Творец от Търговище подреди свои картини в Омуртаг. Самостоятелната изложба живопис на художника Йордан Йорданов бе открита днес в залата на Обредния дом в града, в присъствието на заместник-кмета Радостина Дончева, граждани - ценители на изобразителното изкуство.
„За мен е удоволствие да Ви посрещна с добре дошъл в нашия град. Радвам се, че се отзовахте на нашата покана, за да можем да се насладим, за да усетим таланта и духа Ви, частицата от вас, която е вложена там. За мен е привилегия и чест да обявя изложбата за открита. Успех и на добър час!“, каза Дончева в обръщението си към художника.
Актьорът Христо Петков участва във видеото към „Вятъра“ на „Молец“ и хор „Мистерията на българските гласове“. Над 6 месеца са били необходими за завършването на песента, чиито клип е режисиран от Крис Захариев, а оператор е Пламен Каменов, съобщават от екипа на „Молец“.
По думите им песента съчетава модерно звучене с български фолклорни мотиви, клипът допълва изживяването с няколко микро сюжета, които се разиграват и които могат да бъдат описани като съвременни басни.
Над 6 месеца са били необходими за завършването на песента, чието първо и единствено живо изпълнение с участието на „Мистерията на българските гласове“ ще бъде на 21 ноември, на концерта „Молец - последното - 21.11.“
Непрекъснато търся фрагменти, които по някакъв начин да отговарят на моята представа за настроение, за цвят, за емоция и изживяване, което да предам на зрителя.
Това каза художничката Силви Басева, която откри новата си изложба живопис „Фрагменти“ в галерия „Неси“.
Това е първата самостоятелна експозиция в Бургас.
Авторката показва 18 произведения с градски и природни пейзажи, чийто запаметен образ е прехвърлен от обектива върху платното. Картините в специално подбраната за бургаската публика селекция изобразяват места от средиземноморските страни. По думите в творбите преобладава градската обстановка на Италия. „Италия ми дава най-много материал за размисъл и поле за творческо въображение“, обясни тя.
Басева сподели, че спонтанно избира обекта, запечатан във фотография, който да прехвърли на платното. „Когато ч
Награждаването в конкурса за най-добър пълнометражен игрален филм на 25 октомври, в зала 1 на НДК, ще е в присъствието на международното жури на „Синелибри“ – Мария Бакалова (президент), Кристин Льоненс, Даниел Келман, Ан Кюсак и Игнасио Серикио, съобщават от екипа на кино-литературния фестивал.
В рамките на церемонията ще бъде обявен и победителят в конкурса за най-добър документален филм от жури в състав – Рене Карабаш, Божидар Манов и Найо Тицин.
След церемонията ще се състои премиерно излъчване на първия англоезичен филм на Педро Алмодовар, удостоен с наградата „Златен лъв“ на кинофестивала във Венеция. Просветляващата драма „Съседната стая“ с Джулиан Мур и Тилда Суинтън в главните роли изследва смисъла на живота и смъртта, стойността на приятелството и чувството за съпричастност в кр
Четири артефакта от Археологически музей – Созопол ще бъдат представени в предстоящата изложба "Древна Тракия и античният свят. Съкровища от България, Румъния и Гърция" в музея "Гети" в Лос Анджелис, САЩ. Експозицията ще продължи от 3 ноември до 3 март 2025 година.
„Изложбата е еманация на политиката на културното ни министерство за популяризиране на културното наследство от Античността и най-вече на тракийските съкровища. Созопол и в частност експонатите от древна Аполония винаги съпътстват тези съкровища. Защо? Защото това е най-древният град на територията на съвременна България. И още със създаването си в края на VII пр. Х. той изпълнява особена функция – през този град преминават елинските влияния, които проникват в земите на древна Тракия. Именно тук се заражда градската култура и цивилизация в Западното Понтийски крайбрежие, която се разпространява в с
Третата самостоятелна изложба на Алиса Софиянска бе открита снощи в Художествена галерия "Христо Градечлиев" в Каварна, съобщиха от местната администрация.
Оттам допълват, че от няколко години Алиса Софиянска рисува активно, черпейки вдъхновение от романтиката на Северното Черноморие и село Поручик Чунчево, където семейството й често отсяда.
В изложбата са представени 59 платна в различни размери, рисувани с акварелни бои. Тематиката е разнообразна, като включва море, архитектура, абстракция, цветя и плодове. Експозицията се отличава с многоцветност.
Жителите и гостите на Каварна ще могат да разгледат изложбата в галерия "Христо Градечлиев" до края на месец август.
За Йорданов това е десета поредна изложба, но първа в Омуртаг, разказа председателят на народно читалище „Отец Паисий-1870“ Славка Иванова. Художникът излага нови произведения, създадени през последните години, които демонстрират неговия уникален стил и майсторство в живописта. Подредени са около 80 картини - изложбата с богатството на цветове и форми, разкрива един по-красив свят, коментира Иванова.
Йордан Йорданов е самоук творец. Занимава се с рисуване от 13-годишен. Първите му преподаватели в Търговище са художниците Кирил Батембергски и Павлина Белева. Той е треньор по бокс, а в свободното си време рисува и има над 200 картини, които периодично показва сред почитателите на изобразителното изкуство в родния си град Търговище и в страната. От 2001 г. е член на Съюза на българските художници, а малко по-късно и на дружеството на художниците в Русе.
Песните и звуците на около четиридесет птици, жаби и дори ягуар бяха специално записани в естествената им среда за уникална версия на химна на Колумбия, която ще бъде домакин на КOП16 от 21 октомври.
"В това аудио има над 41 птици, жаби, има дори ягуар, ние също заснехме кит в Тихия океан, който издава невероятен звук, също така записахме звуци от природата, вятъра, морето и дъжда, за да обогатим допълнително атмосферата", обясни музикалният продуцент Мигел де Нарваес по местно радио.
Този национален химн, излъчен вече в социалните мрежи заедно с колоритно видео, илюстриран с всички тези птици и многоцветни животни, има за цел да отдаде "почит към биоразнообразието" на Колумбия, страна с планини, море и амазонска гора.
Придружен от екип биолози, създателят на природната версия на химна пътува през колумбийските региони на Карибите, Тихия океан, Амазонка и Андит
Националният конкурс за млади инструменталисти „Кантус фирмус“ селектира участниците за втория тур на състезанието.
Жури в състав проф. Людмил Ангелов, проф. д-р Илия Чернаев, Мила Георгиева, проф. Огнян Константинов и доц. д-р Атанас Кръстев оцени изпълненията на младите таланти чрез направените професионални записи на аудио и видео, съобщават от „Кантус фирмус“.
Във втория тур продължават 25 млади изпълнители – възпитаници на НУМСИ „Проф. Панчо Владигеров“ – Бургас, НУИ „Добри Христов“ – Варна, НУМТИ „Добрин Петков“ – Пловдив, НУИ „Проф. Веселин Стоянов“ – Русе, НУИ „Панайот Пипков“ – Плевен, НМУ „Любомир Пипков“ – София, НМА „Проф. Панчо Владигеров“ – София
Арх. Яна Павлова подрежда живописна изложба.
Експозицията е озаглавена „Цветно събуждане“ и може да бъде разгледана от днес до 30 ноември в столичната галерия „Пагане“, съобщават организаторите.
„Любовта на арх. Яна Павлова към цвета е от детските й години. Обожавала е да рисува с часове в усамотение. През сегашния си поглед на архитект открива хармонията в този свят с познанието за форми, пространствени ефекти и цветово въздействие. Без цвят и материя за нея обектите са просто скелети и сенки. Но цветът съществува благодарение на светлината и тя желае да нарече себе си „фотограф на емоции чрез цветове“, разказват от екипа.
Те отбелязват, че Яна Павлова завършва архитектура в Университета по архитектура, строителство и геодезия (УАСГ) в София в катедра Обществени сгради. Посещава часовете по изобразително из
Изложбата „Няма само един път. 70 творби от колекция „Илиян Дончев“ ще бъде официално открита в Художествената галерия в Казанлък на 10 октомври, съобщи директорът на културния институт д-р Пламен Петров, който е и уредник на експозицията.
Това е втората изложба от платформата на галерията „Търсачите“ , в рамките на която ще бъдат представяни фрагменти от частни колекции.
В нея са включени творби на Иван Милев, Дечко Узунов, Димитър Чорбаджийски – Чудомир, Светлин Русев, Теньо Пиндарев и други.
Експозицията се явява като своеобразно продължение на големия разговор за значението на фигурата на колекционера в съвременното развитие на художествената сцена и като опит за издирване и осмисляне на отговорите на въпросите „Защо колекционираме?“,
„Какво колекционираме?“ и разбира се - „Как
Американският рапър Шон „Диди“ Кумс беше арестуван от полицията в Манхатън, след подадени жалби за сексуално посегателство, предадоха световните осведомителни агенции. Срещу него вече са повдигнати федерални обвинения в Ню Йорк, съобщи адвокатът.
Подробности за обвиненията не бяха обявени веднага от прокуратурата, но адвокатът на Кумс, Марк Агнифило, направи изявление, в което се казва: „Разочаровани сме от решението на прокуратурата на САЩ да обвини Кумс. Според нас това е несправедливо“. Той добави, че рапърът е пристигнал доброволно в Ню Йорк миналата седмица в очакване на повдигането на обвинения. „Той не е идеален човек, но не е престъпник“, каза още Агнифило.
Срещу 54-годишния Кумс са отправени няколко обвинения в сексуално посегателство. Миналата седмица певицата Доун Ричард подаде иск в Ню Йорк, в който обвинява музикалният изп
„Ние сме решени да правим изложби. Желанието ни е да представяме творци всеки месец. Опитваме се отново да изграждаме мостове, хората да виждат изобразителното изкуство. За да върнем традиционно високото духовно ниво на Омуртаг. Да възродим традициите, които имахме през годините“, каза Славка Иванова, коментирайки експозицията.
В края на октомври културната институция подреди в изложба знакови места от Омуртаг по повод Деня на народните будители, припомня .
Читалищният председател допълни, че срещат подкрепата на новото ръководство на Общината. „Имат амбицията да управляват града по нов начин, като обръщат сериозно внимание на културата. Подкрепят идеите ни“, каза Иванова.
За да имат успешна реализация плановете на екипа на читалището, голяма роля имат и художникът Ниязи Хасан, който работи в общинската администрация, както и дългогодишният специалист в читалището Стойчо Тончев, които заедно реализират различни културни прояви.
Изложбата на Йордан Йорданов ще остане подредена в Омуртаг месец.