Камерният ансамбъл „Софийски солисти“ с диригент Константин Добройков и пианистите Паоло Франчезе и Амели Сакаи-Иванова закриват тази вечер 14-ото издание на „Пиано екстраваганца”.
Основател и артистичен директор на международния музикален фестивал е Людмил Ангелов.
Регионалният исторически музей в Разград ще представи в специална изложба „Повелителката на глината“ творчеството на известната керамичка Ели Неделчева, съобщиха от културната институция. Изложбата е подредена в Етнографския музей и ще бъде открита на 20 септември, петък.
От музеят разказаха, че Ели Неделчева е родена в Разград. Тя се учи на занаят от известния майстор на бусинска керамика Петър Гигов и това формира у нея отношение към традицията, която става отправна точка в индивидуалните й търсения.
През 1993 г. в родния Разград тя открива собствено ателие, а година по-късно получава Майсторско свидетелство за керамик. Формите, които създава на грънчарското колело и след това дълго и търпеливо рисува, са уникални. За разлика от 99% от керамиците, които ползват готова глина от производител, Ели сама намира материала за своите творби и после ма
Почти всички големи имена на джаза започват своето формиране като музиканти първо през класиката, много малко са изключенията. Това каза пианистът Людмил Ангелов, който заедно с „Ансамбъл 5/4 танго“ ще участва в Международния джаз фестивал „Доктор Емил Илиев“ в Боровец тази вечер.
„Класиката е в основата на всичко. Няма начин как без класика да се случват нещата. Аз бях доста близък с Милчо Левиев, светла му памет. Той винаги казваше: „Няма джаз, няма рок, няма поп, няма класика. Има добра и добре направена музика“. Това е важното“, посочи Ангелов.
В рамките на концерта в Боровец тази вечер „Ансамбъл 5/4 танго“ ще представи „Сюита за ангела“ от Астор Пиацола. Тя се състои от няколко части, в която се разказва историята на един ангел, като музиката е писана за театрална постановка, разказа Людмил Ангелов. Интересната игра на думи и ситуация е, че ангелът не е някой друг
Отмъщението ще се носи във въздуха в очаквания втори сезон на "Игра на калмари", предаде Ройтерс, като цитира създателя на сериала Хуанг Донг-хьок.
Той обещава повече герои и по-завладяващи предизвикателства от първия сезон.
На събитие за промотиране на новите серии на шоуто в тосканския град Лука, Хуанг заяви пред Ройтерс, че третият сезон на корейската драма вече е в процес на постпродукция. Той намекна, че може би ще има и англоезична версия.
Първият сезон на "Игра на калмари" се превърна в най-гледания сериал на всички времена, когато излезе през 2021 г., припомня Ройтерс.
Хуанг спечели награда "Еми" за режисура за драматичен сериал, а Ли Джун-дже беше отличен за най-добър актьор в драматичен сериал. И двамата са първите азиатци, спечелили тези призове, както и първите за неанглоезична продукция.
Антиутопичното шоу се очаква да се появи в ст
Кирил Маричков беше лидер, икона в рок музиката, песните и посланията му ще останат, казаха рок музикантите Емил Анчев, вокалист на група „Конкурент", и Васил Георгиев (Васко Кръпката, „Подуене блус бенд).
Вчера българската рок сцена загуби една от големите си легенди – Кирил Маричков.
За мен Кирил Маричков беше рок икона, творец, който е дал много на българската рок музика със своите послания, с посланията си към младите хора, сподели Емил Анчев, вокалист на група „Конкурент“.
Той беше човекът, който откри мен и нашата рок група през 1987 г., и помогна да запишем първата си плоча в „Балкантон“, върна се изпълнителят назад във времето.
Маричков остава на един пиедестал, с песните и посланията си към нас ще остане завинаги в сърцата ни, добави Анчев. А за мен и като човекът, който ми е дал път в рок м
Родената в Симеоновград художничка, която от години твори в Исландия - Тихомира Толева - Тия подреди първата си изложба в България. Тя гостува на галерия „Форум“ в Хасково, където тази вечер се открива изложението. Картините й са обединени под заглавието "Исландия - над и отвъд".
Нейната първа изложба у нас е вдъхновена от природата на северната островна държава, където живее повече от 17 години. В някои от творбите си тя използва вулканичен материал, включително и такъв от наскоро изригналия вулкан Рейкянес, затова казва, че буквално в Хасково е донесла частица от Исландия. "Използвала съм застинала лава от вулкан, който се активира сега и постоянно изригва. Казват, че този вид вулкани могат да продължават със стотици години", разказа художничката за нестандартната си идея да вложи в част от картините си вулканична лава.
Тия добави, че след като вулк
На концерта в Софийската градска художествена галерия ще звучат творби от Моцарт (Концерт за пиано и оркестър в Ла мажор, KV 414 и Концерт за пиано и оркестър в Ми бемол мажор, KV 271) и Бенджамин Бритън (Вариации върху тема от Франк Бридж, Оп. 10).
Паоло Франчезе започва да учи пиано, когато е седемгодишен. Постъпва в Италианска държавна консерватория, където получава диплома с най-високи оценки за пиано. Защитава докторат по пиано и камерна музика с отличие и медал. Започва отрано своята концертна кариера, както в солови, така и в камерни изпълнения в Италия и чужбина, където печели редица награди. Често е канен да журира на национални и международни конкурси по пиано. Той е артистичен директор на два международни фестивала, води майсторски класове, пише статии на музикални теми. Преподава пиано в няколко италиански консерватории.
Рапърът Тайлър дъ Криейтър запази челната си позиция в класацията на „Билборд“ за албуми с Chromakopia, съобщи сайтът на изданието.
Запазвайки лидерската позиция, изпълнителят отбелязва трета последователна седмица на върха в чарта с 104 000 еквивалентни продадени единици за периода на отчитане.
Chromakopia е първият албум на рапъра, който прекарва три последователни седмици под номер едно. Преди това той стигна до върха на чарта с Call Me If You Get Lost (2021) and Igor (2019). Chromakopia е седмата музикална продукция на Криейтър, която намира място в Топ 10 на "Билборд".
На второ място в класацията дебютира групата „Тумороу Екс Тугедър“ с албума The Star Chapter: Sanctuary с 98 000 продадени еквивалентни единици.
На трета позиция е певицата Сабрина Карпентър с 68 000 продадени еквивалентни единици от албума Short n` Swee
Нюйоркска консултантка по изкуствата, съветвала преди време актьора Леонардо ди Каприо и други състоятелни клиенти, призна, че е измамила повече от 10 от тях с 6,5 милиона щатски долара при продажбата на 55 произведения на изкуството, съобщи Асошиейтед прес.
Лиса Шиф, на 54 години, от Манхатън, се призна за виновна пред федерален съд, че е отклонила средства от клиенти в периода от 2018 г. до май 2023 г., за да покрива свои лични и бизнес разходи. Шиф е приела да изплати обезщетение от 6,4 милиона щатски долара. Обявяването на присъдата е планирано за 17 януари. Престъплението, в което е обвинена, предвижда наказание от 20 години затвор, но след споразумение прокуратурата иска наказание от три години и половина до четири години и три месеца затвор.
Според съдебните документи Шиф е мамела клиентите си, като е продавала произведения от техните колекции без да ги информир
Турнето „30 години „Б.Т.Р.“ завършва с два концерта в зала 1 на НДК, в два поредни дни – 20 и 21 ноември, съобщават организаторите.
Музикантите обявиха втора дата, след като първата бе разпродадена месец преди събитието.
В сетлистата са включени песни от целия музикален път на „Б.Т.Р.“. На сцената ще се присъединят и Добромир Поликов (китара) и Ясен Велчев (клавири).
Групата е подготвила и специална изненада – първи концертен албум с името „30 години Б.Т.Р.“ от съвместния им концерт от 2023 г. със симфоничния оркестър на музикално-драматичния театър „Константин Кисимов“ във Велико Търново под диригентската палка на Георги Патриков.
За да подгрее предстоящ
Четири камерни концерта и четири майсторски класа ще има по време на петото издание на Cellissimo, съобщават организаторите на фестивала, който ще се състои от 6 до 11 септември.
На майсторските класове на проф. Рафаел Уолфиш, проф. Стефан Казаку, проф. Кшищоф Карпета и доц. д-р Атанас Кръстев ще партнират пианистите Палави Махидара, проф. Людмил Ангелов, доц. д-р Маргарита Илиева и д-р Гергана Несторова в общите им камерни концерти.
„Както в предишните издания на фестивала, така и през 2024 г. майсторските класове ще са отворени за ученици, студенти, както и за професионални виолончелисти от цялата страна и чужбина. Това е уникална възможност в нашата столица да се осъществи среща между изтъкнати представители на различни европейски виолончелови школи, чието съгласие за участие е признание и за високото ни нацио
Японската компания за видеоигри и игрови конзоли "Нинтендо" (Nintendo) ще отвори идната седмица вратите на своя музей. Там феновете на видеоиграта "Супер Марио" (Super Mario) и портативните конзоли "Геймбой" (Game Boy) и "Суич" (Switch), както и на други емблематични заглавия на компанията, ще могат да получат допълнителна представа за историята и дейността на един от най-известните производители на игри в света, предаде Ройтерс.
Разположен в Уджи, в близост до централата на компанията в Киото, музеят подчертава многобройните трансформации на "Нинтендо", която е основана през 1889 г. като производител на традиционни японски карти за игра "ханафуда" (hanafuda), а сега е световен гигант в сектора на видеоигрите.
Шигеру Миямото, който е създател на "Супер Марио" и в момента е във висшето ръководство на компанията, посочи, че музеят има за цел да задълбочи разбирането за к
Амели Сакаи-Иванова е родена в Лондон през 2008 г., в семейството на японка и българин. Под ръководството на принципите и методологията на Монтесори, тя развива интереса и страстта си към пианото, като е особено запленена от произведенията на Шопен. През 2022 г. Амели участва в летните майсторски класове на проф. Людмил Ангелов в Нов български университет в София и е отличена с наградата „Рецитал на дебютант“ за концерта, който изнася в Полския институт, в София. Тя е лауреат на многобройни награди от международни конкурси и местни фестивали във Великобритания.
Както информирахме, „Пиано екстраваганца” бе открит с клавирен рецитал на Алберт Мамриев – на 19 октомври. На 23 октомври бе дебютният концерт на младия български пианист Теодор Пазов, който учи в академията в Хамбург. На 29 октомври Симеон Гошев представи малко познат репертоар. На 31 октомври бе участието на номинирания за „Грами“ и роден в Куба пианист Иван Мелон Люис. На 2 ноември гостува италиански квинтет, в който са Епифанио Комис – пиано, Енцо Лигрести – цигулка, Джовани Анастазио – цигулка, Алберто Саломон – виола, и Бенедето Мунцоне – виолончело.