В Триполи бе открито единственото по рода си кафене, направено от отпадъчни материали, предаде АФП. Дървени мебели от строителни обекти и детски игри от гуми са част от интериора на новото културно място в столицата. Целта на създателите е да повиши осведомеността за рециклирането и опазването на околната среда.
Светлин Русев е солист в празничния концерт на симфоничния оркестър на БНР с диригент Константин Илиевски, посветен на Деня на независимостта на България. Събитието е тази вечер в Софийската опера и балет, съобщават от БНР.
За втора поредна година организаторите от сдружение „Реформ юнион клуб“ и БНР обединяват усилия с идеята Денят на независимостта да бъде честван с празничен концерт, който да илюстрира със силата на музиката пълноценното място на България на световната карта и съизмеримостта на нашето културно наследство с най-високите европейски образци.
Програмата, подготвена от маестро Илиевски, носи духа на Деня на независимостта и е вдъхновена от манифеста, който провъзгласява, че България е държава, достойна да бъде равноправен член в семейството на цивилизованите на
Лили Иванова изнесе концерт тази вечер на откритата сцена на Летния театър в парк "Кайлъка" в Плевен. Необичайно студеното за месец септември време не поречи на над хиляда почитатели на обичаната от поколения българи певица, да я аплодират бурно след всяко нейно изпълнение.
Заедно с Лили Иванова на сцената бяха музикантите от LI Orchesta – Ангел Дюлгеров (китари, цигулка), Огнян Енев (пиано, тромпет, саксофон), Иван Йорданов-Чери (китари), Христо Михалков (бас китара), Орлин Цветанов (цигулка), Росен Ватев (ударни, перкусии) и трио LaTiDa (беквокали).
Примата на българската естрада изпълни част от многобройните си хитове като "Ненужен спомен", "Този свят е жена", "Бурната река", "Невероятно" и други. Публиката пя и танцува заедно с нея на обичаните песни "Щурче", "Детелини" и "Ветрове". Финалът на концерта бе поставен с изпълнение на песента "Камино".
Нюйоркската филхармония уволнява главния обоист Лян Ван и асоциирания главен тромпетист Матю Мъки, след като профсъюзът им реши да не оспорва решението, което последва подновени обвинения в сексуално престъпление и злоупотреба с власт, предаде Асошиейтед прес.
От филхармонията съобщиха, че е издадено предизвестие за прекратяване на трудовото правоотношение на двамата, считано от 21 септември 2025 г.
Ван и Мъки бяха уволнени през септември 2018 г. след обвинения в лошо поведение, датиращи от 2010 г. Местният орган на Американската федерация на музикантите подаде жалба и двамата бяха възстановени на работа през април 2020 г. от арбитър. И двамата мъже отричат да са извършили каквото и да било нарушение.
След публикация през април, описваща подробно обвиненията, те бяха пуснати в платен отпуск, след което заведоха дело срещу оркестъра и профсъюза.
Из
Дебютният албум на групата "Оейзис", озаглавен Definitely, Maybe, се завърна на върха на британската класация 30 години след издаването му, предадоха Ройтерс и АФП.
Това се случва, след като Ноел и Лиъм Галахър обявиха, че ще се съберат отново за серия от концерти през следващата година и предизвикаха силно вълнение сред почитателите си.
Когато излезе през 1994 г., Definitely, Maybe стигна директно до първата позиция в чарта. Сега отново е на върха, подкрепен от луксозно издание по случай 30-ата му годишнина.
От компанията, която съставя британските класации, заявиха, че интересът към Definitely, Maybe е довел до "408% ръст на седмична база", а продукцията на "Оейзис" оглавява подреждането за винилови албуми, като повече от половината от седмичния резултат е в резултат на продажбата на албума на този носител, отбелязва Ройтерс.
Групата заема също трето
Националната галерия удължава „Завряна в ъгъла (бъдеща) самостоятелна изложба №4“ на Недко Солаков. Тя ще продължи до 12 януари 2025 г. в Двореца, съобщават от екипа.
Проектът „Завряна в ъгъла самостоятелна изложба“ (A Cornered Solo Show) започва още през 2021 г., когато авторът се обръща към директори и главни куратори на известни музеи с молбата да му предоставят „незначителен“ ъгъл в сградите на техните институции – ъгъл, който никога не е използван за изложби, но публиката има достъп до него.
Досега са реализирани три „ъгъла“ в големи европейски музеи: №1 – в MUDAM, Музея за модерно изкуство на Великия херцог Жан в Люксембург (2021), №2 – в MAXXI – Националния музей на изкуството на ХХI век в Рим (2022), и в Горно Белведере във Виена, където „Завряна в ъгълa самостоятелна изложба №3
Кафенето е разположено в жилищен район в западната част на либийската столица Триполи. То е културно пространство и художествена галерия, а либийски художници провеждат семинари в него.
„Използваме материали, изоставени по улиците, като гуми, парчета от дървета или строителни обекти, за да покажем на хората, че това, което е изхвърлено и изглежда грозно, всъщност е ценно“, каза за АФП дизайнерът и архитект Луай Омран Бурвайс. Той и неговият екип разчитат на промяна в манталитета в либийското общество, което е ултраконсуматорско. В Либия идеите за рециклиране и екологични практики не съществуват.
В кафенето се организират семинари за деца, за да ги запознаят с изкуството и да им покажат кое е красиво и хармонично и да ги насърчат да дадат воля на въображението си.
Изложба на Гергана Змийчарова и Петринел Гочев, наречена "Неравноделни" беше открита тази вечер в закритата галерия на Българския културно-информационен център в Скопие.
Творческият тандем, който има съвместни проекти и в областта на театъра и киното, представя в Скопие 60 творби - фотография, графика, живопис, скулптура, които публиката може да види до средата на януари 2025 г.
„Това, което запали интереса ми, е, че изложбата всъщност е една любовна история, защото Гергана Змийчарова и Петринел Гочев са не само творчески тандем, но и семейство. Тъкмо затова и много хора могат да се припознаят в нея”, каза директорът на Българския културно-информационен център в Скопие Антония Велева, откривайки изложбата.
„Ние работим в различни ателиета и когато подредихме изложбата сякаш за пръв път видях работите на Гергана, а
Разказ за Виетнам - страната, далече на изток и после малко на юг, представя във фотоизложба във Варна младата виетнамистка Даяна Иванова, която е преподавател в една от университетските специалности у нас, изучаващи този регион.
Тя посочи, че първото й посещение в азиатската държава е било през 2016 г. Две години по-късно започва магистратура там, като изучава езика, културата, историята и традициите на страната. Така постепенно натрупва и материал за фотопроекта си, който да представи в родната България.
Виетнамското общество все още е по-патриархално от нашето, въпреки че глобализмът му оказва влияние, посочи Иванова.
По думите й хората в тази страна успяват да съчетават модерното с традиционното, избирайки по какъв път да вървят, като се учат от историята си. Има какво да научим от виетнамците, да осъзнаем мъдростта на хората от Изтока
Художничката Долорес Дилова гостува във варненската галерия „Папийон“ с изложба живопис със заглавие „В онова време“.
По думите на авторката „онова време“ в нейните картини е хубавото, чисто, спокойно, „наше си време", в което се отдалечаваме от суетата, многото хора, говоренето, лъжите.
„В него всичко избледнява и остават силуети като в детска рисунка, цветът олеква и не е толкова интензивен. Всичко е спокойно“, обясни тя.
Дилова си спомня как нейният баща, художникът Дило Дилов, обичал страстно морето и го рисувал от натура постоянно, водейки своето семейство със себе си.
„Аз съм закърмена с тези пейзажи и с разказите за големи художници. Баща ми ни водеше в Созопол и ме оставяше на високо, за да рисувам с часове, дори в жегата, и аз се връщах с по петнадесетина работи. После Ванк
Изпълнения, вдъхновени от Metallica, AC/DC и ZZ Top, ще звучат в първия ден на Tribute Fest 2024, на 7 септември. Това съобщават организаторите.
Мястото на събитието е откритата сцена на „Строежа“. Ден по-късно, на 8 септември, ще бъдат почетени групите Alice in Chains, Red Hot Chilli Peppers и Linkin Park. Освен вечерните концерти, през деня ще има работилници, обучения и изпълнения на детски групи.
Tribute Fest 2024 подкрепя каузата на фондация „Тротоара“, посочват организаторите. По думите им стремежът е да се осигурят подходящи условия за младите хора, където те да развиват своите културни, духовни, интелектуални и национални ценности, да усъвършенстват уменията си и да придобиват нови.
Руши Видинлиев е режисьор, монтажист и дизайнер на новото си видео към сингъла „Вълк“.
Онлайн премиерата е днес, а на 27 декември в залата на ул. „Пиротска“ 5 изпълнителят подготвя последния за годината софийски концерт, съобщават от екипа му.
На сцената ще се качат музикантите Иво Чалъков, Васил Вутев, Денис Попстоев и Катя Кръстева.
Оператор на клипа е Иван Иванов от „Стършел продакшънс“. Хореограф е Милен Данков. Участват над 20 танцьори и певицата Дара.
„Преди време питах феновете си на кое парче искат да е следващото ми видео и те категорично гласуваха за „Вълк“. Нямаше как да им откажа. Сега ще се радвам да научат и танците, за да си ги денсим заедно по концерти. Парчето е за любовта, за