Рядък 37-каратов квадратен смарагд (изумруд), монтиран върху брошка от "Картие" за Ага Хан, беше продаден за 8 859 865 на търг на "Кристис" в Женева, поставяйки рекорд за този вид скъпоценен камък, предаде АФП.
Актрисата Алиса Милано се надява да очарова публиката при дебюта си на Бродуей в мюзикъла "Чикаго" тази есен, предаде Асошиейтед прес.
"Красотата на театъра е, че можеш да опитваш нови неща всяка вечер. Именно това ми харесваше в правенето на театър. И се надявам, че ще мога да го открия отново в "Чикаго", казва 51-годишната Милано.
Алиса Милано, бивша звезда от "Кой е шефът?" и "Чародейките", влиза в ролята на Рокси Харт в постановка на "Чикаго" в театър "Амбасадор". Тя ще се играе от 16 септември до 10 ноември.
За Милано излизането на театралната сцена е завръщане към корените й. На 8-годишна възраст тя е част от националното турне на "Ани", а след това участва в първата американска музикална адаптация на "Джейн Еър" извън Бродуей.
Алиса Милано казва, че никога преди това не е имала чувството, че трябва да играе на Бр
Оркестърът на Русенската опера ще изнесе симфоничен концерт в Световния ден на музиката - 1 октомври. Това съобщи пиарът на културния институт в крайдунавския град Диана Димитрова.
Програмата включва творби от епохата на Романтизма. Ще бъдат изпълнени увертюрите от "Севилският бръснар" и "Италианката в Алжир" на Джоакино Росини, както и Симфония №1 от Шарл Гуно и Симфония №4 от Франц Шуберт.
Диригент е Жан-Ив Годен, а концертмайстор - Тамара Лазарова.
Рядка монета, пусната в обращение след Калифорнийската златна треска, беше продадена на търг в САЩ за 1,4 милиона долара, предаде Асошиейтед прес.
Запалени колекционери наддаваха оживено за 20-доларовия "двоен орел", но само един си тръгна като победител от търга на "Стакс Бауърс Галърис" в Южна Калифорния, след като плати високата цена.
Златната монета, изсечена през 1870 г. в Карсън Сити, Невада беше продадена за 1,44 милиона долара. От нея са произведени само 3789 броя, а според Джон Кралевич, специалист по историята на монетите в аукционната къща, са останали около 40-50 броя.
"Стакс Бауърс Галърис" не дават информация за купувача, сдобил се с рядката монета.
Преди 1849 г. най-високата номинална стойност на златна монета, известна като "орел", е била 10 щатски долара. Двадесетдоларовият "двоен орел" се появява, след като Калифорнийската златна
32-годишната певица и актриса Селена Гомес заяви в интервю за "Венити феър", че не е в състояние да износи собствени деца, предаде Би Би Си.
Гомес допълни, че откритието, че няма да може да има безопасна бременност, е нещо, за което е трябвало да "скърби“.
"Никога не съм го казвала, но за съжаление не мога да износя собствените си деца“, каза тя пред изданието.
"Имам много медицински проблеми, които биха застрашили живота ми и този на бебето. Това беше нещо, за което трябваше да скърбя известно време.“
Гомес и преди е била открита за диагнозата си лупус - нелечимо автоимунно заболяване, при което имунната система на организма става хиперактивна и атакува нормалната тъкан.
Симптомите могат да бъдат овладяни с помощта на медикаменти. През 2017 г. тя разкри, че е претърпяла трансплантация на бъбрек, свързана с лупуса.
<
Живко Тенев-Gissen, Цочо Пеев, Александър Симов и Валери Александров бяха класирани за участие в изложбата Humor Sapiens в Сантяго де Чили. В изложбата участват 351 артисти от 65 държави с общо 691 творби, съобщават от екипа на Gissen.
Според Живко Тенев-Gissen технологичният напредък повлия на обучението и преподаването. „За мнозина този технологичен прогрес има положително въздействие върху аспекти като автономност и мотивация или технологично разбиране само по себе си. Друг пример биха били тези, известни като обърнати класни стаи, където общи обяснения или четения се правят извън класа, като се използват аудиовизуални инструменти на електронни устройства“, казва той.
По думите му има и мнения, изтъкващи злоупотребата с мобилни телефони по време на учебни часове, което отвлича вниманието на ученика от педагогическите цели и в допълнение има такива, ко
Брошката, украсена с 20 диаманта с шлифовка маркиз, поръчана от принца на "Картие" през 1960 г. за подарък на съпругата му Нина Дайър, отне световната титла от бижу на "Булгари", което я държеше от 2011 г.
Въпросното бижу, което подобно на това на "Картие" може да се носи и като висулка, е годежен подарък от Ричард Бъртън за Елизабет Тейлър. Тогава за 23,44-каратовия смарагд, също украсен с диаманти, бяха платени 6 578 500 долара на търг на "Кристис" в Ню Йорк по време на продажбата на част от легендарната колекция от бижута на една от най-големите холивудски звезди. Брошката, продадена на търга в Женева, вече е била част от първото издание на разпродажбата "Великолепни бижута", организирана от "Кристис" на 1 май 1969 г. на част от колекцията на Нина Дайър.
Изключителното бижу е купено от "Ван Клиф енд Арпелс" (Van Cleef & Arpels). Няколко години по-късно брошката преминава в ръцете на Хари Уинстън, американски бижутер, известен като "Краля на диамантите".
Макс Фосет от "Кристис" прогнозира, че бижутата ще се харесат на ценителите.
"Изумрудите в момента са на мода и този отговаря на всички изисквания", каза Фосет, допълвайки, че смарагд с подобно качество се появява на пазара "само веднъж на пет или шест години".
В картините всеки вижда това, което харесва или мисли. Така всеки ще намери нещо различно в произведенията ми. Това каза словашкият художник Робърт Янчович-младши. Той и баща му проф. Робърт Янчович представят изложбата Litho в галерия „Графикарт“.
„Бих искал да благодаря на тази галерия. В света има малко такива галерии, фокусирани изключително върху графиката. В Словакия няма такава. Бих искал също да благодаря за възможността да изложа тук. Специално благодаря на Людмил Георгиев, Доротея Янева и Албена Спасова“, каза той.
Разказва, че баща му имал самостоятелна изложба в София през 90-те години. „Каза ми, че хората тук са много мили и сърдечни и беше прав“, отбелязва Янчович-младши.
Казва, че любимата му творба винаги е последната създадена. „Тези, които са току-що завършени и се вълнувам да покажа пред п
Русенската опера ще представи камерния концерт "Песен за земята" на 15 ноември (петък) в Доходното здание в Русе. Това съобщи пиарът на културния институт Диана Димитрова.
Концертът е посветен на 150-годишнината от рождението на австрийския композитор Арнолд Шьонберг и в програмата има включени негови пиеси.
Инициативата е на група от изявени инструменталисти от оркестъра на Русенската опера, които често излизат на сцената като солисти в малки ансамблови групи.
"Те ще изпълнят "Песен за земята" от Густав Малер в интересния и неизпълняван в България до този момент аранжимент на този песенен цикъл от Арнолд Шьонберг. Творбата е редуцирана от голям симфоничен оркестър, както е в оригинала на Малер, в камерен състав от десет инструмента - квинтет от духови инструменти и квинтет от струнни с добавени пиано, ударни инструменти и хармониум", обясни Димитрова.
Националният исторически музей (НИМ) отбелязва 130-ата годишнина от рождението на цар Борис Трети с изложба. Експозицията „Цар Борис ІІІ. Личност и държавник“ ще бъде открита на 3 октомври в централното фоайе на музея, съобщават организаторите.
„Без политизиране на историческия разказ, временната експозиция представя в хронологичен ред значими за родната история оригинални документи и уникални предмети, накити, наградни отличия, униформи и други. Те илюстрират жизнения път на цар Борис - раждане, покръстване, пълнолетие, встъпване на престола, женитба, управление на страната. Фотографиите – обективно свидетелство на времето, отразяват частния живот и държавническата дейност на монарха, любовта му към природата, науката и техниката, неговата популярност сред народа“, отбелязват от екипа.
От НИМ припомнят, че цар Борис ІІІ управлява България
Мила Роберт е съавтор на дебютиращия певец Мишел в написването на музиката и текста за първата му песен, съобщават от „Орфей мюзик“.
По думите им „Дай ми сила“ е искрена и болезнена изповед на младия артист, и опит от негова страна да остави зад себе си тежките моменти от миналото си.
„Това не е просто песен за мен. Това е моята лична история. Когато бях дете, минавах през трудни моменти, неразбирателства. Трудно приех себе си, защото имах ниско самочувствие и често чувах, че не съм достатъчно талантлив. Израснах в страх - да изразявам себе си, да общувам, да показвам чувствата си. Това беше тежък период, но музиката винаги ми помагаше. Именно тази песен е ключът към вътрешния ми свят, който започнах да ценя и изграждам наново. Придобих самочувствие и вече прием
Колумбийската певица Карол Джи е звездата на латино музиката за 2024 г., след като от началото на тази година жъне успех след успех, получава награда след награда, стана първата латиноамериканка, обявена от списание "Билборд" за "Жена на годината".
Преди дни тя спечели осем отличия на церемонията за латино музика на "Билборд", като сред тях за изпълнител и турне на годината.
През февруари колумбийката стана първата жена, взела награда "Грами" за най-добър албум с ърбън музика за Mañana Será Bonito. Продукцията й стана първият испаноезичен албум на изпълнителка, достигнал до челното място в класацията "Билборд 200".
В края на юли Карол Джи приключи и световното си турне за популяризиране на албума Mañana Será Bonito, който е четвъртата студийна продукция в кариерата й. Приходите от обиколката надхвърлят 307 мил