Фотоизложбата „Търговище - окръжен център“ показва състоянието и развитието на града в периода от 1959 до 1987 г. Върху девет постера са изложени данни и снимки от фонда на Регионалния исторически музей в Търговище, които представят промишлеността, образователното дело, културата и спорта. Автор на експозицията е Светлана Аврамова - главен уредник „Най-нова история“, в отдел „Нова и най-нова история“ на РИМ – Търговище. Фотоизложбата е подредена във витрините в центъра на областния град.
Пред репортер Светлана Аврамова каза, че чрез фотоизложбата „Търговище – окръжен център“ се представя един период на разцвет за град Търговище. „Търговище става окръжен център през 1959 г. Той е административен център на бившите Търговищка, Омуртагска и Поповска околии до следващото административно делене през 1987 г., когато Търговище става общински център в рамките на Разградска област“, посочи тя.
Международният фестивал за съвременни изкуства "Вода" ще се проведе за седми път в Бургас.
Откриването ще е на 24 септември. Фестът ще продължи пет дни, съобщиха от пресцентъра на Общината.
Фестивалът ще представи творби от български и международни автори в разнообразни артистични жанрове: танц и театър, инсталация, звуков дизайн, видео арт и др.
През тази година събитията във фестивалната програма ще бъдат с безплатен вход, а повечето от тях ще бъдат ситуирани в градска среда. Ще има 3D прожекции на румънския визуален артист ADISTU (Адриан Манулеску) върху фасадите на Пантеона и училище "Петко Росен".
"Театър на сетивата-София" ще се включи във фестивала, представяйки образи от своите артистични пътувания в градска среда. Предвидени са също няколко спектакъла, постановки, музикални произведения, инсталации.
Фестивалът "Вода" се организира
Уредниците от Художествената галерия в Смолян откриха днес обща изложба в зала „Петър Стайков“ на Клуба на дейците на културата.
Експозицията е деветата подред тяхна инициатива, която се представя в началото на новия творчески сезон. Тази година те представят 36 рисунки, графики и живописни платна.
Творбите на художниците Ангел Консулов, Асен Трампов, Борис Кисьов, Георги Стойков, Иван Пеев, Илия Кисьов, Петър Пиронков и Стефан Данчев бяха представени от директора на Художествената галерия Иван Пеев. Той направи кратка ретроспекция на дейността на галерията през тази година.
Септември винаги е зареден с особена енергия. Авторите са хора, които влагат сърце и душа, за да опазват едно огромно богатство в Художествената галерия. Самите те са различни не само като възраст, но и като творческо амплоа и се радвам, че независимо от трудностите
„Дойчес Шаушпилхаус“ в Хамбург (Deutsches Schauspielhaus) бе избран за театър на годината според списание „Театер хойте“ (Theater heute), цитиран от ДПА.
Признанието за хамбургския театър е резултат от проучване, проведено сред 46 критици, които оценяват най-важните моменти от театралния сезон в няколко категории.
Творческият директор Карин Байер, която ръководи „Дойчес Шаушпилхаус“ от сезон 2013/2014 г., е високо оценена за постиженията си. Според „Театер хойте“ нейната работа е „потопила Хамбург в изкуство“.
Сезон 2023/2024 бележи важен период за театъра, определян като тематична и драматургична кулминация от последните му проекти.
Театралната поредица за древността „Антрополис“ (Anthropolis), включваща пет части, получи полжителен отзвук от критиката. Лина Б
Най-голямото богатство за един диригент е, когато успее да мотивира музикантите да дадат всичко възможно от себе си. Това казва диригентката Донка Митева. В последните над 20 години тя работи в Германия, а от 2011 г. е художествен ръководител и диригент на „Колегиум музикум“ (Берлин), който се състои от над 450 певци и инструменталисти.
За първи път, откакто е напуснала страната, тя работи с български колеги – на 8 октомври дирижира Националния филхармоничен хор в зала „България“. Програмата включва творби от Хулио Домингес, Ула Йейло, Джон Огъст Паминтуан, Арво Пярт, Джейк Рунестад, Селга Менце и Морис Дюрюфле. Солисти са Георги Бойкин – орган, Иво Александров – виолончело, Орфей Петров – баритон, и Снежина Куманова – алт. На 14 декември маестрата гостува с своя симф
Куентин Тарантино дари сценария на "Криминале" на Музея на киното на Академията за кинематографично изкуство и наука в Лос Анджелис по време на галавечер, съобщи АП.
На церемонията американският режисьор е показал оригиналния сценарий на филма "Криминале", съдържащ дори правописни грешки. Архивният сценарий е дарен на музея и е сред ценните експонати в огромната колекция от филмови сувенири на Американската киноакадемия. В музея има още рисунка от Хаяо Миядзаки, очила на Минк Столе от филма "Розови фламинго", макети на Джепето от "Пинокио" на "Дисни", шест варианта за сценарий на "Мълчанието на агнетата" и др.
Музеят също така е придобил лични колекции на режисьорите Пол Верховен и Оливър Стоун.
"Искаме предмети от историята на киното, които да бъдат интересни за всички възрасти", каза Мат Сивърсън, изпълнителен вицепрезидент за колекцията на Америк
По нейни думи чрез фотографии и информация се представя отраслото развитие на региона, показана е фактологията за това как градът променя своя облик. Обърнато е внимание на най-големите производствени предприятия – част от промишлената картина на Търговище.
„Постарала съм се да покажа живота в Търговище. Наблегнала съм на онези моменти, които са вече история. Но има и такива, особено в образователното дело и културата, които продължават до днес. Постарала съм се да покажа една правдива картина на Търговище като окръжен център“, каза още авторът на изложбата.
Рядък 37-каратов квадратен смарагд (изумруд), монтиран върху брошка от "Картие" за Ага Хан, беше продаден за 8 859 865 на търг на "Кристис" в Женева, поставяйки рекорд за този вид скъпоценен камък, предаде АФП.
Брошката, украсена с 20 диаманта с шлифовка маркиз, поръчана от принца на "Картие" през 1960 г. за подарък на съпругата му Нина Дайър, отне световната титла от бижу на "Булгари", което я държеше от 2011 г.
Въпросното бижу, което подобно на това на "Картие" може да се носи и като висулка, е годежен подарък от Ричард Бъртън за Елизабет Тейлър. Тогава за 23,44-каратовия смарагд, също украсен с диаманти, бяха платени 6 578 500 долара на търг на "Кристис" в Ню Йорк по време на продажбата на част от легендарната колекция от бижута на една от най-големите холивудски звезди. Брошката, продадена на търга в Женева, вече е била част от
Родопски драматичен театър (РДТ) „Николай Хайтов“ подготвя премиера на спектакъла „Капризите на любовта“, съобщи Катя Петрова, връзки с обществеността. Това е втората премиера на смолянския театър за новия творчески сезон и тя ще се състои на 27 септември.
Спектакълът е направен от две комедии на Чехов - „Предложение“ и „Мечка“, които са сякаш написани днес. Те ще ни помогнат да се надсмеем над дребното, малкото и да се отдадем на духът на „Капризите на любовта“, добави Петрова.
Режисьор на постановката е Андрей Калудов. Участват Ива Караманчева, Асен Левов, Джована Галиарди, Борис Хаджийски, Венцислав Стоянов.
Австралийската звезда и носителка на "Оскар" Кейт Бланшет е смятана за една от най-добрите актриси на своето поколение - почитателите й познават добре нейните "гъвкави" превъплъщения както в независими филмови продукции, така и в холивудски блокбастъри. Малко в сянка обаче за широката публика сякаш остава нейното друго амплоа - на театралната актриса Кейт Бланшет, която след 6-годишно отсъствие отново ще се завърне на сцената.
Завръщането си към театъра 55-годишната австралийска звезда ще направи на лондонска сцена с ролята на Аркадина в "Чайка" на Чехов. Постановката ще се играе в продължение на шест седмици в театър "Барбикан" в британската столица от февруари 2025 г. Бланшет за последно се изявява на сцената му през 2012 г.
Догодина ще станат шест години от последната театрална изява на Бланшет в Лондон. През 2019 г., непосредствено преди пандемията от КОВИД-1
Италианският оперен певец Фабио Армилиато, участвал във филм на Уди Алън, ще гостува на сцената на Културен дом НХК с рецитала "Кантанго", който съчетава тангото и италианската традиция на белкантото, съобщават организаторите от "Арт ателие".
В „Кантанго“ участват още пианистът Фабрицио Моката, Стоян Караиванов на бандонеон, актрисата Цветана Горкиева и Симфониета-Враца с диригент Христо Павлов.
По думите на Армилиато рециталът "Кантанго" прави опит да покаже хронологията в развитието на модерното танго пеене от Тито Скипа до Карлос Гардел.
"Живял дълго време в Буенос Айрес, италианският певец и композитор Тито Скипа е бил влюбен в аржентинското танго. Тази своя любов той предал и на ученика си Карлос Гардел, който мечтаел да стане прочут оперен певец. Поддържал приятелства с оперни величия като Енрико Карузо, Тита Руфо, Артуро Тосканини и т.н., но
Quarto отбелязва 20-годишнината си на 16 октомври в зала „България“. Специален гост на събитието е маестро Йордан Камджалов, който същия ден празнува личен рожден ден, съобщават организаторите.
По думите им концертът обещава да бъде вдъхновяващо пътешествие през най-доброто от световната и българска класическа музика, събрано в една музикална вечер, където техническото майсторство и емоционалната дълбочина на талантите ще се срещнат в едно.
В програмата ще звучат творби от Арво Пярт - Fratres за соло цигулка, струнни и перкусии, Хендел-Халворсен - „Пасакалия" за цигулка и виолончело със струнни, Марсел Турние - Feerie за арфа и струнни, Бокерини - „Нощна музика от улиците на Мадрид", Джон Уилямс - „Мемоарите на една
През лятото във витрините бе представена фотодокументална изложба, разказваща за голямото наводнение на река Врана в Търговище отпреди 110 години. А чрез изложбата „Хора и улици. Град като град“, подредена в централната част на града, бе проследена историята на търговищките улици и на част от хората, чиито имена носят те. Експозицията бе посветена на 90 години от преименуването на Търговище и 65 години от обявяването му за окръжен център.