NRD Начало
Петък, 15 Ноември 2024
Начало Цветни аспекти Известни български баси изнесоха концерт във Варна по повод 110-годишнината от рождението на Борис Христов
1348
Цветни аспекти

Известни български баси изнесоха концерт във Варна по повод 110-годишнината от рождението на Борис Христов

Певците Петър Бучков, Юлиян Константинов, Делян Славов, Божидар Божкилов, Деян Вачков и Гео Чобанов се включиха в концерта във Варна „Български баси за Борис Христов“. Заедно с оркестъра на Варненската опера под диригентството на Ивайло Кринчев те изпълниха арии от „Сицилианска вечерня“, „Макбет“, „Симон Боканегра“, „Набуко“ и „Дон Карлос“ на Верди, „Дон Жуан“ на Моцарт, „Фауст“ на Гуно, „Евгений Онегин“ на Чайковски, „Алеко“ и „Живот за царя“ на Рахманинов, „Княз Игор“ на Бородин. В края на програмата прозвучаха части от любимата на Борис Христов опера „Борис Годунов“ на Модест Мусоргски. За композитора певецът казва, че е повлиял силно върху духа му, така че е решил да смени пътя на своя живот от правото в музиката, за да може да интерпретира неговия свят

| 14 Ноември 2024, 09:54 ч.
Известни български баси изнесоха концерт във Варна по повод 110-годишнината от рождението на Борис Христов
Известни български баси изнесоха концерт във Варна по повод 110-годишнината от рождението на Борис Христов
Снимка © БТА

Певците Петър Бучков, Юлиян Константинов, Делян Славов, Божидар Божкилов, Деян Вачков и Гео Чобанов се включиха в концерта във Варна „Български баси за Борис Христов“.

Третото издание на изложението "Арт Базел Париж", което замени Панаира на съвременното изкуство във френската столица през 2022 г., започна за професионалисти от сектора в реставрирания Гран пале, предаде АФП.

Космополитна вълна от колекционери, представители на институции и търговци изпълни сградата, която беше отворена тази година след тригодишен ремонт. 

Представени са всички тенденции в модернизма и съвременното изкуство - от Магрит и Джакомети, през Пикасо, сюрреалистите или Алигеро Боети от Арте Повера са представени в Гран пале до неделя.

На фона на "забавянето на пазара" и въпреки нестабилната глобална икономическа ситуация водещото швейцарско изложение за съвременно изкуство посрещна тази година с почти 27% повече участници - 195 галерии от 42 държави и територии, сред които 53 нови участници, обясни за АФП директорът му Клеман Делипин.

На

Най-старият професионален хърватски струнен квартет ще има концерт в София, на 16 септември, в камерната зала „България“, съобщават от посолството на Хърватия.

Основан като първи по рода си постоянен и професионален ансамбъл на хърватската музикална сцена, „Загреб квартет“ изнася първия си концерт на 25 април 1919 г. Освен в Европа, на няколко пъти има големи турнета в Съединените американски щати, бившия Съветски съюз, Русия, Канада, Австралия, Нова Зеландия. Рано започват и с практиката да си сътрудничат с други изявени музиканти-солисти.

„Репутацията на членовете на квартета се затвърждава от нови чуждестранни турнета и гостувания. Имат концерти в „Консертгебау“ – Амстердам, пражкия „Рудолфинум“ и лондонската концертна зала St. John`s Smith Square, пре

Класическа музика, изпълнена от участниците в четвъртото издание на „Академия Роза“, огласи централния площад на Шипка и събра стотици почитатели на музикалното изкуство в първия ден от тазгодишните „Богородични празници“. Деца от музикални училища в България и чужбина изпълниха произведения на признати български и чуждестранни композитори под диригентството на именития Максим Ешкенази, а специален гост беше цигуларят Марио Хосен. Организатори са фондация „Академия Роза“, а тазгодишното издание на форума се осъществява с подкрепата на Национален фонд „Култура“.

Официални гости на събитието бяха Негово Високопреосвещенство Старозагорският митрополит Киприан, заместник-кметът на община Казанлък Аксения Тилева, секретарят на общинската администрация Гинка Щерева. Присъства и световно признатият композитор Цветан Добрев, ко

Изложба с картини на красиви места от България и скулптури на известни личности представя в Монтана Тодор Деков. Изложбата е подредена в художествена галерия „Кутловица“.

На картините могат да се видят къщи в стар стил от Боженци, Априлци, Трявна, а също картини от Българското Черноморие – Балчик с двореца и градината, гледки от морето и т.н. В творбите оживяват също Белоградчик със скалите около него, Стара планина и красиви местности от Предбалкана. 

В скулптурите си Тодор Деков е претворил през своя поглед на художник-хуморист известни личности и творци. Сред тях са Радой Ралин, Йордан Радичков и кметът на Монтана Златко Живков. 

Тодор Деков е на 84 години, в своя дълъг житейски път има много самостоятелни изложби с живопис, скулптура и карикатури. Той е носител на почетния знак и почетната значка на Община Монтана, отличаван е с

Александра Георгиева от Бургас е носител на голямата награда в 23-то издание на Международния конкурс "Речни ноти", който завърши в град Тутракан. Призът й беше връчен от председателя на журито, композитора Хайгашод Агасян, съобщиха организаторите.

Тази година в проявата участваха над 100 млади изпълнители от цялата страна, Полша, Румъния и Казахстан. "Гран При Джуниър" спечели Анна Ниазиева от Шумен.

За първи път в историята на Международния конкурс „Речни ноти” имаше и "жури под прикритие", което наблюдава всички участници не само по време на изпълненията, но и извън конкурсната програма. Това са менторът по актьорско майсторство Мартин Кърнолски и младата изпълнителка Жаклин Костадинова. Те обявиха резултата от тайното наблюдение и наградиха Стефан Павлов от Варна - за артистичност, Виктория Асенова от София - за добро сърце и Елена Панайотова от Русе - з

Заедно с оркестъра на Варненската опера под диригентството на Ивайло Кринчев те изпълниха арии от „Сицилианска вечерня“, „Макбет“, „Симон Боканегра“, „Набуко“ и „Дон Карлос“ на Верди, „Дон Жуан“ на Моцарт, „Фауст“ на Гуно, „Евгений Онегин“ на Чайковски, „Алеко“ и „Живот за царя“ на Рахманинов, „Княз Игор“ на Бородин.

В края на програмата прозвучаха части от любимата на Борис Христов опера „Борис Годунов“ на Модест Мусоргски. За композитора певецът казва, че е повлиял силно върху духа му, така че е решил да смени пътя на своя живот от правото в музиката, за да може да интерпретира неговия свят. 

По време на концерта, зрителите имаха възможност да гледат прожекция с фотоси от различни роли на Борис Христов, както и да чуят аудио записи с негови мисли. В тях той споделя, че изкуството е безкрайно и истинският артист трябва да търси начин да култивира сам себе си в много направления.

„Не са важни само гласът и пеенето, важно е тълкуването, изживяването, развитието на естетичното чувство и те се постигат естествено не за една или две години. Не е възможно един артист да каже, че е стигнал на върха и няма къде да върви по-нагоре. Той трябва да се запознае основно с литературните съкровища на цял свят, с всички изкуства, които вървят паралелно, свързани едно с друго“.

На певците, които ще го следват, Христов пожелава да се задълбочат повече и от него и да се стараят да извадят повече от голямата съкровищница на музиката.  

Донка Ангъчева, един от най-ярките и виртуозни европейски пианисти, част от престижната селекция „Bosendorfer Artist“,  ще изнесе на 11 октомври концерт във Враца, съвместно с врачанската Симфониета, съобщиха от оркестъра. В програмата за настоящия концертен сезон на Симфониетата се посочва, че Ангъчева е солист на филхармониите на Виена, Пловдив, Байройт, Фогланд, Еквадор, Орфеус.

Заедно с гост-диригента Росен Гергов се подготвили да представят на публиката три премиерни произведения. Едното е премиерно за България - „Концерт  Soaree за пиано и оркестър“ от Нино Рота, а останалите две ще бъдат изпълнени за първи път на врачанска сцена – „Варшавски концерт за пиано и оркестър“ от Ричард Адинсел и три симфонични ескиза от Клод Дебюси под общото име „Морето“.

Това е прекрасна музика, сподели Донка Ангъчева.

Властите в Прага решиха да забранят на организирани туристически групи нощно време да обикалят кръчми и други питейни заведения поради оплаквания от местни жители от шум и боклук, както и поради проблеми с безопасността, съобщи Би Би Си.

Градските власти съобщават, че организираните т.нар. пъб турове, насочени предимно към чуждестранни туристи, ще бъдат забранени от 22:00 до 6:00 часа.

Кметството на Прага е одобрило изменения в нормативната уредба, които ще ограничат "организираното придвижване на туристи от кръчма в кръчма, което нарушава нощното спокойствие, особено в центъра на града".

Заместник-кметът Иржи Поспишил заяви, че иска градът да се превърне в място, където "цивилизоваността и уважението към общественото пространство са приоритет".

Властите в чешката столица също се оплакват, че тълпите от пияни туристи оказват отрицателно въздействие върх

Днес в Младежкия дом в Пазарджик ще има демонстрация на рисуване с бактерии, съобщиха от културната институция. 

Ще бъде представена изложба на микробиолога Силвия Ветренска – носител на второ място с проекта си "Моторът на Ели" в националния конкурс "Агар Арт" за рисунка с микроорганизми.

Тя ще разкаже и демонстрира изкуството на рисуване с бактерии и ще разкрие света на микробиология за малките участници, поясняват още организаторите.

Демонстрационното събитие е подходящо за деца от 9 до 14 години и е с ограничен капацитет. Изложбата е подходяща за всички възрасти и ще бъде изложена във фоайето до средата на октомври, добавят още от Младежки дом - Пазарджик.

Събитието е част от есенния форум за култура, образование и екология "Екоцентрика".

Видинският симфоничен оркестър, който тази година отбелязва своята 75-годишнина, и диригентът Петър Димитров, представят софийската премиера на концерта „Музика за вас“. Събитието е на 26 октомври в „Театро отсам канала“, съобщават организаторите.

Солисти са певицата Християна Лоизу, позната от участията си в няколко телевизионни формата, сопраното Валентина Корчакова, младата цигуларка Киара Николова, лауреат на български и международни конкурси, тенорите Марио Николов и Андрея Мирчев, и специалният им гост от Виена – тенорът Едуард Бабадост.

Ще звучат популярни арии от опери, оперети и популярни песни от нашето съвремие, изпълнявани от световни звезди, като Марио Ланца, Лучано Павароти,

Клавирен рецитал ще изнесе професор Людмил Ангелов в Балчик, съобщават от общината.

Той ще бъде на 26 ноември в туристически информационен център „Мелницата“ (The Mill). Организатори на събитието са „Академия Класика“ и община Балчик. 

Почитателите на класическата музика за клавир ще могат да чуят „Органова хорална прелюдия в Сол минор“ от Йохан Себастиян Бах, адаптирана за пиано от Феручо Бузони, „Соната в Си минор“ на Ференц Лист и „Четири балади“ на Фредерик Шопен. 

Изпълненията на клавир на проф. Людмил Ангелов ще прозвучат и в Огледална зала „Нели Божкова“ в областния град на 27 ноември. 

Пианиститът проф. Людмил Ангелов е роден във Варна. Завършва Държавна музикална академия „Проф. Панчо Владигеров”. Той е носител на награди от международните кон

„Български баси за Борис Христов“ е проект на Националния музей „Борис Христов“ по повод отбелязването на 110-годишнината от рождението на великия оперен артист, педагог и дарител. Той е в партньорство с оперните театри в Бургас, Варна, Пловдив, Русе и Стара Загора и се представя на техните сцени през октомври и ноември.

След Варна предстои последната проява в Стара Загора на 26 ноември. 

Певците, които участват в програмата, са солисти в българските оперни театри, както и в Софийската опера. Идеята, сценарият и режисурата на концертите е на Пламен Бейков. Репертоарът на събитието е почит към Борис Христов и възможност да се представят в единна изява известни български баси.

Петър Бучков е солист на Софийската опера. Неговите изпълнения в „Залезът на боговете“ и „Тристан и Изолда“ получават висока оценка от европейската музикална критика. Носител е на наградата „Кристална лира“ за оперен певец на 2018 г. за изпълнението в „Янините девет братя“ на Любомир Пипков. 

Юлиян Константинов е солист на Държавна опера – Стара Загора. Има първа награда в Международния конкурс за млади оперни певци „Борис Христов“, както и призове „Роза Понсел“ и „Пентаграма д’Оро“. Кариерата му го води на сцени като Миланската скала, Метрополитън опера, Ковънт Гардън, Дойче Опер, Виенската Щатсопер, Театро Реал в Мадрид. 

Божидар Божкилов е солист на Пловдивската опера. Специализирал е в Академията към театър „Ла Скала“ в Милано, в майсторския клас на Райна Кабаиванска, Международна оперна академия в Сулмона, Академия „Борис Христов“ в Рим. Изпълнявал е роли в оперни театри в повечето европейски страни. Пее със Соня Йончева в гала-концерта „Завръщане“ и в операта „Бохеми“. Носител е на награди от над двадесет конкурси в Австрия, Италия, Румъния, Русия и Хърватия. Удостоен е с почетен златен медал „100 години Борис Христов“ от Министерството на културата. 

Делян Славов е солист в Бургаската опера. Специализирал е в Академията „Борис Христов“ в Рим, както и в майсторски клас на Рената Ското. Гастролира в Кралската академия в Брюксел, Македонската опера и балет, както и в Пловдивската опера. Участвал е във фестивала Belcanto в Монреал с Джун Андерсън. 

Деян Вачков е солист на Варненската опера. Носител е на Голямата награда от конкурса в Падуа, както и на приза „Верди“ на конкурса „Белведере“ във Виена. Учи в Академията „Ла Скала“ в Милано. Дебютира в „Самсон и Далила“ с Пласидо Доминго и Олга Бородина. Гостувал е на Миланската скала, Арена ди Верона, Сан Карло в Неапол, Болшой театър и др. 

Гео Чобанов е солист на Варненската опера. Бил е солист и на Оперно-филхармоничното дружество в Русе, имал е изяви в Бургас, Пловдив и на сцената на Софийската опера и балет. Гастролира в много страни на Европа. Участва в Open Air Festival в Солотурн, Швейцария. През 2014 г. пее заедно с Карло Коломбара в концерта „Басисимо”, по повод 100-годишнината от рождението на Борис Христов.

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Йоко Оно спечели съдебна битка за часовник, подарен на Джон Ленън за 40-ата му годишнина
Йоко Оно спечели съдебно дело, с което доказва, че часовникът, принадлежал на убития й съпруг Джон Ленън, е нейна собственост, а не на частен колекционер, предадоха ДПА и Ройтерс.& ...
Изложба с творби на художника Бочо Донев е подредена в галерия „Серякова къща“
Изложба с творби на художника Бочо Донев е подредена в троянската галерия „Серякова къща“. Експозицията със заглавие „Художник от бъдещето“ е посветена на ...
Актрисата Сидни Суини каза, че женската солидарност в Холивуд е "фалшива"
Актрисата Сидни Суини опроверга представата, че жените се подкрепят взаимно във филмовата и телевизионната индустрия, предаде Би Би Си. "Цялата тази индустрия казва само "жените п ...
Община Пазарджик награди представителен танцов състав "Чудесия"
Кметът на Община Пазарджик Петър Куленски  награди Представителен танцов състав "Чудесия", съобщиха от администрацията. Формацията е част от съставите към Младежки дом Пазард ...
Повечето номинирани за наградата „Грами“ за най-добър нов изпълнител са отдавна познати на публиката
Американската звукозаписна академия номинира за една от четирите най-престижни категории на наградите „Грами“ - „Най-добър нов изпълнител“ Бенсън Буун, Шабу ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
Община Плевен, посолството на Казахстан и Националният археологически институт с музей са носители на отличието „Златна монета Култура“
Община Плевен, посолството на Република Казахстан в България и Националният археологически институт с музей при Българската академия на науките (НАИМ - БАН) са носители на отличиет ...
Йоко Оно спечели съдебна битка за часовник, подарен на Джон Ленън за 40-ата му годишнина
Йоко Оно спечели съдебно дело, с което доказва, че часовникът, принадлежал на убития й съпруг Джон Ленън, е нейна собственост, а не на частен колекционер, предадоха ДПА и Ройтерс.& ...
Художникът Румен Райнов подреди изложба „Пътища“ по повод 60-ата си годишнина
Художникът от Търговище Румен Райнов подреди изложба в Художествената галерия „Никола Маринов“ по повод 60-ата си годишнина. Експозицията „Пътища“ включва ...
Изложба с творби на художника Бочо Донев е подредена в галерия „Серякова къща“
Изложба с творби на художника Бочо Донев е подредена в троянската галерия „Серякова къща“. Експозицията със заглавие „Художник от бъдещето“ е посветена на ...
Актрисата Сидни Суини каза, че женската солидарност в Холивуд е "фалшива"
Актрисата Сидни Суини опроверга представата, че жените се подкрепят взаимно във филмовата и телевизионната индустрия, предаде Би Би Си. "Цялата тази индустрия казва само "жените п ...
Тикер в 06:00 ч.
Община Плевен, посолството на Република Казахстан в България и Националният архе ...
Начало Цветни аспекти
1348
Цветни аспекти

Известни български баси изнесоха концерт във Варна по повод 110-годишнината от рождението на Борис Христов

Певците Петър Бучков, Юлиян Константинов, Делян Славов, Божидар Божкилов, Деян Вачков и Гео Чобанов се включиха в концерта във Варна „Български баси за Борис Христов“.Заедно с оркестъра на Варненската опера под диригентството на Ивайло Кринчев те изпълниха арии от „Сицилианска вечерня“, „Макбет“, „Симон Боканегра“, „Набуко“ и „Дон Карлос“ на Верди, „Дон Жуан“ на Моцарт, „Фауст“ на Гуно, „Евгений Онегин“ на Чайковски, „Алеко“ и „Живот за царя“ на Рахманинов, „Княз Игор“ на Бородин.

| 14 Ноември 2024, 09:54 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Известни български баси изнесоха концерт във Варна по повод 110-годишнината от рождението на Борис Христов
Известни български баси изнесоха концерт във Варна по повод 110-годишнината от рождението на Борис Христов
Снимка © БТА

Певците Петър Бучков, Юлиян Константинов, Делян Славов, Божидар Божкилов, Деян Вачков и Гео Чобанов се включиха в концерта във Варна „Български баси за Борис Христов“.

Заедно с оркестъра на Варненската опера под диригентството на Ивайло Кринчев те изпълниха арии от „Сицилианска вечерня“, „Макбет“, „Симон Боканегра“, „Набуко“ и „Дон Карлос“ на Верди, „Дон Жуан“ на Моцарт, „Фауст“ на Гуно, „Евгений Онегин“ на Чайковски, „Алеко“ и „Живот за царя“ на Рахманинов, „Княз Игор“ на Бородин.

Третото издание на изложението "Арт Базел Париж", което замени Панаира на съвременното изкуство във френската столица през 2022 г., започна за професионалисти от сектора в реставрирания Гран пале, предаде АФП.

Космополитна вълна от колекционери, представители на институции и търговци изпълни сградата, която беше отворена тази година след тригодишен ремонт. 

Представени са всички тенденции в модернизма и съвременното изкуство - от Магрит и Джакомети, през Пикасо, сюрреалистите или Алигеро Боети от Арте Повера са представени в Гран пале до неделя.

На фона на "забавянето на пазара" и въпреки нестабилната глобална икономическа ситуация водещото швейцарско изложение за съвременно изкуство посрещна тази година с почти 27% повече участници - 195 галерии от 42 държави и територии, сред които 53 нови участници, обясни за АФП директорът му Клеман Делипин.

На

Най-старият професионален хърватски струнен квартет ще има концерт в София, на 16 септември, в камерната зала „България“, съобщават от посолството на Хърватия.

Основан като първи по рода си постоянен и професионален ансамбъл на хърватската музикална сцена, „Загреб квартет“ изнася първия си концерт на 25 април 1919 г. Освен в Европа, на няколко пъти има големи турнета в Съединените американски щати, бившия Съветски съюз, Русия, Канада, Австралия, Нова Зеландия. Рано започват и с практиката да си сътрудничат с други изявени музиканти-солисти.

„Репутацията на членовете на квартета се затвърждава от нови чуждестранни турнета и гостувания. Имат концерти в „Консертгебау“ – Амстердам, пражкия „Рудолфинум“ и лондонската концертна зала St. John`s Smith Square, пре

Класическа музика, изпълнена от участниците в четвъртото издание на „Академия Роза“, огласи централния площад на Шипка и събра стотици почитатели на музикалното изкуство в първия ден от тазгодишните „Богородични празници“. Деца от музикални училища в България и чужбина изпълниха произведения на признати български и чуждестранни композитори под диригентството на именития Максим Ешкенази, а специален гост беше цигуларят Марио Хосен. Организатори са фондация „Академия Роза“, а тазгодишното издание на форума се осъществява с подкрепата на Национален фонд „Култура“.

Официални гости на събитието бяха Негово Високопреосвещенство Старозагорският митрополит Киприан, заместник-кметът на община Казанлък Аксения Тилева, секретарят на общинската администрация Гинка Щерева. Присъства и световно признатият композитор Цветан Добрев, ко

Изложба с картини на красиви места от България и скулптури на известни личности представя в Монтана Тодор Деков. Изложбата е подредена в художествена галерия „Кутловица“.

На картините могат да се видят къщи в стар стил от Боженци, Априлци, Трявна, а също картини от Българското Черноморие – Балчик с двореца и градината, гледки от морето и т.н. В творбите оживяват също Белоградчик със скалите около него, Стара планина и красиви местности от Предбалкана. 

В скулптурите си Тодор Деков е претворил през своя поглед на художник-хуморист известни личности и творци. Сред тях са Радой Ралин, Йордан Радичков и кметът на Монтана Златко Живков. 

Тодор Деков е на 84 години, в своя дълъг житейски път има много самостоятелни изложби с живопис, скулптура и карикатури. Той е носител на почетния знак и почетната значка на Община Монтана, отличаван е с

Александра Георгиева от Бургас е носител на голямата награда в 23-то издание на Международния конкурс "Речни ноти", който завърши в град Тутракан. Призът й беше връчен от председателя на журито, композитора Хайгашод Агасян, съобщиха организаторите.

Тази година в проявата участваха над 100 млади изпълнители от цялата страна, Полша, Румъния и Казахстан. "Гран При Джуниър" спечели Анна Ниазиева от Шумен.

За първи път в историята на Международния конкурс „Речни ноти” имаше и "жури под прикритие", което наблюдава всички участници не само по време на изпълненията, но и извън конкурсната програма. Това са менторът по актьорско майсторство Мартин Кърнолски и младата изпълнителка Жаклин Костадинова. Те обявиха резултата от тайното наблюдение и наградиха Стефан Павлов от Варна - за артистичност, Виктория Асенова от София - за добро сърце и Елена Панайотова от Русе - з

В края на програмата прозвучаха части от любимата на Борис Христов опера „Борис Годунов“ на Модест Мусоргски. За композитора певецът казва, че е повлиял силно върху духа му, така че е решил да смени пътя на своя живот от правото в музиката, за да може да интерпретира неговия свят. 

По време на концерта, зрителите имаха възможност да гледат прожекция с фотоси от различни роли на Борис Христов, както и да чуят аудио записи с негови мисли. В тях той споделя, че изкуството е безкрайно и истинският артист трябва да търси начин да култивира сам себе си в много направления.

Донка Ангъчева, един от най-ярките и виртуозни европейски пианисти, част от престижната селекция „Bosendorfer Artist“,  ще изнесе на 11 октомври концерт във Враца, съвместно с врачанската Симфониета, съобщиха от оркестъра. В програмата за настоящия концертен сезон на Симфониетата се посочва, че Ангъчева е солист на филхармониите на Виена, Пловдив, Байройт, Фогланд, Еквадор, Орфеус.

Заедно с гост-диригента Росен Гергов се подготвили да представят на публиката три премиерни произведения. Едното е премиерно за България - „Концерт  Soaree за пиано и оркестър“ от Нино Рота, а останалите две ще бъдат изпълнени за първи път на врачанска сцена – „Варшавски концерт за пиано и оркестър“ от Ричард Адинсел и три симфонични ескиза от Клод Дебюси под общото име „Морето“.

Това е прекрасна музика, сподели Донка Ангъчева.

Властите в Прага решиха да забранят на организирани туристически групи нощно време да обикалят кръчми и други питейни заведения поради оплаквания от местни жители от шум и боклук, както и поради проблеми с безопасността, съобщи Би Би Си.

Градските власти съобщават, че организираните т.нар. пъб турове, насочени предимно към чуждестранни туристи, ще бъдат забранени от 22:00 до 6:00 часа.

Кметството на Прага е одобрило изменения в нормативната уредба, които ще ограничат "организираното придвижване на туристи от кръчма в кръчма, което нарушава нощното спокойствие, особено в центъра на града".

Заместник-кметът Иржи Поспишил заяви, че иска градът да се превърне в място, където "цивилизоваността и уважението към общественото пространство са приоритет".

Властите в чешката столица също се оплакват, че тълпите от пияни туристи оказват отрицателно въздействие върх

Днес в Младежкия дом в Пазарджик ще има демонстрация на рисуване с бактерии, съобщиха от културната институция. 

Ще бъде представена изложба на микробиолога Силвия Ветренска – носител на второ място с проекта си "Моторът на Ели" в националния конкурс "Агар Арт" за рисунка с микроорганизми.

Тя ще разкаже и демонстрира изкуството на рисуване с бактерии и ще разкрие света на микробиология за малките участници, поясняват още организаторите.

Демонстрационното събитие е подходящо за деца от 9 до 14 години и е с ограничен капацитет. Изложбата е подходяща за всички възрасти и ще бъде изложена във фоайето до средата на октомври, добавят още от Младежки дом - Пазарджик.

Събитието е част от есенния форум за култура, образование и екология "Екоцентрика".

Видинският симфоничен оркестър, който тази година отбелязва своята 75-годишнина, и диригентът Петър Димитров, представят софийската премиера на концерта „Музика за вас“. Събитието е на 26 октомври в „Театро отсам канала“, съобщават организаторите.

Солисти са певицата Християна Лоизу, позната от участията си в няколко телевизионни формата, сопраното Валентина Корчакова, младата цигуларка Киара Николова, лауреат на български и международни конкурси, тенорите Марио Николов и Андрея Мирчев, и специалният им гост от Виена – тенорът Едуард Бабадост.

Ще звучат популярни арии от опери, оперети и популярни песни от нашето съвремие, изпълнявани от световни звезди, като Марио Ланца, Лучано Павароти,

Клавирен рецитал ще изнесе професор Людмил Ангелов в Балчик, съобщават от общината.

Той ще бъде на 26 ноември в туристически информационен център „Мелницата“ (The Mill). Организатори на събитието са „Академия Класика“ и община Балчик. 

Почитателите на класическата музика за клавир ще могат да чуят „Органова хорална прелюдия в Сол минор“ от Йохан Себастиян Бах, адаптирана за пиано от Феручо Бузони, „Соната в Си минор“ на Ференц Лист и „Четири балади“ на Фредерик Шопен. 

Изпълненията на клавир на проф. Людмил Ангелов ще прозвучат и в Огледална зала „Нели Божкова“ в областния град на 27 ноември. 

Пианиститът проф. Людмил Ангелов е роден във Варна. Завършва Държавна музикална академия „Проф. Панчо Владигеров”. Той е носител на награди от международните кон

„Не са важни само гласът и пеенето, важно е тълкуването, изживяването, развитието на естетичното чувство и те се постигат естествено не за една или две години. Не е възможно един артист да каже, че е стигнал на върха и няма къде да върви по-нагоре. Той трябва да се запознае основно с литературните съкровища на цял свят, с всички изкуства, които вървят паралелно, свързани едно с друго“.

На певците, които ще го следват, Христов пожелава да се задълбочат повече и от него и да се стараят да извадят повече от голямата съкровищница на музиката.  

„Български баси за Борис Христов“ е проект на Националния музей „Борис Христов“ по повод отбелязването на 110-годишнината от рождението на великия оперен артист, педагог и дарител. Той е в партньорство с оперните театри в Бургас, Варна, Пловдив, Русе и Стара Загора и се представя на техните сцени през октомври и ноември.

След Варна предстои последната проява в Стара Загора на 26 ноември. 

Певците, които участват в програмата, са солисти в българските оперни театри, както и в Софийската опера. Идеята, сценарият и режисурата на концертите е на Пламен Бейков. Репертоарът на събитието е почит към Борис Христов и възможност да се представят в единна изява известни български баси.

Петър Бучков е солист на Софийската опера. Неговите изпълнения в „Залезът на боговете“ и „Тристан и Изолда“ получават висока оценка от европейската музикална критика. Носител е на наградата „Кристална лира“ за оперен певец на 2018 г. за изпълнението в „Янините девет братя“ на Любомир Пипков. 

Юлиян Константинов е солист на Държавна опера – Стара Загора. Има първа награда в Международния конкурс за млади оперни певци „Борис Христов“, както и призове „Роза Понсел“ и „Пентаграма д’Оро“. Кариерата му го води на сцени като Миланската скала, Метрополитън опера, Ковънт Гардън, Дойче Опер, Виенската Щатсопер, Театро Реал в Мадрид. 

Божидар Божкилов е солист на Пловдивската опера. Специализирал е в Академията към театър „Ла Скала“ в Милано, в майсторския клас на Райна Кабаиванска, Международна оперна академия в Сулмона, Академия „Борис Христов“ в Рим. Изпълнявал е роли в оперни театри в повечето европейски страни. Пее със Соня Йончева в гала-концерта „Завръщане“ и в операта „Бохеми“. Носител е на награди от над двадесет конкурси в Австрия, Италия, Румъния, Русия и Хърватия. Удостоен е с почетен златен медал „100 години Борис Христов“ от Министерството на културата. 

Делян Славов е солист в Бургаската опера. Специализирал е в Академията „Борис Христов“ в Рим, както и в майсторски клас на Рената Ското. Гастролира в Кралската академия в Брюксел, Македонската опера и балет, както и в Пловдивската опера. Участвал е във фестивала Belcanto в Монреал с Джун Андерсън. 

Деян Вачков е солист на Варненската опера. Носител е на Голямата награда от конкурса в Падуа, както и на приза „Верди“ на конкурса „Белведере“ във Виена. Учи в Академията „Ла Скала“ в Милано. Дебютира в „Самсон и Далила“ с Пласидо Доминго и Олга Бородина. Гостувал е на Миланската скала, Арена ди Верона, Сан Карло в Неапол, Болшой театър и др. 

Гео Чобанов е солист на Варненската опера. Бил е солист и на Оперно-филхармоничното дружество в Русе, имал е изяви в Бургас, Пловдив и на сцената на Софийската опера и балет. Гастролира в много страни на Европа. Участва в Open Air Festival в Солотурн, Швейцария. През 2014 г. пее заедно с Карло Коломбара в концерта „Басисимо”, по повод 100-годишнината от рождението на Борис Христов.

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Йоко Оно спечели съдебна битка за часовник, подарен на Джон Ленън за 40-ата му годишнина
Изложба с творби на художника Бочо Донев е подредена в галерия „Серякова къща“
Актрисата Сидни Суини каза, че женската солидарност в Холивуд е "фалшива"
Община Пазарджик награди представителен танцов състав "Чудесия"
Повечето номинирани за наградата „Грами“ за най-добър нов изпълнител са отдавна познати на публиката
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Ноември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Авансцена
Община Плевен, посолството на Казахстан и Националният археологически институт с музей са носители на отличието „Златна монета Култура“
Цветни аспекти
Йоко Оно спечели съдебна битка за часовник, подарен на Джон Ленън за 40-ата му годишнина
Калейдоскоп
Художникът Румен Райнов подреди изложба „Пътища“ по повод 60-ата си годишнина
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.