„О(б)твързан“ от Ханох Левин е първата за сезона премиера във „Възраждане“. Премиерата е на 23 ноември, съобщават от екипа на театъра.
Елхово ще бъде спирка на националната кампания "Изпей "Обичам те" на български" на рок група "Хоризонт" на 21 септември.
Концертът ще е вечерта на централния площад, а при лошо време – в читалище "Развитие 1893", съобщават на сайта на общинската администрация.
По време на коцерта ще звучат едни от най-обичаните от няколко поколения български рок хитове, както и емблематични парчета на група "Хоризонт". В концерта ще се включат и две елховски групи – Next Demension и "Брадати момчета". Входът е свободен.
Група "Хоризонт" пътува из страната вече осма година с националната кампания "Изпей "Обичам те" на български". "България е прецедент в световен мащаб в това да неглижира собствената си музика", каза един от създателите на групата и неин фронтмен Валери Славчев в интервю .
"В българските медии трябва да звучи повече българска музика. Пре
Галерия „Васка Емануилова“ представя изложбата „Николай Шмиргела. Голото тяло – изследване на формата“.
Експозицията ще бъде открита на 19 ноември и ще продължи до 11 февруари, съобщават организаторите.
„Николай Шмиргела. Голото тяло – изследване на формата“ е изложба, която проследява пластичните търсения на автора в края на 60-те и началото на 70-те години на XX век. Къпещи се, тоалет, размисъл и свян - голите скулптурни тела в различни състояния непосредствено кореспондират с неговите рисунки от този период“, отбелязват от екипа.
По думите им в експозицията се включват и няколко по-ранни произведения, които дават по-пълна представа за творчеството на художника, учил декоративни изкуства и скулптура в Художествената академия през 30-те години на XX век.
Те уточняват, че в основата на изло
След пет години в София се завръща сопраното Анджела Георгиу. Със своя лиричен, експресивен и мощен глас, тя притежава уникалната способност да предава дълбоки емоции и да пленява аудиторията, коментират от Софийската филхармония – домакин на събитието в зала „България“.
„Анджела Георгиу е известна със своето безупречно вокално майсторство и драматични интерпретации. Нейният репертоар обхваща белканто, веризъм и френски романтични роли, което демонстрира нейната изключителна гъвкавост и дълбочина. Обичана за своята естествена музикалност и елегантност на сцената, тя е не само завършена оперна певица, но и истинска дива в оригиналния смисъл на термина“, коментират от филхармонията.
На сцената в София ще партнира и тенорът Саимир Пиргу.
Концертът е под диригентството на маестро
Артистичният тандем Мария Зафиркова и Димитър Трайчев откриха съвместна изложба във варненската галерия A&G Art Meeting. Поканата за тяхната изява е дошла от галеристите Анна Халамян и Герхард Хорнман.
Изложбата е наречена „ЗафТра“ (ZafTra) 24 и съдържа три дяла, обясни на откриването Анна Халамян. Мария Зафиркова представя шест нови акрилни платна от цикъла „Спонтанно“ в размер 60 х 60 см, а Димитър Трайчев показва за първи път във Варна дигиталната серия „Ако искаш мир, готви се за война“ (Si vis pacem, para bellum), създадена през 2023 г. Има и една съвместна работа, която се нарича „На бос крак“ и включва четири директно сканирани асамблажа на Зафиркова, разгърнати до 12 варианта, които са били ползвани през 1999 г. за календар на чорапена фирма.
За своите творби Зафиркова сподели , че са правени типич
Фестивалът „Реките на София“ започва днес в София и отключва нова локация на брега на Перловската река в Южния парк, съобщават организаторите от „Колективът“.
Предвидени са над 50 културни събития. Един от акцентите е международната изложба „Реките на града 2050”, която ще представи визиите за бъдещето на градските реки на 12 финалиста от международния артистичен конкурс.
„Въпреки че София няма своята голяма Сена или Темза, пресичаща центъра , през територията на града преминават над 30 малки реки – рядко срещано богатство за пейзажа на една европейска столица. Във всеки квартал на София има река, която извира чиста от планините около града и се спуска надолу, за да се срещне с проблемите на градската среда”, казва Мартин Янков, ландшафтен архит
„О(б)твързан“ отвежда в дълбоките терзания на един стар ерген, който иска да се създаде семейство, но не искам и да изпусне нищо, което животът му предлага – алкохолни забавления, жени и живот без ангажименти. Една комедия на характерите, разположена в гротеската и фарса“, разказват от трупата.
Режисьор е Весела Василева. Сценографията и костюмите са на Елена Иванова. В ролите са Свежен Младенов, Йордан Ръстин, Жана Рашева, Марияна Жикич и Георги Златарев.
Знайдух (Свежен Младенов) попада в елементарна ситуация, но с труден избор – да бъде обвързан или отвързан. Персонаж, колкото интересен и колоритен, толкова и съвсем наясно със собствената си маломерност, осъзнат проводник на сблъсъка между манията си за величие и комплекса си за малоценност.
„О(б)твързан“ е антиромантична комедия, в която всички са по-умни от нормалното, но всички са принудени са оженят. Бракът не обещава радост, но свободата ги застрашава със социален провал, на който виси етикетът „Стари ергени и стари моми“. С интелигентността и с колебанията на Хамлет, на границата между самопрезрение и надменност стои героят ни, който трябва да направи избор между две жени, които не може да понася. Трябва да избере между изплъзващия се героизъм и ужаса да заживее живота на средностатистически мухльо. Но все пак насреща му стоят две опасно умни дами, и двама виртуозни съблазнители – пик-ъпъри. И така, петима души са противопоставени един на друг с цел да се оженят, без да го желаят“, пише в сайта на театъра.
По думите им Ханох Левин продължава линията на Гогол и Молиер, само че от персонажите-категории се излюпват живите хора с тяхната откровена, оголена и лишена от сантименталност стратегия на сексуалното оцеляване: „Горчиво-сладка е любовта при поетите на любовта, горчиво-сладък е смехът на Ханох Левин на обратната страна на любовта“.
Калина Десподска от Велинград спечели голямата награда в шестото издание на националния конкурс за млади изпълнители на популярна песен "Дунавски звезди", който завърши днес в Силистра.
Организатори на проявата бяха местната община и музикалната компания "Сенс Мюзик". В конкурса участваха над 70 млади изпълнители, разпределени в пет възрастови групи. Тази година журито е с председател естрадната певица Мими Иванова и членове - композиторът Станислав Лобошки, журналистите Николай Текелиев и певците Дивна и Георги Дюлгеров.
Специалната награда на кмета на община Силистра бе присъдена на Преслава Тодорова от Добрич, а наградата за най-добър музикален педагог отиде при Мариета Жекова от Троян.
Основните цели на конкурса са свързани с възможностите за развитие и подпомагане на творчески надарени деца и талантливи млади хора, както и популяризиране на бъл
Музеят за история на изкуството / Kunsthistorisches Museum/ във Виена посвещава голяма изложба на гениалния холандски живописец Рембранд Харменсон ван Рейн (1606-1669).
С безпрецедентно разнообразие от творби холандският бароков художник ще бъде представен от гледната точка на талантливия му ученик Самуел ван Хоогстратен (1627-1678). В трактата на Хоогстратен „Изкуството на живописта“, публикуван през 1678 година, той разсъждава за времето, когато е бил ученик в ателието на Рембранд. Като пряк свидетел Хоогстратен предоставя уникална гледна точка към работата на световноизвестния майстор, към практиката на неговото ателие, методите на обучение и теорията на изкуството.
Основните теми на изложбата са изследването на мощното въздействие на цвета и великолепните илюзионистични техники, с които Рембранд и Хоогстратен са успели да създадат „виртуална
Арх. Яна Павлова подрежда живописна изложба.
Експозицията е озаглавена „Цветно събуждане“ и може да бъде разгледана от днес до 30 ноември в столичната галерия „Пагане“, съобщават организаторите.
„Любовта на арх. Яна Павлова към цвета е от детските й години. Обожавала е да рисува с часове в усамотение. През сегашния си поглед на архитект открива хармонията в този свят с познанието за форми, пространствени ефекти и цветово въздействие. Без цвят и материя за нея обектите са просто скелети и сенки. Но цветът съществува благодарение на светлината и тя желае да нарече себе си „фотограф на емоции чрез цветове“, разказват от екипа.
Те отбелязват, че Яна Павлова завършва архитектура в Университета по архитектура, строителство и геодезия (УАСГ) в София в катедра Обществени сгради. Посещава часовете по изобразително из
Спектакълът "Ритуали на душата" ще бъде представен на 22 ноември в Културен дом НХК в Бургас, като този път ще бъде специално ориентиран към младежката публика, съобщават неговите автори от Танцова компания "Дюн".
От екипа допълват, че "Ритуали на душата" е един от най-успешните им проекти, който е имал над 60 представяния в страната, както и участия в седем международни фестивала. През 2022 г. спектакълът получи две награди "Импулс" - за оригинална хореография и за танцов изпълнител за Радослав Йорданов.
Обикновено в края на всяко негово изпълнение публиката бива поканена да се включи в кратък танцов уъркшоп и да танцува с изпълнителите на сцената. В предстоящия спектакъл участниците ще бъдат отворени да отговарят и на въпроси, сред които могат да бъдат за това какво е искал да каже авторът и защо тези хора правят това. Цените за младата публика ще бъдат и със с
Христо Гърбов, Деси Бакърджиева, Васил Драганов и Цветан Николов са актьорите, които на 15 октомври представят пиесата „Семейството“ в Народно читалище „Развитие – 1892“ – Бяла Слатина.
От културната институция информират, че автор на постановката е Орлин Дяков. Тя е от афиша на театър "Сълза и смях".
Една жена очаква да й предложат брак, инкасаторът за студената вода може да стане баща, а доставчикът на храна – майка. Спектакълът поставя въпросите дали е възможно семейството да запълни липси и кога употребяваме лъжата, за да спасим бъдещето си. „Семейството“ е една забавна история, която може да ви накара да се смеете, а може би ще отроните и една сълза, описват постановката организаторите на събитието.
След Бяла Слатина пиесата се представя до края на месец октомври в София, в Раднево и в Пирдоп, съобщават