NRD Начало
Петък, 15 Ноември 2024
Начало Цветни аспекти Съвместната изложба „България. Иновации и традиции“ на Даниела и Тодор Тодорови гостува за първи път в България
1681
Цветни аспекти

Съвместната изложба „България. Иновации и традиции“ на Даниела и Тодор Тодорови гостува за първи път в България

Изложбата „България. Иновации и традиции“ на Даниела и Тодор Тодорови е експонирана на първия етаж на Художествена галерия „Елена Карамихайлова" в Шумен от 12 ноември. В церемонията по откриването участваха директорът на шуменската галерия Деян Евтимов, кметът на община Шумен проф. Христо Христов, камерен състав към Симфониета - Шумен, водещият на събитието Светослав Николов и авторите на експозицията

| 13 Ноември 2024, 10:51 ч.
Съвместната изложба „България. Иновации и традиции“ на Даниела и Тодор Тодорови гостува за първи път в България
Съвместната изложба „България. Иновации и традиции“ на Даниела и Тодор Тодорови гостува за първи път в България
Снимка © БТА

Изложбата „България. Иновации и традиции“ на Даниела и Тодор Тодорови е експонирана на първия етаж на Художествена галерия „Елена Карамихайлова" в Шумен от 12 ноември.

Иранският носител на награда "Грами“ Шервин Хаджипур обяви, че е бил помилван, след като през март получи присъда от почти четири години за продуциране на "музика срещу системата“, предаде ДПА.

"Благодаря на съдебните власти и на народа“, написа 27-годишният Хаджипур в Инстаграм.

Хаджипур трогна милиони хора по света с баладата си "Baraye“ ("Защото“) по време на демонстрациите, предизвикани през есента на 2022 г. от смъртта на Махса Амини, след като беше задържана от нравствената полиция, защото не носеше хиджаб.

Той беше задържан малко след освобождаването и принуден да се извини. Впоследствие песента е удостоена с награда "Грами“. През януари Хаджипур издаде нова критична песен за първи път след "Baraye".

Върховният лидер на Иран аятолах Али Хаменей наскоро помилва около 3000 затворници и Хаджипур може би е бил един

Десетата национална конференция "Достъп на младите хора до култура" ще се проведе на 12 и 13 август в Експозиционен център "Флора" в Бургас и ще съвпадне с отбелязването на обявения от ООН Международен ден на младежта - 12 август, съобщават организаторите от Министерство на културата, Българската асоциация на работодателите в областта на културата (БАРОК) и Граждански институт. 

В първия ден от конференцията ще бъдат връчени националните награди „ПроКултура“ за принос към разширяването на достъпа на младите хора до култура в категориите „Държавен културен институт“, „Общински културен институт“, „Културна организация“, „Читалище“, „Община“, „Училище“, „Детска градина“, „Гражданска организация“, „Фестивал“.

Сред номинираните са БНР Бургас, ОП „Международен младежки и културен център – Бургас“, Международна балетна асоциация "Сара-Нора Прима" за провежданет

Четиримата внуци на Панчо Владигеров ще изнесат концерт в рамките на 40-ото юбилейно издание на празниците на изкуствата "Аполония" в Созопол на 30 август. Поводът е отбелязването на 125-годишнината от рождението на композитора, съобщават организаторите.

Панчо Владигеров – младши, Екатерина, Александър и Константин Владигерови, които ще изсвирят някои от най-вълнуващите композиции на своя именит дядо и така ще поставят началото на цикъла от концерти с класическа музика в дните между 30 август и 7 септември.  

На 31 август публиката може да посети и изпълнението на Албена Данаилова – цигулка, Румен Цветков – виола и Александър Сомов – виолончело, както и рециталите на Людмил Ангелов на 3 септември, на Сузана Клинчарова на 6 септември и други.

Закриването на "Аполония" на 7 септември ще бъде отбелязано с концерт на рок група „Фондацията“ и Пловдивската

ABBA Real Tribute Band ще има концерт в София – на 9 октомври в залата на ул. „Пиротска“ 5, съобщиха организаторите от Gost.

По думите им шоуто ще почете 50 години от премиерата на хита Waterloo.

„Ще пеем и танцуваме на Dancing Queen, Gimme Gimme, Super Trouper, Mamma Mia, The Winner Takes It All, Voules Vous и много други“, обещават от екипа на шоуто.

„Вярваме, че този вид музика дори и днес не е загубил популярността си и може да бъде еднакво интересен за музикална публика от всички възрасти, култури и климати“, казват музикантите от ABBA Real Tribute Band.

Формацията ABBA Real Tribute Band е създадена през ноември 2007 г. в Сърбия. Състои от професионални музиканти с опит, събрани с обща цел

Симфониета Шумен ще изнесе днес концерт под диригентството на Димитър Косев в зала „Проф. Венета Вичева“.

Солист ще бъде Симеон Гошев. Концертът е под мотото "Майстори на пианото II", в програмата са включени Концерт за пиано и оркестър No. 1 от Ференц Лист и Симфония No. 7 от Лудвиг ван Бетовен, съобщиха от Симфониета Шумен.

"Симеон Гошев е новоизгряваща звезда на европейската музикална сцена, носител на международни награди от клавирни конкурси. Завършил е музикалното си образование в Университета за музика и изпълнителски изкуства във Виена, където учи при световноизвестните пианисти Щефан Владар, Олег Майсенберг и Лилия Зилберщайн. През 2021 г. е защитил докторска степен в Националната музикална академия “Проф. Панчо Владигеров”, с дисертация върху клавирните версии на балетите на Игор Стравински. През 2022 г. е издал своя първи солов диск &

В церемонията по откриването участваха директорът на шуменската галерия Деян Евтимов, кметът на община Шумен проф. Христо Христов, камерен състав към Симфониета - Шумен, водещият на събитието Светослав Николов и авторите на експозицията.

Проф. Христо Христов на откриването на изложбата каза, че благодари на авторите, че са избрали  представянето на експозицията в Шумен да е първото в България. Той съобщи, че това е първата българска изложба, представена в Европейския съд. Кметът на Шумен пожела на всички присъстващи да имат възможността да общуват с авторите и да усетят техните идеи и елементи, вложени в творбите.

Даниела Тодорова коментира, че с Тодор Тодоров са артистично семейство и се стремят да представят непознатото духовно лице на България, където и да пътуват.

„Освен че сме древен народ, малко хора знаят, че ние сме родина на много духовни движения още от най-дълбока древност. Имаме много мистерийни неща, което са останали във фолклора, така наречените орфически мистерии, които са дали основата на цялото езотерично общество на Европа и не само. Този проект показва това, онова лице на България, което всеки един от нас носи в своите корени", отбеляза Тодорова.

Тодор Тодоров припомни, че е живял в Шумен няколко месеца по време на изграждането на мемориала водна каскада „13 века България“, на който е бил автор. Той поясни, че това е най-голямата му скулптура и е с размер 5 декара. „Правейки тази каскада, с архитекта Борис Камиларов искахме да направим не монумент, който стърчи към небето, а такъв, с който хората да могат да прекарат цял ден и да се чувстват комфортно в собствената си история", поясни Тодоров.

Първите кандидати за участие в Седмия салон на казанлъшките фотографи вече са изпратили своите творби, като двама от тях са казанлъчани, живеещи в чужбина. Това каза в интервю директорът на Музея на фотографията Стоянка Кънчева. Според нея събитието е важен акцент в културния календар на града и за поредна година се очертава то да бъде много интересно за участници и публика. Срокът за подаване на фотографии е 15 ноември, напомни тя. 

Съставът на журито и тази година е от доказани имена в изкуството и се радвам, че те се съгласиха да поемат тази нелека задача. За първа година член на журито е Юрий Трейман от Пловдив. В журито са още фотографът-художник Александър Иванов, фотографът-художник Желиан Николов, фотографът Йонко Русев, главният уредник на Художествената галерия Катя Христова, фотографите Пламен Петков, Стефан Димов. Ще има и представител на Община Казанлък, допъ

Гръцката метъл група Khirki и родната Vrani Volosa ще направят съвместен концерт в София по покана на Threechords Records.

Датата е 23 октомври – в Mixtape 5, съобщават организаторите.

Khirki е трио от Атина. Името произлиза от легендарната магьосница Цирцея от Омировата „Одисея“. За техния отличителен звук групата смесва рифове от тежък метъл и рок, вдъхновени от групи като Mastodon, High On Fire, Tool и Kvelertak,  с балканска и анадолска народна музика. През 2021 г. сами издават дебютния си албум Κτηνωδα („Бруталност“), което привлича вниманието на гръцкото музикално издателство Venerate Industries и то преиздава албума същата година. Записът е оценен с 9/10 от Metal Hammer Greece и отличен с Tip of the Month на г

Британската група Stereo MC’S идва на 15 ноември в София. Събитието е в Mixtape 5, съобщават организаторите.

Пионерите на хип хоп стила, с милиони продадени копия от албумите си и награди Brit, ще представят най-известните си песни – Connected, Deep Down And Dirty, Elevate My Mind, Step It Up.

На 22 ноември на същото място гостува Енгърфист, част от We Are Hardcore.  До момента артистът е бил само веднъж в България. Той е обявен за световен номер едно хард диджей в класацията DJ Mag’s Top 100 DJs (2022).

Специален гост в София ще бъде и hardcore дивата Хиста (Hysta), която неведнъж е споделяла, че обожава столицата ни и винаги се чувства фантастично у нас.