NRD Начало
Петък, 15 Ноември 2024
Начало Цветни аспекти Аниматроник „съживява“ динозаври и пренася посетителите в пейзаж от ранна креда
2298
Цветни аспекти

Аниматроник „съживява“ динозаври и пренася посетителите в пейзаж от ранна креда

Природонаучният музей в Пловдив показва новата визия и обновяването на видео стената в зала „Динозаври“, съобщиха от музейната институция. От 20 до 24 ноември в Регионалния природонаучен музей – Пловдив (РПНМ -Пловдив) ще се проведе „Седмица на динозаврите“ с  образователни и творчески инициативи за деца, посветени на динозаврите, по повод обновяването на видео стената в зала „Динозаври“.  Интерактивната дигитална картина, която „съживява“ експозицията с аниматроник динозаври и пренася посетителите в пейзаж от ранна креда, е допълнена с птеродактил и е надградена с още по-динамична визия.  През „Седмицата на динозаврите“, в рамките на пет дни, малките и големи посетители на музея ще имат възможност да подреждат тематични пъзели, да рисуват, оцветяват, играят, както и да попълват работни листове със забавни задачи, свързани с експонатите, които са видели

| 13 Ноември 2024, 13:12 ч.
Аниматроник „съживява“ динозаври и пренася посетителите в пейзаж от ранна креда
Аниматроник „съживява“ динозаври и пренася посетителите в пейзаж от ранна креда
Снимка © DFA

Природонаучният музей в Пловдив показва новата визия и обновяването на видео стената в зала „Динозаври“, съобщиха от музейната институция.

Италианският оперен певец Фабио Армилиато, участвал във филм на Уди Алън, ще гостува на сцената на Културен дом НХК с рецитала "Кантанго", който съчетава тангото и италианската традиция на белкантото, съобщават организаторите от "Арт ателие".

В „Кантанго“ участват още пианистът Фабрицио Моката, Стоян Караиванов на бандонеон, актрисата Цветана Горкиева и Симфониета-Враца с диригент Христо Павлов.

По думите на Армилиато рециталът "Кантанго" прави опит да покаже хронологията в развитието на модерното танго пеене от Тито Скипа до Карлос Гардел.

"Живял дълго време в Буенос Айрес, италианският певец и композитор Тито Скипа е бил влюбен в аржентинското танго. Тази своя любов той предал и на ученика си Карлос Гардел, който мечтаел да стане прочут оперен певец. Поддържал приятелства с оперни величия като Енрико Карузо, Тита Руфо, Артуро Тосканини и т.н., но

Пленер „Хартията – същност и  намеса“ започна в Художествената галерия в Добрич. В него участват творци от цялата страна. Те ще създават своите произведения в залите на галерията, където жителите и гостите на града могат да наблюдават изпълнението. Пленерът ще завърши с обща изложба на 5 септември. 

На пресконференция днес директорът на Художествена галерия – Добрич Недко Недков представи единадесетте участници в тазгодишното издание на пленера.  

„Тази година проектът е под надслов „Хартията – същност и намеса“. Това е процесът, който ние през всичките години осъществяваме. Навлизаме в дълбочина в същността на хартията, която има богати художествени и физични качества“, каза Недко Недков. 

Успех на участниците пожела и секретарят на Община Добрич Калина Георгиева. 

В тазгоди

Гостуващата изложба на Националния политехнически музей "Техниката у дома през първата половина на XX век" е представена в Регионалния исторически музей в Плевен. 

Тя показва 50 различни домашни уреда, ползвани през първата половина на миналия век – времето на навлизането на електричеството в жилищата и на идеята за функционално обитаване на дома. 

Изложбата въвежда посетителите в света на технологиите и технологичните нововъведения от края на 19-и и  началото на 20 век, каза ръководителят на отдел "Нова и най-нова история" Десислава Близнашка.

Експозицията е организирана в четири теми. Едната представя промените, които настъпват в домакинствата в момента на появата на първите жилищни блокове, където живеят повече от едно семейство, отбеляза Близнашка.

Акцентът е върху бита на домакинята, която започва да ползва ръчна яйцеразбивачка

Ален Делон - легендата на френското и световното кино, несъмнено ще бъде запомнен от поколенията с пронизващите си сини очи и завладяващото си екранно присъствие. Актьорът оставя след себе си наследство от близо 80 филма, сред които "Роко и неговите братя", "Гепардът", "Басейнът", "Самураят", "Двама мъже в града", "Смъртта на един негодник", "Дума на ченге"... Енигматичният Делон обаче има нещо повече от присъствието му на екрана. 

Зад кулисите той води завладяващ и често противоречив живот. От връзките му с някои от най-желаните жени в света до участието му в политическите кръгове, животът му е толкова интригуващ, колкото и героите, в чиито образи се е превъплъщавал.

Какво говорят за Ален Делон по-малко известните факти за живота му?

Бащата на бъдещата кинолегенда е с наполовина френски и наполовина корсикански италиански произх

Виктория Бекъм - бившата изпълнителка от "Спайс гърлс", преквалифицирала се в модна дизайнерка, ще участва в нова документална поредица на стрийминг платформата Нетфликс, предаде Пи Ей мидия/ДПА.

Поредицата ще предложи поглед "зад кулисите към трансформацията на Виктория от "спайска"  в творчески директор на собствена марка.

Все още неозаглавеният проект следва успеха на "Бекъм" - документалната поредица на Нетфликс, която проследи възхода на съпруга й Дейвид Бекъм от млад талантлив футболист до капитан на националния отбор на Англия.

Новият документален сериал, който беше обявен на телевизионния фестивал в Единбург, ще даде възможност на зрителите да се докоснат до семейството и близките на Бекъм, и ще включва непоказвани досега архивни кадри.

Дейвид и Виктория Бекъм се ожениха през 1999 г. Двойката има четири деца - Бруклин, Ромео, Круз

От 20 до 24 ноември в Регионалния природонаучен музей – Пловдив (РПНМ -Пловдив) ще се проведе „Седмица на динозаврите“ с  образователни и творчески инициативи за деца, посветени на динозаврите, по повод обновяването на видео стената в зала „Динозаври“.  Интерактивната дигитална картина, която „съживява“ експозицията с аниматроник динозаври и пренася посетителите в пейзаж от ранна креда, е допълнена с птеродактил и е надградена с още по-динамична визия.  През „Седмицата на динозаврите“, в рамките на пет дни, малките и големи посетители на музея ще имат възможност да подреждат тематични пъзели, да рисуват, оцветяват, играят, както и да попълват работни листове със забавни задачи, свързани с експонатите, които са видели. Допълнителните занимания ще се провеждат в Изложбената зала и в зала „Динозаври“, те ще бъдат безплатни за всички, закупили билети за експозицията. 

Изпращаме една изключително успешна и ползотворна за музея календарна година, споделя директорът на Регионален природонаучен музей – Пловдив  гл. ас. д-р Огнян Тодоров.  „Тази година имахме възможност да развием и допълним експозицията на музея. Успяхме да завършим зала ,,Полюси“ и успешно доставихме риба от Антарктида. Експериментът се оказа успешен и в началото на 2025 г. музеят изпраща двама свои уредници, за да съберат нови и разнообразни обитатели от Антарктида. Завършихме ремонта на големите морски аквариуми и доставихме още четири вида дънни акули и много атрактивни риби и корали.  Успяхме да изградим ново местообитание на крокодила Хектор. Превърнахме се в първия зелен музей в страната с функционираща фотоволтаична инсталация, екологични принтери, контейнери за разделно събиране на отпадъци и подходяща за велотуризъм дестинация. Закупихме и препарирахме много нови експонати. В това число хипопотам, антилопа сейба, алпийски козирог, антилопа гарна, антилопа адакс, 10 от най-големите папагали в света, трагопан сапфир, няколко дълбоководни морски обитатели, хипопотам джудже (препарира се в момента), скелетен препарат на хипопотам джудже, бодлив рак и много други по-малки експонати. Най-значимото нещо в това направление е, че след близо 8-месечни преговори с австралийското правителство успяхме да издействаме разрешително за препариране на ехидна, коала, казуар, тасманийски дявол и вомбат. Австралия силно лимитира изнасянето на местни видове и успехът ни е повод за гордост. За момента сме заплатили авансовата сума и до края на годината очакваме животните при нас. Обновихме залата с октопода и медузите и направихме пълно почистване и освежаване на експозицията. И не на последно място богатата ни образователна програма. Почти ежеседмични събития, лекции, изложби и фестивали. Всяка година посещаемостта в музея продължава да се увеличава. Само до момента през експозицията са преминали над 93 000 човека (без безплатните посещения). Музеят не е среда, в която са наредени някакви неща. Музеят е преживяване, разказване на история!“,  заключава Огнян Тодоров.

През настоящия месец Природонаучният музей в Пловдив предлага още инициативи: на 15 ноември ще бъде отбелязан Световният ден на двукрилите (мухи и комари). Целта на събитието е да популяризира видовете с особено важна роля в екосистемите. Събитието ще обърне представата за света на мухите и комарите, от неприветливи създания – в незаменими помощници в полето и в града. Също така Природонаучният музей в Пловдив  организира на 22 ноември Арт работилница „Есенен пейзаж от скандинавски мъх с чаша вино“, на която желаещите ще могат да разгърнат своя творчески потенциал и дадат воля на въображението си, и да създадат свой собствен есенен шедьовър от цветен скандинавски мъх (лишей).

 

Филмът „Обединителят“, посветен на 130-годишнината от рождението на цар Борис Трети, беше представен днес в Двореца на Националната художествена галерия.

Автор на продукцията е историкът Мълвина Господинова. „Обединителят“ е част от поредицата „Владетелите на третото българско царство“, в която са още филмите „Княгиня Клементина – аристократичната благодетелка на България“ (2015), „Монархът“ (2016) – за цар Фердинанд, и „Царят“ (2017) – за Симеон Сакскобургготски.

Основният ни мотив за този проект беше да разтворим летописа на времето и да припомним каква е била България и каква би могла да бъде, ако всички заедно направим необходимите усилия, каза по време на премиерата в Двореца Мълвина Господинова.

„В светото евангелие думите на Господ Исус Христос са много верни,

Фестивал на азиатската култура се проведе в един от най-големите етнографски комплекси на открито в света - Националният музей на селото “Димитрие Густи” в Букурещ.

Чрез зрелищно шоу с много музика и танци, публиката имаше възможност да се наслади на традициите и обичаите на 13 държави - Бангладеш, Китай, Индия, Индонезия, Иран, Япония, Република Корея, Малайзия, Пакистан, Шри Ланка, Туркменистан, Виетнам. 

“Дойдохме да покажем какво ни прави специални”, обърна се към жителите и гостите на румънската столица посланикът на Иран в Букурещ Саид Хюсеин Садат Мейдани. Той даде някои примери с японското суши, корейската поп музика, индийското сари и иранските килими, станали популярни в цял свят.

Посланикът изтъкна и силните връзки на Румъния с Азия и възможностите за бъдещо икономическо сътрудничество.

“През 2023 търговията

Творческият екип на плевенската арт школа „Колорит“ се завърна с награди от 25-о издание на Международна среща на младежкото изкуство „Евора 2024“ в Португалия. Това съобщи ръководителят на школата Майя Ананиева.

Заедно с нея в международния форум са участвали Пламена Захариева (14 г.) и Елена Георгиева (15 г.). Двете момичета са отличени за творбите си на тема „Творческо пресъздаване на художествена творба от Музея в Евора“, създадени по време на пленера, съпътстващ младежката среща. В него са участвали близо 50 млади художници от различни страни. Пламена е отличена с втора награда, а Елена с поощрителна.

Повод за поканата към плевенската школа за участие в международната среща са отличените рисунки на нейните възпитаници от конкурса за рисунка „Евора 2024“ на тема „Чудесата на морското дъно“. В индивидуалното

Във Варна от днес до 17 ноември гостува Международният фестивал на портретния филм, съобщават организаторите във Фейсбук. Той ще представи най-добрите късометражни заглавия от предишните четири издания на фестивала, награждавани от журито или фаворити на публиката.

Събитията са със свободен вход и са на няколко места в града. Тази вечер предстои прожекция на документалния екологичен филм „Ръжда“ на Рафал Малецки в Националното училище по изкуствата „Добри Христов“, след което ще има дискусия с учениците и творческо ателие за създаване на рисунка - портрет, вдъхновена от полската лента.  

В съботната вечер в Градската художествена галерия фестивалът ще предложи селекция с най-добрите шест заглавия от изданията от 2020 до 2023 г. След това тримата млади варненски артисти Яна Стоянова, Ралица Секулидис и Борис Василев ще споделят свои творби,

В новата си песен Прея пее за малките неща, които изграждат една връзка и я превръщат в истинска любовна история. Автори на музиката на „Всеки ден“ са певицата и Денис Попстоев, съобщават от „Орфей мюзик“.

По думите им песента е вдъхновена от нейния дългогодишен партньор, с когото това лято тя размени обети на интимна церемония, заобиколена от семейството и най-близките приятели: „Всеки ден“ улавя онези малки моменти, които често остават незабелязани. Това са малките неща, които изграждат една връзка и я превръщат в истинска любовна история. И тук, както в предишния си авторски проект „Диамант“, Прея показва новата си музикална посока — цветна комбинация от афро и поп звуци, гарнирани с елементи от българския фолклор, вплетени майсторски в

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Повечето номинирани за наградата „Грами“ за най-добър нов изпълнител са отдавна познати на публиката
Американската звукозаписна академия номинира за една от четирите най-престижни категории на наградите „Грами“ - „Най-добър нов изпълнител“ Бенсън Буун, Шабу ...
Известни български баси изнесоха концерт във Варна по повод 110-годишнината от рождението на Борис Христов
Певците Петър Бучков, Юлиян Константинов, Делян Славов, Божидар Божкилов, Деян Вачков и Гео Чобанов се включиха в концерта във Варна „Български баси за Борис Христов“. ...
Метарезерви – вариации на метамодерни теми
Колективната изложба „Метарезерви – вариации на метамодерни теми" ще бъде открита на втория етаж на художествена галерия „Eлена Kарамихайлова” в Шумен на 14 ...
Фотоизложбата „Търговище - окръжен център“ показва състоянието и развитието на града в периода от 1959 до 1987 г.
Фотоизложбата „Търговище - окръжен център“ показва състоянието и развитието на града в периода от 1959 до 1987 г. Върху девет постера са изложени данни и снимки от фонд ...
Съвместната изложба „България. Иновации и традиции“ на Даниела и Тодор Тодорови гостува за първи път в България
Изложбата „България. Иновации и традиции“ на Даниела и Тодор Тодорови е експонирана на първия етаж на Художествена галерия „Елена Карамихайлова" в Шумен от 12 ное ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
Художествена галерия „Проф. Теофан Сокеров“ представя 25 автори с 55 творби, в традиционния есенен салон
В традиционния есенен салон в Ловеч се представят 25 автори с 55 творби. Експозицията е подредена в художествената галерия "Проф. Теофан Сокеров". Ловешките художници представят с ...
Празничен концерт ще представят хорови формации в Добрич
Празничен концерт ще представят хорови формации на 14 декември в концертна зала „Добрич“, съобщават от общинската администрация на града. Оттам допълват, че в събитиет ...
Руши Видинлиев представя ново видео на концерт
Руши Видинлиев е режисьор, монтажист и дизайнер на новото си видео към сингъла „Вълк“. Онлайн премиерата е днес, а на 27 декември в залата на ул. „Пиротска&ldquo ...
В Либия беше открито кафене, направено от отпадъци
В Триполи бе открито единственото по рода си кафене, направено от отпадъчни материали, предаде АФП. Дървени мебели от строителни обекти и детски игри от гуми са част от интериора н ...
Две галерии подреждат обща изложба
С изложбата Market of Desire: Women’s Market софийската галерия „Пунта“ в партньорство с лондонската галерия Cable Depot открива новата си локация на Женския паза ...
Тикер в 00:00 ч.
В традиционния есенен салон в Ловеч се представят 25 автори с 55 творби. Експоз ...
Начало Цветни аспекти
2298
Цветни аспекти

Аниматроник „съживява“ динозаври и пренася посетителите в пейзаж от ранна креда

Природонаучният музей в Пловдив показва новата визия и обновяването на видео стената в зала „Динозаври“, съобщиха от музейната институция.От 20 до 24 ноември в Регионалния природонаучен музей – Пловдив (РПНМ -Пловдив) ще се проведе „Седмица на динозаврите“ с  образователни и творчески инициативи за деца, посветени на динозаврите, по повод обновяването на видео стената в зала „Динозаври“.

| 13 Ноември 2024, 13:12 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Аниматроник „съживява“ динозаври и пренася посетителите в пейзаж от ранна креда
Аниматроник „съживява“ динозаври и пренася посетителите в пейзаж от ранна креда
Снимка © DFA

Природонаучният музей в Пловдив показва новата визия и обновяването на видео стената в зала „Динозаври“, съобщиха от музейната институция.

От 20 до 24 ноември в Регионалния природонаучен музей – Пловдив (РПНМ -Пловдив) ще се проведе „Седмица на динозаврите“ с  образователни и творчески инициативи за деца, посветени на динозаврите, по повод обновяването на видео стената в зала „Динозаври“.  Интерактивната дигитална картина, която „съживява“ експозицията с аниматроник динозаври и пренася посетителите в пейзаж от ранна креда, е допълнена с птеродактил и е надградена с още по-динамична визия.  През „Седмицата на динозаврите“, в рамките на пет дни, малките и големи посетители на музея ще имат възможност да подреждат тематични пъзели, да рисуват, оцветяват, играят, както и да попълват работни листове със забавни задачи, свързани с експонатите, които са видели. Допълнителните занимания ще се провеждат в Изложбената зала и в зала „Динозаври“, те ще бъдат безплатни за всички, закупили билети за експозицията. 

Италианският оперен певец Фабио Армилиато, участвал във филм на Уди Алън, ще гостува на сцената на Културен дом НХК с рецитала "Кантанго", който съчетава тангото и италианската традиция на белкантото, съобщават организаторите от "Арт ателие".

В „Кантанго“ участват още пианистът Фабрицио Моката, Стоян Караиванов на бандонеон, актрисата Цветана Горкиева и Симфониета-Враца с диригент Христо Павлов.

По думите на Армилиато рециталът "Кантанго" прави опит да покаже хронологията в развитието на модерното танго пеене от Тито Скипа до Карлос Гардел.

"Живял дълго време в Буенос Айрес, италианският певец и композитор Тито Скипа е бил влюбен в аржентинското танго. Тази своя любов той предал и на ученика си Карлос Гардел, който мечтаел да стане прочут оперен певец. Поддържал приятелства с оперни величия като Енрико Карузо, Тита Руфо, Артуро Тосканини и т.н., но

Пленер „Хартията – същност и  намеса“ започна в Художествената галерия в Добрич. В него участват творци от цялата страна. Те ще създават своите произведения в залите на галерията, където жителите и гостите на града могат да наблюдават изпълнението. Пленерът ще завърши с обща изложба на 5 септември. 

На пресконференция днес директорът на Художествена галерия – Добрич Недко Недков представи единадесетте участници в тазгодишното издание на пленера.  

„Тази година проектът е под надслов „Хартията – същност и намеса“. Това е процесът, който ние през всичките години осъществяваме. Навлизаме в дълбочина в същността на хартията, която има богати художествени и физични качества“, каза Недко Недков. 

Успех на участниците пожела и секретарят на Община Добрич Калина Георгиева. 

В тазгоди

Гостуващата изложба на Националния политехнически музей "Техниката у дома през първата половина на XX век" е представена в Регионалния исторически музей в Плевен. 

Тя показва 50 различни домашни уреда, ползвани през първата половина на миналия век – времето на навлизането на електричеството в жилищата и на идеята за функционално обитаване на дома. 

Изложбата въвежда посетителите в света на технологиите и технологичните нововъведения от края на 19-и и  началото на 20 век, каза ръководителят на отдел "Нова и най-нова история" Десислава Близнашка.

Експозицията е организирана в четири теми. Едната представя промените, които настъпват в домакинствата в момента на появата на първите жилищни блокове, където живеят повече от едно семейство, отбеляза Близнашка.

Акцентът е върху бита на домакинята, която започва да ползва ръчна яйцеразбивачка

Ален Делон - легендата на френското и световното кино, несъмнено ще бъде запомнен от поколенията с пронизващите си сини очи и завладяващото си екранно присъствие. Актьорът оставя след себе си наследство от близо 80 филма, сред които "Роко и неговите братя", "Гепардът", "Басейнът", "Самураят", "Двама мъже в града", "Смъртта на един негодник", "Дума на ченге"... Енигматичният Делон обаче има нещо повече от присъствието му на екрана. 

Зад кулисите той води завладяващ и често противоречив живот. От връзките му с някои от най-желаните жени в света до участието му в политическите кръгове, животът му е толкова интригуващ, колкото и героите, в чиито образи се е превъплъщавал.

Какво говорят за Ален Делон по-малко известните факти за живота му?

Бащата на бъдещата кинолегенда е с наполовина френски и наполовина корсикански италиански произх

Виктория Бекъм - бившата изпълнителка от "Спайс гърлс", преквалифицирала се в модна дизайнерка, ще участва в нова документална поредица на стрийминг платформата Нетфликс, предаде Пи Ей мидия/ДПА.

Поредицата ще предложи поглед "зад кулисите към трансформацията на Виктория от "спайска"  в творчески директор на собствена марка.

Все още неозаглавеният проект следва успеха на "Бекъм" - документалната поредица на Нетфликс, която проследи възхода на съпруга й Дейвид Бекъм от млад талантлив футболист до капитан на националния отбор на Англия.

Новият документален сериал, който беше обявен на телевизионния фестивал в Единбург, ще даде възможност на зрителите да се докоснат до семейството и близките на Бекъм, и ще включва непоказвани досега архивни кадри.

Дейвид и Виктория Бекъм се ожениха през 1999 г. Двойката има четири деца - Бруклин, Ромео, Круз

Изпращаме една изключително успешна и ползотворна за музея календарна година, споделя директорът на Регионален природонаучен музей – Пловдив  гл. ас. д-р Огнян Тодоров.  „Тази година имахме възможност да развием и допълним експозицията на музея. Успяхме да завършим зала ,,Полюси“ и успешно доставихме риба от Антарктида. Експериментът се оказа успешен и в началото на 2025 г. музеят изпраща двама свои уредници, за да съберат нови и разнообразни обитатели от Антарктида. Завършихме ремонта на големите морски аквариуми и доставихме още четири вида дънни акули и много атрактивни риби и корали.  Успяхме да изградим ново местообитание на крокодила Хектор. Превърнахме се в първия зелен музей в страната с функционираща фотоволтаична инсталация, екологични принтери, контейнери за разделно събиране на отпадъци и подходяща за велотуризъм дестинация. Закупихме и препарирахме много нови експонати. В това число хипопотам, антилопа сейба, алпийски козирог, антилопа гарна, антилопа адакс, 10 от най-големите папагали в света, трагопан сапфир, няколко дълбоководни морски обитатели, хипопотам джудже (препарира се в момента), скелетен препарат на хипопотам джудже, бодлив рак и много други по-малки експонати. Най-значимото нещо в това направление е, че след близо 8-месечни преговори с австралийското правителство успяхме да издействаме разрешително за препариране на ехидна, коала, казуар, тасманийски дявол и вомбат. Австралия силно лимитира изнасянето на местни видове и успехът ни е повод за гордост. За момента сме заплатили авансовата сума и до края на годината очакваме животните при нас. Обновихме залата с октопода и медузите и направихме пълно почистване и освежаване на експозицията. И не на последно място богатата ни образователна програма. Почти ежеседмични събития, лекции, изложби и фестивали. Всяка година посещаемостта в музея продължава да се увеличава. Само до момента през експозицията са преминали над 93 000 човека (без безплатните посещения). Музеят не е среда, в която са наредени някакви неща. Музеят е преживяване, разказване на история!“,  заключава Огнян Тодоров.

През настоящия месец Природонаучният музей в Пловдив предлага още инициативи: на 15 ноември ще бъде отбелязан Световният ден на двукрилите (мухи и комари). Целта на събитието е да популяризира видовете с особено важна роля в екосистемите. Събитието ще обърне представата за света на мухите и комарите, от неприветливи създания – в незаменими помощници в полето и в града. Също така Природонаучният музей в Пловдив  организира на 22 ноември Арт работилница „Есенен пейзаж от скандинавски мъх с чаша вино“, на която желаещите ще могат да разгърнат своя творчески потенциал и дадат воля на въображението си, и да създадат свой собствен есенен шедьовър от цветен скандинавски мъх (лишей).

Филмът „Обединителят“, посветен на 130-годишнината от рождението на цар Борис Трети, беше представен днес в Двореца на Националната художествена галерия.

Автор на продукцията е историкът Мълвина Господинова. „Обединителят“ е част от поредицата „Владетелите на третото българско царство“, в която са още филмите „Княгиня Клементина – аристократичната благодетелка на България“ (2015), „Монархът“ (2016) – за цар Фердинанд, и „Царят“ (2017) – за Симеон Сакскобургготски.

Основният ни мотив за този проект беше да разтворим летописа на времето и да припомним каква е била България и каква би могла да бъде, ако всички заедно направим необходимите усилия, каза по време на премиерата в Двореца Мълвина Господинова.

„В светото евангелие думите на Господ Исус Христос са много верни,

Фестивал на азиатската култура се проведе в един от най-големите етнографски комплекси на открито в света - Националният музей на селото “Димитрие Густи” в Букурещ.

Чрез зрелищно шоу с много музика и танци, публиката имаше възможност да се наслади на традициите и обичаите на 13 държави - Бангладеш, Китай, Индия, Индонезия, Иран, Япония, Република Корея, Малайзия, Пакистан, Шри Ланка, Туркменистан, Виетнам. 

“Дойдохме да покажем какво ни прави специални”, обърна се към жителите и гостите на румънската столица посланикът на Иран в Букурещ Саид Хюсеин Садат Мейдани. Той даде някои примери с японското суши, корейската поп музика, индийското сари и иранските килими, станали популярни в цял свят.

Посланикът изтъкна и силните връзки на Румъния с Азия и възможностите за бъдещо икономическо сътрудничество.

“През 2023 търговията

Творческият екип на плевенската арт школа „Колорит“ се завърна с награди от 25-о издание на Международна среща на младежкото изкуство „Евора 2024“ в Португалия. Това съобщи ръководителят на школата Майя Ананиева.

Заедно с нея в международния форум са участвали Пламена Захариева (14 г.) и Елена Георгиева (15 г.). Двете момичета са отличени за творбите си на тема „Творческо пресъздаване на художествена творба от Музея в Евора“, създадени по време на пленера, съпътстващ младежката среща. В него са участвали близо 50 млади художници от различни страни. Пламена е отличена с втора награда, а Елена с поощрителна.

Повод за поканата към плевенската школа за участие в международната среща са отличените рисунки на нейните възпитаници от конкурса за рисунка „Евора 2024“ на тема „Чудесата на морското дъно“. В индивидуалното

Във Варна от днес до 17 ноември гостува Международният фестивал на портретния филм, съобщават организаторите във Фейсбук. Той ще представи най-добрите късометражни заглавия от предишните четири издания на фестивала, награждавани от журито или фаворити на публиката.

Събитията са със свободен вход и са на няколко места в града. Тази вечер предстои прожекция на документалния екологичен филм „Ръжда“ на Рафал Малецки в Националното училище по изкуствата „Добри Христов“, след което ще има дискусия с учениците и творческо ателие за създаване на рисунка - портрет, вдъхновена от полската лента.  

В съботната вечер в Градската художествена галерия фестивалът ще предложи селекция с най-добрите шест заглавия от изданията от 2020 до 2023 г. След това тримата млади варненски артисти Яна Стоянова, Ралица Секулидис и Борис Василев ще споделят свои творби,

В новата си песен Прея пее за малките неща, които изграждат една връзка и я превръщат в истинска любовна история. Автори на музиката на „Всеки ден“ са певицата и Денис Попстоев, съобщават от „Орфей мюзик“.

По думите им песента е вдъхновена от нейния дългогодишен партньор, с когото това лято тя размени обети на интимна церемония, заобиколена от семейството и най-близките приятели: „Всеки ден“ улавя онези малки моменти, които често остават незабелязани. Това са малките неща, които изграждат една връзка и я превръщат в истинска любовна история. И тук, както в предишния си авторски проект „Диамант“, Прея показва новата си музикална посока — цветна комбинация от афро и поп звуци, гарнирани с елементи от българския фолклор, вплетени майсторски в

 

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Повечето номинирани за наградата „Грами“ за най-добър нов изпълнител са отдавна познати на публиката
Известни български баси изнесоха концерт във Варна по повод 110-годишнината от рождението на Борис Христов
Метарезерви – вариации на метамодерни теми
Фотоизложбата „Търговище - окръжен център“ показва състоянието и развитието на града в периода от 1959 до 1987 г.
Съвместната изложба „България. Иновации и традиции“ на Даниела и Тодор Тодорови гостува за първи път в България
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Ноември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Калейдоскоп
Художествена галерия „Проф. Теофан Сокеров“ представя 25 автори с 55 творби, в традиционния есенен салон
Авансцена
Празничен концерт ще представят хорови формации в Добрич
Тонът на времето
Руши Видинлиев представя ново видео на концерт
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.