NRD Начало
Петък, 15 Ноември 2024
Начало Авансцена Музеят „Кон-Тики“ в Осло връща артефакти на чилийския Великденски остров
2075
Авансцена

Музеят „Кон-Тики“ в Осло връща артефакти на чилийския Великденски остров

Артефакти и човешки останки, взети от норвежки изследовател и антрополог в края на 40-те години на миналия век, се връщат от Музея „Кон Тики“ в Осло на отдалечения чилийски Великденски остров в Тихия океан, съобщи АП. През 1947 г. изследователят Тур Хейердал плава със сал, наречен „Кон-Тики“, от Перу до Полинезия за 101 дни, за да докаже теорията си, че тихоокеански острови, южно от Екватора, са били заселени от мореплаватели от Южна Америка.  Той донася 5600 предмета от Великденския остров, известен още като Рапа Нуи

| 13 Ноември 2024, 18:17 ч.
Музеят „Кон-Тики“ в Осло връща артефакти на чилийския Великденски остров
Музеят „Кон-Тики“ в Осло връща артефакти на чилийския Великденски остров
Снимка © Lise serud / NTB Scanpix via AP

Артефакти и човешки останки, взети от норвежки изследовател и антрополог в края на 40-те години на миналия век, се връщат от Музея „Кон Тики“ в Осло на отдалечения чилийски Великденски остров в Тихия океан, съобщи АП.

Идрис Елба планира да създаде филмово студио на танзанийския остров Занзибар, предаде АФП. 

Актьорът и рапър, който има корени от Сиера Леоне и Гана, вече е говорил за желанието си да подпомогне развитието на филмовата индустрия в Африка. 

„Идрис Елба ще построи модерно студио, подобно на Холивуд, на Ноливуд, което се намира в Нигерия или на Боливуд, в Индия“, каза министърът на инвестициите на Занзибар Шариф Али Шариф. Властите там вече са предоставили на актьора 80 хектара земя на остров Унгуджа. 

„Не знам как ще наричаме местната филмова индустрия - може да е „Заливуд“ (Zallywood) или „Завуд“ (Zawood)", каза той по време на Международния филмов фестивал в Занзибар.

Според местните медии студиото може да даде тласък на зараждащите се усилия на Танзания в областта на международното филмопроизводство. Проектът е обсъждан миналата година м

Камерен оркестър "Орфей" ще открие своя 50-и юбилеен музикален сезон днес, 25 септември, в Тържествената зала на Минна дирекция в Перник, съобщи маестро Райчо Христов.

В програмата са включени класически произведения от световноизвестни композитори, както и български автори, изиграли ключова роля в музикалното наследство на страната. 

Маестро Христов допълни, че в юбилейния сезон са включени разнообразни концерти, майсторски класове, срещи с ученици от пернишките училища и специални участия на млади солисти от Национално музикално училище (НМУ) „Любомир Пипков“ и Национална музикална академия (НМА) „Панчо Владигеров“. Оркестърът ще продължи традицията да обогатява културния живот на Перник и да запознава новите поколения с красотата на класическата музика, отбеляза той.

„Нямам търпение да се срещна с любимата ми родна публика. Подготвили сме много изненади за нашия концерт, а освен мен и естонската пианистка Аве Вагнер, на сцената ще се изяви прекрасното сопрано Румяна Костова, с която ще изпълним популярната сцена от първо действие на операта „Бохеми" на Пучини".

Това казва тенорът Марин Йончев дни преди първия си самостоятелен оперен концерт у нас.

„Ще бъде изцяло класически стил на рецитал – глас и пиано. На рояла ще ми акомпанира моята дългогодишна колежка Аве Вагнер. В първата част ще представим произведения на един от любимите ми композитори Франческо Паоло Тости. След което се отправяме на музикално пътешествие в Южна Италия, за да изпълним няколко красиви неаполитански канцонети. Втората част от концерта сме посветили на сериозния оперен репертоар, включвайки

Корейското дуо „Олот“ ще изнесе концерт в Троян на 15 септември, съобщи Тереза Георгиева, главен специалист „Култура“ към общинската администрация.

Двете половинки на дуото -  Хангул Ким и Санчан Ю се определят като мултиинструментални изпълнители. Те ще представят новаторска минималистична музика, изпълнена с корейски народни инструменти. Творчеството им се базира на традиционната корейска музика, с фокус върху звуковите експерименти, разказа тя.

Входът за концерта, който ще се проведе в парка пред Туристическия информационен център в Троян, е безплатен.

Концертът се организира с подкрепата на Държавната фондация за Корейски традиционни сценични изкуства, Хана Арт Нетуърк и Община Троян.

Изложбата „Петьофи обикаля света“ гостува в Регионален исторически музей „Стою Шишков“ в Смолян, съобщи Анна Болгурова - музеен педагог и екскурзовод. Експозицията е изготвена по поръчка на Министерството на външните работи и външноикономическите отношения на Унгария, с подкрепата на Литературен музей „Петьофи”. Тя ще гостува в Смолян до 30 септември 2024 г.

Изображенията от изложбата „Петьофи обикаля света“ са придружени с текстове, които обясняват ключови моменти от делото и живота на легендарния поет и революционер.

Анна Болгурова посочи, че Шандор Петьофи, за своите 26 години живот, написва близо 1000 стихотворения. Той се превръща в централна фигура на унгарската идеология в европейската революционна вълна като поет, поставил лозунга за граждански свободи и национално самоопределение на знамето на революцията от 1848 г., в борбата за свобода служи на родината си

През 1947 г. изследователят Тур Хейердал плава със сал, наречен „Кон-Тики“, от Перу до Полинезия за 101 дни, за да докаже теорията си, че тихоокеански острови, южно от Екватора, са били заселени от мореплаватели от Южна Америка. 

Той донася 5600 предмета от Великденския остров, известен още като Рапа Нуи. Това е третият път, в който се връщат взети от него предмети. 

Много от тях се съхраняват и излагат в Музея „Кон-Тики“ в Осло, столицата на Норвегия, като някои са върнати през 1986 г., а други - през 2006 г. Връщането е резултат от сътрудничеството между музея, Чили и местните власти на Рапа Нуи.

„Дядо ми би се гордял с това, което сме на път да постигнем“, казва Лив Хейердал, ръководител на музея и внучка на изследователя. 

Тя заяви пред норвежката информационна агенция Ен Ти Би, че предметите са били донесени в Норвегия „с обещанието, че един ден ще бъдат върнати“. 

Проектът „Единни в многообразието“ ще бъде представен на 28 септември в камерната зала „България“.

Събитието е част от 55-то издание на „Софийски музикални седмици“ (СМС), съобщават от екипа на фестивала.

По думите им това е един изключително интересен и различен концерт, който предлага стойностна музика от света и талантливи млади изпълнители, които ще завладеят публиката чрез съчетанието на много нетрадиционни инструменти.

По случай белгийското председателство на Европейския съюз през 2024 г. бароковият ансамбъл от Антверпен – „Зефиро Торна“ инициира „Единни в многообразието“. В сътрудничество с европейски концертни зали и фестивали, кани певци, лютнисти и инструменталисти от различни културни и музикални среди. Създава се пространство за диало

Хореографът Бенжамен Милпие представя в залата "Сен мюзикал" тази седмица най-новия си балет "Grace, Джеф Бъкли танцува", съобщи АФП.

Десетте танцьори, ангажирани специално за спектакъла, проследяват основните етапи от живота на преждевременно починалия през 1997 г. музикант, известен с култовия си албум "Grace" и кавъра си на Hallelujah на Ленард Коен.

"Това е истинско откровение, тази творба, защото историята му е достойна за оперна трагедия", казва Милпие пред АФП малко преди премиерата.

Милпие вече е създал около петдесет балета и е преработил "Кармен" във филм. В новата постановка той променя формата, като добавя текст към танца с текстове от дневника на Бъкли, както и пеене не живо. Той използва и видео на живо, "за да създаде сцени, подобни на кино". 

"Това е доста уникално като повествование", казва бившият директор на балета на Парижката о

Носителят на „Грами“ – Антони Вит, се завръща в София на 31 октомври, съобщават от Софийската филхармония. Концерт е в зала „България“.

Доайенът на диригентското изкуство ще представи програма от полски композитори – Витолд Лютославски с Концерт за оркестър, Мечислав Карлович – Вечни песни, оп.10, и Войчех Килар – Симфонична поема „Кошелец 1909”.

Антони Вит е номиниран седем пъти за наградата „Грами“ за записите на произведения от Кшищоф Пендерецки и Карол Шимановски. Отличен е през 2013 за записите на „Фонограми“, Концерт за валдхорна, Партита, „Пробуждането на Яков“ и „Анаксис“ от Пендерецки.

Любопитна подробност е, че по специалност Антони Вит е юрист, но в един момент решава да смени

През лятото всяка седмица има музикален фестивал някъде из Обединеното кралство.

В някои части на света обаче няма възможности за танцуване с приятели насред някое поле, с бира в ръка и с припяване към музика на живо.

Именно на такова място Дуа Липа и баща Дукаджин Липа искаха да променят това, като поставиха началото на фестивала „Съни Хил“ в родния си град Прищина, Косово – част на света, където малко международни творци са правили турнета.

„Искам да променя реториката на това как хората мислят за Косово и за това, че то е разкъсвано от война“, каза Дуа по-рано тази година. „Когато живеех в Косово, никой от изпълнителите, които исках да видя, не идваше там“.

Дуа е родена в Обединеното кралство, но се премества в Прищина като дете, след като войната в края на 1990-те години причинява над 10 000 жертви, докато Косово се бори за независимост от Сърбия.<

Четирима артисти представят творбите си в павилиона на Венеция на Венецианското биенале на изкуствата тази година. Като град домакин на престижния форум, Венеция има свой отделен павилион за показване на изкуство в рамките на биеналето. Тази година със свои творби в него се представят  Сафет Зек, Пиетро Руфо, Виторио Марела и Франко Арминио.

ИДЕЯТА

По думите на организаторите Венецианският павилион има за цел да изследва състояние, което не е географско, не e езиково, не e социално, а емоционално, в търсене на себе си и неговата сантиментална пълнота.

„Да си у дома несъмнено е чувство, свързано с едно или няколко места, където се чувстваш свободен да бъдеш себе си. Проектът избира езиците на поезията и живописта, в които посетителите могат да се потопят: както в реалния живот, всеки детайл има своя собствена причина. Навлизането в из

Сред тези, които се връщат този път, са човешки останки, наречени Иви Тепуна, и скулптирани камъни.

Деветчленна делегация е пътувала до Норвегия тази седмица, за да подготви прибирането на предметите. Четирима от тях прекараха нощта в музея в Осло, заедно с останките, като част от ритуална церемония за връщане на духа на останките.

„Първо трябва да се събудят духовете, а след това да се говори с тях на нашия изконен език. След това се приготвя храна, за да се яде заедно с тях, при което миризмата на храната отива при духовете“, разказва членът на делегацията Лаура Тарита Рапу Аларкон.

„Важно е хора, които притежават културата, да участват в процеса“, казва Лив Хейердал. „Разбира се, че тези останки трябва да бъдат върнати и това е правилно, защото те принадлежат на Рапа Нуи“.

През 2019 г. споразумението беше подписано в Сантяго, Чили, по време на посещението на норвежкия крал Харалд. През 2020 г. обаче пандемията КОВИДЗ-19 спира всички дейности, съобщават от музея.

Книгата за пътешествието на Тур Хейердал - той почина през 2002 г. на 87-годишна възраст, се превърна в международен бестселър, а филмът за пътуването му спечели „Оскар“ за най-добър документален филм през 1951 г. 

Рапа Нуи е най-известен със стотиците моаи - монолитни човешки фигури, издялани от камък преди векове от рапануйците на този отдалечен тихоокеански остров. 

Великденският остров, който обхваща около 164 квадратни километра и е дом на около 7700 души, половината от които са с местен произход, е образуван преди поне 750 000 години от вулканични изригвания и е един от най-изолираните обитаеми острови в света. 

Разположен на 3700 км от Южна Америка, през 1995 г. Рапа Нуи е обявен за обект на световното наследство на ЮНЕСКО. През 2019 г. той е официално преименуван на „Рапа Нуи - Великденски остров“ от предишното си име, което беше само Великденски остров.

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Празничен концерт ще представят хорови формации в Добрич
Празничен концерт ще представят хорови формации на 14 декември в концертна зала „Добрич“, съобщават от общинската администрация на града. Оттам допълват, че в събитиет ...
Две галерии подреждат обща изложба
С изложбата Market of Desire: Women’s Market софийската галерия „Пунта“ в партньорство с лондонската галерия Cable Depot открива новата си локация на Женския паза ...
Проф. Атанас Тотляков: „Цялата среда, която е около нас, е запълнена с духа на новото в своя потенциал"
Проф. Атанас Тотляков, куратор на изложбата „Метарезерви – вариации на метамодерни теми", заяви , че концепцията за експозицията не е нова, а от 2023 г. Той отбеляза, ...
Макс Либерман картина с мотив Ванзее
Картина на германския художник импресионист Макс Либерман беше продадена на търг в Кьолн за 720 000 евро, предаде ДПА. Прогнозната цена беше между 700 000 евро и един милион евро. ...
Джаз изпълнители си дават среща на фестивал
Джаз фестивал ще има на 15 и 16 ноември тази година в Доходното здание в Русе. Програмата включва концерти на известни изпълнители. Това съобщиха организаторите на музикалния форум ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
Художествена галерия „Проф. Теофан Сокеров“ представя 25 автори с 55 творби, в традиционния есенен салон
В традиционния есенен салон в Ловеч се представят 25 автори с 55 творби. Експозицията е подредена в художествената галерия "Проф. Теофан Сокеров". Ловешките художници представят с ...
Празничен концерт ще представят хорови формации в Добрич
Празничен концерт ще представят хорови формации на 14 декември в концертна зала „Добрич“, съобщават от общинската администрация на града. Оттам допълват, че в събитиет ...
Руши Видинлиев представя ново видео на концерт
Руши Видинлиев е режисьор, монтажист и дизайнер на новото си видео към сингъла „Вълк“. Онлайн премиерата е днес, а на 27 декември в залата на ул. „Пиротска&ldquo ...
В Либия беше открито кафене, направено от отпадъци
В Триполи бе открито единственото по рода си кафене, направено от отпадъчни материали, предаде АФП. Дървени мебели от строителни обекти и детски игри от гуми са част от интериора н ...
Две галерии подреждат обща изложба
С изложбата Market of Desire: Women’s Market софийската галерия „Пунта“ в партньорство с лондонската галерия Cable Depot открива новата си локация на Женския паза ...
Тикер в 00:00 ч.
В традиционния есенен салон в Ловеч се представят 25 автори с 55 творби. Експоз ...
Начало Авансцена
2075
Авансцена

Музеят „Кон-Тики“ в Осло връща артефакти на чилийския Великденски остров

През 1947 г. изследователят Тур Хейердал плава със сал, наречен „Кон-Тики“, от Перу до Полинезия за 101 дни, за да докаже теорията си, че тихоокеански острови, южно от Екватора, са били заселени от мореплаватели от Южна Америка.Той донася 5600 предмета от Великденския остров, известен още като Рапа Нуи. Това е третият път, в който се връщат взети от него предмети.

| 13 Ноември 2024, 18:17 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Музеят „Кон-Тики“ в Осло връща артефакти на чилийския Великденски остров
Музеят „Кон-Тики“ в Осло връща артефакти на чилийския Великденски остров
Снимка © Lise serud / NTB Scanpix via AP

Артефакти и човешки останки, взети от норвежки изследовател и антрополог в края на 40-те години на миналия век, се връщат от Музея „Кон Тики“ в Осло на отдалечения чилийски Великденски остров в Тихия океан, съобщи АП.

През 1947 г. изследователят Тур Хейердал плава със сал, наречен „Кон-Тики“, от Перу до Полинезия за 101 дни, за да докаже теорията си, че тихоокеански острови, южно от Екватора, са били заселени от мореплаватели от Южна Америка. 

Идрис Елба планира да създаде филмово студио на танзанийския остров Занзибар, предаде АФП. 

Актьорът и рапър, който има корени от Сиера Леоне и Гана, вече е говорил за желанието си да подпомогне развитието на филмовата индустрия в Африка. 

„Идрис Елба ще построи модерно студио, подобно на Холивуд, на Ноливуд, което се намира в Нигерия или на Боливуд, в Индия“, каза министърът на инвестициите на Занзибар Шариф Али Шариф. Властите там вече са предоставили на актьора 80 хектара земя на остров Унгуджа. 

„Не знам как ще наричаме местната филмова индустрия - може да е „Заливуд“ (Zallywood) или „Завуд“ (Zawood)", каза той по време на Международния филмов фестивал в Занзибар.

Според местните медии студиото може да даде тласък на зараждащите се усилия на Танзания в областта на международното филмопроизводство. Проектът е обсъждан миналата година м

Камерен оркестър "Орфей" ще открие своя 50-и юбилеен музикален сезон днес, 25 септември, в Тържествената зала на Минна дирекция в Перник, съобщи маестро Райчо Христов.

В програмата са включени класически произведения от световноизвестни композитори, както и български автори, изиграли ключова роля в музикалното наследство на страната. 

Маестро Христов допълни, че в юбилейния сезон са включени разнообразни концерти, майсторски класове, срещи с ученици от пернишките училища и специални участия на млади солисти от Национално музикално училище (НМУ) „Любомир Пипков“ и Национална музикална академия (НМА) „Панчо Владигеров“. Оркестърът ще продължи традицията да обогатява културния живот на Перник и да запознава новите поколения с красотата на класическата музика, отбеляза той.

„Нямам търпение да се срещна с любимата ми родна публика. Подготвили сме много изненади за нашия концерт, а освен мен и естонската пианистка Аве Вагнер, на сцената ще се изяви прекрасното сопрано Румяна Костова, с която ще изпълним популярната сцена от първо действие на операта „Бохеми" на Пучини".

Това казва тенорът Марин Йончев дни преди първия си самостоятелен оперен концерт у нас.

„Ще бъде изцяло класически стил на рецитал – глас и пиано. На рояла ще ми акомпанира моята дългогодишна колежка Аве Вагнер. В първата част ще представим произведения на един от любимите ми композитори Франческо Паоло Тости. След което се отправяме на музикално пътешествие в Южна Италия, за да изпълним няколко красиви неаполитански канцонети. Втората част от концерта сме посветили на сериозния оперен репертоар, включвайки

Корейското дуо „Олот“ ще изнесе концерт в Троян на 15 септември, съобщи Тереза Георгиева, главен специалист „Култура“ към общинската администрация.

Двете половинки на дуото -  Хангул Ким и Санчан Ю се определят като мултиинструментални изпълнители. Те ще представят новаторска минималистична музика, изпълнена с корейски народни инструменти. Творчеството им се базира на традиционната корейска музика, с фокус върху звуковите експерименти, разказа тя.

Входът за концерта, който ще се проведе в парка пред Туристическия информационен център в Троян, е безплатен.

Концертът се организира с подкрепата на Държавната фондация за Корейски традиционни сценични изкуства, Хана Арт Нетуърк и Община Троян.

Изложбата „Петьофи обикаля света“ гостува в Регионален исторически музей „Стою Шишков“ в Смолян, съобщи Анна Болгурова - музеен педагог и екскурзовод. Експозицията е изготвена по поръчка на Министерството на външните работи и външноикономическите отношения на Унгария, с подкрепата на Литературен музей „Петьофи”. Тя ще гостува в Смолян до 30 септември 2024 г.

Изображенията от изложбата „Петьофи обикаля света“ са придружени с текстове, които обясняват ключови моменти от делото и живота на легендарния поет и революционер.

Анна Болгурова посочи, че Шандор Петьофи, за своите 26 години живот, написва близо 1000 стихотворения. Той се превръща в централна фигура на унгарската идеология в европейската революционна вълна като поет, поставил лозунга за граждански свободи и национално самоопределение на знамето на революцията от 1848 г., в борбата за свобода служи на родината си

Той донася 5600 предмета от Великденския остров, известен още като Рапа Нуи. Това е третият път, в който се връщат взети от него предмети. 

Много от тях се съхраняват и излагат в Музея „Кон-Тики“ в Осло, столицата на Норвегия, като някои са върнати през 1986 г., а други - през 2006 г. Връщането е резултат от сътрудничеството между музея, Чили и местните власти на Рапа Нуи.

Проектът „Единни в многообразието“ ще бъде представен на 28 септември в камерната зала „България“.

Събитието е част от 55-то издание на „Софийски музикални седмици“ (СМС), съобщават от екипа на фестивала.

По думите им това е един изключително интересен и различен концерт, който предлага стойностна музика от света и талантливи млади изпълнители, които ще завладеят публиката чрез съчетанието на много нетрадиционни инструменти.

По случай белгийското председателство на Европейския съюз през 2024 г. бароковият ансамбъл от Антверпен – „Зефиро Торна“ инициира „Единни в многообразието“. В сътрудничество с европейски концертни зали и фестивали, кани певци, лютнисти и инструменталисти от различни културни и музикални среди. Създава се пространство за диало

Хореографът Бенжамен Милпие представя в залата "Сен мюзикал" тази седмица най-новия си балет "Grace, Джеф Бъкли танцува", съобщи АФП.

Десетте танцьори, ангажирани специално за спектакъла, проследяват основните етапи от живота на преждевременно починалия през 1997 г. музикант, известен с култовия си албум "Grace" и кавъра си на Hallelujah на Ленард Коен.

"Това е истинско откровение, тази творба, защото историята му е достойна за оперна трагедия", казва Милпие пред АФП малко преди премиерата.

Милпие вече е създал около петдесет балета и е преработил "Кармен" във филм. В новата постановка той променя формата, като добавя текст към танца с текстове от дневника на Бъкли, както и пеене не живо. Той използва и видео на живо, "за да създаде сцени, подобни на кино". 

"Това е доста уникално като повествование", казва бившият директор на балета на Парижката о

Носителят на „Грами“ – Антони Вит, се завръща в София на 31 октомври, съобщават от Софийската филхармония. Концерт е в зала „България“.

Доайенът на диригентското изкуство ще представи програма от полски композитори – Витолд Лютославски с Концерт за оркестър, Мечислав Карлович – Вечни песни, оп.10, и Войчех Килар – Симфонична поема „Кошелец 1909”.

Антони Вит е номиниран седем пъти за наградата „Грами“ за записите на произведения от Кшищоф Пендерецки и Карол Шимановски. Отличен е през 2013 за записите на „Фонограми“, Концерт за валдхорна, Партита, „Пробуждането на Яков“ и „Анаксис“ от Пендерецки.

Любопитна подробност е, че по специалност Антони Вит е юрист, но в един момент решава да смени

През лятото всяка седмица има музикален фестивал някъде из Обединеното кралство.

В някои части на света обаче няма възможности за танцуване с приятели насред някое поле, с бира в ръка и с припяване към музика на живо.

Именно на такова място Дуа Липа и баща Дукаджин Липа искаха да променят това, като поставиха началото на фестивала „Съни Хил“ в родния си град Прищина, Косово – част на света, където малко международни творци са правили турнета.

„Искам да променя реториката на това как хората мислят за Косово и за това, че то е разкъсвано от война“, каза Дуа по-рано тази година. „Когато живеех в Косово, никой от изпълнителите, които исках да видя, не идваше там“.

Дуа е родена в Обединеното кралство, но се премества в Прищина като дете, след като войната в края на 1990-те години причинява над 10 000 жертви, докато Косово се бори за независимост от Сърбия.<

Четирима артисти представят творбите си в павилиона на Венеция на Венецианското биенале на изкуствата тази година. Като град домакин на престижния форум, Венеция има свой отделен павилион за показване на изкуство в рамките на биеналето. Тази година със свои творби в него се представят  Сафет Зек, Пиетро Руфо, Виторио Марела и Франко Арминио.

ИДЕЯТА

По думите на организаторите Венецианският павилион има за цел да изследва състояние, което не е географско, не e езиково, не e социално, а емоционално, в търсене на себе си и неговата сантиментална пълнота.

„Да си у дома несъмнено е чувство, свързано с едно или няколко места, където се чувстваш свободен да бъдеш себе си. Проектът избира езиците на поезията и живописта, в които посетителите могат да се потопят: както в реалния живот, всеки детайл има своя собствена причина. Навлизането в из

„Дядо ми би се гордял с това, което сме на път да постигнем“, казва Лив Хейердал, ръководител на музея и внучка на изследователя. 

Тя заяви пред норвежката информационна агенция Ен Ти Би, че предметите са били донесени в Норвегия „с обещанието, че един ден ще бъдат върнати“. 

Сред тези, които се връщат този път, са човешки останки, наречени Иви Тепуна, и скулптирани камъни.

Деветчленна делегация е пътувала до Норвегия тази седмица, за да подготви прибирането на предметите. Четирима от тях прекараха нощта в музея в Осло, заедно с останките, като част от ритуална церемония за връщане на духа на останките.

„Първо трябва да се събудят духовете, а след това да се говори с тях на нашия изконен език. След това се приготвя храна, за да се яде заедно с тях, при което миризмата на храната отива при духовете“, разказва членът на делегацията Лаура Тарита Рапу Аларкон.

„Важно е хора, които притежават културата, да участват в процеса“, казва Лив Хейердал. „Разбира се, че тези останки трябва да бъдат върнати и това е правилно, защото те принадлежат на Рапа Нуи“.

През 2019 г. споразумението беше подписано в Сантяго, Чили, по време на посещението на норвежкия крал Харалд. През 2020 г. обаче пандемията КОВИДЗ-19 спира всички дейности, съобщават от музея.

Книгата за пътешествието на Тур Хейердал - той почина през 2002 г. на 87-годишна възраст, се превърна в международен бестселър, а филмът за пътуването му спечели „Оскар“ за най-добър документален филм през 1951 г. 

Рапа Нуи е най-известен със стотиците моаи - монолитни човешки фигури, издялани от камък преди векове от рапануйците на този отдалечен тихоокеански остров. 

Великденският остров, който обхваща около 164 квадратни километра и е дом на около 7700 души, половината от които са с местен произход, е образуван преди поне 750 000 години от вулканични изригвания и е един от най-изолираните обитаеми острови в света. 

Разположен на 3700 км от Южна Америка, през 1995 г. Рапа Нуи е обявен за обект на световното наследство на ЮНЕСКО. През 2019 г. той е официално преименуван на „Рапа Нуи - Великденски остров“ от предишното си име, което беше само Великденски остров.

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Празничен концерт ще представят хорови формации в Добрич
Две галерии подреждат обща изложба
Проф. Атанас Тотляков: „Цялата среда, която е около нас, е запълнена с духа на новото в своя потенциал"
Макс Либерман картина с мотив Ванзее
Джаз изпълнители си дават среща на фестивал
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Ноември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Калейдоскоп
Художествена галерия „Проф. Теофан Сокеров“ представя 25 автори с 55 творби, в традиционния есенен салон
Авансцена
Празничен концерт ще представят хорови формации в Добрич
Тонът на времето
Руши Видинлиев представя ново видео на концерт
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.