Йоко Оно спечели съдебно дело, с което доказва, че часовникът, принадлежал на убития й съпруг Джон Ленън, е нейна собственост, а не на частен колекционер, предадоха ДПА и Ройтерс.
Symphonity открива концертите на Таря Турунен и Марко Хиетала в България догодина, съобщават от „София мюзик ентърпрайсис“ (СМЕ).
Познати като първата чешка симфоник пауър метъл банда, Symphonity са официалната съпорт група в турнето Living the Dream Together Tour, което ще премине и през България. Групата има издадени три студийни албума и един лайв албум, включващ записи от тазгодишното им европейско турне. В момента Symphonity са по-силни от всякога и са готови да заявят присъствие и на световната сцена, коментират от СМЕ.
Както информирахме, двата концерта на Таря Турунен и бившият й колега от Nightwish – Марко Хиетала, са в София – на 4 април в зала „Асикс арена“, и във Варна – на 2 април, в Двореца на културата
Кметът на Свищов Генчо Генчев ще участва в 18-ата годишна среща на Експертната мрежа по нематериално културно наследство в Югоизточна Европа, която ще се проведе от 9 до 11 октомври 2024 г. в град Варшава, Полша. Това съобщиха от пресцентъра на Община Свищов.
Срещата се организира от ЮНЕСКО и Регионалния център за опазване на нематериалното културно наследство в Югоизточна Европа, а домакин на събитието тази година е Катедрата на ЮНЕСКО в Университета на Варшава.
Тя ще събере за първи път представители на институциите, които са националните контактни точки по прилагането на Конвенцията на ЮНЕСКО за опазване на нематериалното културно наследство, с професионалисти в областта на културата, културното наследство и представители на градските администрации. Съвместно те ще обмислят как да засилят мерките за опазване на живото наследство в градска среда.
В рамките на
Изложба с творби на Георги Трифонов бе открита тази вечер в галерия Vejdi. Идеята за експозицията „Пътят“ била на Вежди Рашидов, който се заел с подреждането и организацията на 18-те платна.
„Ако кажа, че това е един от малкото ми добре приятели, няма да излъжа. Още от Художествената гимназия по някаква причина се обикнахме“, разказа Вежди Рашидов.
Много отдавна започнахме да си вярваме. И не за друго - защото всеки поотделно носи свой свят. Много развито мислене, различни работа, а страшно близки по магнетизъм. Това е някаква магия. Ние не искахме да си подражаваме, защото всеки беше различен, но си допадахме. Специално Гошо е един сложен човек, един особен космос, с особен характер и страшно нежен човек, подчерта Рашидов.
„Гошо е един от най-добрите български рисувачи. Не се е родил още такъв рисувач, майстор на линията. Ед
Театралната постановка „Не бях аз“, която е продължение на филма „Вчера“, ще бъде представена пред самоковската публика на 30 септември, в читалище-паметник „Отец Паисий - 1859“, съобщиха от екипа на културната институция.
Постановката разказва историята на главните герои Иван (Христо Шопов) и Дана. Те се срещат тридесет и пет години по-късно, в същото училище, в което някога са учили.
Тази среща е желана и от двамата, но отлагана с години, а сега съдбата ги събира отново, за да им даде шанс да се изправят един пред друг, да изрекат премълчаното и да разберат този таен с години копнеж дали е истина все още или е привилегия само на младостта, казват организаторите.
Автор е Владо Даверов, а режисьор - Лиза Шопова. Сценографията е на Анелия Райкова, музиката е на Кирил Маричков.
„Борис Христов, каквото и да говорим, е един необичаен случай в българската култура”, каза проф. Пламен Джуров при официалното откриване на фотографска изложба по повод 110 години от рождението на именития оперен певец.
Събитието се състоя снощи в Общинския културен институт (ОКИ) „Красно село“ в столицата.
Експозицията представя 41 фотоса, запечатали най-значимите роли на Борис Христов от световните сцени, семейни снимки и моменти от творческия път на оперния певец.
Изложбата е осъществена по идея на отдел „Култура, археология и културно наследство“ на Община Пловдив и Български културен институт в Рим с куратор доц. Никола Лаутлиев.
При откриването на изложбата Ивелина Кючукова, директор на ОКИ „Красно село“, припомни, че експозицията е в столицата от 1 август и идва след пребиваван
Швейцарският федерален върховен съд отхвърли жалба на колекционера - италианец, живеещ в Китай, който е закупил часовника на търг.
Йоко Оно подарява на съпруга си часовника "Патек Филип", оценен на 4 млн. швейцарски франка (4,51 млн. щатски долара), през 1980 г. за 40-ия му рожден ден. На гърба е гравирано признание в любов по нейна поръчка.
Ленън е убит в Ню Йорк два месеца след рождения ден.
Десетилетия по-късно часовникът се появява в аукционна къща в Германия. Колекционерът го е купил там, но когато поискал да му бъде направена оценка в Женева през 2014 г., Йоко Оно разбрала.
Той искал да задържи часовника, като твърдял, че се е сдобил с ценния предмет добросъвестно. Въпреки това швейцарските съдилища се произнасят срещу него, включително и днес, на последна инстанция.
Нова работилница за сценични таланти ще запознае участниците с детайли от света на киното и театъра. "Магията на театъра и киното" се организира съвместно от Театрален колеж "Любен Гройс" и Община Бургас в Културен дом НХК между 13 и 20 септември, съобщават от пресцентъра на градската администрация.
В рамките на работилницата участниците ще получат допълнителни познания и опит в областта на режисурата, писане на сценарий, операторско и актьорско майсторство, монтаж, продуцентство и работа в екип.
Преподавателите на „Магията на театъра и киното“ ще са педагози с практически опит. Сред тях са Любомира Башева, Ваня Николова, Башар Рахал, Ники Илиев, Георг Киряков, Михаил Михайлов, Никола Миленов и Веселин Менкаджиев.
Програмата е създадена така, че да даде цялостен поглед върху създаването на кино и театрални продукции, като всеки ден е посве
Безсънните нощи са цената на успеха. Винаги е така. Това каза Стефан Вълдобрев, който днес бе гост във формата „Цената на успеха“ на Празниците на изкуствата „Аполония“.
Няма нищо по-хубаво от усещането сутрин, че си си свършил работата добре предната вечер. Някакво удовлетворение. Или като излезе албум - пуснеш си го и знаеш, че е станал. Това усещане е много кратко, само една сутрин, обясни той.
Стефан Вълдобрев и Маргарита Димитрова, изпълнителен директор на фондацията за изкуство „Аполония“, разказаха, че се познават от повече от 30 години.
"Тогава не гледах на „Обичам те, мила“ като на „По-полека“ сега. Гледах на нея като на шега и не исках хората да ме свързват с нея. Исках да забележат и другите песни. Исках да натрупам още и още песни. И в момента гледам по друг начин на нея, защото
Различни ритуали и суеверия от древността до наши дни за омилостивяване на океаните и моретата представя Военноморският музей във Варна в новата си изложба, която бе открита официално днес.
За едно от най-древните моряшки суеверия – че жена на борда носи нещастие, директорът на музея д-р Мариана Кръстева разказа, че всъщност зад него се крие изключителна логика. Тя припомни, че в миналото екипажите са били само от мъже. Присъствието на жена би ги разсейвало, а не е изключено заради нея да се стигне и до раздори, което да влоши фатално дисциплината, обясни Кръстева. Въпреки това поверие обаче, след 16-и век нерядко на носа на корабите са били поставяни фигури на полуголи дами. За тази специална украса, наречена галион, се е вярвало, че може да смути и укроти бурите и ураганите. Поради тази причина на носа са се поставяли фигури или на полуголи жени, или на божества и могъщи мит
Изложба с творби от пленера „Вършец 2024“ беше показана на открито в двора на дома на Съюза на българските художници във Вършец.
В тазгодишното издание на пленера са участвали 15 майстори на четката и дърворезбата от София и северозападната част на България. В продължение на седмица те са рисували красотите на Стара планина край Вършец и на самия град.
В картините оживяват поляни с купи сено, стари къщи, красиви местности. Повечето от картините са пейзажи, рисувани с маслени бои, има и няколко фигурални композиции, портрети на местни хора и произведения на приложното изкуство.
В седмицата на пленера всеки художник си е намирал място в околностите на Вършец и е рисувал планината, черните пътища, гората, обитателите на тези места и т.н.
Пленерът е организиран от СБХ и дружеството на художниците „Тенец“ – Монтана.
Сред участниците са из
Постерната изложба „Разкази от окопите. Българският Тренч арт“ е подредена във фоайето на Художествена галерия „Проф. Васил Захариев“. Тя е посветена на 110 години от Първата световна война и участието на България в нея, разказа уредникът в Регионален исторически музей – Русе Десислава Тихолова.
Експозицията се представя в рамките на цар-Шишмановите дни, които продължават до утре в Самоков.
Тихолова разказа, че по времето на Първата световна война е имало девет такива изложби. По думите й „тренч арт“ в превод означава „изкуство от окопите“.
Уредникът в Русенския музей разказа, че особеното за окопно изкуство е, че то възниква като инициатива от страна на войниците. „Самите войници инициират изложби, а също правене и продажба на предмети, набиране на средства, които се предоставят на фондове
Според магистратите шофьор, който е работил за Йоко Оно, е откраднал часовника през 2006 г. Това, което се е случило с шофьора след кражбата, не е част от съдебното производството в Швейцария, отбелязва ДПА.
В момента часовникът се намира в сейф в Женева, става ясно от съдебни документи, цитирани от Ройтерс. Не е ясно дали ще бъде върнат веднага или дали изобщо ще бъде върнат, отбелязва информационната агенция.