Конкурсът „Разград – уловени мигове“ предизвиква младите фотографи. Това е 14-ото издание на фотоконкурса с подтема „Лицата на Разград“ и е насочено към учениците с интереси в областта на фотографията. Събитието е традиционно и е част от програмата на Община Разград по повод отбелязване на 28 януари – Денят на Разград, съобщиха от общинската администрация. Инициативата за фотоконкурса е на Община Разград и Центъра за ученическо техническо и научно творчество.
Право на участие имат ученици от трети до 12 клас, разпределени в четири възрастови групи. Всеки може да участва с до три снимки по обявената тема, като всяка от тях трябва да е авторска и да има заглавие. За участие се приемат само разпечатани във фотостудио на фотохартия или център за дигитални услуги черно-бели и цветни фотографии с формат А4. Фотоколажи не се приемат. Снимките трябва да са с минимална редакция с фотообработващ софтуер - да не са силно ретуширани и да не съдържат надписи, графики, рамки или дати. Фотосите не трябва да са участвали в други конкурси или да са публикувани в интернет, отбелязаха от Общината.
Театралната постановка „Не бях аз“, която е продължение на филма „Вчера“, ще бъде представена пред самоковската публика на 30 септември, в читалище-паметник „Отец Паисий - 1859“, съобщиха от екипа на културната институция.
Постановката разказва историята на главните герои Иван (Христо Шопов) и Дана. Те се срещат тридесет и пет години по-късно, в същото училище, в което някога са учили.
Тази среща е желана и от двамата, но отлагана с години, а сега съдбата ги събира отново, за да им даде шанс да се изправят един пред друг, да изрекат премълчаното и да разберат този таен с години копнеж дали е истина все още или е привилегия само на младостта, казват организаторите.
Автор е Владо Даверов, а режисьор - Лиза Шопова. Сценографията е на Анелия Райкова, музиката е на Кирил Маричков.
Ново арт кафе и модерен посетителски център, който обаче ще запази духа на времето в къщата музей на Владимир Димитров-Майстора в село Шишковци, създават в двора на музея от художествената галерия в Кюстендил, носеща името на големия български художник. Къщата музей в селото представя житейския и творчески път на художника, акцентирайки основно върху периода от близо 29-те години, в които Майстора е работил в селото.
Новата реконструкция в двора на музея цели пространството изцяло да отговори на съвременните представи за културен туризъм.
Към къщата музей има изключително голям интерес и това ни мотивира да работим още по-добре. Сега опитваме да върнем нещата във вида, в който са съществували, когато Майстора е пребивавал тук, каза директорът на галерията в Кюстендил, под чиято „шапка“ е и музеят в Шишковци, проф. Валентин Господинов.
Стопански
Решението на съда във връзка с делото на Александър Морфов срещу дисциплинарното му уволнение не е окончателно. Според юристите на Народния театър то е неоснователно. Решението ще бъде обжалвано, се казва в коментар от страна на Народния театър.
Александър Морфов не е възстановен на работа в Народния театър „Иван Вазов“, се казва още в коментара.
Софийският районен съд отмени уволнението на Александър Морфов като главен режисьор в Народния театър с решение от 14 октомври. Заповедта за уволнението е от 28 февруари миналата година.
Съдът приема, че Морфов е автор на надписите по вратата на кабинета на директора, но счита извършеното за „артистично изпълнение, целящо да изрази протеста на същия срещу действията на директора на театъра“.
В моти
Десетгодишният Джузепе Ди Менца от Италия спечели Гран при на 22-я Международен конкурс за млади изпълнители на популярна песен „Сребърна Янтра” във Велико Търново. Той получи парична награда в размер на 1000 евро и статуетка, която след 21 години е с нова визия, съобщи директорът, създател и продуцент на музикалния форум Румяна Начева. В сериозна конкуренция за приза бяха още румънката Риана Русу и българката Виктория Каменчева.
Във Велико Търново Джузепе пристигна със своите вокални педагози Нунцио Гамбини и Мерилин Морреале – семеен оперен дует, който всички имаха удоволствието да чуят и аплодират на гала концерта.
След предварителна онлайн селекция до финала, който се проведе на сцената на Музикално-драматичен театър "Константин Кисимов" във Велико Търново, достигнаха 90 изпълнители на възраст от 5 до 25 години, разпределени в 4 възрастови групи,
Павел Францалийски се оказа, че е един много обичан художник, каза проф. Аксиния Джурова при откриването на негова изложба, посветена на 140-годишнина от рождението му в художествена галерия „Проф. Васил Захариев“ в Самоков.
Откриването направиха директорът на Исторически музей – Самоков д-р Веселин Хаджиангелов, уредникът в културната институция Любомир Николов, проф. Аксиния Джурова и внучката на Павел Францалийски Павлина Деребанова.
Проф. Джурова посочи, че тя е разбрала, че той е търсен и го е видяла в това, че хората са имали нуждата да имат част от неговото творчество. По думите й художникът е бил учител на плеяда ученици, които след това развиват успешна кариера. „Той е от тези, които много помагат за организиране на музейната сбирка в Самоков. При него обществената и чисто творческата дейност са били много преплетени&ldq
Крайният срок за предаване на снимките е 21 декември 2024 г., като това трябва да стане лично в ЦУТНТ или отпечатаните снимки да се изпратят на адрес Разград – 7200, ул. „Трапезица“№1 ЦПЛР Център за ученическо техническо и научно творчество.
Снимките ще се оценяват от компетентно жури анонимно – без членовете му да знаят кои са конкретните автори на участващите творби. Призьорите ще получат наградите си на изложба, посветена на Деня на Разград в навечерието на празника.
Юбилейна изложба по повод 120 год. от рождението на Стоян Венев ще бъде представена тази вечер в Кюстендил. Организатор е Художествена галерия „Владимир Димитров – Майстора“.
В изложбата ще бъдат експонирани над 250 творби от фонда на Галерията в Кюстендил, Музея на хумора и сатирата – Габрово, както и от частните колекции на Иво Димитров и д-р Румен Манов.
Директорът на галерията проф. Валентин Господинов уточни , че настоящата изложба представя Стоян Венев в различна светлина в сравнение с изложбата по повод 110 годишнината. По думите му това ще бъде последното голямо събитие, което ще бъде представено в галерията преди мащабния ремонт, който предстои. Изложбата ще бъде повторена в Дом на хумора и сатирата през декември.
Стоян Венев е роден в с. Скриняно, община Кюстендил. Завършва Художествената академия, специалност „Живопи
Новият проект на Васко Василев – филмовата премиера на Vasko & The Violin, предизвика голям интерес. Това провокира екипът му да потърси решение за желаещите да видят първи продукцията, затова е обявена нова, допълнителна в клуб Joy Station на 4 ноември, ден преди напълно разпродадената зала 1 на НДК, съобщават от екипа на цигуларя..
Турнето носи името на документалния филм Vasko & The Violin, продуциран от компанията Mad in BG, с автори Лора Крумова, Мария Йотова, и оператора Добромир Иванов. Филмът проследява животът и кариерата на Васко Василев от детството му до днес с богат архивен материал, през образованието му в Москва до последните му ангажименти в Лондон, Испания, Италия, Япония и България.
След София концертите на В
Европейско турне на Тил Линдеман – Meine Welt („Моят свят“), минава през София, на 8 декември 2025 г., съобщават организаторите от Fest Team. Събитието е зала „Арена 8888 София“.
По думите им зрелищното мултимедийно преживяване е с възрастово ограничение 18+, а феновете могат да очакват впечатляваща сценография и изцяло нова продукция.
Европейската обиколка включва също така Лайпциг, Франкфурт, Амстердам, Лондон и други градове.
След успеха на соловото си европейско турне през 2023 г., Тил Линдеман иска да надмине всички очаквания през есента на 2025 г. Лидерът на Rammstein е известен със своето радикално, безкомпромисно и неповторимо изкуство, обожавано от милиони фенове по света и неслучайно турнето е наречено „Моят свят“. То ста
Четиринадесетото издание на Act фестивалa за свободен театър ще се проведе между 14 и 20 октомври под мотото „Невъзможните разговори“. То ще включва програма от българска и международна драматургия, съвременен танц и пърформанс, мултижанрови експерименти, дискусии, работилници и съпътстващи събития, информират организаторите.
В рамките на изданието ще бъдат представени 30 български театрални представления, в пространствата на РЦСИ „Топлоцентрала“, сцена „Дерида“, Yalta Art Room, I Am Studio, Vox Populi и ателие „Пластелин“. Те представят разнообразието и изобилието на независимата сцена, както и почти всички нейни жанрове, посочват от екипа.
На 14 октомври в РЦСИ „Топлоцентрала“ вместо с театър, фестивалът ще стартира с дискусията „Невъзможните разговори“, чиято тема е посветена на изданието. Невъз
Театралната миниатюра на Държавен куклен театър (ДКТ) - Габрово „Грамотното мишле“ ще бъде представена на 11 септември в залата за събития и срещи на Детския отдел на Регионалната библиотека (РБ) „Априлов-Палаузов“-Габрово, съобщават от трупата.
Автор на постановката е Радостина Андреева, актьор в театъра.
Екипът на ДКТ–Габрово ще запознае посетителите с вълшебството на буквите и приключенията на едно малко мишленце. Представлението е част от проекта на габровската библиотека „В началото бе Словото…” - от глаголицата до съвременното изкуство”, който е съфинансиран по програма „Култура“ на Община Габрово за 2024 година.
"Грамотното мишле" е театрална миниатюра в интерактивна форма и музика на живо. Тя е предназначена за деца в предучилищна възраст“, каза Радостина Андреева. Тя д
Пълният регламент на конкурса е публикуван на интернет сайта на Община Разград в секция ЦУТНТ, а за справки и информация желаещите да участват може да се обадят на тел. 0898 787 272 и 0876 261 545, уточниха от общинската институция.
Центърът за ученическо техническо и научно творчество стартира инициатива за насърчаване на деца и ученици да разкрият коледните си фантазии чрез приложно изкуство. Младите творци ще могат да приложат своите умения освен в изработването на коледни рисунки и картички и в направата на сурвачка или зимен макет.