Британският скулптор Антъни Гормли, който от днес показва свои творби в галерия в Пекин, заяви пред АФП, че е загрижен за "тъмните аспекти" на държавния контрол в Китай.
На официална церемония в Самоков бяха връчени наградите от провелия през седмицата Единадесети национален театрален фестивал на любителските театри „Театър без граници“ в салона на читалище-паметник „Отец Паисий-1859“.
На сцената бяха председателят на културната институция Стоян Пашов, кметът на община Самоков инж. Ангел Джоргов и журито в състав Богдана Костуркова, Иван Танев и Станислав Пищалов.
Отличилите се състави обяви Стоян Пашов.
Голямата награда за цялостно представяне на името на Отец Паисий получи постановката „Глас народен“ по Бранислав Нушич. Режисьор е Николай Гундеров, а трупата е от град Козлодуй.
Специалната награда на Община Самоков получи постановката „Черна комедия“ по Питър Шафър на трупата от Панагюрище.
Наградата за млади надежди бе присъдена на
Проектът на казанлъшката Художествена галерия за подготовка на лекции по модула „История на изкуството за всички“ ще получи финансиране за реализацията си от Национален фонд „Култура“ (НФК), съобщи директорът на културния институт д-р Пламен Петров. Инициативата е класирана на второ място сред участниците по програмата „Разпространение“, в раздел „Визуални изкуства“.
На национално ниво НФК подкрепя създаването, развитието и разпространението на българската култура и изкуство в страната и чужбина. Целта на проекта, създаден от екипа на галерията, е лекциите да бъдат фокусирани върху казанлъшките художници, оставили следи в градовете, в които е планирано да бъде представена всяка съответна лекция. Всяка лекция ще бъде заснета, а видеосъдържанието ще бъде качено на сайта на Художествена галерия - Казанлък. Материалите ще бъдат
Адел потвърди пред феновете в Германия, че е сгодена и ще се омъжи за американския спортен агент Рич Пол, съобщи ДПА. Трийсет и шест годишната певица обяви връзката си през 2021 г.
Пол е основател на компанията "Клъч спортс груп", която представлява баскетболисти, сред които ЛеБрон Джеймс, Антъни Дейвис, Джон Уол.
Видеозапис в социална медия показва как по време на концерта в Мюнхен Адел отговаря на плакат, на който пише "Ще се омъжиш ли за мен?" "Не мога да се омъжа за теб", казва певицата, след като прочита написаното. "Вече имам планове да се омъжа, но оценявам предложението, благодаря. "
Адел показва и пръстен, който прилича на годежен.
Преди време Адел каза пред сп. "Вог", че всички мъже в живота й преди Пол са мразели нейната слава.
През 2019 г. певицата обяви раздялата си с бившия си съпруг Саймън Конеки.
Четири изложби от „Карикатурен салон – 2024“ ще бъдат представени на 24 октомври в Музея на хумора и сатирата. Това съобщи Светлана Михайлова, експерт „Връзки с обществеността“ в Музея на хумора и сатирата в Габрово.
Експозициите са подредени на втория и четвъртия музейни етажи. Откриването ще започне в зала 7 със самостоятелната изложба „Парченца време” на проф. Анри Кулев. На 4 април тази година той бе удостоен със специалната награда на музея в Националната изложба на карикатурата, включваща плакет „Светът е оцелял, защото се е смял”, както и право на самостоятелна изложба, тематиката на която е в тон с поредните избори за парламент, посочват организаторите.
В зала „Стефан Фъртунов” ще бъдат представени три изложби със селекции от 49-тата Национална изложба на карикатурата, 13-тия Международен к
Големите награди в шоубизнеса често поднасят изненади на само при връчването си, но и при обявяването на номинациите за тях.
Тенденцията не подмина и американската Национална звукозаписна академия при оповестяването преди броени дни на претендентите за водещите музикални отличия "Грами". Този път осезаемо - за анализаторите и най-вече за почитателите на жанра, се оказа демонстрираното пренебрежение към кейпопа, въпреки експлозивния му растеж на пазара в САЩ.
Когато звукозаписната академия обяви номинациите за 67-ите си награди "Грами", очакванията за женска доминация - тенденция, наложила се през последните няколко години, се оправдаха.
Суперзвездата Бионсе получи 11, и прибавяйки ги към предишните си 88, стана най-номинираният изпълнител в историята на "грамофончетата". В надпреварата очаквано попаднаха най-продаваният изпълнител - Тейлър Суифт, Били Айлиш, ак
Творецът, който е на 74 години, възприема изкуството като сила за разбирателство между обществата. Той казва, че иска да продължи да излага творбите си в азиатската страна.
"Това е абсолютно необходимо, защото изкуството е мост между сърцата и умовете, както и между хора, които идват от напълно различни идеологии, но и от съвсем различни места", добави Гормли.
Изложбата, озаглавена Body Buildings, ще продължи от днес до средата на април в галерия в квартал "798" в Пекин. Това е четиринадесетата експозиция на скулптора в страната, която той посещава редовно от средата на 90-те години на миналия век, отбелязва АФП.
Сред творбите е "Място за почивка II" от 132 човешки фигури в реален размер, като всяка от тях е изработена от тухли, произведени в Китай. Инсталацията е показана заедно с пет други скулптури и селекция от рисунки.
Той изрази безпокойството си от "най-тъмните аспекти на държавната власт", като посочи репресиите срещу малцинствата в провинция Синцзян в северозападната част на страната и Тибет, отбелязва АФП.
Седмото издание на международния фестивал за дизайн „Мелба“ ще се проведе от 1 до 11 ноември в София.
В програмата са включени изложби, творчески работилници, дискусии и еднодневният симпозиум „Мелба“, съобщават организаторите от „Комплект“.
Международния фестивал за дизайн „Мелба“ представя пред местната публика някои от най-влиятелните фигури в сферата на графичния дизайн, дизайн изследванията, илюстрацията, архитектурата, кураторската работа, продуктовия и индустриалния дизайн, посочват от екипа. „Симпозиумът „Мелба“ е централното събитие във фестивала и ще се състои на 2 ноември в „Топлоцентрала“.
Той представя шест студиа от четири различни държави, уточняват организаторите.
Сред тях е Сийтал Соланки, основател на студиото за дизайн Ma-tt-er, който изследва връ
„Дойчес Шаушпилхаус“ в Хамбург (Deutsches Schauspielhaus) бе избран за театър на годината според списание „Театер хойте“ (Theater heute), цитиран от ДПА.
Признанието за хамбургския театър е резултат от проучване, проведено сред 46 критици, които оценяват най-важните моменти от театралния сезон в няколко категории.
Творческият директор Карин Байер, която ръководи „Дойчес Шаушпилхаус“ от сезон 2013/2014 г., е високо оценена за постиженията си. Според „Театер хойте“ нейната работа е „потопила Хамбург в изкуство“.
Сезон 2023/2024 бележи важен период за театъра, определян като тематична и драматургична кулминация от последните му проекти.
Театралната поредица за древността „Антрополис“ (Anthropolis), включваща пет части, получи полжителен отзвук от критиката. Лина Б
Изложба живопис на Венера Константинова се открива на 15 октомври в столичната галерия „Пагане“.
Серията е озаглавена „Есенна соната“ и може да бъде разгледана до 10 ноември, съобщават организаторите.
Венера Константинова е завършила Художествената академия, специалност „Стенопис“ при проф. М. Гановски. Секретар на секция „Монументални изкуства“ към СБХ. Работи в областта на витража, стенописта и маслената живопис.
/ВСР
Винилна изложба „Добри Желязков Фабрикаджията – първият български предприемач“ в Сливен представя началото на текстилната индустрия в страната, съобщиха от пресцентъра на общината, които са организатори на изложбата заедно с Националният музей на текстилната индустрия.
Експозицията е разположена на площад „Цар Освободител“ в центъра на града и може да бъде видяна до края на месец октомври.
Постерите представят историческите факти от живота и дейността на Добри Желязков в контекста на социално-икономическите условия и технологичното равнище на текстилното производство през първата половина на ХIХ-и век.
Българската индустриализация започва със създадената от Добри Желязков първа работилница, а малко по-късно - и първа фабрика за текстил на Балканите. Двете стопански инициативи на Добри Желязков – от 1834-а и 1836-1837 година о
Актьорът и режисьор Валентин Танев ще напусне създадените от него фондации „Икар“ и „Проф. Крикор Азарян“ заради конфликт на интереси покрай скорошното му назначаване като временно изпълняващ длъжността директор на Общинския драматичен театър „Апостол Карамитев“ в Димитровград. Това съобщи самият той на съвместна пресконференция с кмета на Димитровград Иво Димов.
До изчистване на юридическия казус временен директор по административната част в театъра ще е ръководителят на Детски младежки център в Димитровград Евгени Пенев, уточни Иво Димов. Валентин Танев остава засега в театъра като негов творчески директор, но подчерта, че в Димитровград е срещнал много подкрепа от местната власт за идеите си, а в театъра е открил изключителен екип.
Танев не уточни категорично дали има намерение да участва в конкурса за титулярното
Но също така и "бруталните" политики на Китай за изолация на хората по време на пандемията от КОВИД-19, както и установяването на към "култ към личността" по време на управлението на президента Си Цзинпин, информира АФП.
Много местни творци са обект на строг контрол от страна на властите.
През август полицията арестува Гао Чжън, известен с творбите си, критикуващи културната революция, а дисидентът Ай Вейвей живее в изгнание от 2015 г. насам.
Въпреки всичко Гормли е оптимист за бъдещето на страната, отбелязва АФП.
"Изглежда, че Китай успява да живее под този абсолютен капак... на държавен контрол, като същевременно позволява широк спектър от лични творчески свободи", казва британският скулптор.
Сред младите хора творецът забелязва "много широк интерес към други култури, начини на съществуване и правене на нещата".
"Трябва да очакваме, че Китай и Индия ще се превърнат в интелектуални лидери на бъдещото развитие на човечеството“, допълва Антъни Гормли пред АФП.