Първият обоист на оркестъра на Ванкувър (Канада) – Марин Тинев, пристига в София за откриването на 34-тия сезон на Нов симфоничен оркестър (НСО) с произведението на Жан Франсе – „Цветният часовник“, съобщават от музикалната формация.
Sofia Art Fair е едно изключително значимо събитие за София и съм много щастлив, че то е част от културния календар на столицата. Това каза кметът на София Васил Терзиев на откриването на първото издание на международното изложение за съвременно изкуство Sofia Art Fair тази вечер.
“Моята надежда е София да бъде все по-важна част в развитието на съвременното изкуство, а и като място все повече творци да излагат своите творби”, каза още кметът на София, който е и патрон на мероприятието.
“Отваряме нова страница за съвременното изкуство в България. Въобще. Генерално”, каза Радослав Механджийски, организатор на Sofia Art Fair.
Съвременното изкуство е една от най-вълнуващите форми на изказ в наше време. В рамките на изложението ще видите над 70 художника работещи в различни техники и подходи и съм сигурен, че всеки от вас ще намери
На 20 ноември е премиерата на „Солунските атентатори“ от Георги Данаилов в Армията, съобщават от трупата на театъра.
„В сумрака на 20-и век, когато една малка част от Европа живее в мир, а друга се задушава в сенките на империи, в Солун се запалва огънят на едно от най-драматичните събития в нашата история – борбата за освобождение на Македония и Одринско от османско робство. „Солунските атентатори“ ни среща с групата на „гемиджиите“– млади мъже, готови на всичко, за да променят съдбата на своя народ. Те живеят с осъзнаването, че свободата е недостижима без жестока саможертва, но въпреки всичко продължават напред, движени от безкомпромисен идеализъм и обич към родината“, разказват от театъра.
Режисьор е Иван Урумов. Сценографията и костю
Музиканти от САЩ и Франция ще партнират на Симфониета-Враца в първия концерт от цикъла „Месец на клавишите“, съобщиха от оркестъра.
Аймо Пажин е сред изявените френски пианисти на своето време, а на диригентския пулт ще бъде американският музикант и композитор – Александър Фрей, който ще замести първоначално избрания Маркус Хубер. Фрей вече е работил в България с Варненската опера, където е поставил "Уестсайдска история", но за първи път се среща със Симфониета-Враца. По думите му оркестърът е млад, но много гъвкав, музикантите в него дават всичко от себе си, независимо дали са уморени, ако преди това са репетирали и нещо друго.
В днешния концерт публиката ще чуе произведенията на Бедржих Сметана – „Вълтава“ и „Из чешките поля и гори“, както и „Концерт за пиано и оркeстър № 2“ на Йоханес Брамс.
П
Картата на лондонското метро е представена в нова изложба, която проследява развитието на емблематичния й дизайн, вдъхновил гидовете на транспортните мрежи по целия свят, предаде Ройтерс.
Окачена в станциите, във влаковете и на листовките за пътници, картата остава популярен начин за планиране на пътуванията из британската столица дори и в ерата на смартфоните.
В анкета на Би Би Си от 2006 г. британците избраха картата на метрото за втория любим местен дизайн на 20-и век след самолета "Конкорд", изпреварвайки изтребителя "Спитфайър" и червената телефонна кабина, припомня Ройтерс.
Експозицията "Картографиране на метрото: 1863-2023" се открива днес. В нея ще бъдат показани и продадени редки карти и плакати на метрото, включително ръкопис на автора на картата Хари Бек от 1933 г., чиято цена е 75 000 британски лири.
Дизайнът, създаден от него, променя начин
Новият български игрален филм "Заведи ме вкъщи" ще бъде представен лично от режисьора Мартин Геновски и част от екипа в Бургас на 30 октомври.
Предпремиерната прожекция, която е част от изнесената програма на "Синелибри" в морския град, предхожда с около месец официалното тръгване на продукцията по кината в страната от 22 ноември, съобщават от екипа на събитието.
В лентата, която е адаптация по повестта със същото заглавие на Михаил Вешим от преди 10 години, участват актьорите Асен Блатечки, Койна Русева, Китодар Тодоров, Антон Радичев, Албена Колева, Петър Калчев и Яна Маринова.
Филмът проследява историята на сираче на име Ян, което е изиграно от 12-годишния Алекс Маринов. В дома за деца без родители, където то живее, пристига прочут шоумен и водещ на телевизионно предаване, чийто рейтинг отбелязва огромен спад. За да вдигне отново популярността на шоуто, воде
Събитието е на 20 ноември в зала „България“.
Тинев ще участва и в изпълненото на Първата оркестрова сюита от Йохан Себастиан Бах. Във втората част на вечерта ще прозвучи последната симфония на Моцарт – „Юпитер“ (№41).
ТВОРБИТЕ
Баховата Сюита №1 е нотирана за два обоя, фагот, струнни и клавесин, като дървените духови инструменти понякога се третират като самостоятелно трио. „В първата и последната част на увертюрата духовите инструменти просто дублират струните, за да създадат по-плътен оркестров звук, но в по-бързата средна част те се появяват няколко пъти като виртуозно трио от солисти“, разказват от НСО.
Едно от най-известните и най-често изпълнявани произведения на Жан Франсе е „Цветният часовник“ (L`Horloge de Flore). Този концерт за обой и оркестър е съставен от седем части, които се изпълняват без пауза, всяка вдъхновена от и кръстена на цвете от „Цветния часовник", създаден от шведския ботаник Карл Линей (1707-1778), който определил поредица от специфични цветя, представящи времето на часовника според часа, в който всяко едно от тях цъфти.
Актьорът Алек Алексиев озвучава новия български аудиосериал „Безбряг“. Автор на поредицата е Димитрина Събчева, съобщават от „Сторител“.
Аудиосериалът разказва историята на Ивана-Грей Петрова, която отчаяно се опитва да спаси живота на своето болно внуче, като осигури невъзможно скъпото, лечебно месо от „звездици“. Личната борба, чийто залог е животът на едно дете, се преплита с напрегнати сюжетни линии и поставя тежки морални избори пред героите.
„Безбряг“ се състои от десет епизода. Действието се развива през 23-и век, когато човечеството е преживяло природни катаклизми, войни. Установило се е в крехък мир, подобен на днешния, посочват от „Сторител“. Населението е намаляло, но храната и водата са ограничени и достъпът до тях е контролиран. А едно от най-скъпите неща на Земята е месо от извънземни, наречени &
Синовете на Боб Марли са на турне за първи път след двайсет години, съобщи АП.
Петимата братя Марли - Зиги, Стивън, Джулиан, Кай-Мани и Деймиън, припомнят наследството на баща си с турнето Marley Brothers: The Legacy Tour.
След повече от две десетилетия синовете на големия изпълнител свирят заедно на една сцена.
Братята Марли изпълняват около 30 от песните на баща си, сред които и хитове като No Woman, No Cry, Could You Be Loved, Is This Love, Three Little Birds и др.
Турнето с 22 дати започна във Ванкувър и ще приключи в Маями в началото на октомври.
През февруари 2025 г. се навършват 80 години от рождението на Боб Марли.
Когато правиш това, което обичаш, можеш да издържиш цял живот. Аз съм един от щастливите хора, които работят, каквото им харесва.
Това каза цигуларят Васко Василев, който участва в откриването на изложба на фотографа Христо Русев във Варна. Експозицията е подредена в галерия „Жар Арт“ и показва кадри от серията „Васко Василев - зад сцена“, издадена в албум през 2020 г. Тази вечер инструменталистът представя в крайморския град новия си проект Vasko & The Violin.
По думите му да имаш всяка вечер концерт в различен град, не е толкова нормално, но е много хубаво. Турнетата го карат да се чувства в добра форма, защото обожава да пътува. Публиката според него е различна във всеки град и държава, но това се дължи не на народността, а на настроението на хората. То не винаги е еднакво и затова няма как музикантът да повтори един и същ концерт два път
Селекции от фондовете на художествените галерии на Варна, Бургас, Шумен и Добрич са подредени във второто издание на проекта „Галерии. Колекции. Творби“ в галерията на Съюза на българските художници (СБХ) на столичната улица „Шипка" 6.
„Това е проект, който цели да направи видими колекциите на галериите в страната. Той стартира миналата година с една изложба, в която бяха представени галериите от Стара Загора, Сливен, Казанлък и Пловдив. Тогава идеята беше да се направи представителна извадка от всяка една постоянна експозиция. Важно е да се подчертае, че първоначалната идея беше да се направи представителна извадка от постоянните експозиции“, обясни проф. Анелия Николаева, куратор на експозицията.
Тя разказа, че в хода на работата е станало ясно, че има интересни работи, които са и във фондовете, и в депата на галериите.
„За
Япония приветства рекордния брой трофеи, спечелени от драматичния сериал "Шогун" на телевизионните награди "Еми", като поредна победа за историята и културата на страната, които стават все по-популярни сред туристите и международната публика, предаде Ройтерс.
Историческият епос, чието действие се развива в императорска Япония, получи 18 награди - най-голям брой за шоу за един сезон, включително за най-добра драма и актьорска игра за изпълнителите на главните роли Хироюки Санада и Анна Савай.
Друга японска историческа творба, "Самурай със сини очи", спечели "Еми" за най-добра анимационна програма.
Правителството на Япония приветства постижението и отбеляза, че 70 процента от диалога в "Шогун" е на японски език и че Хироюки Санада, който играе главната роля на военачалника Йоши Торанага, е сред продуцентите на сериала.
"Бихме искали допълнително да
Първата поява на названието „Юпитер” на до-мажорната Симфония №41, K.551 на Волфганг Амадеус Моцарт е като подзаглавие в концертна програма с дата 12 октомври 1819 година в Единбург. Същото име се използва и малко по-късно - в програма на концерта на Лондонското филхармонично общество (26 март 1821 г.). „Юпитер” се открива и в най-ранното издание на клавирното извлечение на Симфонията, публикувано в Лондон през 1832 г. Може да се приеме версията, че произходът на името идва от Великобритания.
МУЗИКАНТИТЕ
Диригент ще бъде Петко Димитров. Той е завършил консерваторията „Пийбоди“ към университета „Джон Хопкинс“ и Мичиганския университет. Бивш музикален директор е на редица младежки оркестри в САЩ, понастоящем е директор на ансамблите в Англо-американско училище в София.
Марин Тинев е бивш първи обоист на НСО, понастоящем е на тази позиция в симфоничния оркестъра на Ванкувър. Носител е на наградите UFAM (Universidade Federal do Amazonas) през 2007 г., Sparda Classic Award (2010) и Iris Marquardt-Preis (2012).