи и музиканти в света. Нашата публика може да очаква невероятни изпълнения, които ще покажат красотата и емоционалността на най-популярния музикален инструмент“, съобщават организато

Той разясни подробности за 48-ото издание на Джаз фест Русе заедно с директора на общинското предприятие "Русе Арт", което организира музикалния форум, Мариан Савов и част от участниците в лицето на Мирослава Кацарова, Васил Петров, диригентът на Общинският духов оркестър в крайдунавския град Димчо Рубчев, музикантите от "Живко Петров трио" и "Артур Дуткевич трио". Форумът включва концерти на известни изпълнители тази вечер и утре в Доходното здание. След тях са предвидени и джем сесии в "Макс клуб".

Спасов каза, че именно в Русе е засвирил в този жанр.

„Русенската сцена беше трамплин за мен. Аз дойдох от фолклора и засвирих в джаз жанра. Беше много тежко време. Когато в Пловдив ме срещна един човек и беше чул, че свиря на кавал джаз и каза, че съм щастливец, защото ако бях просвирил 10 години по-рано тази музика, нямаше да разговаряме с него там“, каза Теодосий Спасов.

Той и другите участници си припомниха за първите си изяви в Русе и за починалия през 2013 година Петър Петров – Парчето, поставил началото на джаз фестивала в Русе през 1975 г.

„Петър Петров, светлина за неговата душа, успя да издигна русенския джаз фестивал на международно ниво. Той беше човекът, който хареса това, което правя. Радвам се, че мога да помогна в негова посока“, добави Теодосий Спасов.

Филмът „Триумф“ е българското предложение за „Оскар“. Решението е направено на заседание на комисията за избор на национална номинация на български филм за участие в категорията „Международен филм“ на 97-ите награди на филмовата академия, съобщават от Националния филмов център.

Със „за“ са гласували единодушно и петимата членове на комисията.

Филмът на Кристина Грозева и Петър Вълчанов е копродукция между България и Гърция. Сценарият е на Кристина Грозева, Дечо Таралежков и Петър Вълчанов. Оператор е Крум Родригес. Музиката е на Теодор Иконому.

Участват Мария Бакалова, Маргита Гошева, Юлиан Вергов, Юлиан Костов, Станислав Ганчев и Иван Савов.

След пад

Големият египетски музей в Гиза ще бъде отворен пробно на 16 октомври по разпореждане на президента на страната Абдел Фатах Ас Сиси, обяви премиерът Мостафа Мадбули, цитиран от в. ”Ал Ахрам”.

Първоначално посетителите ще могат да видят главната зала, а останалите секции ще бъдат отваряни постепенно в подготовка за дългоочакваното официално откриване.

През февруари 2023 г. музеят беше частично отворен чрез онлайн резервации. Туристите имат достъп до грандиозния атриум, където се издига колосалната статуя на фараона Рамзес Втори. Вече се изгражда пешеходен мост с дължина около 1200 метра към намиращите се в непосредствена близост пирамиди на Хеопс, Хефрен и Микерин.

Големият египетски музей, разположен върху 480 хиляди кв. метра, е проектиран като най-големия музей в света, посветен на една цивилизация. Централна част от експозицията ще бъдат пет хиля

Галерия „Аросита“ ще бъде домакин на изложбата „Невинни игри“.

Неин автор е художничката Лина Бо, която ще представи там творбите си в периода 19 септември - 3 октомври, съобщават организаторите.

От екипа отбелязват, че артистичният път на авторката минава през Лондон и Ню Йорк.

„Невинни игри“ е експозиция, подбрана специално за пространството на галерия „Аросита“. С нея Лина Бо се откроява като артист, който смело предизвиква установените норми и отстоява женската независимост и свобода. Нейните картини са наситени с многопластова символика и разкриват жена, която не се подчинява на наложените стереотипи и отстоява своята идентичност“, разказват от галерията.

Те посочват, че Лина Бо използва своя образ, за да представи трансформацията на жената – от скритите й желания до нейната непокорна същн

Петър Славов-син, Христо Йоцов и Антони Дончев дадоха старт на осмия ден от програмата на Празниците на изкуствата „Аполония“.

Те участваха във формата „Цената на успеха“, в който разказаха за етапите на своята кариера.

Модератор на разговора бе Таня Иванова. В началото на срещата тя описа всеки от музикантите с по няколко думи.

Според нея Антони Дончев живее в разбирателство с тишината. Живеем в кресливо време, обаче Тони знае кога да каже нещо, каза Иванова.

За мен Христо Йоцов е една от най-важните фигури в живота ми. Той ме запали по джаза, но е запалил и толкова много хора по джаза, че можем да напълним цял стадион, отбеляза тя. По думите й той е хиперактивен – постоянно прави нещо, не може да не прави нищо, не може да седи спокойно, обясни тя.  

Петър е приятел мечта. Това е наистина приятел, за когото мо

Куклите са нещо много истинско. Голям човек да си играе с кукли е хубаво, защото продължава да бъде дете и да се забавлява. Те помагат да се чувстваш вечно млад, весел и щастлив, каза Неделчо Неделчев, актьор, мениджър и основател на театър „Карлсон“.

Заедно с Милена Мавродинова днес той гостува в Разград с кукления спектакъл "Пипи Дългото чорапче" по Астрид Линдгрен. Представлението се игра два пъти на сцената на Общинския културен център.

Децата, техните учители и родители пяха и се забавляваха с актьорите. Накрая се качиха на сцената да пипнат куклите и да се снимат с актьорите.

„Детската публика в Разград е страхотна, много благодатна и е удоволствие да играеш пред тях“, заяви актьорът, който е родом от Разград.

По думите му най-голямата награда за него и за екипа му са възторжените детски очи в края на представлението.

Той определи участниците във фестивала през тази година като невероятни музиканти.  

„Лично на мен много ми харесва техния подход в джаза. С Артур Дуткевич именно тук се запознах през 80-те години, когато пристигна с полска група“, каза още Спасов.

Самият Дуткевич си припомни, че България и Русе е било първото място, в което се е изявил извън Полша през 1986 година.

„Спомням си, че пътувахме от София до Русе в един влак, в който хората пушеха цигари и всичко беше обвито в дим. Но публиката тук беше невероятно гореща и ни заразиха с един огромен ентусиазъм по време на изпълненията ни“, каза Дуткевич.

Мирослава Кацарова, която ще бъде водещ на форума, отчете, че през този почти половин век джаз фестивалът в Русе показва устойчивост и зрялост.

„Предполагам, че през тези години се съдържа и думата борба в историята на този фестивал, защото от първо лице единствено число ви уверявам, че изобщо не е лесно да се организира джаз фестивал в България. Не само защото не е популярна музика, не само защото през годините тази музика е имала различен статут, включително и преследван като жанр и като начин на мислене, защото джазът не е просто музикален жанр, а състояние на духа и философия. Това, което е по-важно, че е в град като Русе, който пази спомените за стожера на джаза тук, Петьо Парчето, емблемата на русенския, а и българския джаз“, добави Кацарова.

Васил Петров припомни, че първите му изяви в Русе предшестват професионалната му кариера.

„Още като студент първи курс заедно с Вили Казасян гостувахме на Русе джаз феста. Тогава се запознах с Петър Петров – Парчето. С голям замах, мащабно се разполагаше с цялата програма и окуражаваше всички музиканти. Много хубаво впечатление ми направи и русенската публика. Тя е изключително подготвена и талантлива. Вниманието към артиста е изключително. В края на 90-те години, когато в София нямаше джаз фестивал, в Русе имаше два – пролетен и есенен“, каза още той.

Диригентът Димчо Рубчев добави, че около Петър Петров е имало и други хора, които са започнали джаз фестивала.

„Стайко Стайков, барабанистът Илко Петров, Санди Бербера. Този звезден оркестър „Русе“. Това са хора, които са отдали живота си на тази музика и съпреживяват заедно с публиката си. Джазът променя свободни хора, които имат възможност да се докоснат, да усетят и след това те да интерпретират. Това е състояние на духа, не е съпоставимо с другите жанрове“, каза още Рубчев.

На сцената на фестивала първи тази вечер ще излязат музикантите от "Живко Петров трио". Публиката ще види Живко Петров (пиано), Димитър Семов (ударни) и Димитър Карамфилов (контрабас). 

„Джаз триото е много важна фигура като формация в историята на джаза. През 90-те години, благодарение на Брад Мелдау, джаз триото придобива съвършено друг облик. Пианото си е солистичен инструмент, заедно с него на сцената са барабани и контрабас. Дълго време барабаните и контрабаса са били само поддържащи инструменти, но благодарение на Мелдау триото се променя в един демократичен принцип и всеки един от джаз музикантите в него има равен глас с останалите. Това ще видите колко сполучливо и поетично с финес се случва в музиката на Живко Петров“, каза Кацарова.

Петров добави, че публиката в Русе ще чуе изпълнения от петия албум на триото, който е втория най-слушан в американските джаз радиостанции за миналата година.

Вечерта днес ще продължи с изпълненията на "Артур Дуткевич трио", в което свирят полският пианист Артур Дуткевич, контрабасистът Михал Барански и барабанистът Себастиан Кухчински. 

„Музиката на това трио е музика за размишления. Тя е дълбока и философска, белязана от различни влияния. Съвременна импровизационна музика, свързана на моменти с класическата изказност, могат да се чуят и детайли от полската фолклорна музика“, коментира Кацарова.

След концертите RJS Quartet ще открие джем сесия в "Макс клуб". Квартетът включва българските музиканти Анатоли Ангелов (саксофон), Светослав Неделчев (бас), Александър Атанасов (китара) и Лазар Бенов (барабани), които съчетават класически джаз със съвременни елементи.

Програмата на 16 ноември предлага изпълнения на дуото Тихомир Хойсак - контрабас, и Филип Новосел - тамбура. Към тях ще се присъедини и барабанистът Жан Тетичкович. 

Общинският духов оркестър в Русе с диригент Димчо Рубчев ще предложи и традиционен джаз с голям състав от професионални музиканти. Хилда Казасян ще изпълни популярни джаз стандарти и нови интерпретации. На сцената ще бъдат също джаз певецът Васил Петров и Теодосий Спасов (кавал). 

„Хилда Казасян умее да създава цели разкази с много висок музикален вкус и в същото време да бъде вярна на малки, но важни концепции. Васил Петров е един от най-ярките български певци. Той е с много висок музикален дух. Теодосий Спасов е много важна фигура за българския джаз с интерпретациите му с кавал“, коментира Мирослава Кацарова.  

Тя добави, че напоследък джаз фестивалите са много и това показва отношението към тази музика.

„Това показва високия вкус, свързан с тази музика. Той не е само музикален, а екзистенциален и показва отношение към живота изобщо. Поради тази причина хората започват да чуват около себе си за джаз. Човекът е зажаднял за истинското изкуство“, каза още Кацарова.

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Белгийският певец Стромай бе отличен от крал Филип
Певецът Стромай беше отличен от краля на Белгия - Филип, за изключителни заслуги в областта на изкуството, литературата или науката, на церемония в двореца в Брюксел, предаде АФП. ...
Pink Floyd History ще възродят магията на легендарната група
Спектакълът Pink Floyd History Live е музикално и мултимедийно шоу, което пресъздава пет десетилетия музикални шедьоври на легендарната група Pink Floyd. Водени от страстта си към ...
Венецианският театър „Ла Фениче“ отмени първото си представление за сезона
Венецианският музикален театър „Ла Фениче“ във Венеция отмени първото си представление за сезона за първи път от повече от 30 години насам поради протест на персонала, ...
Първото си постоянно шоу в Европа на „Сирк дю Солей“ ще започне в Берлин през ноември 2025 г.
„Сирк дю Солей“ ще представи първото си постоянно шоу в Европа в театъра на „Потсдамер плац“ в Берлин през 2025 година, предаде Ройтерс. Шоуто е наречено A ...
Банан, провъзгласен за произведение на изкуството, беше продаден за 6,2 милиона долара на търг на "Сотбис" в Ню Йорк
Банан, залепен на стената със сребристо тиксо - творба на италианския концептуален художник Маурицио Кателан, предизвика поредната сензация на пазара на изкуство в Ню Йорк, след ка ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
Берлинският театър „Шаубюне“ е застрашен от фалит заради намаляване на бюджета
Берлинският театър „Шаубюне“, който е един от най-известните европейски театри с авангардните си постановки, е застрашен от фалит заради големите бюджетни съкращения, п ...
Фестивалът на оперното и балетно изкуство вдигна завеса за 54-ти път
Фестивалът на оперното и балетно изкуство (ФОБИ) в Стара Загора дава посока в лабиринта от музикални събития, каза директорът на Държавната опера в града Огнян Драганов при открива ...
Белгийският певец Стромай бе отличен от крал Филип
Певецът Стромай беше отличен от краля на Белгия - Филип, за изключителни заслуги в областта на изкуството, литературата или науката, на церемония в двореца в Брюксел, предаде АФП. ...
Pink Floyd History ще възродят магията на легендарната група
Спектакълът Pink Floyd History Live е музикално и мултимедийно шоу, което пресъздава пет десетилетия музикални шедьоври на легендарната група Pink Floyd. Водени от страстта си към ...
Венецианският театър „Ла Фениче“ отмени първото си представление за сезона
Венецианският музикален театър „Ла Фениче“ във Венеция отмени първото си представление за сезона за първи път от повече от 30 години насам поради протест на персонала, ...
Тикер в 07:00 ч.
Берлинският театър „Шаубюне“, който е един от най-известните европей ...
Начало Творчески отражения
5819
Творчески отражения

Теодосий Спасов: Сцената на Русенският джаз фестивал беше трамплин за мен

Русенският джаз фестивал е на международно ниво, каза програмният директор на музикалния форум Теодосий Спасов.Той разясни подробности за 48-ото издание на Джаз фест Русе заедно с директора на общинското предприятие "Русе Арт", което организира музикалния форум, Мариан Савов и част от участниците в лицето на Мирослава Кацарова, Васил Петров, диригентът на Общинският духов оркестър в крайдунавския град Димчо Рубчев, музикантите от "Живко Петров трио" и "Артур Дуткевич трио". Форумът включва концерти на известни изпълнители тази вечер и утре в Доходното здание.

| 15 Ноември 2024, 15:52 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Теодосий Спасов: Сцената на Русенският джаз фестивал беше трамплин за мен
Теодосий Спасов: Сцената на Русенският джаз фестивал беше трамплин за мен
Снимка © БТА

Русенският джаз фестивал е на международно ниво, каза програмният директор на музикалния форум Теодосий Спасов.

Той разясни подробности за 48-ото издание на Джаз фест Русе заедно с директора на общинското предприятие "Русе Арт", което организира музикалния форум, Мариан Савов и част от участниците в лицето на Мирослава Кацарова, Васил Петров, диригентът на Общинският духов оркестър в крайдунавския град Димчо Рубчев, музикантите от "Живко Петров трио" и "Артур Дуткевич трио". Форумът включва концерти на известни изпълнители тази вечер и утре в Доходното здание. След тях са предвидени и джем сесии в "Макс клуб".

Цигуларката Мила Георгиева и мецосопраното Гергана Николаева представят съвместно нова музикална пиеса с видеоклип.

Избрахме добре познатата  ария „Сегидиля“ на Кармен от едноименната опера на Жорж Бизе – кратка, но много емоционална, тя доказва, че музиката е вечна, разказват артистите.

Аранжиментът е направен от композиторa Георги Стрезов. Той успя да добави инструменти, които подсилват испанската атмосфера, а виртуозните пасажи на цигулката се вплитат изключително красиво в мелодията на Кармен, допълват музикантите.

По думите им клипът, чиято премиера е на 14 ноември, е пълен с женска енергия, която подсеща, че всяка една от нас носи малка частичка от буйната Кармен.

Хореограф е Димитрина Русева-Дима, а режисьор е Радос

Благотворителната инициатива "Нощ на ангелите" се завръща в Пловдив за пета поредна година, като програмата на фестивала ще се проведе 14 и 15 септември в зоната на и около Младежкия център на Гребната база в града, съобщават организаторите.

"След успеха на предходните четири издания на събитието, благодарение на активната позиция и големите сърца на хиляди хора, екипът на фондацията положи още усилия, за да осигурим заедно подкрепа за повече хора, които се нуждаят от животоспасяваща медицинска намеса", казват още организаторите. 

Тази година в благотворителния фестивал ще участват популярни родни звезди, като на сцената на „Нощ на ангелите“ ще се качат Димитър Рачков, Любо Киров, Миро, Роби, Dj Dian Solo & Deep Zone Project, Биг Бенд Пловдив, талантите от Art Voice Center, група Disco Fever и други.

Освен концертна програма, орга

Певецът, пианист, тромпетист и композитор Боби Вълчев подари на хиляди пловдивчани и гости на града джаз концерт в Античния театър, който премина под светлината на общо 17 000 свещи. Публиката наброяваше няколко хиляди души, а Вълчев и музикантите от Биг Бенд - Пловдив изпълниха за тях световноизвестни джаз произведения на Франк Синатра, Майкъл Бубле, Луис Армстронг и много други. 

Концертът беше открит с песента "Cry me a river" и продължи с други познати джаз класики като "Sway" и "Fly me to the moon". Към някои от песните Боби Вълчев добави авторски акцент, като засвири на тромпет заедно с Биг Бенд - Пловдив. Комбинацията от джаз музика и инсталацията от хиляди свещи превърна вечерта във визуален спектакъл.

Според организаторите на събитието идеята за изявата на свещи се ражда в Дубай, като подобни концерти с толкова голям брой свещи са рядкост. Към м

За единадесета година Самоков ще бъде домакин на национален фестивал на любителските театри „Театър без граници“. Той ще продължи една седмица.

Фестивалът ще бъде открит на 21 октомври, съобщи Ралица Стоянова от читалище – паметник „Отец Паисий - 1859“, което е и организатор. 

Тази година актьорските си умения ще покажат около 20 състава от цялата страна. Всеки ден до 26 октомври ще има постановки на любителски състави. 

Стоянова каза, че целта на фестивала е да привлича граждани на Самоков и гости, които да се насладят на театралните постановки и запознаят с богатството на театралното изкуство. Ще има различни жанрове – комедия, драма, трагедия. 

Входът за всички постановки е свободен.

Преди официалното откриване ще има две участие на две трупи, които също са част от  конкурсната програма.

Деветото поредно издание на Международния китарен фестивал GuitART ще изненада пловдивчани и гости на града от 4 до 6 октомври, съобщиха от община Пловдив.

Любителите на класическата китара ще имат възможност да чуят богата програма, включваща както световноизвестни китаристи и музикални групи, така и новоизгряващи млади таланти.

В рамките на фестивала ще има концерти, майсторски класове, лекции, международен конкурс за класическа китара и музикални работилници. Фламенко, аржентинско танго, джаз, фънк и класика пък са само част от музикалните стилове, които меломаните ще имат възможност да чуят.

„Радваме се да посрещнем отново в Пловдив някои от най-талантливите китаристи и музиканти в света. Нашата публика може да очаква невероятни изпълнения, които ще покажат красотата и емоционалността на най-популярния музикален инструмент“, съобщават организато

Спасов каза, че именно в Русе е засвирил в този жанр.

„Русенската сцена беше трамплин за мен. Аз дойдох от фолклора и засвирих в джаз жанра. Беше много тежко време. Когато в Пловдив ме срещна един човек и беше чул, че свиря на кавал джаз и каза, че съм щастливец, защото ако бях просвирил 10 години по-рано тази музика, нямаше да разговаряме с него там“, каза Теодосий Спасов.

Филмът „Триумф“ е българското предложение за „Оскар“. Решението е направено на заседание на комисията за избор на национална номинация на български филм за участие в категорията „Международен филм“ на 97-ите награди на филмовата академия, съобщават от Националния филмов център.

Със „за“ са гласували единодушно и петимата членове на комисията.

Филмът на Кристина Грозева и Петър Вълчанов е копродукция между България и Гърция. Сценарият е на Кристина Грозева, Дечо Таралежков и Петър Вълчанов. Оператор е Крум Родригес. Музиката е на Теодор Иконому.

Участват Мария Бакалова, Маргита Гошева, Юлиан Вергов, Юлиан Костов, Станислав Ганчев и Иван Савов.

След пад

Големият египетски музей в Гиза ще бъде отворен пробно на 16 октомври по разпореждане на президента на страната Абдел Фатах Ас Сиси, обяви премиерът Мостафа Мадбули, цитиран от в. ”Ал Ахрам”.

Първоначално посетителите ще могат да видят главната зала, а останалите секции ще бъдат отваряни постепенно в подготовка за дългоочакваното официално откриване.

През февруари 2023 г. музеят беше частично отворен чрез онлайн резервации. Туристите имат достъп до грандиозния атриум, където се издига колосалната статуя на фараона Рамзес Втори. Вече се изгражда пешеходен мост с дължина около 1200 метра към намиращите се в непосредствена близост пирамиди на Хеопс, Хефрен и Микерин.

Големият египетски музей, разположен върху 480 хиляди кв. метра, е проектиран като най-големия музей в света, посветен на една цивилизация. Централна част от експозицията ще бъдат пет хиля

Галерия „Аросита“ ще бъде домакин на изложбата „Невинни игри“.

Неин автор е художничката Лина Бо, която ще представи там творбите си в периода 19 септември - 3 октомври, съобщават организаторите.

От екипа отбелязват, че артистичният път на авторката минава през Лондон и Ню Йорк.

„Невинни игри“ е експозиция, подбрана специално за пространството на галерия „Аросита“. С нея Лина Бо се откроява като артист, който смело предизвиква установените норми и отстоява женската независимост и свобода. Нейните картини са наситени с многопластова символика и разкриват жена, която не се подчинява на наложените стереотипи и отстоява своята идентичност“, разказват от галерията.

Те посочват, че Лина Бо използва своя образ, за да представи трансформацията на жената – от скритите й желания до нейната непокорна същн

Петър Славов-син, Христо Йоцов и Антони Дончев дадоха старт на осмия ден от програмата на Празниците на изкуствата „Аполония“.

Те участваха във формата „Цената на успеха“, в който разказаха за етапите на своята кариера.

Модератор на разговора бе Таня Иванова. В началото на срещата тя описа всеки от музикантите с по няколко думи.

Според нея Антони Дончев живее в разбирателство с тишината. Живеем в кресливо време, обаче Тони знае кога да каже нещо, каза Иванова.

За мен Христо Йоцов е една от най-важните фигури в живота ми. Той ме запали по джаза, но е запалил и толкова много хора по джаза, че можем да напълним цял стадион, отбеляза тя. По думите й той е хиперактивен – постоянно прави нещо, не може да не прави нищо, не може да седи спокойно, обясни тя.  

Петър е приятел мечта. Това е наистина приятел, за когото мо

Куклите са нещо много истинско. Голям човек да си играе с кукли е хубаво, защото продължава да бъде дете и да се забавлява. Те помагат да се чувстваш вечно млад, весел и щастлив, каза Неделчо Неделчев, актьор, мениджър и основател на театър „Карлсон“.

Заедно с Милена Мавродинова днес той гостува в Разград с кукления спектакъл "Пипи Дългото чорапче" по Астрид Линдгрен. Представлението се игра два пъти на сцената на Общинския културен център.

Децата, техните учители и родители пяха и се забавляваха с актьорите. Накрая се качиха на сцената да пипнат куклите и да се снимат с актьорите.

„Детската публика в Разград е страхотна, много благодатна и е удоволствие да играеш пред тях“, заяви актьорът, който е родом от Разград.

По думите му най-голямата награда за него и за екипа му са възторжените детски очи в края на представлението.

Той и другите участници си припомниха за първите си изяви в Русе и за починалия през 2013 година Петър Петров – Парчето, поставил началото на джаз фестивала в Русе през 1975 г.

„Петър Петров, светлина за неговата душа, успя да издигна русенския джаз фестивал на международно ниво. Той беше човекът, който хареса това, което правя. Радвам се, че мога да помогна в негова посока“, добави Теодосий Спасов.

Той определи участниците във фестивала през тази година като невероятни музиканти.  

„Лично на мен много ми харесва техния подход в джаза. С Артур Дуткевич именно тук се запознах през 80-те години, когато пристигна с полска група“, каза още Спасов.

Самият Дуткевич си припомни, че България и Русе е било първото място, в което се е изявил извън Полша през 1986 година.

„Спомням си, че пътувахме от София до Русе в един влак, в който хората пушеха цигари и всичко беше обвито в дим. Но публиката тук беше невероятно гореща и ни заразиха с един огромен ентусиазъм по време на изпълненията ни“, каза Дуткевич.

Мирослава Кацарова, която ще бъде водещ на форума, отчете, че през този почти половин век джаз фестивалът в Русе показва устойчивост и зрялост.

„Предполагам, че през тези години се съдържа и думата борба в историята на този фестивал, защото от първо лице единствено число ви уверявам, че изобщо не е лесно да се организира джаз фестивал в България. Не само защото не е популярна музика, не само защото през годините тази музика е имала различен статут, включително и преследван като жанр и като начин на мислене, защото джазът не е просто музикален жанр, а състояние на духа и философия. Това, което е по-важно, че е в град като Русе, който пази спомените за стожера на джаза тук, Петьо Парчето, емблемата на русенския, а и българския джаз“, добави Кацарова.

Васил Петров припомни, че първите му изяви в Русе предшестват професионалната му кариера.

„Още като студент първи курс заедно с Вили Казасян гостувахме на Русе джаз феста. Тогава се запознах с Петър Петров – Парчето. С голям замах, мащабно се разполагаше с цялата програма и окуражаваше всички музиканти. Много хубаво впечатление ми направи и русенската публика. Тя е изключително подготвена и талантлива. Вниманието към артиста е изключително. В края на 90-те години, когато в София нямаше джаз фестивал, в Русе имаше два – пролетен и есенен“, каза още той.

Диригентът Димчо Рубчев добави, че около Петър Петров е имало и други хора, които са започнали джаз фестивала.

„Стайко Стайков, барабанистът Илко Петров, Санди Бербера. Този звезден оркестър „Русе“. Това са хора, които са отдали живота си на тази музика и съпреживяват заедно с публиката си. Джазът променя свободни хора, които имат възможност да се докоснат, да усетят и след това те да интерпретират. Това е състояние на духа, не е съпоставимо с другите жанрове“, каза още Рубчев.

На сцената на фестивала първи тази вечер ще излязат музикантите от "Живко Петров трио". Публиката ще види Живко Петров (пиано), Димитър Семов (ударни) и Димитър Карамфилов (контрабас). 

„Джаз триото е много важна фигура като формация в историята на джаза. През 90-те години, благодарение на Брад Мелдау, джаз триото придобива съвършено друг облик. Пианото си е солистичен инструмент, заедно с него на сцената са барабани и контрабас. Дълго време барабаните и контрабаса са били само поддържащи инструменти, но благодарение на Мелдау триото се променя в един демократичен принцип и всеки един от джаз музикантите в него има равен глас с останалите. Това ще видите колко сполучливо и поетично с финес се случва в музиката на Живко Петров“, каза Кацарова.

Петров добави, че публиката в Русе ще чуе изпълнения от петия албум на триото, който е втория най-слушан в американските джаз радиостанции за миналата година.

Вечерта днес ще продължи с изпълненията на "Артур Дуткевич трио", в което свирят полският пианист Артур Дуткевич, контрабасистът Михал Барански и барабанистът Себастиан Кухчински. 

„Музиката на това трио е музика за размишления. Тя е дълбока и философска, белязана от различни влияния. Съвременна импровизационна музика, свързана на моменти с класическата изказност, могат да се чуят и детайли от полската фолклорна музика“, коментира Кацарова.

След концертите RJS Quartet ще открие джем сесия в "Макс клуб". Квартетът включва българските музиканти Анатоли Ангелов (саксофон), Светослав Неделчев (бас), Александър Атанасов (китара) и Лазар Бенов (барабани), които съчетават класически джаз със съвременни елементи.

Програмата на 16 ноември предлага изпълнения на дуото Тихомир Хойсак - контрабас, и Филип Новосел - тамбура. Към тях ще се присъедини и барабанистът Жан Тетичкович. 

Общинският духов оркестър в Русе с диригент Димчо Рубчев ще предложи и традиционен джаз с голям състав от професионални музиканти. Хилда Казасян ще изпълни популярни джаз стандарти и нови интерпретации. На сцената ще бъдат също джаз певецът Васил Петров и Теодосий Спасов (кавал). 

„Хилда Казасян умее да създава цели разкази с много висок музикален вкус и в същото време да бъде вярна на малки, но важни концепции. Васил Петров е един от най-ярките български певци. Той е с много висок музикален дух. Теодосий Спасов е много важна фигура за българския джаз с интерпретациите му с кавал“, коментира Мирослава Кацарова.  

Тя добави, че напоследък джаз фестивалите са много и това показва отношението към тази музика.

„Това показва високия вкус, свързан с тази музика. Той не е само музикален, а екзистенциален и показва отношение към живота изобщо. Поради тази причина хората започват да чуват около себе си за джаз. Човекът е зажаднял за истинското изкуство“, каза още Кацарова.

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Белгийският певец Стромай бе отличен от крал Филип
Pink Floyd History ще възродят магията на легендарната група
Венецианският театър „Ла Фениче“ отмени първото си представление за сезона
Първото си постоянно шоу в Европа на „Сирк дю Солей“ ще започне в Берлин през ноември 2025 г.
Банан, провъзгласен за произведение на изкуството, беше продаден за 6,2 милиона долара на търг на "Сотбис" в Ню Йорк
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Ноември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Калейдоскоп
Берлинският театър „Шаубюне“ е застрашен от фалит заради намаляване на бюджета
Авансцена
Фестивалът на оперното и балетно изкуство вдигна завеса за 54-ти път
Творчески отражения
Белгийският певец Стромай бе отличен от крал Филип
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.