Три виртуозни концерта на Бах ще звучат на 17 ноември в зала „България", в изпълнение на цигуларките Божидара Кузманова и Зорница Иларионова, които за първи път ще излязат заедно на една сцена. Диригент на вечерта е маестра Диана Илкоска, съобщават от Софийската филхармония.
Изложба живопис на волейболната легенда Георги Василев бе открита във фоайето на Дом-паметник „Йордан Йовков“ в Добрич.
Изложени са 65 картини, които могат да бъдат закупени от почитатели на изкуството.
Ключовата картина изобразява къщата на поп Дочо Чернаев в село Саръджа (днес Росица), а поп Дочо е прототип на едноименния герой на Йордан Йовков от повестта “Жътвари”. Той е и прадядо на Георги Василев.
“Аз и моето семейство разбрахме този факт на смъртното легло на баща ми. Поп Дочо Чернаев е неговият дядо, тоест на майка му е баща. Никой не знаеше този факт по простата причина, че той остава сирак, роден в село, в тази къща. Признавам си, че ръката ми трепереше, когато рисувах това, защото той е играл на тази поляна, както я виждате на картината, в такъв вид е в момента къщата”, каза Георги Василев на откриването на изложба
Два концерта с филмова музика ще изнесе днес и утре Плевенската филхармония под диригентството на Борислав Йоцов във Варна, съобщават организаторите. Солисти са с Хилда Казасян, Васил Петров и Теодосий Спасов. На сцената на Фестивалния комплекс с тях ще бъдат и джаз музикантите Живко Петров, Христо Йоцов, Димитър Карамфилов, Михаил Йосифов.
Варна е единственият град, в който Хилда Казасян, Васил Петров и Теодосий Спасов ще представят двойна доза от своите проекти, посветени на музиката в киното, с които обикалят страната, подчертават от екипа на спектакъла. По думите на певицата, причината е, че са били очаровани от любовта, с която варненската публика е посрещнала техния спектакъл „Да послушаме кино“ преди година.
Първият концерт днес е с атмосферата на незабравимите мелодии от големите български филми. Организаторите припомнят, че програмата получи наград
Първият албум на младата певица Моника носи името на дебютната й песен – „Не пее сърце“, и включва общо шест авторски песни.
До свежото алтернативно звучене на Nervachka, която зарадва меломаните през миналия декември, се нареждат още четири нови заглавия – „Признание“, „Известие“, „Няма следа“ и „Въздух“, разказват от екипа на изпълнителката.
Последната песен излиза с официално музикално видео, което е третото в рамките на това EP. Песента засяга темата за така наречения бърнаут – все по-често срещано явление в различните работни среди и засяга както големите компании и индустриални корпорации, така и хора със свободни професии, индивидуални артисти и занаятчии. „Въздух“ разказва историята
Художниците Илирян Бекири и Агрон Абдули показват изложбата „Мотиви от полошкия край“ в галерията на Културно-информационния център на Република Северна Македония в София.
Творбите им ще бъдат представени на 3 октомври, съобщават организаторите.
„Двамата художници от Тетово ще изложат около двадесет произведения от тяхното най-ново творчество. На изложбата могат да бъдат видяни картините на Илирян Бекири, изработени с техниката маслени бои върху платно и картините на Агрон Абдули, изработени с техниката акрилни бои върху платно“, разказват от екипа.
На откриването на изложбата в КИЦ на РСМ в София ще присъстват двамата художници – педагози, които ще запознаят публиката с тяхното изкуство, творчество и дейност, уточняват организаторите.
Илирян Бекири е роден през 1968 година в Тетово. Дипломирал се е през 1998 годи
Хор „Зеро 8“ от Стокхолм спечели голямата награда на Европа за хорово пеене. Тази година конкурсът се проведе във Варна. В надпреварата участваха още Камерен хор на Торино, Италия, Младежки хор на Мадрид и „Сухар коруа“ от Доностия, Испания.
Шведският мъжки състав „Зеро 8“ с диригент Расмус Кригщрьом е носител на голямата награда на Международния хоров конкурс в Марибор през 2023 г. Той получи най-много аплодисменти от станалата на крака публика след изпълненията си в залата на Фестивалния и конгресен център (ФКЦ) във Варна. Тяхната българска песен в репертоара бе „Трендафилчето“, в обработка на Николай Кауфман.
Всички хорове бяха удостоени със статуетка и плакет за участието си в състезанието за европейската награда. Те са носители на най-високите отличия в международни хорови конкурси през миналата година. Мл
Програмата включва Концерт за цигулка и оркестър №1 в ла минор, BWV 1041, Концерт за цигулка и оркестър №2 в ми-мажор, BWV 1042, и Концерт за две цигулки и оркестър в ре минор, BWV 1043.
„Макар да не е бил лишен от благоволението на кралския двор и лично на Фридрих Велики, един от най-големите композитори на всички времена Йохан Себастиан Бах е малко известен приживе и малко публикуван. Първият инструмент, който Бах изучава в най-ранните си години, е цигулката – взима уроци от баща си до 10-годишната си възраст, когато и двамата му родители умират. Продължава като певец със стипендия към църквата „Св. Михаел” в Люнебург. Учи орган в Хамбург при Йохан Адам Райнкен и дълго време самият той работи като църковен органист из Германия. За кратко е музикант в двора на принц Леополд в Кьотен. От 1723 г. е музикален директор и органист в църквата „Св. Томас” в Лайпциг и до края на живота си заема тази почетна длъжност“, разказват от филхармонията.
По думите им цигулковите концерти на Бах принадлежат към най-репертоарните творби, свирени са и от любители, и от големи виртуози. Прието е да се обявяват като Първи концерт в ла минор, BWV 1041, и Втори в ми мажор, BWV 1042, като действителната им хронология не е известна. Предполага се, че са писани между 1717 и 1721 г. в Кьотен или около 1730 г. в Лайпциг. Версията на германския музиколог и преподавател Кристоф Волф е, че цигулковите концерти са написани около 1730-1731 г. в Лайпциг, където Бах дирижира Collegium Musicum.
Концертът за две цигулки в ре минор, според някои сведения, не е бил изцяло творение на Бах, а едва ли не колективен опус между него, сина му Карл Филип Емануел, зет му и ученика му Йохан Лудвиг Кребс.
Музикантите Керана, Владимир Михайлов и Николай Воденичаров – Никеца ще представят на бургаска сцена хитовата рок опера „Исус Христос Суперзвезда“ под режисурата на Веселка Кунчева, съобщиха от пресцентъра на Община Бургас.
Публиката ще може да ги види на 17 септември на сцената на Летния театър в крайморския град.
Рок спектакълът е по музика на британския композитор сър Андрю Лойд Уебър и текст на английския писател Тим Райс. В мюзикъла участват солисти, хор, балет и оркестър на Държавна опера – Пловдив под палката на диригента Константин Добройков. Рок операта се изпълнява на английски език с български субтитри.
В образа на Исус се въплъщава Николай Воденичаров-Никеца, ролята на Юда Искариотски се изпълнява от Владимир Михайлов, а библейската героиня Мария Магдалена в спектакъла е Керана. Участие в постановката ще вземат още фронтменът
Изложба на унгарски и иберо-американски съвременни творци, експериментиращи в областта на фотографията и изкуството на колажа, ще бъде представена в института „Лист“ - София.
Експозицията ще бъде открита на 20 ноември и ще продължи до 15 януари 2025 г, информират организаторите.
На откриването участие ще вземат основателите на галерия ТОБЕ (TOBE) Беата Пушкаш (Унгария) и Томас Опиц (Венецуела). По думите на екипа галерия ТОБЕ е първата стъпка от концептуална идея, наречена проект TOmas BEa.
„Целта на TOBE е да присъства, да бъде видима на сцената на съвременната фотография. Целта им с това ново пространство в Будапеща в областта на съвременната фотография и изкуството на колажа е да потърсят нов диалог, различна гледна точка, с различен начин на изразяване и комуникиране на фотографията като изкуство“, казват те.
Беата
Германската хард рок група "Скорпиънс" ще отбележи 60-годишнината си с концерт в родния град Хановер на 5 юли 2025 г., предаде ДПА.
"Всички ще се включим", каза певецът Клаус Майне, който е в групата от 1969 г. "Това ще бъде нещо като своеобразен фестивал", добави той.
Сред гостуващите изпълнители ще е британската хеви метъл група "Джудас прийст". Това ще бъде единственият концерт на "Скорпиънс" в Германия догодина. От групата се надяват да привлекат публика от региона, Германия, Европа и целия свят. "Това ще бъде официален фестивал с много интересни групи и гости", каза Майне.
Китаристът Рудолф Шенкер създава групата през 1965 г. Майне става част от бандата през 1969 г., а китаристът Матиас Ябс се присъединява в края на 70-те години. Сегашният басист е Павел Мончивода, а барабанист е Мики Дий, бивш член на "Мотърхед".
"Скорпиънс" има редица свето
Баритонът Пламен Димитров празнува днес 20 години на сцената със спектакъл на операта „Севилският бръснар“, където той ще изпълни главната роля на Фигаро. Това съобщават от Варненската опера, където певецът е солист от 2010 г.
Талантът на Димитров е забелязан, когато е на 15 години от варненската педагожка Мария Коровешова. Тя му преподава впоследствие и в местното Музикално училище. След това той завършва Националната музикална академия в класа на Благовеста Карнобатлова. Взема индивидуални уроци при варненския баритон Георги Койчев.
Първата му роля е Шонар в „Бохеми“, след което изпълнява и Мазето от „Дон Жуан“, Шарплес от „Мадам Бътерфлай“ и Жермон от „Травиата“. Певецът счита, че един от най-важните хора в музикалното му развитие е корепетиторът Жанета Бенун, с която е научил няколко десетки роли. От
Между станалата картина и нестаналата крачката е само една и трябва да я усети човек - кога е направена тази крачка. Това казва художникът Симеон Спиридонов през 1996 година в документалния филм на БНТ „Следа към себе си“.
РОДЪТ
Художникът е роден на 20 август 1944 г. в Севлиево, където са евакуирани родителите му по време на Втората световна война. Правнук е на видния възрожденец Христо Спиридонов - първи кмет на Севлиево след Освобождението, депутат във Великото Народно събрание. Главната улица на град Севлиево носи името на Христо Спиридонов.
Симеон Спиридонов е внук на подполковник Григор Спиридонов, загинал геройски при Разлог през 1912 г. по време на Междусъюзническата война. Главната улица на града носи неговото име. Баща му Димитър Спиридонов е икономист, осъден от Народния съд.
ПЪРВИТЕ