По-късно този месец ще бъде пуснат „ултимативен микс“ на Do They Know It`s Christmas („Знаят ли, че е Коледа“) по случай 40 години от записването на празничния благотворителен хит, съобщава Ройтерс.
Рок звездите Боб Гелдоф, Мидж Юр и продуцентът Тревър Хорн обявиха, че в новата версия ще бъдат включени вокали на Стинг, Ед Шийран, Рита Ора, покойните Джордж Майкъл и Шиниъд О`Конър, както и други големи музикални имена.
Отборът „Какво пък?“ спечели голямата награда на „Предизвикателството“ във Варна, което се проведе в рамките на Фестивала на българския игрален филм „Златна роза“. Инициативата даде възможност на любители да заснемат кратък филм до 10 минути за 24 часа. Преди това те преминаха майсторски класове, водени от ментори.
Във Варна в състезанието участваха пет отбора, от които четири се представиха на финала с готови филми, които бяха прожектирани във Фестивалния и конгресен център. Техни ментори бяха режисьорът и продуцент Николай Мутафчиев, актрисата Кристина Верославова, продуцентката Веселка Кирякова и сценаристът Симеон Венциславов.
Победителите получиха чек за хиляда лева и правото филмът им да се състезава с призьорите от „Предизвикателството“ в други градове на страната за националната награда. Менторите обяс
Изложба с произведения на Ясен Гюзелев ще бъде представена в галерия „Арте“. Експозицията може да бъде разгледана от 29 октомври до 15 ноември, съобщават организаторите.
„Колкото и дълго да гледаш рисунките на Ясен Гюзелев, потънал в перипетиите и детайлите им, все не ти стига, чувстваш се привлечен от нещо изплъзващо се и неуловимо. Въпреки че художникът е типичен илюстратор, предан на занаята си: изкуството му, ценено по цял свят, се ражда и живее между страниците на книгата. Освен когато реши за кратко да го пренесе по различни поводи (в случая кръгла годишнина) в галерията и тя да се превърне във „Вавилонската библиотека“. Според едноименния разказ на Борхес, библиотеката е модел на вселената – ние обитаваме, герои сме на безкраен текст, който не спираме да четем, въпреки че никога не може да бъде прочетен“, казва доц. Георги Лозан
Изложба на Стоян Куцев ще бъде представена в галерия-книжарница „София прес“.
Експозицията е озаглавена „Проектът - процес“ и може да бъде разгледана от 30 октомври до 15 ноември, съобщават организаторите.
Проектът е анонсиран от екипа като „моделиране на материя в електронна среда „То“ става неразличимо в реалността, излязло от видеоигрите и проектирано в координатната система на абсурда“.
Стоян Куцев е роден в Пловдив през 1963 г. Завършва Национална художествена гимназия - Пловдив през 1982 г. и Национална художествена академия - София като магистър по специалност "Живопис" при проф. Найден Петков през 1992 г. През 2008 г. специализира в Сите де-з-ар, Париж. От 1993 до 1996 г. преподава в Националната художествена гимназия – Пловдив. Член е на Дружеството на пловдивските художеници, Съюза на бъл
Форумът „Изкуството като противодействие“ на Градската художествена галерия „Борис Георгиев“ във Варна среща публиката с историята на най-стария фестивал за съвременно изкуство у нас „Процес - Пространство”, създаден от изкуствоведа Димитър Грозданов през 90-те години на ХХ век.
Подредената в няколко зали експозиция представя малка част от богатата колекцията на събитието, започнало през 1992 г. За своята идея Димитър Грозданов казва, че е замислена през 80-те години на ХХ век и тогава словосъчетанието „Процес - Пространство“ му се струва най-обобщаващо за постмодернистичните тенденции. По-късно, през 2012 г., изкуствоведът намира, че подобна формулировка днес би се концентрирала повече около процеса и неговите смисли и антоними.
След кончината на Димитър Грозданов фестивалът „Процес - Пространство“, кой
Живопис на Десислава Минчева и фотография на Сандро Арабян се представени в две експозиции. „Намибия/природата" ще продължи от 9 до 28 септември в галерията на ул. „Шипка“ 6, и „Намибия/хората" – от 11 до 24 септември в галерия „Арте“, съобщават организаторите.
„Ако изобщо има случайности в нашия живот, то ние отидохме в Намибия именно така – случайно. После, в рамките на два месеца заминахме и втори път. Пътувахме заедно със сина ми. Ще пиша в първо лице, единствено число, защото е възможно усещанията ни с него да се разминават, въпреки, че по-скоро мисля обратното. Още в началото знаех вътрешно, че трябва да запазя в картини (не само в снимки) това усещане за величието на природата и се надявам с поредица от изложби проектът ни да с
Първоначално песента е записана от супергрупата „Банд Ейд“, съставена от музикални звезди, поканени от Гелдоф и Юр през 1984 г., за да съберат пари за борба с глада в Етиопия. Следват две други версии за 20-ата и 30-ата годишнина на песента през 2004 г. и 2014 г., в които участват нови групи, певци и музиканти.
„Хорн е взел тези записи и с помощта на необикновени техники за музикална обработка е съчетал всички гласове на тези отделни поколения в едно безпроблемно цяло“, се казва в прессъобщение, с което се обявява издаването на песента в сряда.
Цигуларят Иван Пенчев и арфистката Деница Димитрова представят музикалния разказ „Проявления на любовта". Събитието е на 25 октомври в камерната зала „България“, съобщават организаторите.
По думите им програмата ще потопи слушателите в съзерцанието на природата, вдъхновението от нея и отъждествяването на нейните прелести с емоционални състояния, породени от любов, като завършат с празнично, танцувално настроение, с изненада за меломаните.
Музикантите почитат годишнината от рождението на Арво Пярт, който е сред най-изпълняваните съвременни автори. Заради авангардния дух на ранните си творби и религиозния аспект на неговата музика, през 70-те години Пярт е критикуван постоянно от официалната съветска власт и музикалните институции. Творчеството му е богато и многостранно. То
Сунай Муратов ще дирижира операта „Кармен“ от Жорж Бизе, която ще постави финал на тазгодишното пето поред издание на фестивала "Опера на светилището" на 24 август на сцената на тракийското светилище Бегликташ, като билетите за него са вече изчерпани, съобщават от Държавна опера - Бургас.
В някои от главните роли публиката ще види и чуе мецосопраното Даниела Дяковa, тенора Даниел Дамянов, баритона Валери Турманов, сопраното Мария Цветкова-Маджарова. Басът Диман Панчев ще бъде Цунига, а като Фраскита ще се представи сопраното Мария Славова. Мецосопраното Мария Юрковская ще бъде в ролята на Мерседес, а баритонът Андрей Юрковский влиза дебютно в образа на Данкайро. Тенорът Яни Николов ще е Ремендадо, басът Костадин Мечков - Моралес.
Режисьор на постановката, адаптирана за откритата сцена в Бегликташ, е Александър Текелиев. Диригент на хора ще бъде Ал
Нора Ампова, Любен Домозетски и Александър Лазарков са авторите, с които Little Bird Place ще участва в първото издание на международното изложение за съвременно изкуство Sofia Art Fair – от 4 до 6 октомври в „София тех парк“, съобщават организаторите.
Първото издание на международното изложение за съвременно изкуство Sofia Art Fair започва днес. То ще бъде официално открито от кмета на София – Васил Терзиев, който е и патрон на събитието.
В следващите четири дни над 70 художници от различни националности ще запознаят посетителите с някои от най-актуалните глобални тенденции в съвременното изкуство чрез разнообразни произведения - картини, скулптури, обекти и инсталации, видео и пърформанс творби.
Александър Лазарков е роден през 1999 г. През 2022 г. получава бакалавърска степен по изящни изкуства в НХА, София. През 2021 г. участва в
Музей в Мадрид дава възможност на незрящите да се докоснат до историята, съобщи АФП.
Културната институция предлага макети на паметници от целия свят.
Националната организация на слепите в Испания създава специализирания музей през 1992 г. в Мадрид. Днес там има 37 макета на паметници, представящи световното културно наследство. Използваните материали са различни - дърво, метал, камък. Няма друг подобен музей в целия свят, споделя гидът Мирея Родригес, която е почти напълно сляпа. През 2023 г. културната институция е посетена от 16 хил. души, отбелязва АФП.
Сред експонатите са копия на Тауър бридж, Статуята на свободата, Кремъл, Партенона, Тадж Махал и др.
Има толкова много малки детайли, а покривът е изключителен, споделя посетителят Хосе Педро Гонсалес пред дървен макет на Саграда Фамилия на Гауди, който е около 137 пъти по-м
Музеят за история на изкуството / Kunsthistorisches Museum/ във Виена посвещава голяма изложба на гениалния холандски живописец Рембранд Харменсон ван Рейн (1606-1669).
С безпрецедентно разнообразие от творби холандският бароков художник ще бъде представен от гледната точка на талантливия му ученик Самуел ван Хоогстратен (1627-1678). В трактата на Хоогстратен „Изкуството на живописта“, публикуван през 1678 година, той разсъждава за времето, когато е бил ученик в ателието на Рембранд. Като пряк свидетел Хоогстратен предоставя уникална гледна точка към работата на световноизвестния майстор, към практиката на неговото ателие, методите на обучение и теорията на изкуството.
Основните теми на изложбата са изследването на мощното въздействие на цвета и великолепните илюзионистични техники, с които Рембранд и Хоогстратен са успели да създадат „виртуална
Най-новата версия на песента ще бъде представена премиерно по радио Би Би Си на 25 ноември, когато се навършват 40 години от записването на оригинала. Ще бъде пуснат и видеоклип.
Слушателите ще чуят „един млад Стинг да пее заедно с един млад Ед Шийран, млад Бой Джордж с млад Сам Смит и млад Джордж Майкъл до младия Хари Стайлс“, които пеят с „групата „Банд Ейд“, съставена от Пол Маккартни, Стинг, Фил Колинс, Роджър Тейлър, Том Йорк, Пол Уелър и др.“.