NRD Начало
Петък, 22 Ноември 2024
Начало Цветни аспекти Съвместната изложба „България. Иновации и традиции“ на Даниела и Тодор Тодорови гостува за първи път в България
2048
Цветни аспекти

Съвместната изложба „България. Иновации и традиции“ на Даниела и Тодор Тодорови гостува за първи път в България

Изложбата „България. Иновации и традиции“ на Даниела и Тодор Тодорови е експонирана на първия етаж на Художествена галерия „Елена Карамихайлова" в Шумен от 12 ноември. В церемонията по откриването участваха директорът на шуменската галерия Деян Евтимов, кметът на община Шумен проф. Христо Христов, камерен състав към Симфониета - Шумен, водещият на събитието Светослав Николов и авторите на експозицията

| 13 Ноември 2024, 10:51 ч.
Съвместната изложба „България. Иновации и традиции“ на Даниела и Тодор Тодорови гостува за първи път в България
Съвместната изложба „България. Иновации и традиции“ на Даниела и Тодор Тодорови гостува за първи път в България
Снимка © БТА

Изложбата „България. Иновации и традиции“ на Даниела и Тодор Тодорови е експонирана на първия етаж на Художествена галерия „Елена Карамихайлова" в Шумен от 12 ноември.

Вежди Рашидов създава паметник на българския политик Стоян Омарчевски (1885-1941).

По произведението той работи със скулптора Красимир Ангелов, съобщават от екипа на Рашидов.

По думите им идеята е на директора на Сатиричния театър „Алеко Константинов” - Калин Сърменов, който с подкрепата на зрителите е организирал дарителска кампания в театъра. Сърменов е посетил ателието на Вежди Рашидов, за да види паметника, направен първо от глина. Той е разказал, че от детството си се възхищава на делото на Стоян Омарчевски, което незаслужено е останало потънало в дебрите на историята, разказват от екипа на Рашидов.

„Още когато Калин Сърменов ми сподели идеята си за паметника, аз се  вдъхнових за творбата. Длъжни сме пред паметта на големите българи не само да се преклоним, но и да оставим знак за уважение и почит. Късата памет се опитва да обезцени

Нидерландската полиция арестува един заподозрян за кражбата на две творби на Анди Уорхол, съобщи АФП. 

В началото на ноември от галерията в град Ойстервейк бяха откраднати две ситопечатни творби от серията "Кралици". 

Заподозреният е на 23 години. Засега полицията не коментира дали откраднатите картини са открити. 

При кражбата е използван експлозив, който е позволил проникването в галерията "Марк Пит Висер".

Двата портрета са били експонирани преди продажбата им на панаира за изкуство, антики и дизайн в Амстердам, който се провежда в края на ноември.

Единият портрет е на кралица Елизабет Втора, а другият - на датската кралица Маргрете Втора.

Серията на Уорхол включва портрети на четири кралици - този на нидерландската кралица Беатрикс и на кралицата на Свазиленд (днес Есватини) Нтфомби Тфвала също са били изнесени, но впо

Калина Десподска от Велинград  спечели голямата награда в шестото издание на националния конкурс за млади изпълнители на популярна песен "Дунавски звезди", който завърши днес в Силистра.

Организатори на проявата бяха местната община и музикалната компания "Сенс Мюзик". В конкурса участваха над 70 млади изпълнители, разпределени в пет възрастови групи. Тази година журито е с председател естрадната певица Мими Иванова и членове - композиторът Станислав Лобошки, журналистите Николай Текелиев и певците Дивна и Георги Дюлгеров.

Специалната награда на кмета на община Силистра бе присъдена на Преслава Тодорова от Добрич, а наградата за най-добър музикален педагог отиде при Мариета Жекова от Троян. 

Основните цели на конкурса са свързани с възможностите за развитие и подпомагане на творчески надарени деца и талантливи млади хора, както и популяризиране на бъл

Музиканти от фестивалния оркестър „Аполония“, създаден специално за 40-ата годишнина на Празниците на изкуството „Аполония“, гостуваха днес във формата на фестивала „Цената на успеха“. 

Това, което започнахме като идея тук, в Созопол, стана по един невероятен начин, каза изпълнителният директор на фондацията за изкуство „Аполония“ Маргарита Димитрова в началото на разговора. По думите й тези музиканти са безумно талантливи и отбеляза, че зад успеха им стои къртовски труд от детска възраст.

Лия Петрова, която снощи получи цигулката на проф. Стойка Миланова , каза, че не подозирала, че този инструмент ще й бъде даден. Трябва да си призная, че аз още не мога да осъзная какво се случва, а съм мечтала още от дете. Все още не мога да преработя емоцията. Разбира се, съм изключително щастлива, отбеляза тя. Цигуларката прави

В момента се работи по заснемането на късометражен филм по един от последните разкази на Алек Попов – „Пътят на охлюва“.

Това обяви в Созопол Деляна Манева, сценарист и негова съпруга, по време на среща разговор, посветена на творчеството му.

Срещата с надслов "В памет на Алек Попов" се проведе в рамките на 40-ото издание на Празниците на изкуствата „Аполония“. Манева съобщи, че се работи и по екранизацията на романа „Мисия Туран“, както и по филмов проект на книгата „Сестри Палавееви“.  

Тя разказа за работата на творческия тандем по екранизация на текстовете. „При адаптирането на творбите на Алек е много трудно да изхвърлиш нещо. Всичко се допълва. Ако премахнеш една част, все едно следващото губи своя смисъл“, каза тя. „За Алек беше важно едновременно да бъде верен на времето си, но

В церемонията по откриването участваха директорът на шуменската галерия Деян Евтимов, кметът на община Шумен проф. Христо Христов, камерен състав към Симфониета - Шумен, водещият на събитието Светослав Николов и авторите на експозицията.

Проф. Христо Христов на откриването на изложбата каза, че благодари на авторите, че са избрали  представянето на експозицията в Шумен да е първото в България. Той съобщи, че това е първата българска изложба, представена в Европейския съд. Кметът на Шумен пожела на всички присъстващи да имат възможността да общуват с авторите и да усетят техните идеи и елементи, вложени в творбите.

Даниела Тодорова коментира, че с Тодор Тодоров са артистично семейство и се стремят да представят непознатото духовно лице на България, където и да пътуват.

„Освен че сме древен народ, малко хора знаят, че ние сме родина на много духовни движения още от най-дълбока древност. Имаме много мистерийни неща, което са останали във фолклора, така наречените орфически мистерии, които са дали основата на цялото езотерично общество на Европа и не само. Този проект показва това, онова лице на България, което всеки един от нас носи в своите корени", отбеляза Тодорова.

Тодор Тодоров припомни, че е живял в Шумен няколко месеца по време на изграждането на мемориала водна каскада „13 века България“, на който е бил автор. Той поясни, че това е най-голямата му скулптура и е с размер 5 декара. „Правейки тази каскада, с архитекта Борис Камиларов искахме да направим не монумент, който стърчи към небето, а такъв, с който хората да могат да прекарат цял ден и да се чувстват комфортно в собствената си история", поясни Тодоров.

Магическото шоу C’est La Magie ще има допълнителен спектакъл в зала 1 на НДК - на 3 октомври, съобщават организаторите.

Илюзионистите Дарси Оук, Джеймс Мор, Енцо Уейн, Луис де Матос и Ю Хо-Джин ще имат общо осем представления в София – на 3, 4, 5 и 6 октомври.

„Очаровани сме - интересът в България надмина всичките ни очаквания и затова заедно решихме, че ще успеем да вместим в програмата си още едно събитие, извън предвидената програма. За да го постигнем, екипи от две държави бяха организирани до последната минута, за да подраним с пристигането си в София“, казва Луис де Матос, който е и арт директор на продукцията.

C’est La Magie пристига у нас след седем гастрола в Атина, където започна европейското турне на магическото шоу.

Предмети с историческа стойност, сред които два свещника от времето на Френската империя и сребърна украса за маса за трапезария, са откраднати от къща във Великобритания, предаде ДПА, като цитира полицията.

Експонатите са били в сграда, стопанисвана от британския Национален тръст - организация, отговаряща за обекти с историческа и природна стойност.

Обирът в "Монтакют хаус" в град Съмърсет е извършен през нощта на 22 октомври, но едва сега е съобщено за него.

Откраднатите предмети от къщата от Елизабетинската епоха са от началото на 19-и век, включително оловна чаша от 1850 г. и няколко порцеланови предмета - един, украсен с три златни птици, а друг датиран от около 1810 г.

Светослав Николов отбеляза, че деца от Средно училище „Панайот Волов" и от Центъра за подкрепа за личностно развитие - Обединен детски комплекс „Анастас Стоянов" са работили с Даниела и Тодор Тодорови в ателиета в художествената галерия и са изработвали хартиени ангели. Николов добави, че Тодор Тодоров ще предостави на Държавен архив Шумен свои работни материали по водната каскада в Шумен.

Изложбата ще остане изложена в областния град до 10 декември. Тя гостува в Шумен, след като преди това е представена в две галерии в Брюксел, в галерията на Европейския съд в Люксембург и в Българския културен институт в Берлин.

Изложбата гостува в Шумен благодарение на Художествената галерия „Елена Карамихайлова“, Фондация „Аматерас“, радио Jazz FM, Община Шумен и с финансовата подкрепа на Министерството на културата.

„Мисията на проекта е да представи фрагменти от древното духовно наследство на България, повлияло върху европейската история и култура. Експозицията е от произведения на съвременното изкуство, съчетаващи посланията от хилядолетна история с визуалния облик на музиката в скулптурите на Тодор Тодоров и свитъците на Даниела Тодорова. Творбите показват дълбоките връзки на България с останалите европейски страни чрез митове, ритуали, легенди, музика и архeтипи. С езика на хартията и бронза символично са представени тайнствата на древните траки и на богомилите, показани са достиженията на християнската култура и на писмеността“, уточниха от общинския пресцентър.

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Белослава представя нов сингъл
Белослава представя нов сингъл на концерт, който ще се състои на 21 декември във Военния клуб. Премиерната песен „Харесвам те” ще звучи в компанията на джазмените JP3 и ...
Китара, купена от Джордж Харисън като тийнейджър, беше продадена за над 1 млн. британски лири
Китара, купена от покойния член на "Бийтълс" Джордж Харисън за около 58 британски лири в тийнейджърските му години, беше продадена на търг за над 1 милион британски лири (1,27 мили ...
С изложба на Десислава Минчева, галерия „Папийон“ открива ново пространство
В Деня на християнското семейство, с изложбата на Десислава Минчева „Намиб. Пясъци - небе“, варненската галерия „Папийон“ открива ново пространство, което н ...
Пламен Цолов: Целта ни е да покажем, че за изкуството няма граници (Интервю)
"Приятелските отношения между нашите две страни са в постоянно и трайно развитие", каза посланикът на Република България в Кралство Мароко Пламен Цолов в интервю за местен всекидне ...
Сандански ще има честта да бъде последният град от турнето на Лили Иванова за тази година
Сандански е последният град от турнето на Лили Иванова в страната. Утре в 20:00 часа в Домът на културата в града започва концертът на примата на българската естрада. "Този конце ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
Берлинският театър „Шаубюне“ е застрашен от фалит заради намаляване на бюджета
Берлинският театър „Шаубюне“, който е един от най-известните европейски театри с авангардните си постановки, е застрашен от фалит заради големите бюджетни съкращения, п ...
Фестивалът на оперното и балетно изкуство вдигна завеса за 54-ти път
Фестивалът на оперното и балетно изкуство (ФОБИ) в Стара Загора дава посока в лабиринта от музикални събития, каза директорът на Държавната опера в града Огнян Драганов при открива ...
Белгийският певец Стромай бе отличен от крал Филип
Певецът Стромай беше отличен от краля на Белгия - Филип, за изключителни заслуги в областта на изкуството, литературата или науката, на церемония в двореца в Брюксел, предаде АФП. ...
Pink Floyd History ще възродят магията на легендарната група
Спектакълът Pink Floyd History Live е музикално и мултимедийно шоу, което пресъздава пет десетилетия музикални шедьоври на легендарната група Pink Floyd. Водени от страстта си към ...
Венецианският театър „Ла Фениче“ отмени първото си представление за сезона
Венецианският музикален театър „Ла Фениче“ във Венеция отмени първото си представление за сезона за първи път от повече от 30 години насам поради протест на персонала, ...
Тикер в 06:00 ч.
Берлинският театър „Шаубюне“, който е един от най-известните европей ...
Начало Цветни аспекти
2048
Цветни аспекти

Съвместната изложба „България. Иновации и традиции“ на Даниела и Тодор Тодорови гостува за първи път в България

Изложбата „България.Иновации и традиции“ на Даниела и Тодор Тодорови е експонирана на първия етаж на Художествена галерия „Елена Карамихайлова" в Шумен от 12 ноември.

| 13 Ноември 2024, 10:51 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Съвместната изложба „България. Иновации и традиции“ на Даниела и Тодор Тодорови гостува за първи път в България
Съвместната изложба „България. Иновации и традиции“ на Даниела и Тодор Тодорови гостува за първи път в България
Снимка © БТА

Изложбата „България. Иновации и традиции“ на Даниела и Тодор Тодорови е експонирана на първия етаж на Художествена галерия „Елена Карамихайлова" в Шумен от 12 ноември.

В церемонията по откриването участваха директорът на шуменската галерия Деян Евтимов, кметът на община Шумен проф. Христо Христов, камерен състав към Симфониета - Шумен, водещият на събитието Светослав Николов и авторите на експозицията.

Вежди Рашидов създава паметник на българския политик Стоян Омарчевски (1885-1941).

По произведението той работи със скулптора Красимир Ангелов, съобщават от екипа на Рашидов.

По думите им идеята е на директора на Сатиричния театър „Алеко Константинов” - Калин Сърменов, който с подкрепата на зрителите е организирал дарителска кампания в театъра. Сърменов е посетил ателието на Вежди Рашидов, за да види паметника, направен първо от глина. Той е разказал, че от детството си се възхищава на делото на Стоян Омарчевски, което незаслужено е останало потънало в дебрите на историята, разказват от екипа на Рашидов.

„Още когато Калин Сърменов ми сподели идеята си за паметника, аз се  вдъхнових за творбата. Длъжни сме пред паметта на големите българи не само да се преклоним, но и да оставим знак за уважение и почит. Късата памет се опитва да обезцени

Нидерландската полиция арестува един заподозрян за кражбата на две творби на Анди Уорхол, съобщи АФП. 

В началото на ноември от галерията в град Ойстервейк бяха откраднати две ситопечатни творби от серията "Кралици". 

Заподозреният е на 23 години. Засега полицията не коментира дали откраднатите картини са открити. 

При кражбата е използван експлозив, който е позволил проникването в галерията "Марк Пит Висер".

Двата портрета са били експонирани преди продажбата им на панаира за изкуство, антики и дизайн в Амстердам, който се провежда в края на ноември.

Единият портрет е на кралица Елизабет Втора, а другият - на датската кралица Маргрете Втора.

Серията на Уорхол включва портрети на четири кралици - този на нидерландската кралица Беатрикс и на кралицата на Свазиленд (днес Есватини) Нтфомби Тфвала също са били изнесени, но впо

Калина Десподска от Велинград  спечели голямата награда в шестото издание на националния конкурс за млади изпълнители на популярна песен "Дунавски звезди", който завърши днес в Силистра.

Организатори на проявата бяха местната община и музикалната компания "Сенс Мюзик". В конкурса участваха над 70 млади изпълнители, разпределени в пет възрастови групи. Тази година журито е с председател естрадната певица Мими Иванова и членове - композиторът Станислав Лобошки, журналистите Николай Текелиев и певците Дивна и Георги Дюлгеров.

Специалната награда на кмета на община Силистра бе присъдена на Преслава Тодорова от Добрич, а наградата за най-добър музикален педагог отиде при Мариета Жекова от Троян. 

Основните цели на конкурса са свързани с възможностите за развитие и подпомагане на творчески надарени деца и талантливи млади хора, както и популяризиране на бъл

Музиканти от фестивалния оркестър „Аполония“, създаден специално за 40-ата годишнина на Празниците на изкуството „Аполония“, гостуваха днес във формата на фестивала „Цената на успеха“. 

Това, което започнахме като идея тук, в Созопол, стана по един невероятен начин, каза изпълнителният директор на фондацията за изкуство „Аполония“ Маргарита Димитрова в началото на разговора. По думите й тези музиканти са безумно талантливи и отбеляза, че зад успеха им стои къртовски труд от детска възраст.

Лия Петрова, която снощи получи цигулката на проф. Стойка Миланова , каза, че не подозирала, че този инструмент ще й бъде даден. Трябва да си призная, че аз още не мога да осъзная какво се случва, а съм мечтала още от дете. Все още не мога да преработя емоцията. Разбира се, съм изключително щастлива, отбеляза тя. Цигуларката прави

В момента се работи по заснемането на късометражен филм по един от последните разкази на Алек Попов – „Пътят на охлюва“.

Това обяви в Созопол Деляна Манева, сценарист и негова съпруга, по време на среща разговор, посветена на творчеството му.

Срещата с надслов "В памет на Алек Попов" се проведе в рамките на 40-ото издание на Празниците на изкуствата „Аполония“. Манева съобщи, че се работи и по екранизацията на романа „Мисия Туран“, както и по филмов проект на книгата „Сестри Палавееви“.  

Тя разказа за работата на творческия тандем по екранизация на текстовете. „При адаптирането на творбите на Алек е много трудно да изхвърлиш нещо. Всичко се допълва. Ако премахнеш една част, все едно следващото губи своя смисъл“, каза тя. „За Алек беше важно едновременно да бъде верен на времето си, но

Проф. Христо Христов на откриването на изложбата каза, че благодари на авторите, че са избрали  представянето на експозицията в Шумен да е първото в България. Той съобщи, че това е първата българска изложба, представена в Европейския съд. Кметът на Шумен пожела на всички присъстващи да имат възможността да общуват с авторите и да усетят техните идеи и елементи, вложени в творбите.

Даниела Тодорова коментира, че с Тодор Тодоров са артистично семейство и се стремят да представят непознатото духовно лице на България, където и да пътуват.

Магическото шоу C’est La Magie ще има допълнителен спектакъл в зала 1 на НДК - на 3 октомври, съобщават организаторите.

Илюзионистите Дарси Оук, Джеймс Мор, Енцо Уейн, Луис де Матос и Ю Хо-Джин ще имат общо осем представления в София – на 3, 4, 5 и 6 октомври.

„Очаровани сме - интересът в България надмина всичките ни очаквания и затова заедно решихме, че ще успеем да вместим в програмата си още едно събитие, извън предвидената програма. За да го постигнем, екипи от две държави бяха организирани до последната минута, за да подраним с пристигането си в София“, казва Луис де Матос, който е и арт директор на продукцията.

C’est La Magie пристига у нас след седем гастрола в Атина, където започна европейското турне на магическото шоу.

Предмети с историческа стойност, сред които два свещника от времето на Френската империя и сребърна украса за маса за трапезария, са откраднати от къща във Великобритания, предаде ДПА, като цитира полицията.

Експонатите са били в сграда, стопанисвана от британския Национален тръст - организация, отговаряща за обекти с историческа и природна стойност.

Обирът в "Монтакют хаус" в град Съмърсет е извършен през нощта на 22 октомври, но едва сега е съобщено за него.

Откраднатите предмети от къщата от Елизабетинската епоха са от началото на 19-и век, включително оловна чаша от 1850 г. и няколко порцеланови предмета - един, украсен с три златни птици, а друг датиран от около 1810 г.

Тодор Тодоров припомни, че е живял в Шумен няколко месеца по време на изграждането на мемориала водна каскада „13 века България“, на който е бил автор. Той поясни, че това е най-голямата му скулптура и е с размер 5 декара. „Правейки тази каскада, с архитекта Борис Камиларов искахме да направим не монумент, който стърчи към небето, а такъв, с който хората да могат да прекарат цял ден и да се чувстват комфортно в собствената си история", поясни Тодоров.

Включените в изложбата „България. Иновации и традиции“ скулптури са част от колекцията му „Щрайх", в която са общо 33 творби, каза той. "Това, което исках да направя, е да визуализирам единението между инструмента и изпълнителя по време на концерт. Това беше моето желание и в тази посока съм работил", добави Тодоров.

Светослав Николов отбеляза, че деца от Средно училище „Панайот Волов" и от Центъра за подкрепа за личностно развитие - Обединен детски комплекс „Анастас Стоянов" са работили с Даниела и Тодор Тодорови в ателиета в художествената галерия и са изработвали хартиени ангели. Николов добави, че Тодор Тодоров ще предостави на Държавен архив Шумен свои работни материали по водната каскада в Шумен.

Изложбата ще остане изложена в областния град до 10 декември. Тя гостува в Шумен, след като преди това е представена в две галерии в Брюксел, в галерията на Европейския съд в Люксембург и в Българския културен институт в Берлин.

Изложбата гостува в Шумен благодарение на Художествената галерия „Елена Карамихайлова“, Фондация „Аматерас“, радио Jazz FM, Община Шумен и с финансовата подкрепа на Министерството на културата.

„Мисията на проекта е да представи фрагменти от древното духовно наследство на България, повлияло върху европейската история и култура. Експозицията е от произведения на съвременното изкуство, съчетаващи посланията от хилядолетна история с визуалния облик на музиката в скулптурите на Тодор Тодоров и свитъците на Даниела Тодорова. Творбите показват дълбоките връзки на България с останалите европейски страни чрез митове, ритуали, легенди, музика и архeтипи. С езика на хартията и бронза символично са представени тайнствата на древните траки и на богомилите, показани са достиженията на християнската култура и на писмеността“, уточниха от общинския пресцентър.

Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Белослава представя нов сингъл
Китара, купена от Джордж Харисън като тийнейджър, беше продадена за над 1 млн. британски лири
С изложба на Десислава Минчева, галерия „Папийон“ открива ново пространство
Пламен Цолов: Целта ни е да покажем, че за изкуството няма граници (Интервю)
Сандански ще има честта да бъде последният град от турнето на Лили Иванова за тази година
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Ноември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Калейдоскоп
Берлинският театър „Шаубюне“ е застрашен от фалит заради намаляване на бюджета
Авансцена
Фестивалът на оперното и балетно изкуство вдигна завеса за 54-ти път
Творчески отражения
Белгийският певец Стромай бе отличен от крал Филип
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.