Галерия „Васка Емануилова“ представя изложбата „Николай Шмиргела. Голото тяло – изследване на формата“.
Проектът на казанлъшката Художествена галерия за подготовка на лекции по модула „История на изкуството за всички“ ще получи финансиране за реализацията си от Национален фонд „Култура“ (НФК), съобщи директорът на културния институт д-р Пламен Петров. Инициативата е класирана на второ място сред участниците по програмата „Разпространение“, в раздел „Визуални изкуства“.
На национално ниво НФК подкрепя създаването, развитието и разпространението на българската култура и изкуство в страната и чужбина. Целта на проекта, създаден от екипа на галерията, е лекциите да бъдат фокусирани върху казанлъшките художници, оставили следи в градовете, в които е планирано да бъде представена всяка съответна лекция. Всяка лекция ще бъде заснета, а видеосъдържанието ще бъде качено на сайта на Художествена галерия - Казанлък. Материалите ще бъдат
На 17 септември фестивалът New Kids from the Block ще отбележи Деня на София с две събития, съобщават организаторите.
На сцената на ул. „Алабин“ 39 първо излиза „Яница Станчева квартет“ (Яница Станчева – вокал, Вилизар Гичев – китара,Самуил Даскалов – бас, Андрей Велков – барабани).
Празничната програма продължава със спектакъла „Вода” на пътуващ театър „Скрин”.
„Вода“ разказва за жаждата на човека по пътя му към съвършенството, за търсенето на смисъла в корените ни.
Това е проста история, която говори за дълбоката връзка със земята, водата и огъня, обединени в образа на дървото на живота.
Представлението е на режисьорите Анджей Сойка и Даниана Коева, хореографията е
Димитър Павлов представя изложбата си „Писма и ноктюрни“ в галерия „Сердика“ в обновена част на Женския пазар в София. Експозицията може да бъде разгледана от 22 ноември до 14 декември, съобщават организаторите.
„Настоящата си изложба в галерия „Сердика“ озаглавих „Писма и ноктюрни“ по съвсем праволинейни подбуди, защото това са двете основни серии картини в експозицията“, разказва той. По думите му серията „Писма“ представя образи, които се появяват от повърхности, напомнящи листове хартия, огрени от слънцето по различен начин и композиционно следващи посоката на изписани редове.
„Вторият ми цикъл работи озаглавих „Ноктюрни“ от една страна, защото творбите следват минорната гама в живописта, т. нар. „тиха гама“, която силно ме вълнува. От друга страна, терм
Филмът „Духовното огледало на християнския Несебър“ спечели четири награди на три престижни международни кинофестивала в Бразилия, Грузия и Португалия, съобщават продуцентите от Българската национална телевизия (БНТ).
В третото издание на международния туристически фестивал Finisterra Brazil Film Art & Tourism Festival, лентата е отличена с първо място в категория „Религиозен туризъм“ и с второ място в категория „Документален филм“ измежду 97 продукции за туризъм от 20 държави.
На фестивала в Сесимбра, Португалия – Finisterra Arrábida Film Art & Tourism Festival, сред 103 филма от 25 държави, продукцията спечели трето място в категория „Религиозен туризъм“.
Има трета награда в категория Travel Documentary (Път
Американският певец и автор на песни Шабузи запази челната си позиция в класацията Хот 100 на "Билборд" със сингъла A Bar Song (Tipsy), съобщи сайтът на изданието.
Запазвайки първенството си, изпълнителят отбелязва 13-а непоследователна седмица на върха в чарта.
A Bar Song (Tipsy) е най-дълго задържалото се парче начело в чарта през 2024 г.
При новата подредба Били Айлиш се е изкачила от шестото до второто място с Birds of a Feather, отбелязвайки най-високо си класиране от 2020 г.
Третата позиция заемат Уикенд и Плейбой Карти със сингъла Timeless. С парчето Уикенд попада в Топ 10 на Хот 100 за 19-и път, а Плейбой Карти - за пети.
Рапърът Пост Малоун, който миналата седмица беше на втора позиция, е отстъпил на четвъртото място със сингъла I Had Some Help, записан в съ
Експозицията ще бъде открита на 19 ноември и ще продължи до 11 февруари, съобщават организаторите.
„Николай Шмиргела. Голото тяло – изследване на формата“ е изложба, която проследява пластичните търсения на автора в края на 60-те и началото на 70-те години на XX век. Къпещи се, тоалет, размисъл и свян - голите скулптурни тела в различни състояния непосредствено кореспондират с неговите рисунки от този период“, отбелязват от екипа.
По думите им в експозицията се включват и няколко по-ранни произведения, които дават по-пълна представа за творчеството на художника, учил декоративни изкуства и скулптура в Художествената академия през 30-те години на XX век.
Те уточняват, че в основата на изложбата е дарението от скулптури и рисунки, направено от наследниците и семейството на Николай Владов - Шмиргела. Включени са 32 произведения, като 24 от тях са дарение от наследниците на СГХГ.
„Тези произведения обогатяват колекцията на Софийска градска художествена галерия и помагат за нашето разбиране на многостранната личност на Николай Шмиргела - скулптор, изследовател на изкуството, писател, общественик, защитник на редица каузи и колекционер“, казват от екипа на галерията.
Фотоизложбата „На път с моя приятел“ на Величка Николова ще бъде открита на 21 ноември в Музея на фотографията в Казанлък, съобщиха от културния институт.
„Изложбата е за моето пътуване във времето. За празниците и делниците. За пътищата и хората“, казва авторката.
Величка Николова е родена в Русенско, а детството си е прекарала в Бургас. Целият трудов стаж е преминал в системата на Министерството на енергетиката. Работила е като машинописка и технически секретар „Електроснабдяване“ в Бургас и Казанлък, където се е пенсионирала през 2008 г. В Града на розите, където живее и до днес, е дошла случайно през 1984 година.
С любителска фотография се занимава от 2005 г., снимала е семейството и близките си. По-късно е започнала да снима по традиционните празници в Казанлък и в други населени места. Участвала е в няколко изложби. Сре
Представителна изложба на проф. Иван Газдов с творби, дарени през 2010 г. на родния му Ямбол, отново може да бъде разгледана в обновената Художествена галерия „Жорж Папазов“ в града. Изложбата е подредена в една от залите на постоянната експозиция на галерията, на която бе извършен основен ремонт и модернизация.
Изложбата показва 69 творби на „бащата на графикатурата“, които проследяват творческия му период от 1965 до 2008 г. Сред тях са произведения сериграфии, офорти, илюстрации с туш, рисунки, плакати. Представени са творби от циклите „Гротески“, „Кавъркласик“, „Нещо е излишно, нещо не достига“, „Игра на силуети“.
„Работата ми в годините се оформи извън Ямбол, но няма никакво значение. Ямбол остана в моята глава като един център практически на целия ми живот. Затова реших да направя
„Нощните рицари“ откриват новия сезон в компанията на Петър Дочев и Александър Сано. На събитието, на 7 октомври в Sofia Live Club, ще се присъедини и драматургът Яна Борисова, която ще се срещне с публиката след края на спектакъла, съобщават организаторите.
По думите им младите актьори говорят за любовта брутално, откровено, без цензура и без задръжки по начин, по който никой досега не е правил.
„Те са млади, талантливи, красиви и разказват за мъжката гледна точка на този емоционален водовъртеж, в който всички рано или късно попадаме. Хитовият спектакъл успява да ни развълнува, да ни разплаче и разсмее до сълзи, защото смисълът му е да освети всичко онова, което ни е срам да признаем в реалността“, коментират организаторите.
Яна Борисова припомня, че
Ново произведение на изкуството в лондонския зоопарк е нарисувана от уличния художник Банкси, като това е деветата му поред творба в столицата на Великобритания, предаде ДПА.
Банкси е изобразил на гаражна врата горила, която "вдига завеса", за да освободи тюлен и птици, докато други животни гледат отвътре. Творбата бе публикувана на официалния профил в Инстаграм на художника и е от неговата последна поредица на животинска тематика.
Това се случва, след като последната му творба - носорог, който се „качва“ върху стара кола „Нисан Микра“, бе надраскана от неизвестен мъж с черна маска. Междувременно седмият графит на Банкси, изобразяващ пасаж пирани върху караулка на лондонската полиция, бе преместен с цел безопасност.
Първото произведение на Банкси от тази поредица е планинска коза, последвана от силуети на слонове, м
Изложба с картини на иранската художничка Лалех Барзегар е подредена в галерия „Серякова къща“ в Троян.
Това е четвърта самостоятелна изложба за младата художничка и режисьор. Освен в България, тя е представяла изкуството си в Иран, САЩ и Германия, където живее от 13-годишна.
В Троян тя се представя с 23 абстрактни платна. Творбите се доближават до минимализма, с фокус основно около формата и композицията, като оставят на зрителя свобода за интерпретации. Това са причините за мото на настоящата изложба да бъде избрано Repetition in form, разказа тя .
Картините на Барзегар често изобразяват повторение на хоризонтални линии в наситени цветове – синьо, сиво, червено, бяло и черно, които по думите на художничката могат да представят повече от една тема.
Тя подчерта, че две неща оказват силно влияние върху нейните картини &n
„Интересът на автора е фокусиран върху движението на обемите в пространството и третирането на материала. Както самият художник мотивира своето изкуство в изследването си от 1940 г. „Голотата в изкуството“: „голотата никога не е цел на художника, нито пък стремеж за показване на най-хубавото голо тяло, а средство за изразяване на една нравствена, религиозна или естетична художествена идея в рамките на една идеология и нравственост за дадена епоха или среда“, разказват организаторите на експозицията.
Николай Петков Владов-Шмиргела (1911 – 1999) е български скулптор, художник, илюстратор, критик и театрален деец. Един от активните творци от 30-те години на ХХ век във всички области на изкуството. Роден е на 4 септември 1911 г. в Шумен. Следва право в Софийския университет и едновременно с това в Художествената академия. Член е на Дружеството на новите художници (1931) и негов секретар в продължение на осем години. Карикатурист в няколко издания. Бил е директор на Националната художествена галерия и е създател на постоянната изложба на икони в криптата към храм-паметника „Св. Александър Невски“. Автор е на монументалните творби като паметника на съветската армия в Шумен в съавторство с Александър Занков и Г. Коцев, паметника на загиналите в съпротивата в село Първенец, Пловдивско, паметник на Георги Димитров в Стражица, паметник на съпротивата край гр. Белица, Благоевградско (1979) и паметник „Септември 1923“, Ихтиман, Софийска (област) (1980) в колектив. Умира на 28 юли 1999 година.
/ВСР