NRD Начало
Петък, 22 Ноември 2024
Начало Калейдоскоп Мария Николова: В природата е заложена естетиката и ние трябва да я следваме
5527
Калейдоскоп

Мария Николова: В природата е заложена естетиката и ние трябва да я следваме

В природата е заложена естетиката и ние трябва да я следваме. Това е важно за търсене и намиране на баланса и хармонията у всеки, каза художничката Мария Николова Отерстад, която подреди в хасковската галерия “Форум“ самостоятелната си изложба „Градината на мама“. Родената в Хасково авторка е завършила Националната художествена академия- София със специалност  „Художествен текстил“. Завръща се отново в България, след дългото си пребиваване в Норвегия, откъдето е съпругът й

| 15 Ноември 2024, 14:01 ч.
Мария Николова: В природата е заложена естетиката и ние трябва да я следваме
Мария Николова: В природата е заложена естетиката и ние трябва да я следваме
Снимка © БТА

В природата е заложена естетиката и ние трябва да я следваме. Това е важно за търсене и намиране на баланса и хармонията у всеки, каза художничката Мария Николова Отерстад, която подреди в хасковската галерия “Форум“ самостоятелната си изложба „Градината на мама“.

Сюрреалист или не само? Модернист, високо оценен зад пределите на България, но непризнат у нас приживе. Художникът Жорж Папазов – познатият и непознатият. Това представя изложба, посветена на 130 години от рождението му, в галерията в родния му Ямбол, която носи неговото име.

Експозицията включва 34 творби от фондовете на Националната художествена галерия, на сливенската галерия „Димитър Добрович“ и на ямболската галерия „Жорж Папазов“. Представени са и непоказвани до момента рисунки на Жорж Папазов от 20-те години на миналия век, които са от частната колекция на Георги Василев.

Жорж Папазов е роден в Ямбол през 1894 г. Твори и прави изложби в различни европейски столици – Мюнхен, Виена, Берлин, Париж. Основната част от живота му преминава във Франция, където се установява през 1924 г. Там почива през 1972 г., а прахът му е разпръсна

Великотърновски занаятчии представят творби, създадени извън ателиетата и дюкяните, в изложба, организирана в пространството за култура „ТаМ“.

Идеята за експозицията „Отражение: художествени занаяти в градска среда“ е на Сдружение „Самоводска чаршия”, финансирането е от Национален фонд „Култура“ и е на стойност 14 хиляди лева. Мястото, в което творбите ще бъдат показани, е клуб „ТаМ“, каза Красимир Сивов, председател на Сдружение „Самоводска чаршия“. Той е майстор-кожар, опазващ занаята в един от дюкяните на Самоводската чаршия във Велико Търново.

В началото на годината Сивов, заедно със свои съмишленици от съседните ателиета, решават да излязат от зоната си на комфорт  и да представят спецификата на занаятите си в различни открити публични пространства - сред природата, в съседни населени мес

Независимостта винаги идва с компромиси. Човек трябва да намира време за себе си и, ако започне да изчезва в другия човек, това не е много полезно. Дори, когато обичаме някого, ние трябва да запазим нашата индивидуалност, защото тя е това, което е създало връзката – този съюз между двама души, които в един момент са били непознати, а после стават семейство. Това казва режисьорът Ясен Пеянков по повод премиерата на „Куклен дом, втора част“ в Народния театър „Иван Вазов“.

Пиеса на американския драматург и носител на наградата „Оби“ за изключителни постижения в областта на драматургията – Лукас Нейт, е своеобразно продължение на едноименната пиеса на Хенрик Ибсен, и случващото се с Нора петнадесет години по-късно. 

„Цената на независимостта е самотата. В случая, м

Изложбата „Хванати в спирала“ на японската художничка Нобуко Уеда може да бъде посетена в делничните дни до 13 септември в галерия "Мисията" към Държавния културен институт на Министерството на външните работи (МВнР), съобщиха от МВнР. 

Експозицията, която бе открита вчера, е част от 35-ото издание на Дните на японската култура в България и се провежда в рамките на традиционния Хартиен арт фестивал в София, организиран от фондация „Аматерас“.

Официални гости на събитието освен авторката Нобуко Уеда бяха заместник-министърът на външните работи Мария Ангелиева, Н.Пр. г-н Хисаши Мичигами, посланик на Япония в България, проф. Тодор Тодоров, президент на фондация „Аматерас“, Даниела Тодорова, главен организатор от фондация „Аматерас“ и други артисти, участващи в Дните на Япония, както и много дипломати, артисти и гос

Светлин Русев и Лия Петрова са новите притежатели на цигулките на проф. Стойка Миланова и проф. Минчо Минчев.

Те получиха ценните инструменти тази вечер след премиерата на концерта на фестивалния оркестър „Аполония“ на Празниците на изкуствата „Аполония“. Събитието се състоя в амфитеатъра в Созопол.  

Сега ще присъствате на нещо, което не се е случвало досега по този начин, каза Маргарита Димитрова, изпълнителен директор на фондацията за изкуство „Аполония“ и покани министъра на културата Найден Тодоров. Той се обърна към музикантите с „уважаеми диаманти на българското музикално изкуство“. По думите му всеки един от тях е повод да се отиде на концерт, „но заедно всички - това е наистина невиждано“.

Според министъра на културата България винаги се е гордяла и е можела да се гордее със своите музика

Родената в Хасково авторка е завършила Националната художествена академия- София със специалност  „Художествен текстил“. Завръща се отново в България, след дългото си пребиваване в Норвегия, откъдето е съпругът й.

Днес тя е избрала за своя дом село Тънково, което се намира в община Стамболово. Преминаващите през населено място могат да срещнат табела с надпис „галерия“. Ако я последват, стигат именно до дома на Мария Николова. В селската си къща тя е отредила място, където всеки има възможност да се наслади на творчеството й. Авторката с радост помага и за първите щрихи на получили порив да изразят себе си на платното. Мария Николова мечтае да осъществи на село и колаборация с местната общинска управа и ръководството на училището в Стамболово и да учите децата безвъзмездно на рисуване под асмата на двора си в село Тънково. Повечето от картините, подредени във „Форум“, са вдъхновени именно от живописната природа, заобикаляща селото, където сега е домът й.

Израснала в градска среда, художничката разказва, че е открила очарованието на съзерцанието на природата във всички нейни измерения, допринасящи за духовното й израстване, едва когато заживява в Норвегия. Там със съпруга й се заселват на село.

 „Идеята ми е да работя с местните деца в Стамболово, защото преди всичко е желанието ми да ги науча да наблюдават природата, да се свързват с нея. Когато наблюдаваш едно цвете например, като чели времето спира, защото то е толкова красиво. За мен един такъв миг ми дава възможност да остана сякаш сама на света с природната красота. Това усещане за безвремие може да ти го дадат само естествените природни картини“, споделя Мария Николова.

Според нея художниците трябва да следват естетиката, която е формирана в природата по естествен начин и да се стремят да я предават чрез картините си. „При хората на изкуството забелязвам, че някои могат да се задълбаят прекалено много в своя чувствен свят. Разбира се, типично е за всеки един творец, за всеки един човек, да размишлява над своите проблеми. Няма как да се изолираме от този сблъсък. Но, ако прекалено се отдадем на чувствата си, когато творим, можем да изпуснем възможността да предадем посланията си през филтъра на естетиката, и да го направим през този на депресивното си състояние. А това е важно, защото изкуството трябва да носи вяра и надежда“, допълва Мария Николова.

Много е важно това, което ни давате, защото така ще продължим още поне трийсетина години, каза Атанас Пенев на публиката в зала 1 на НДК.

На 20 ноември бе първият от двата концерта, с които „Б.Т.Р.“ постави точка на турнето по случай своята 30-годишнина. Хиляди почитатели пяха със своите любимци, които в продължение на повече от два часа представиха най-доброто от репертоара на групата, .

Вечерта мина с „Цвете от луната“, „Ела“, „Защо“, „Върни се“, „Няма връщане назад“, „Там, където“, „Елмаз и стъкло“, „Да погледна в теб“. Имаше и няколко емоционални акцента, които бяха посрещани от феновете с продължителни аплодисменти. 

„Кирил Маричков беше един огромен човек, един стълб, един музикант и отно

Двучасов концерт изнесоха Стефан Вълдобрев и „Обичайните заподозрени“ тази вечер в амфитеатър „Аполония“ в Созопол. Събитието бе част от програмата на 40-ите празници на изкуствата „Аполония“.

Стефан Вълдобрев, Стоян Янкулов, Веселин Веселинов, Иван Лечев и Мирослав Иванов вдигнаха публиката на крака още с първите си изпълнения. 

В началото на концерта Стефан Вълдобрев обяви пред публиката, че събитието ще протече в две части. В първата ще изпълнят девет песни от новия си албум  „!Удивителни въпросителни?“, а във втората - някои от любимите песни на феновете си. 

„Знам, че повечето от вас предпочитат да чуят „По-полека“ 12 пъти тази вечер, но дайте шанс на новите песни”, призова Вълдобрев. 

В първата част прозвучаха песните „Въпроси“, „Черно-бял

Пространствена инсталация на Юлиян Табаков, озаглавена „Водна кула“, ще бъде изложена в столичната Галерия +359. Вернисажът на експозицията е на 15 август и ще продължи до 15 септември, информират организаторите.

Юлиан Табаков работи в областта на визуалните и сценичните изкуства, киното и илюстрацията. Завършил е „Сценография“ в Националната художествена академия (НХА) и изящни изкуства в ENS des Beaux в Париж. През 2012 г. завършва документалния филм „Цветанка“, който получава 13 награди и е част от официалната програма на фестивали като DocFothnight – MoMA Annual International Festival of Nonfiction Film, Doc Leipzig, CPH:DOCS. 

След 1998 прави над 60 сценографски и костюмографски решения на продукции в областта на театъра, операта и киното както и илюстрации за детски книги. 

Носител е на отличие „Златен век“ за принос в развитието на българската

„Моцарт § Бетовен“ е наречен концертът, който ще се състои на 30 октомври в камерната зала „България“. Предстои вечер с музиката на двамата велики композитори в изпълнение на „София квартет“, съобщават от екипа на най-стария квартет на Софийската филхармония.

Музикантите са подготвили Струнен квартет № 17 в си бемол мажор, К.458 „Ловът“ от Волфганг Амадеус Моцарт и Струнен квартет във фа минор, оп.95 „Сериозо“ от Лудвиг ван Бетовен.

Във формацията днес е Василена Милева – част от състава на първи цигулки в Софийската филхармония. Йордан Димитров (втора цигулка в квартета) е концертмайстор на „Софийски солисти“. Любомир Ников (виолончело) е концертмайстор на Софийска филх

"Дисни" даде статут на "легенди" на 14 артисти, оказали "значително влияние" върху наследството на компанията. Сред тях са Харисън Форд, Анджела Басет и Майли Сайръс, предаде Асошиейтед прес. 

Сред отличените са също режисьорът Джеймс Камерън, емблематичният филмов композитор Джон Уилямс, Джейми Лий Къртис, Кели Рипа и няколко творци зад кулисите. 

Знаменитостите бяха въведени в Залата на славата на "Дисни" на церемония в центъра "Хонда" в Анахайм, Калифорния по време на изложението Д23 (D23). Водещ на шоуто беше Райън Сийкрест. 

Харисън Форд, който първи прие наградата си, нарече себе си "помощник-разказвач", отбелязвайки съществения принос на сътрудниците си за кариерата му. Актьорът се развълнува, докато благодареше на главния изпълнителен директор на "Дисни" Боб Айгър, който му връчи наградата, за професионалните напътствия и прияте

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Берлинският театър „Шаубюне“ е застрашен от фалит заради намаляване на бюджета
Берлинският театър „Шаубюне“, който е един от най-известните европейски театри с авангардните си постановки, е застрашен от фалит заради големите бюджетни съкращения, п ...
С балета "Лешникотрошачката" започват коледно-новогодишните празници в Хасково
Коледно-новогодишните празненства в Хасково започват още през ноември. Началото ще бъде поставено от Балетна школа „Алегро“ към „Младежки център“ - Хасково ...
Бургаската опера ще представи класиката от Джузепе Верди "Трубадур"
Операта от Джузепе Верди "Трубадур" ще бъде представена на сцената на Държавна опера- Бургас на 23 ноември под диригентството на Иван Кожухаров, съобщават от културната институция ...
Рядка монета от времето след Калифорнийската златна треска, беше продадена на търг за 1,4 милиона долара
Рядка монета, пусната в обращение след Калифорнийската златна треска, беше продадена на търг в САЩ за 1,4 милиона долара, предаде Асошиейтед прес.  Запалени колекционери надд ...
Впечатляваща продукция и специално изработени визуални ефекти ще видим на концерта на Дино Мерлин
Балканската звезда Дино Мерлин отправи специален поздрав към българската публика по повод предстоящия му концерт с Желко Йоксимович на 3 декември. След 35 години той отново се завр ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
Берлинският театър „Шаубюне“ е застрашен от фалит заради намаляване на бюджета
Берлинският театър „Шаубюне“, който е един от най-известните европейски театри с авангардните си постановки, е застрашен от фалит заради големите бюджетни съкращения, п ...
Фестивалът на оперното и балетно изкуство вдигна завеса за 54-ти път
Фестивалът на оперното и балетно изкуство (ФОБИ) в Стара Загора дава посока в лабиринта от музикални събития, каза директорът на Държавната опера в града Огнян Драганов при открива ...
Белгийският певец Стромай бе отличен от крал Филип
Певецът Стромай беше отличен от краля на Белгия - Филип, за изключителни заслуги в областта на изкуството, литературата или науката, на церемония в двореца в Брюксел, предаде АФП. ...
Pink Floyd History ще възродят магията на легендарната група
Спектакълът Pink Floyd History Live е музикално и мултимедийно шоу, което пресъздава пет десетилетия музикални шедьоври на легендарната група Pink Floyd. Водени от страстта си към ...
Венецианският театър „Ла Фениче“ отмени първото си представление за сезона
Венецианският музикален театър „Ла Фениче“ във Венеция отмени първото си представление за сезона за първи път от повече от 30 години насам поради протест на персонала, ...
Тикер в 14:00 ч.
Берлинският театър „Шаубюне“, който е един от най-известните европей ...
Начало Калейдоскоп
5527
Калейдоскоп

Мария Николова: В природата е заложена естетиката и ние трябва да я следваме

В природата е заложена естетиката и ние трябва да я следваме.Това е важно за търсене и намиране на баланса и хармонията у всеки, каза художничката Мария Николова Отерстад, която подреди в хасковската галерия “Форум“ самостоятелната си изложба „Градината на мама“.

| 15 Ноември 2024, 14:01 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Мария Николова: В природата е заложена естетиката и ние трябва да я следваме
Мария Николова: В природата е заложена естетиката и ние трябва да я следваме
Снимка © БТА

В природата е заложена естетиката и ние трябва да я следваме. Това е важно за търсене и намиране на баланса и хармонията у всеки, каза художничката Мария Николова Отерстад, която подреди в хасковската галерия “Форум“ самостоятелната си изложба „Градината на мама“.

Родената в Хасково авторка е завършила Националната художествена академия- София със специалност  „Художествен текстил“. Завръща се отново в България, след дългото си пребиваване в Норвегия, откъдето е съпругът й.

Сюрреалист или не само? Модернист, високо оценен зад пределите на България, но непризнат у нас приживе. Художникът Жорж Папазов – познатият и непознатият. Това представя изложба, посветена на 130 години от рождението му, в галерията в родния му Ямбол, която носи неговото име.

Експозицията включва 34 творби от фондовете на Националната художествена галерия, на сливенската галерия „Димитър Добрович“ и на ямболската галерия „Жорж Папазов“. Представени са и непоказвани до момента рисунки на Жорж Папазов от 20-те години на миналия век, които са от частната колекция на Георги Василев.

Жорж Папазов е роден в Ямбол през 1894 г. Твори и прави изложби в различни европейски столици – Мюнхен, Виена, Берлин, Париж. Основната част от живота му преминава във Франция, където се установява през 1924 г. Там почива през 1972 г., а прахът му е разпръсна

Великотърновски занаятчии представят творби, създадени извън ателиетата и дюкяните, в изложба, организирана в пространството за култура „ТаМ“.

Идеята за експозицията „Отражение: художествени занаяти в градска среда“ е на Сдружение „Самоводска чаршия”, финансирането е от Национален фонд „Култура“ и е на стойност 14 хиляди лева. Мястото, в което творбите ще бъдат показани, е клуб „ТаМ“, каза Красимир Сивов, председател на Сдружение „Самоводска чаршия“. Той е майстор-кожар, опазващ занаята в един от дюкяните на Самоводската чаршия във Велико Търново.

В началото на годината Сивов, заедно със свои съмишленици от съседните ателиета, решават да излязат от зоната си на комфорт  и да представят спецификата на занаятите си в различни открити публични пространства - сред природата, в съседни населени мес

Независимостта винаги идва с компромиси. Човек трябва да намира време за себе си и, ако започне да изчезва в другия човек, това не е много полезно. Дори, когато обичаме някого, ние трябва да запазим нашата индивидуалност, защото тя е това, което е създало връзката – този съюз между двама души, които в един момент са били непознати, а после стават семейство. Това казва режисьорът Ясен Пеянков по повод премиерата на „Куклен дом, втора част“ в Народния театър „Иван Вазов“.

Пиеса на американския драматург и носител на наградата „Оби“ за изключителни постижения в областта на драматургията – Лукас Нейт, е своеобразно продължение на едноименната пиеса на Хенрик Ибсен, и случващото се с Нора петнадесет години по-късно. 

„Цената на независимостта е самотата. В случая, м

Изложбата „Хванати в спирала“ на японската художничка Нобуко Уеда може да бъде посетена в делничните дни до 13 септември в галерия "Мисията" към Държавния културен институт на Министерството на външните работи (МВнР), съобщиха от МВнР. 

Експозицията, която бе открита вчера, е част от 35-ото издание на Дните на японската култура в България и се провежда в рамките на традиционния Хартиен арт фестивал в София, организиран от фондация „Аматерас“.

Официални гости на събитието освен авторката Нобуко Уеда бяха заместник-министърът на външните работи Мария Ангелиева, Н.Пр. г-н Хисаши Мичигами, посланик на Япония в България, проф. Тодор Тодоров, президент на фондация „Аматерас“, Даниела Тодорова, главен организатор от фондация „Аматерас“ и други артисти, участващи в Дните на Япония, както и много дипломати, артисти и гос

Светлин Русев и Лия Петрова са новите притежатели на цигулките на проф. Стойка Миланова и проф. Минчо Минчев.

Те получиха ценните инструменти тази вечер след премиерата на концерта на фестивалния оркестър „Аполония“ на Празниците на изкуствата „Аполония“. Събитието се състоя в амфитеатъра в Созопол.  

Сега ще присъствате на нещо, което не се е случвало досега по този начин, каза Маргарита Димитрова, изпълнителен директор на фондацията за изкуство „Аполония“ и покани министъра на културата Найден Тодоров. Той се обърна към музикантите с „уважаеми диаманти на българското музикално изкуство“. По думите му всеки един от тях е повод да се отиде на концерт, „но заедно всички - това е наистина невиждано“.

Според министъра на културата България винаги се е гордяла и е можела да се гордее със своите музика

Днес тя е избрала за своя дом село Тънково, което се намира в община Стамболово. Преминаващите през населено място могат да срещнат табела с надпис „галерия“. Ако я последват, стигат именно до дома на Мария Николова. В селската си къща тя е отредила място, където всеки има възможност да се наслади на творчеството й. Авторката с радост помага и за първите щрихи на получили порив да изразят себе си на платното. Мария Николова мечтае да осъществи на село и колаборация с местната общинска управа и ръководството на училището в Стамболово и да учите децата безвъзмездно на рисуване под асмата на двора си в село Тънково. Повечето от картините, подредени във „Форум“, са вдъхновени именно от живописната природа, заобикаляща селото, където сега е домът й.

Израснала в градска среда, художничката разказва, че е открила очарованието на съзерцанието на природата във всички нейни измерения, допринасящи за духовното й израстване, едва когато заживява в Норвегия. Там със съпруга й се заселват на село.

Много е важно това, което ни давате, защото така ще продължим още поне трийсетина години, каза Атанас Пенев на публиката в зала 1 на НДК.

На 20 ноември бе първият от двата концерта, с които „Б.Т.Р.“ постави точка на турнето по случай своята 30-годишнина. Хиляди почитатели пяха със своите любимци, които в продължение на повече от два часа представиха най-доброто от репертоара на групата, .

Вечерта мина с „Цвете от луната“, „Ела“, „Защо“, „Върни се“, „Няма връщане назад“, „Там, където“, „Елмаз и стъкло“, „Да погледна в теб“. Имаше и няколко емоционални акцента, които бяха посрещани от феновете с продължителни аплодисменти. 

„Кирил Маричков беше един огромен човек, един стълб, един музикант и отно

Двучасов концерт изнесоха Стефан Вълдобрев и „Обичайните заподозрени“ тази вечер в амфитеатър „Аполония“ в Созопол. Събитието бе част от програмата на 40-ите празници на изкуствата „Аполония“.

Стефан Вълдобрев, Стоян Янкулов, Веселин Веселинов, Иван Лечев и Мирослав Иванов вдигнаха публиката на крака още с първите си изпълнения. 

В началото на концерта Стефан Вълдобрев обяви пред публиката, че събитието ще протече в две части. В първата ще изпълнят девет песни от новия си албум  „!Удивителни въпросителни?“, а във втората - някои от любимите песни на феновете си. 

„Знам, че повечето от вас предпочитат да чуят „По-полека“ 12 пъти тази вечер, но дайте шанс на новите песни”, призова Вълдобрев. 

В първата част прозвучаха песните „Въпроси“, „Черно-бял

Пространствена инсталация на Юлиян Табаков, озаглавена „Водна кула“, ще бъде изложена в столичната Галерия +359. Вернисажът на експозицията е на 15 август и ще продължи до 15 септември, информират организаторите.

Юлиан Табаков работи в областта на визуалните и сценичните изкуства, киното и илюстрацията. Завършил е „Сценография“ в Националната художествена академия (НХА) и изящни изкуства в ENS des Beaux в Париж. През 2012 г. завършва документалния филм „Цветанка“, който получава 13 награди и е част от официалната програма на фестивали като DocFothnight – MoMA Annual International Festival of Nonfiction Film, Doc Leipzig, CPH:DOCS. 

След 1998 прави над 60 сценографски и костюмографски решения на продукции в областта на театъра, операта и киното както и илюстрации за детски книги. 

Носител е на отличие „Златен век“ за принос в развитието на българската

„Моцарт § Бетовен“ е наречен концертът, който ще се състои на 30 октомври в камерната зала „България“. Предстои вечер с музиката на двамата велики композитори в изпълнение на „София квартет“, съобщават от екипа на най-стария квартет на Софийската филхармония.

Музикантите са подготвили Струнен квартет № 17 в си бемол мажор, К.458 „Ловът“ от Волфганг Амадеус Моцарт и Струнен квартет във фа минор, оп.95 „Сериозо“ от Лудвиг ван Бетовен.

Във формацията днес е Василена Милева – част от състава на първи цигулки в Софийската филхармония. Йордан Димитров (втора цигулка в квартета) е концертмайстор на „Софийски солисти“. Любомир Ников (виолончело) е концертмайстор на Софийска филх

"Дисни" даде статут на "легенди" на 14 артисти, оказали "значително влияние" върху наследството на компанията. Сред тях са Харисън Форд, Анджела Басет и Майли Сайръс, предаде Асошиейтед прес. 

Сред отличените са също режисьорът Джеймс Камерън, емблематичният филмов композитор Джон Уилямс, Джейми Лий Къртис, Кели Рипа и няколко творци зад кулисите. 

Знаменитостите бяха въведени в Залата на славата на "Дисни" на церемония в центъра "Хонда" в Анахайм, Калифорния по време на изложението Д23 (D23). Водещ на шоуто беше Райън Сийкрест. 

Харисън Форд, който първи прие наградата си, нарече себе си "помощник-разказвач", отбелязвайки съществения принос на сътрудниците си за кариерата му. Актьорът се развълнува, докато благодареше на главния изпълнителен директор на "Дисни" Боб Айгър, който му връчи наградата, за професионалните напътствия и прияте

 „Идеята ми е да работя с местните деца в Стамболово, защото преди всичко е желанието ми да ги науча да наблюдават природата, да се свързват с нея. Когато наблюдаваш едно цвете например, като чели времето спира, защото то е толкова красиво. За мен един такъв миг ми дава възможност да остана сякаш сама на света с природната красота. Това усещане за безвремие може да ти го дадат само естествените природни картини“, споделя Мария Николова.

Според нея художниците трябва да следват естетиката, която е формирана в природата по естествен начин и да се стремят да я предават чрез картините си. „При хората на изкуството забелязвам, че някои могат да се задълбаят прекалено много в своя чувствен свят. Разбира се, типично е за всеки един творец, за всеки един човек, да размишлява над своите проблеми. Няма как да се изолираме от този сблъсък. Но, ако прекалено се отдадем на чувствата си, когато творим, можем да изпуснем възможността да предадем посланията си през филтъра на естетиката, и да го направим през този на депресивното си състояние. А това е важно, защото изкуството трябва да носи вяра и надежда“, допълва Мария Николова.

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Берлинският театър „Шаубюне“ е застрашен от фалит заради намаляване на бюджета
С балета "Лешникотрошачката" започват коледно-новогодишните празници в Хасково
Бургаската опера ще представи класиката от Джузепе Верди "Трубадур"
Рядка монета от времето след Калифорнийската златна треска, беше продадена на търг за 1,4 милиона долара
Впечатляваща продукция и специално изработени визуални ефекти ще видим на концерта на Дино Мерлин
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Ноември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Калейдоскоп
Берлинският театър „Шаубюне“ е застрашен от фалит заради намаляване на бюджета
Авансцена
Фестивалът на оперното и балетно изкуство вдигна завеса за 54-ти път
Творчески отражения
Белгийският певец Стромай бе отличен от крал Филип
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.