Фотоизложбата „Търговище - окръжен център“ показва състоянието и развитието на града в периода от 1959 до 1987 г. Върху девет постера са изложени данни и снимки от фонда на Регионалния исторически музей в Търговище, които представят промишлеността, образователното дело, културата и спорта. Автор на експозицията е Светлана Аврамова - главен уредник „Най-нова история“, в отдел „Нова и най-нова история“ на РИМ – Търговище. Фотоизложбата е подредена във витрините в центъра на областния град.
Пред репортер Светлана Аврамова каза, че чрез фотоизложбата „Търговище – окръжен център“ се представя един период на разцвет за град Търговище. „Търговище става окръжен център през 1959 г. Той е административен център на бившите Търговищка, Омуртагска и Поповска околии до следващото административно делене през 1987 г., когато Търговище става общински център в рамките на Разградска област“, посочи тя.
Не изпускайте любовта, тя е всичко в този живот, призова от сцената Орлин Горанов.
На 19 ноември вечерта той представи концерт-спектакъл, наречен „50 години магия“. Събитието бе в изпълнената до краен предел зала 1 в НДК, . В продължение на два часа звучаха песни от целия творчески път на артиста.
Два от най-големите си хитове той представи в дуети – „Да започнем отначало“ с Орлин Павлов и „Светът е за двама“ с Любо Киров. Павлов бе представен от домакина на вечерта като „изключителен колега и суперприятел“ и „едно дете, което познавам от 10-годишен“. Сбъдна се моята мечта – две орлета на едно място, каза Орлин Горанов.
На сцената излязоха също Кристина Димитрова – за „Детски спо
На 3 ноември в столичната зала "България" ще се състои "Гала концерт на българския талант", организиран от фондация „Йордан Камджалов“ и Столична Община, съобщиха от екипа на фондацията.
Концертът е в чест на Деня на народните будители - 1 ноември, и събира на сцената млади таланти в класическата музика - лауреати в международни конкурси, заедно с Gеnesis Orchestra под диригентството на артистичния директор на фондацията - маестро Йордан Камджалов.
Музикантите - ще изпълнят произведения на европейски композитори, ще прозвучи премиерно за България и композиция от Южна Америка.
Българска телеграфна агенция е медиен партньор на събитието.
Изложбата „Отражения“ на Камен Цветков ще бъде показана в Съюза на българските художници (СБХ) на ул. „Шипка“ 6.
Експозицията скулптура може да бъде разгледана от 5 до 22 ноември, информират организаторите.
„Гранитните скулптурни форми на Камен Цветков въздействат чрез своя парадоксален минимализъм: те са монолитно цялостни в своята корпулентност и същевременно създават впечатление за лекота, за една непринудена елегантност при своето „стъпване“ върху постамента. Това характерно въздействие е свързано с динамичния баланс между биоморфна и геометрична форма. Тази субтилна комуникация предизвиква зрителя за търсене на различни гледни точки към пластиките и към откриването на различни образни констелации“, казва Галина Лардева.
Камен Цветков е роден през 1969 година в гр. Перник. През 1996 г.
Документалният филм "Елтън Джон: Never Too Late" ще има своята европейска премиера на Лондонския кинофестивал през октомври, съобщи "Варайъти".
Филмът, проследяващ половинвековната кариера на една от най-легендарните фигури в музиката, ще бъде показан на галавечер с участието на Джон на 10 октомври - ден след откриването на кинофестивала.
Документалният филм "Елтън Джон: Never Too Late" е режисиран от Ар Джей Кътлър (Billie Eilish: The World`s a Little Blurry, Listen To Me Marlon) и брачния партньор на певеца, Дейвид Фърниш.
Лентата, поднасяща едно емоционално заредено, интимно и възвисяващо пътешествие, разказва историята на Елтън Джон, който лично обръща поглед назад към живота си и изумителните ранни дни на 50-годишната си кариера.
Докато се подготвя за последния си концерт в Северна Америка на стадион "Доджър", Джон разказва за
Самостоятелна живописна изложба на художника Васил Василев представя варненската галерия „Папийон“. Тя е озаглавена „Вдъхновено“.
Вдъхновението е от картината „Изворът“ на френския представител на неокласицизма Енгър, каза Василев. Той е изобразил четири извора, като названията на картините са внимателно обмислени.
Според художника хората трябва задължително да се усмихват и затова той ги подтиква да го правят с имена, с които самият той се забавлява, като „Извор на една много дълга река“, „Дом до извор на голямо езеро“ (на който свети червен фенер), „Извор, който е у дома си или позира на художника“. Няма да убегне на зрителя, че изворът в тези творби се асоциира с жената.
Попитан има ли все още в наше време чисти извори, от които да пием, художникът каза, че най-големият извор
По нейни думи чрез фотографии и информация се представя отраслото развитие на региона, показана е фактологията за това как градът променя своя облик. Обърнато е внимание на най-големите производствени предприятия – част от промишлената картина на Търговище.
„Постарала съм се да покажа живота в Търговище. Наблегнала съм на онези моменти, които са вече история. Но има и такива, особено в образователното дело и културата, които продължават до днес. Постарала съм се да покажа една правдива картина на Търговище като окръжен център“, каза още авторът на изложбата.
Известни са селектираните автори и творби за участие в дванадесетото издание на Международното биенале на малките форми в Плевен.
Българските творци са 230, а чуждестранните – 34, каза художникът Иван Велчев-Йово, фондохранител в Художествена галерия "Илия Бешков".
Имената на избраните участници и творбите им са публикувани на страницата в социалната мрежа фейсбук на галерията и на официалния й сайт.
Велчев допълни, че 315 автори са заявили участие в биеналето, но журито с председател скулпторът Богомил Живков е избрал 264 от тях.
Творбите, одобрени за участие във форума, могат да бъдат изпращани до галерията от 5 до 28 август.
Селектираните произведения ще бъдат представени в изложба при откриване на биеналето на 25 октомври.
„Тогава ще бъдат обявени и отличените автори в категориите живопис, график
Музикалната приказка „Зелената птица“ разказва за любовта по пиесата „Красива птичка с цвят зелен“ на Карло Гоци ще има премиера на 27 ноември в Софийската опера, съобщават от трупата.
Участват Весела Делчева (Барбарина), Калин Душков (Ренцо), Рада Тотева (Смералдина), Николай Павлов (Труфалдино), Георги Джанов (Тарталя), Александър Георгиев (Панталоне), Николай Петров (Магьосникът), Елена Стоянова (Зелената птица), Жаклин Драганова (Статуя) и Александрина Дрангажова (Статуя).
„Има мечти, които са във видимия взор на всеки човек, а има и такива, които са толкова далече скрити в светлината, че никой не може и да си помисли за тях. Да напиша
Националният исторически музей участва с 11 артефакта в предстоящата изложба „Древна Тракия и античният свят. Съкровища от България, Румъния и Гърция“ в музея „Гети“ в Лос Анджелис, САЩ. Това обяви доц. д-р Бони Петрунова, директор на Националния исторически музей.
Както информирахме, четиринадесет музея от България с над 150 предмета ще участват в експозицията. Те представляват над 90% от всички експонати, включени в изложбата, която ще продължи от 3 ноември до 3 март 2025 година.
Доц. Петрунова уточни, че сред 11-те експоната, които НИМ праща в Лос Анджелис е и Панагюрското златно съкровище, около което се водят спорове. „Формално, по документи, е заведено към Пловдивския археологически музей, а пък, откакто е създаден Националния исторически музей през 1973 година, то е експонирано тук“, отбелязва тя.
Подборът е напр
Изложба „Художници в джаза“ бе открита в рамките на Международния джаз фестивал „Доктор Емил Илиев“ в Боровец.
На събитието присъстваха генералните директори и БНР - Кирил Вълчев и Милен Митев, както и кметът на Община Самоков Ангел Джоргов.
В експозицията са включени произведения на шест български художници - Захари Каменов, Стоян Цанев, Светлин Русев, Стоимен Стоилов, Милко Божков и Георги Георгиев.
„Това са работи, които са притежание на две самоковски галерии. Едната галерия е „Масларски“, в лицето на Иво Масларски, а другата е „Ретро арт галерия“, моята“, посочи Георги Георгиев, който е и автор в експозицията.
По думите му такава съпътстваща изложба се открива за първи път в рамките на джаз форума в Боровец. С „Художници в джаза“ имаме за цел да покажем едни малко по-абстрактни, малко по-свободни работи, защото джазът е музика, която е малко
Минчо Тодоров посвещава дебютната си самостоятелна изложба „Седем стъпки“ на 95-ата годишнина от рождението на Йордан Радичков.
Експозицията ще бъде открита на 22 октомври и ще продължи до 10 ноември в галерия „Нюанс“, съобщават организаторите.
Изложбата представлява амалгама между авторски пластики и рисунки и избрани цитати от произведения на писателя, отбелязват от екипа.
„Целта на изложбата е да се обърне внимание на четенето и как то да бъде стимулирано. Много често през годините съм откривал връзки между това, което правя и текстовете на Радичков, което доведе по естествен път до произведенията представени в тази изложба“, казват организаторите на експозицията.
По думите им важен акцент, също така, е и показването на цялостния процес на работа. Зрителите ще могат да видят подготвителни рисунки, макети в мащаб и
През лятото във витрините бе представена фотодокументална изложба, разказваща за голямото наводнение на река Врана в Търговище отпреди 110 години. А чрез изложбата „Хора и улици. Град като град“, подредена в централната част на града, бе проследена историята на търговищките улици и на част от хората, чиито имена носят те. Експозицията бе посветена на 90 години от преименуването на Търговище и 65 години от обявяването му за окръжен център.