NRD Начало
Петък, 15 Ноември 2024
Начало Творчески отражения Доли Партън издава нов албум, вдъхновен от семейната й история
1132
Творчески отражения

Доли Партън издава нов албум, вдъхновен от семейната й история

Кралицата на кънтри музиката Доли Партън издава утре, 15 ноември, нов албум, основан на семейната й история, съобщава АП. Smoky Mountain DNA - Family, Faith & Fables („ДНК от Смоуки Маунтин - семейство, вяра и притчи“) е албум от 3 дългосвирещи плочи, в който певицата обхваща пет поколения от роднините си - по бащина линия Партън и по майчина Оуенс, комбинирайки архивни ленти, цифрови технологии и нови записни сесии на живо. Музиката варира от балади и химни от началото на XX в., които поколението на нейните баба и дядо е свирило, до по-нови песни, които тя е записала с племенници в тийнейджърска възраст

| 14 Ноември 2024, 10:55 ч.
Доли Партън издава нов албум, вдъхновен от семейната й история
Доли Партън издава нов албум, вдъхновен от семейната й история
Снимка © DFA

Кралицата на кънтри музиката Доли Партън издава утре, 15 ноември, нов албум, основан на семейната й история, съобщава АП.

Испанският стенописен художник и график Гилем Фонт изобразява в стенопис в София характерни природни елементи от флората и фауната във Витоша.

Произведението ще бъде официално открито в присъствието на художника на 7 ноември в столичния кв. "Стрелбище", съобщават организаторите.  

От екипа посочват, че художникът работи по стенописа от 28 октомври, а проектът по своеобразен начин отбелязва 90 години от създаването на Природен парк „Витоша“. „Избраната стена, която ще се превърне в картина на съвременното градско изкуство в началото на следващия месец, гледа към двора на Национална професионална гимназия по полиграфия и фотография (НПГПФ) в София“, казват от екипа.

Организаторите отбелязват, че като допълнение на художествения проект, финансиран по програма „Европа“ на Столичната община, художникът ще проведе работил

Родената в Симеоновград художничка, която от години твори в  Исландия - Тихомира Толева - Тия подреди първата си изложба в България. Тя гостува на галерия „Форум“ в Хасково, където тази вечер се открива изложението. Картините й са обединени под заглавието "Исландия - над и отвъд".

Нейната първа изложба у нас е вдъхновена от природата на северната островна държава, където живее повече от 17 години. В някои от творбите си тя използва вулканичен материал, включително и такъв от наскоро изригналия вулкан Рейкянес, затова казва, че буквално в Хасково е донесла частица от Исландия. "Използвала съм застинала лава от вулкан, който се активира сега и постоянно изригва. Казват, че този вид вулкани могат да продължават със стотици години", разказа художничката за нестандартната си идея да вложи в част от картините си вулканична лава.

Тия добави, че след като вулк

Старозагорският драматичен театър „Гео Милев“ гостува в Търговище с комедийния спектакъл „Пижама за шестима“.

Представлението ще покаже невероятните възможности на „любовната геометрия“, която ще покажат на публиката трима мъже и три жени, информират от Държавния драматичен театър – Търговище.

Преводът на комедията на Марк Камолети е на проф. Андрей Аврамов, постановчик е проф. Атанас Атанасов. Сценографията е дело на Кирил Наумов, който е автор и на костюмите.

В актьорския състав участват Иван Калошев, Светла Тодорова, Илчо Димитров, Ванина Йорданова, Диана Найденова и Димитър Митев.

„Пижама за шестима” е пиеса, в която всички печелят и любовта тържествува, уверяват от театъра-домакин.

Постановката ще се играе на търговищка сцена на 14 ноември.

Справка показва, че в културния календа

Британската група "Кюър" с харизматичния си фронтмен Робърт Смит издава в петък, 1 ноември, първия си албум от 2008 г. насам, озаглавен Songs of a lost world, предаде АФП.

Това е четиринадесетият студиен албум на групата, която остави своя отпечатък през 80-те и 90-те години на миналия век с хитове като Boys Don`t Cry, Close To Me и Friday I`m In Love.

Фронтменът Робърт Смит вече е на 65 години, но все още има свой уникален стил - разрошена коса, гримирани очи и червило.

Първоначалните отзиви на критиката за албума са положителни, отбелязва АФП. За в. "Гардиън" Songs of a lost world е най-добрият албум на групата след Disintegration от 1989 г.

В Songs of a lost world Робърт Смит пее за меланхолия, смърт и траур. 

"За съжаление смъртта е все по-често срещана с всеки изминал ден. Когато си по-млад, я романтизираш. След това тя започва да се с

Кирил Аврамов представя новата си серия творби, озаглавена „Интуитивно“.

Експозицията ще бъде изложена от 23 октомври до 19 ноември в столичната галерия „Миленуим“.

Изложбата ще бъде представена от Иван Гранитски, съобщават организаторите.

Кирил Аврамов е роден през 1944 г. Дебютната си изложба прави на 74-годишна възраст. Завършил е Юридическия факултет на Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Десетилетия работи в сферата на културата. Член на СБП, автор на стихосбирки, той се занимава и с изобразително изкуство. 

/ВСР

Smoky Mountain DNA - Family, Faith & Fables („ДНК от Смоуки Маунтин - семейство, вяра и притчи“) е албум от 3 дългосвирещи плочи, в който певицата обхваща пет поколения от роднините си - по бащина линия Партън и по майчина Оуенс, комбинирайки архивни ленти, цифрови технологии и нови записни сесии на живо.

Музиката варира от балади и химни от началото на XX в., които поколението на нейните баба и дядо е свирило, до по-нови песни, които тя е записала с племенници в тийнейджърска възраст. 

“Връзките между многобройните роднини, които са пели, свирили на инструменти, писали и продуцирали елементи от комплекта, са толкова далечни, че ми се искаше да имам родословно дърво, което да свързва десетките ми родственици, макар че бележките към албума се опитват да ги подредят по един елегантен начин“, споделя Партън.

Всъщност музикалната история на Доли Партън започва по-назад, отколкото повечето хора биха очаквали - на Британските острови през 1600 г. Именно оттам идват нейните предци, които в крайна сметка се озовават в долините на Източен Тенеси и познатите планински вериги, носейки със себе си своите песни. 

„Предполагам, че това ще бъде любимият ми албум“, каза Партън и допълва: „Той включва моите баби и дядовци, моите чичовци и лели и всички хора, които са оказали най-голямо влияние върху живота ми - тези, които си спомням от малка, и дори още по-назад.“

Алеята на будителите в Караманово се обогати с още една фигура, съобщи главният специалист по „Връзки с обществеността“ в Община Ценово Марий Пейчев. 

Той уточни, че своето място в нея е заел д-р Петър Берон, който е седмата историческа личност, която може да бъде видяна там. В най-скоро време до фигурата на автора на „Рибния буквар“ ще застане и Васил Априлов. Идеята за създаването на Алея на будителите принадлежи на секретаря на читалищното настоятелство в Караманово Петя Герасимова. 

„Това са личности, които са доказали, че българският дух и духовност трябва да продължат да живеят през годините.  И в днешното неспокойно време имаме нужда от нови будители, които да разпалват искриците на любовта към книгите и познанието“, каза тя. 

Припомняме, че точно преди 24 май, атракцията, в която има и копия на Вас

Историята на съвременната ни артилерия е представена в изложба в Исперих. Експозицията под мотото "Родена край Одрин" е подредена в музейната експозиция на Историческия музей в града. Тя е организирана от Регионалния исторически музей във Велико Търново и музея в Исперих. В десет витрини посетителите на изложбата ще видят модели и макети на артилерийски системи, които са били на въоръжение в българската армия през годините. Отделно на табла са представени снимки и исторически документи, свързани с историята на българската артилерия. Фотографиите са предоставени от Държавен военен исторически архив, Регионалния исторически музей в Габрово, лични архиви на ген. Йеротей Сирманов, Николай Гичев и Симеон Цветков. Авторите на изложбата д-р Симеон Цветков и Стефан Стефанов от РИМ-Велико Търново са включили и два по-нови клона от развитието на артилерията – ракетно въоръжение и бронетан

Нидерландия върна на Индонезия 288 културни предмета от нидерландската национална колекция. Те са били неправомерно взети по време на колониалния период и са от културно значение за Индонезия, съобщи Министерството на образованието, културата и науката.

Става въпрос за четири хиндо-будистки статуи, донесени в Нидерландия от остров Ява през първата половина на XIX век. Другите предмети включват оръжия, монети, бижута и текстил, взети през 1906 г. след война с местни владетели в Бали. Нидерландското присъствие в тогавашните Нидерландски Източни Индии започва през 1800 г. и приключва с обявяването на независимостта на Индонезия през 1945 г., припомнят местните медии.

Досега тези предмети са били под управлението на Музея на света в Амстердам, който има филиали в Ротердам и Лайден. Индонезия поиска артефактите да бъдат върнати и Комитетът за колониалните колекции е посъветва

Музейните експозиции в Кюстендил ще са с безплатен вход за младежи до 29 години за Международния ден на младежта, съобщиха от музея. 

Младежи безплатно ще приемат на 12 август археологическата зала "Асклепий", зала "Стримон" и временната изложба "В света на митологията и демонологията", както и музейният комплекс "Свети Георги". 

На 13 август безплатно за младежи ще бъдат отворени изложбената зала в джамията "Ахмед Бей", Пирговата кула и къщата- музей "Ильо Войвода".

Международният ден на младежта се отбелязва за първи път на 12 август 2000 година. Обявен е с резолюция на Генералната асамблея на ООН на 17 декември 1999 г. по предложение на Всемирната конференция на министрите по делата на младежта, състояла се в Лисабон от 8 до 12 август 1998 година. В България празникът се чества от 2007 година. Чрез различни обществени и художествени прояви денят на

Изложба, с картини от проведения край силистренското село Ветрен национален пленер по изобразително изкуство "Творецът и природата" бе открита в художествената галерия в Силистра.

Представени са творби на 8 художници. Всеки от тях по традиция ще подари по една своя творба на Силистренската община.

„По време на пленера творците използваха различни техники на рисуване - пастели, молив, креда, наблегна се на рисуването с маслени бои. Много са красотите на крайдунавското село Ветрен и може би най-добрият начин те да бъдат разкрити и показани, е чрез творбите на художниците. Затова дружеството на художниците и Община Силистра наложиха като традиция провеждането на пленера. Подобни събития са  подходящи и за начинаещи художници, и за творци с богат рисувателен опит. Разбира се, темите са много и те не се изчерпват само и единствено с природните красота“, каз

Ричи Оуенс - братовчед на Партън, когото тя описва като „семейния историк“ – е в основата на създаването на Smoky Mountain DNA. Той разказва, че семейството отдавна се занимава с архивиране, но идеята за създаване на пълен родословен архив се заражда около 2010 и 2011 г. Точно преди пандемията Партън се обръща към Оуенс и казва: „Трябва да съберем цялата тази информация и материали“, спомня си той. Тъй като Оуенс вече е работил по семейната история, свързана по-специално с цигулката на дядо му, те обединяват усилията си и се получава Smoky Mountain DNA. 

За някои от новите песни Оуенс използва дигитална технология - нещо, което той сравнява с ИИ-асистента при последната „нова“ песен на Бийтълс Now and Then. „С новите технологии успяхме да изградим нови музикални пиеси“ от предишни вокални записи на починали членове на семейството, разказва той. 

Албумът се връща и към собствената кариера на Партън: Има възхитителен кавър на Puppy Love, първоначално записан, когато тя е била на 13 години, а сега изпят с най-младите членове на семейството й. „Някои от малчуганите - казва тя, толкова много ми напомнят за мен самата, когато бях млада и свирех на китара.“

„Не осъждам и не оправдавам нищо. Просто обичам и приемам хората там, където са, такива, каквито са“, обяснява певицата и допълва: „И не съдя, защото вече казах, че в рода си имам всякакви хора - имам роднини пияници, бездомници, наркомани - винаги има такива, когато имаш толкова голямо семейство като нашето. И ги обичам всички.“

В заключение Доли Партън споделя: „Надявам се, че много от моите песни ще останат също толкова дълго - че ще ме запомнят като човек, който е оставил нещо добро на света.“

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Марк Зукърбърг записа своя версия на рап парче в чест на съпругата си
Създателят на социалната мрежа "Фейсбук" Марк Зукърбърг записа своя версия на рап парчето Get Low заедно с американския изпълнител Ти-Пейн, предаде Би Би Си. Така той отбелязва "г ...
Гостуваща изложба слага началото на сътрудничество между музеите в Букурещ и Варна
Общинският музей на Букурещ гостува за първи път във Варна. Той представя изложба „Отвъд Дунава: Въображаемо пътуване през духовните карти на българското изгнание 1820-1870 г ...
В Либия беше открито кафене, направено от отпадъци
В Триполи бе открито единственото по рода си кафене, направено от отпадъчни материали, предаде АФП. Дървени мебели от строителни обекти и детски игри от гуми са част от интериора н ...
Японският пианист Хаято Сумино изнесе концерт в Париж
Японският пианист и композитор Хаято Сумино, който в момента е на турне, изнесе концерт в Париж, предаде АФП. Предстоят му дати в Южна Корея, Германия и Швейцария. В началото на м ...
Предпремиерно представяне на игралния филм "Без крила" за параолимпиеца Михаил Христов
Новият българския игрален филм "Без крила" ще бъде представен с две предпремиерни прожекции в Бургас преди да тръгне официално по кината в цялата страна от 6 декември, съобщават от ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
Община Плевен, посолството на Казахстан и Националният археологически институт с музей са носители на отличието „Златна монета Култура“
Община Плевен, посолството на Република Казахстан в България и Националният археологически институт с музей при Българската академия на науките (НАИМ - БАН) са носители на отличиет ...
Йоко Оно спечели съдебна битка за часовник, подарен на Джон Ленън за 40-ата му годишнина
Йоко Оно спечели съдебно дело, с което доказва, че часовникът, принадлежал на убития й съпруг Джон Ленън, е нейна собственост, а не на частен колекционер, предадоха ДПА и Ройтерс.& ...
Художникът Румен Райнов подреди изложба „Пътища“ по повод 60-ата си годишнина
Художникът от Търговище Румен Райнов подреди изложба в Художествената галерия „Никола Маринов“ по повод 60-ата си годишнина. Експозицията „Пътища“ включва ...
Изложба с творби на художника Бочо Донев е подредена в галерия „Серякова къща“
Изложба с творби на художника Бочо Донев е подредена в троянската галерия „Серякова къща“. Експозицията със заглавие „Художник от бъдещето“ е посветена на ...
Актрисата Сидни Суини каза, че женската солидарност в Холивуд е "фалшива"
Актрисата Сидни Суини опроверга представата, че жените се подкрепят взаимно във филмовата и телевизионната индустрия, предаде Би Би Си. "Цялата тази индустрия казва само "жените п ...
Тикер в 05:00 ч.
Община Плевен, посолството на Република Казахстан в България и Националният архе ...
Начало Творчески отражения
1132
Творчески отражения

Доли Партън издава нов албум, вдъхновен от семейната й история

Музиката варира от балади и химни от началото на XX в., които поколението на нейните баба и дядо е свирило, до по-нови песни, които тя е записала с племенници в тийнейджърска възраст.“Връзките между многобройните роднини, които са пели, свирили на инструменти, писали и продуцирали елементи от комплекта, са толкова далечни, че ми се искаше да имам родословно дърво, което да свързва десетките ми родственици, макар че бележките към албума се опитват да ги подредят по един елегантен начин“, споделя Партън.

| 14 Ноември 2024, 10:55 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Доли Партън издава нов албум, вдъхновен от семейната й история
Доли Партън издава нов албум, вдъхновен от семейната й история
Снимка © DFA

Кралицата на кънтри музиката Доли Партън издава утре, 15 ноември, нов албум, основан на семейната й история, съобщава АП.

Smoky Mountain DNA - Family, Faith & Fables („ДНК от Смоуки Маунтин - семейство, вяра и притчи“) е албум от 3 дългосвирещи плочи, в който певицата обхваща пет поколения от роднините си - по бащина линия Партън и по майчина Оуенс, комбинирайки архивни ленти, цифрови технологии и нови записни сесии на живо.

Испанският стенописен художник и график Гилем Фонт изобразява в стенопис в София характерни природни елементи от флората и фауната във Витоша.

Произведението ще бъде официално открито в присъствието на художника на 7 ноември в столичния кв. "Стрелбище", съобщават организаторите.  

От екипа посочват, че художникът работи по стенописа от 28 октомври, а проектът по своеобразен начин отбелязва 90 години от създаването на Природен парк „Витоша“. „Избраната стена, която ще се превърне в картина на съвременното градско изкуство в началото на следващия месец, гледа към двора на Национална професионална гимназия по полиграфия и фотография (НПГПФ) в София“, казват от екипа.

Организаторите отбелязват, че като допълнение на художествения проект, финансиран по програма „Европа“ на Столичната община, художникът ще проведе работил

Родената в Симеоновград художничка, която от години твори в  Исландия - Тихомира Толева - Тия подреди първата си изложба в България. Тя гостува на галерия „Форум“ в Хасково, където тази вечер се открива изложението. Картините й са обединени под заглавието "Исландия - над и отвъд".

Нейната първа изложба у нас е вдъхновена от природата на северната островна държава, където живее повече от 17 години. В някои от творбите си тя използва вулканичен материал, включително и такъв от наскоро изригналия вулкан Рейкянес, затова казва, че буквално в Хасково е донесла частица от Исландия. "Използвала съм застинала лава от вулкан, който се активира сега и постоянно изригва. Казват, че този вид вулкани могат да продължават със стотици години", разказа художничката за нестандартната си идея да вложи в част от картините си вулканична лава.

Тия добави, че след като вулк

Старозагорският драматичен театър „Гео Милев“ гостува в Търговище с комедийния спектакъл „Пижама за шестима“.

Представлението ще покаже невероятните възможности на „любовната геометрия“, която ще покажат на публиката трима мъже и три жени, информират от Държавния драматичен театър – Търговище.

Преводът на комедията на Марк Камолети е на проф. Андрей Аврамов, постановчик е проф. Атанас Атанасов. Сценографията е дело на Кирил Наумов, който е автор и на костюмите.

В актьорския състав участват Иван Калошев, Светла Тодорова, Илчо Димитров, Ванина Йорданова, Диана Найденова и Димитър Митев.

„Пижама за шестима” е пиеса, в която всички печелят и любовта тържествува, уверяват от театъра-домакин.

Постановката ще се играе на търговищка сцена на 14 ноември.

Справка показва, че в културния календа

Британската група "Кюър" с харизматичния си фронтмен Робърт Смит издава в петък, 1 ноември, първия си албум от 2008 г. насам, озаглавен Songs of a lost world, предаде АФП.

Това е четиринадесетият студиен албум на групата, която остави своя отпечатък през 80-те и 90-те години на миналия век с хитове като Boys Don`t Cry, Close To Me и Friday I`m In Love.

Фронтменът Робърт Смит вече е на 65 години, но все още има свой уникален стил - разрошена коса, гримирани очи и червило.

Първоначалните отзиви на критиката за албума са положителни, отбелязва АФП. За в. "Гардиън" Songs of a lost world е най-добрият албум на групата след Disintegration от 1989 г.

В Songs of a lost world Робърт Смит пее за меланхолия, смърт и траур. 

"За съжаление смъртта е все по-често срещана с всеки изминал ден. Когато си по-млад, я романтизираш. След това тя започва да се с

Кирил Аврамов представя новата си серия творби, озаглавена „Интуитивно“.

Експозицията ще бъде изложена от 23 октомври до 19 ноември в столичната галерия „Миленуим“.

Изложбата ще бъде представена от Иван Гранитски, съобщават организаторите.

Кирил Аврамов е роден през 1944 г. Дебютната си изложба прави на 74-годишна възраст. Завършил е Юридическия факултет на Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Десетилетия работи в сферата на културата. Член на СБП, автор на стихосбирки, той се занимава и с изобразително изкуство. 

/ВСР

Музиката варира от балади и химни от началото на XX в., които поколението на нейните баба и дядо е свирило, до по-нови песни, които тя е записала с племенници в тийнейджърска възраст. 

“Връзките между многобройните роднини, които са пели, свирили на инструменти, писали и продуцирали елементи от комплекта, са толкова далечни, че ми се искаше да имам родословно дърво, което да свързва десетките ми родственици, макар че бележките към албума се опитват да ги подредят по един елегантен начин“, споделя Партън.

Алеята на будителите в Караманово се обогати с още една фигура, съобщи главният специалист по „Връзки с обществеността“ в Община Ценово Марий Пейчев. 

Той уточни, че своето място в нея е заел д-р Петър Берон, който е седмата историческа личност, която може да бъде видяна там. В най-скоро време до фигурата на автора на „Рибния буквар“ ще застане и Васил Априлов. Идеята за създаването на Алея на будителите принадлежи на секретаря на читалищното настоятелство в Караманово Петя Герасимова. 

„Това са личности, които са доказали, че българският дух и духовност трябва да продължат да живеят през годините.  И в днешното неспокойно време имаме нужда от нови будители, които да разпалват искриците на любовта към книгите и познанието“, каза тя. 

Припомняме, че точно преди 24 май, атракцията, в която има и копия на Вас

Историята на съвременната ни артилерия е представена в изложба в Исперих. Експозицията под мотото "Родена край Одрин" е подредена в музейната експозиция на Историческия музей в града. Тя е организирана от Регионалния исторически музей във Велико Търново и музея в Исперих. В десет витрини посетителите на изложбата ще видят модели и макети на артилерийски системи, които са били на въоръжение в българската армия през годините. Отделно на табла са представени снимки и исторически документи, свързани с историята на българската артилерия. Фотографиите са предоставени от Държавен военен исторически архив, Регионалния исторически музей в Габрово, лични архиви на ген. Йеротей Сирманов, Николай Гичев и Симеон Цветков. Авторите на изложбата д-р Симеон Цветков и Стефан Стефанов от РИМ-Велико Търново са включили и два по-нови клона от развитието на артилерията – ракетно въоръжение и бронетан

Нидерландия върна на Индонезия 288 културни предмета от нидерландската национална колекция. Те са били неправомерно взети по време на колониалния период и са от културно значение за Индонезия, съобщи Министерството на образованието, културата и науката.

Става въпрос за четири хиндо-будистки статуи, донесени в Нидерландия от остров Ява през първата половина на XIX век. Другите предмети включват оръжия, монети, бижута и текстил, взети през 1906 г. след война с местни владетели в Бали. Нидерландското присъствие в тогавашните Нидерландски Източни Индии започва през 1800 г. и приключва с обявяването на независимостта на Индонезия през 1945 г., припомнят местните медии.

Досега тези предмети са били под управлението на Музея на света в Амстердам, който има филиали в Ротердам и Лайден. Индонезия поиска артефактите да бъдат върнати и Комитетът за колониалните колекции е посъветва

Музейните експозиции в Кюстендил ще са с безплатен вход за младежи до 29 години за Международния ден на младежта, съобщиха от музея. 

Младежи безплатно ще приемат на 12 август археологическата зала "Асклепий", зала "Стримон" и временната изложба "В света на митологията и демонологията", както и музейният комплекс "Свети Георги". 

На 13 август безплатно за младежи ще бъдат отворени изложбената зала в джамията "Ахмед Бей", Пирговата кула и къщата- музей "Ильо Войвода".

Международният ден на младежта се отбелязва за първи път на 12 август 2000 година. Обявен е с резолюция на Генералната асамблея на ООН на 17 декември 1999 г. по предложение на Всемирната конференция на министрите по делата на младежта, състояла се в Лисабон от 8 до 12 август 1998 година. В България празникът се чества от 2007 година. Чрез различни обществени и художествени прояви денят на

Изложба, с картини от проведения край силистренското село Ветрен национален пленер по изобразително изкуство "Творецът и природата" бе открита в художествената галерия в Силистра.

Представени са творби на 8 художници. Всеки от тях по традиция ще подари по една своя творба на Силистренската община.

„По време на пленера творците използваха различни техники на рисуване - пастели, молив, креда, наблегна се на рисуването с маслени бои. Много са красотите на крайдунавското село Ветрен и може би най-добрият начин те да бъдат разкрити и показани, е чрез творбите на художниците. Затова дружеството на художниците и Община Силистра наложиха като традиция провеждането на пленера. Подобни събития са  подходящи и за начинаещи художници, и за творци с богат рисувателен опит. Разбира се, темите са много и те не се изчерпват само и единствено с природните красота“, каз

Всъщност музикалната история на Доли Партън започва по-назад, отколкото повечето хора биха очаквали - на Британските острови през 1600 г. Именно оттам идват нейните предци, които в крайна сметка се озовават в долините на Източен Тенеси и познатите планински вериги, носейки със себе си своите песни. 

„Предполагам, че това ще бъде любимият ми албум“, каза Партън и допълва: „Той включва моите баби и дядовци, моите чичовци и лели и всички хора, които са оказали най-голямо влияние върху живота ми - тези, които си спомням от малка, и дори още по-назад.“

Ричи Оуенс - братовчед на Партън, когото тя описва като „семейния историк“ – е в основата на създаването на Smoky Mountain DNA. Той разказва, че семейството отдавна се занимава с архивиране, но идеята за създаване на пълен родословен архив се заражда около 2010 и 2011 г. Точно преди пандемията Партън се обръща към Оуенс и казва: „Трябва да съберем цялата тази информация и материали“, спомня си той. Тъй като Оуенс вече е работил по семейната история, свързана по-специално с цигулката на дядо му, те обединяват усилията си и се получава Smoky Mountain DNA. 

За някои от новите песни Оуенс използва дигитална технология - нещо, което той сравнява с ИИ-асистента при последната „нова“ песен на Бийтълс Now and Then. „С новите технологии успяхме да изградим нови музикални пиеси“ от предишни вокални записи на починали членове на семейството, разказва той. 

Албумът се връща и към собствената кариера на Партън: Има възхитителен кавър на Puppy Love, първоначално записан, когато тя е била на 13 години, а сега изпят с най-младите членове на семейството й. „Някои от малчуганите - казва тя, толкова много ми напомнят за мен самата, когато бях млада и свирех на китара.“

„Не осъждам и не оправдавам нищо. Просто обичам и приемам хората там, където са, такива, каквито са“, обяснява певицата и допълва: „И не съдя, защото вече казах, че в рода си имам всякакви хора - имам роднини пияници, бездомници, наркомани - винаги има такива, когато имаш толкова голямо семейство като нашето. И ги обичам всички.“

В заключение Доли Партън споделя: „Надявам се, че много от моите песни ще останат също толкова дълго - че ще ме запомнят като човек, който е оставил нещо добро на света.“

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Марк Зукърбърг записа своя версия на рап парче в чест на съпругата си
Гостуваща изложба слага началото на сътрудничество между музеите в Букурещ и Варна
В Либия беше открито кафене, направено от отпадъци
Японският пианист Хаято Сумино изнесе концерт в Париж
Предпремиерно представяне на игралния филм "Без крила" за параолимпиеца Михаил Христов
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Ноември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Авансцена
Община Плевен, посолството на Казахстан и Националният археологически институт с музей са носители на отличието „Златна монета Култура“
Цветни аспекти
Йоко Оно спечели съдебна битка за часовник, подарен на Джон Ленън за 40-ата му годишнина
Калейдоскоп
Художникът Румен Райнов подреди изложба „Пътища“ по повод 60-ата си годишнина
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.