Джаз фестивал ще има на 15 и 16 ноември тази година в Доходното здание в Русе. Програмата включва концерти на известни изпълнители. Това съобщиха организаторите на музикалния форум от Община Русе.
На сцената първата вечер ще излязат музикантите от "Живко Петров трио". Публиката ще види Живко Петров (пиано), Димитър Семов (ударни) и Димитър Карамфилов (контрабас). Вечерта ще продължи с изпълненията на "Артур Дуткевич трио", в което свирят полският пианист Артур Дуткевич, контрабасистът Михал Барански и барабанистът Себастиан Кухчински. След концертите RJS Quartet ще открие джем сесия в "Макс клуб". Квартетът включва българските музиканти Анатоли Ангелов (саксофон), Светослав Неделчев (бас), Александър Атанасов (китара) и Лазар Бенов (барабани), които съчетават класически джаз със съвременни елементи.
Две четириметрови скулптури красят крайбрежната улица на Созопол.
Мъжката и женската фигури са дело на Павел Койчев и бяха представени днес, в първия ден на Празниците на изкуствата „Аполония“.
„Бях си наумил да я направя преди близо четири-пет години, даже направих и малкия проект и не съм мислил къде ще бъдат. Само да са някъде на морето. Просто ги виждах морски скулптури“, разказва Павел Койчев.
Преди две години Маргарита Димитрова, изпълнителен директор на фондацията за изкуство „Аполония“, вижда скулпторите на снимка и предлага на автора да ги покаже на фестивала.
Той е от творците, които обичайно не харесват работите си. Тази обаче прави изключение.
„Като ги видях вчера, ми харесаха как стоят, както си го представях - отзад са мачтите, вижда се морето, тази морска атмосфера. Хареса ми.
Седемдесет танцови филма, три ателиета и четири спектакъла ще предложи в програмата си 9-ото издание на фестивала „Движещо се тяло“ във Варна, което продължава от 25 октомври до 3 ноември, съобщават организаторите. Мисия на форума е разглеждането на тялото и движението не само като поле на изява, но като инструмент за себепознание и изграждане на културни връзки.
Филмовите прожекции ще бъдат в културен център „РеБонкърс“ в първите три дни на форума и ще предложат селекция от заглавия, подбрани измежду постъпили 90 кандидатури от цял свят.
В училището The Center ще се състои петдневна лаборатория за контактна импровизация под наслов „Танц с гравитацията” с водещ Каталин Дякону от Румъния. Събитието е в чест на Стийв Пакстън, който е основополагаща фигура в съвременния танц, известен със създаването на контактната импровизация (CI) в н
Художникът Цветан Казанджиев откри тази вечер в ямболската галерия LP-Art бутикова изложба.
С нея майсторът на четката прави реверанс към почитателите на неговото изкуство навръх своя 64-и рожден ден. Това каза Цветан Казанджиев.
В изложбата са подредени 54 творби, предимно миниатюри, които са непоказвани до момента.
„Форматът не е решаващ в случая, или пък по принцип. Заложих на техниката на визията, на композицията, на занаята – това, което мога и правя“, посочи художникът.
Експозицията е синтез от акварел, графика, рисунка и живопис. Могат да бъдат разгледани и негови графики от средата на 80-те години, които Казанджиев с усмивка нарече „изнамерени антики от моите папки“.
„Това са неща, с които съм участвал по национални изложби и такива в чужбина. Когато ги рамкирах върнах лентата назад, изплуваха неща, ко
Вежди Рашидов създава паметник на българския политик Стоян Омарчевски (1885-1941).
По произведението той работи със скулптора Красимир Ангелов, съобщават от екипа на Рашидов.
По думите им идеята е на директора на Сатиричния театър „Алеко Константинов” - Калин Сърменов, който с подкрепата на зрителите е организирал дарителска кампания в театъра. Сърменов е посетил ателието на Вежди Рашидов, за да види паметника, направен първо от глина. Той е разказал, че от детството си се възхищава на делото на Стоян Омарчевски, което незаслужено е останало потънало в дебрите на историята, разказват от екипа на Рашидов.
„Още когато Калин Сърменов ми сподели идеята си за паметника, аз се вдъхнових за творбата. Длъжни сме пред паметта на големите българи не само да се преклоним, но и да оставим знак за уважение и почит. Късата памет се опитва да обезцени
Българската актриса Мария Бакалова часове наред разглеждала снимки на първата съпруга на Доналд Тръмп - Ивана, за да се подготви за кастинга за ролята във филма "Стажантът". Това разказва тя пред британския в. "Гардиън", който публикува материал за нея по повод продукцията на режисьора Али Абаси. Филмът вече е по кината в Северна Америка, а във Великобритания излиза на 18 октомври. В България засега е предвидена прожекция на 24 ноември, в рамките на "Киномания".
Действието на филма се развива през 70-те и 80-те години на миналия век и Бакалова часове разглеждала снимки на Ивана от този период. "Много грим, много прически", разказва тя. През смях Мария Бакалова си спомня как е експериментирала с прическа, наподобяваща гъба, и "тежка очна линия с много пудра", въпреки че не е имала гардероб в стила на Ивана. Според българката, която е на 28 години, нейното поколение "носи
Програмата на 16 ноември предлага изпълнения на дуото Тихомир Хойсак - контрабас, и Филип Новосел - тамбура. Към тях ще се присъедини и барабанистът Жан Тетичкович. "Общинският духов оркестър в Русе ще предложи и традиционен джаз с голям състав от професионални музиканти", обясняват организаторите на фестивала.
Хилда Казасян ще изпълни популярни джаз стандарти и нови интерпретации. На сцената ще бъдат също джаз певецът Васил Петров и Теодосий Спасов (кавал). Фестивалът ще завърши с джем сесия с "Джанер Каптан трио" в "Макс клуб". В триото участват Джанер Каптан - бас, Петър Петров - пиано, и Свилен Начев - барабани.
Вдъхновена от местната природа на мястото, където живее, е изложбата на Мария Николова Отерстад, която ще бъде представена в Хасково в четвъртък. Експозицията ще бъде открита в галерия „Форум“ в областния град, съобщиха от пресслужбата на община Хасково.
Авторката е завършила Националната художествена академия със специалност „Художествен текстил“. Дълги години е живяла и работила в Норвегия.
Багрите за живописните си платна, които сега представя пред публиката на Хасково, художничката е черпила от натрупаните си усещанията за красотата на природата в село Тънково, където тя живее днес.
Изложбата „Естетика на злото“, отворена за посетители до 12 януари във виенския музей „Албертина модерн“, представя ранния творчески етап на гениалния творец Алфред Кубин, oбхващащ годините 1899 – 1904. Показани са 100 работи от колекцията на музея, състояща се от около 1800 рисунки, които визуализират неговия мрачен свят, завладян от злото, страшното и ужасяващото.
Представени са ранните творби на Кубин, в които преобладават песимизмът, страхът и не на последно място - женомразството на художника. Изложбата е организирана по теми и започва в първата зала с „Посветени на смъртта от раждането“ и „Фатална жена“. Особено натрапчива тук е картината „Яйцето“, която изобразява скелет на бременна жена с огромен корем. До нея е разположен отворен гроб, зад който стои мрачен жътвар. Това е една от многото
Българският международен фестивал за късометражно кино In The Palace отново е избран от Академията за филмови изкуства и науки на САЩ за наградите „Оскар“ да продължи да изпраща свои предложения за отличията.
Към категориите за късометражен филм, късометражна анимация и национален филм, се добавя и категорията „Най-добър документален филм“, посочват от екипа на фестивала.
„Изключително сме щастливи, че продължаваме работа с академията. Това само потвърждава устойчивостта на фестивала и правилната посока, в която се развиваме през всичките вече над 20 години“, казва Цанко Василев, директор на фестивала от самото му създаване.
Освен, че е единственият фестивал в България, сертифициран да номинира професионални късометражни филми за разглеждане от Академията за филмови изкуства и науки на САЩ за наградите „Оскар“, In
Крис Пайн се присъедини към актьорския състав на филма "Отвличането на Арабела" (Il rapimento di Arabella) в първата си роля на италиански език, съобщават "Варайъти" и "Холивуд рипортър.
Написан и режисиран от изгряващата италианска режисьорка Каролина Кавали като продължение на нейния пълнометражен дебют "Аманда", филмът "Отвличането на Арабела" е представен като "драмедия", разказваща историята на млада жена, която е убедена, че е грешна версия на самата себе си.
Бенедета Поркароли, която участва в "Аманда", отново си партнира с Кавали, този път в ролята на Холи - млада неудачница, която се чувства неудобно в собственото си тяло. Убедена, че е погрешна версия на самата себе си, тя променя мнението си след случайна среща със 7-годишно момиче.
Снимките за филма се очаква да започнат тази седмица в Северна Италия.
Крис Пайн, който
„Един път на един милион“ е новата песен на Влади Ампов-Графа, съобщават от „Монте мюзик“. По думите им песента следва трендовете на 2024 година с електро-синт поп звучене, мощна дръм секция, ефирни синтезаторни партии и завладяваща модерна мелодична линия, написана от самия изпълнител.
Той е автор на музиката и аранжимента, а текстът е на Руши Видинлиев. Новото им творческо сътрудничество се случва 20 години, след като Графа създава музиката и бийта за „Хотел 2 звезди".
Видеото към „Един път на един милион" е режисирано от Свилен Славов и заснето от оператора Виктор Добрев на ледена пързалка. Главни действащи лица са Графа, барабанистката Пламена Християнова и актрисата Моника Иванова<
Припомняме, че началото на джаз фестивала в Русе е поставено през 1975 г. от доайена на българския джаз Петър Петров-Парчето, който почина през януари 2013 година.