Художникът Ангел Герджиков ще открие своя нова самостоятелна изложба живопис в бургаската галерия "Неси". Тя е озаглавена "Летни следобеди", а вернисажът е предвиден за 14 ноември, съобщиха от галерията.
Роден в Пловдив през 1969 г., Ангел Герджиков завършва Националната художествена гимназия "Цанко Лавренов". През 1988 г. продължава образованието си във Великотърновския университет „Св. св. Кирил и Методий”, където следва до 1995 г. специалност "Живопис" в класа на проф. Никола Русчуклиев.
Пепа Николова-Пеша представя дебютната си изложба „Гората, която създадохме?“ – изследване на устойчивостта и връзката ни с природата. Това съобщават от галерия „Сердика“, домакин на събитието от 13 септември до 5 октомври.
С концепция, разработена от Валентин Бакърджиев, изложбата предлага уникално многосензорно преживяване, което съчетава изкуство и екологично съзнание, коментират организаторите.
Авторката, макар и нешироко известна в художествените среди, има богат опит като сценограф и костюмограф, работейки повече от 30 години в театъра и киното. През този период е създавала костюми и декори за други сценографи и костюмографи, но сега, на 54 години, решава да излезе на преден план.
„Гората, която създадохме?“ представя &bdquo
В Кюстендил представиха пълнометражният документален филм „Ваятелят на светове“, в който писателя акад. Владимир Зарев разказва за живота и работата си.
Филмът е документален портрет за твореца и човека Владимир Зарев, който в немскоезичния литературен и читателски свят е наричан „Българския Балзак“.
Писателят откровено разказва за своето детство, за семейството си, за първите си опити да пише проза и лирика, за бурната си младост, за призванието да бъдеш писател.
Благодарение на разказите и впечатленията на близки, приятели и колеги на Владимир Зарев авторите на филма „Ваятелят на светове“ създават богата и пъстра мозайка на духовния и житейски свят на твореца. Разказ за творчеството на Владимир Зарев, за работния му процес, като форма на духовност, за темите, които го вълнуват.
„Този филм беше замислен о
„Киномания“ обяви специалните събития на тазгодишното си 38-о издание.
На 16 ноември в Дома на киното е прожекцията на носителя на “Златна палма” за късометражен филм от тазгодишния фестивал в Кан – копродукцията между Хърватия, България, Франция и Словения – “Човекът, който не можеше повече да мълчи”.
Филмът, режисиран от Небойша Слиепчевич, разказва за събитията от 27 февруари 1993 г. в Босна и Херцеговина, когато пътническият влак от Белград за Бар е спрян от паравоенни сили в рамките на операция за етническо прочистване. Докато те извеждат от влака невинни цивилни, само един от 500-те пътници се осмелява да им се противопостави.
Първата прожекция на филма ще бъде придружена от среща с режисьора Небойша Слиепчевич и екипа от българска страна –
Безсънните нощи са цената на успеха. Винаги е така. Това каза Стефан Вълдобрев, който днес бе гост във формата „Цената на успеха“ на Празниците на изкуствата „Аполония“.
Няма нищо по-хубаво от усещането сутрин, че си си свършил работата добре предната вечер. Някакво удовлетворение. Или като излезе албум - пуснеш си го и знаеш, че е станал. Това усещане е много кратко, само една сутрин, обясни той.
Стефан Вълдобрев и Маргарита Димитрова, изпълнителен директор на фондацията за изкуство „Аполония“, разказаха, че се познават от повече от 30 години.
"Тогава не гледах на „Обичам те, мила“ като на „По-полека“ сега. Гледах на нея като на шега и не исках хората да ме свързват с нея. Исках да забележат и другите песни. Исках да натрупам още и още песни. И в момента гледам по друг начин на нея, защото
Концертите от фестивала VARNA BREEZE by EXIT през тази година ще бъдат безплатни, съобщиха от Общината в крайморския град.
Събитието започва утре, навръх празника на Варна и ще продължи до 18 август.
В социалните мрежи кметът Благомир Коцев уточни, че е постигната договорка с организаторите фестивалът през тази година да бъде безплатен за сметка на скъсяване на програмата с един ден.
Концертите ще бъдат на две сцени в района на Пантеона в Морската градина. Варненци и гостите на града ще имат възможност да чуят Dire Straits Legacy (Дайър Стрейтс), Gipsy Kings (Джипси Кингс) и Stereo MC’s. Районът около Пантеона в Морската градина ще бъде ограден с охранителни ленти. Ще бъдат изградени КПП-та и посетителите ще бъдат проверявани за опасни предмети. Самият паметник ще бъде покрит със защитна мрежа, за да бъде предпазен от инциденти и вандалски прояв
Герджиков е член на Дружеството на пловдивските художници и вече има зад гърба си над 25 самостоятелни изложби и многобройни участия в общи експозиции. Носител е на наградата "Пловдив" за постижения в живописта за 2019 г., допълват в информацията за него от бургаската галерия.
Петима скулптори са избрани за участие в Симпозиума по скулптура в дърво 2024, който ще се проведе в село Ясна поляна, община Приморско.
Той започва на 12 август и съгласно статута на форума в него участват петима творци (четирима българи и един чуждестранен автор), избрани с конкурс на база предварителни проекти, съобщават от Съюза на българските художници (СБХ).
Това са скулпторите Галя Благоева, Кристина Йосифова, Никола Диков, Николай Маринов и Херман Гшайдер. Резерва е Валентин Митев.
Участниците в симпозиума са избрани на 6 август от журито в състав: Николай Колязов (председател, секретар на секция „Скулптура“ на СБХ), Боян Боянов, Витали Халваджиев, Диана Драганова-Щир, Ивайло Аврамов, Иван Русев, Момчил Мирчев, Павлин Радевски, Петър Наков, Теодор Нанев, допълват от СБХ.
/ВСР
Лувърът посвещава изложба на лудостта в изкуството - от Средновековието до Романтизма, съобщи АФП.
Във фокуса на подредените произведения са нормалността и и маргиналността в живота на артиста, коментира Лоранс де Кар, директор на музея.
Изложени са над 300 ръкописа, печатни книги, ценни вещи, тъкани, живопис, скулптура, заети от 90 френски институции, както и от такива от други държави в Европа и от САЩ.
Сред експонатите има картини на Йеронимус Бош и Брьогел.
С настъпването на 14-и век шутът в двора - антитеза на мъдрия крал, се институционализира, критичното и ироничното говорене се приемат, казват организаторите на изложбата.
Лудостта провокира персонажи в различните игри и в картите таро, появили се през 15-и век в Европа. Лувърът излага пред публика първото тесте, познато в историята.
Изложбата, която се открива
Новият балетен сезон за Държавна опера - Стара Загора ще бъде открит утре, 19 октомври, с предпремиера на балета „Копелия” от Лео Делиб. Това става ясно от програмата с предстоящи събития, публикувана на официалния сайт на културната институция.
Автор на костюмите и декорите е Салваторе Руссо. Хореограф на постановката е балетният артист и дъгогодишен премиер солист на балета на Римската опера Луиджи Мартелета.
В спектакъла на балета „Копелия” зрителите ще видят в ролята на Сванилда примабалерината Анелия Димитрова, в ролята на Франц ще танцува Фиорди Лоха, а в ролята на Копелиус – Калин Любенов. Участва цялата многонационална балетна трупа на Старозагорската опера с художествен ръководител примабалерината, хореограф и педагог Силвия Томова.
Музиката на балета „Копелия, или момичето с емайловите очи” е дело
Българската национална телевизия (БНТ) ще отбележи 65 години от създаването си на 7 ноември, съобщават от обществената медия.
„БНТ е символ на доверието, на стойностите и устойчивите тенденции. Нашата обществена мисия е да опазваме българската идентичност с отговорност и всеотдайност. За БНТ е важно да предоставя висококачествено съдържание, което с тематично многообразие да удовлетворява изискванията на зрителите, отговаряйки на съвременните телевизионни стандарти“, казва генералният директор на БНТ Емил Кошлуков.
Годишнината ще бъде отбелязана в централната емисия „По света и у нас“, когато на екран ще се завърне Радина Червенова и ще си партнира с Даниел Чипев. В седмицата между 4 ноември и 8 ноември водещи ще бъдат още двойките Аделина Радева и Георги Любенов, Костадин Филипов и Добрина Чешмеджиева, Филипа Огнянова и Симеон Иванов. Василена
Сопраното Мария Павлова дебютира като Коринда в операта „Пепеляшка”.
Събитието е на 16 октомври в Софийската опера и балет, съобщават от трупата.
Павлова е позната на софийската публика от операта „Зигфрид“ на Рихард Вагнер, от „Бал с маски“ от Джузепе Верди и концерта „Влюбеният Моцарт“. От 2013 г. редовно участва в постановките „Хензел и Гретел”, „Бременските музиканти”, „Вълкът и седемте козлета”, „Червената шапчица”. През 2014 г. дебютира в ролята на Тебалдо в „Дон Карлос”.
Родена е през 1989 г. във Велико Търново. През 2012 г. завършва Националната музикална академия „Проф. Панчо Владигеров”, в класа по пеене на д-р Велизара Караянкова и в класа по актьорско май