NRD Начало
Петък, 22 Ноември 2024
Начало Под прожектора Стефан Н. Щерев и Иво Милев тръгват „По следите на Михайло Парашчук“
2827
Под прожектора

Стефан Н. Щерев и Иво Милев тръгват „По следите на Михайло Парашчук“

Фотоизложба, посветена на творчество на украинския скулптор Михайло Парашчук, дело на Стефан Н. Щерев и Иво Милев, ще бъдат показани в Централно фоайе на Ректората на Софийския университет „Св. Климент Охридски“, съобщават от Посолството на Украйна в България. Експозицията е озаглавена „По следите на Михайло Парашчук“ и може да бъде разгледана в периода 18 - 25 ноември, съобщават организаторите

| 12 Ноември 2024, 19:42 ч.
Стефан Н. Щерев и Иво Милев тръгват „По следите на Михайло Парашчук“
Стефан Н. Щерев и Иво Милев тръгват „По следите на Михайло Парашчук“
Снимка © DFA

Фотоизложба, посветена на творчество на украинския скулптор Михайло Парашчук, дело на Стефан Н. Щерев и Иво Милев, ще бъдат показани в Централно фоайе на Ректората на Софийския университет „Св. Климент Охридски“, съобщават от Посолството на Украйна в България.

Скулптури, създадени в тазгодишното издание на Националното биенале по скулптура „Шуменско плато“, са показани в „Сцената" в шуменския парк „Кьошкове“. 

Те са съчетани с временна изложба, включваща произведения на автори от приключилия Национален пленер по фотография „Шумен познат и непознат“. 

Ще бъдат представени официално на кратка церемония преди началото на концерта на група „Акага" тази вечер. Пред публиката ще бъде изложен и скулптурен портрет на Антонин Горчев, изработен от Калоян Тодоров.

Темата на биеналето по скулптура в Шумен беше "Оттука започва България", по химна на Шумен, създаден от поета Антонин Горчев. Автори от различни градове, всеки със собствена стилистика се включиха, съобщи Калоян Тодоров.

„Бехчет Данаджъ е изобразил в камък първия владетел на България хан Аспарух. Дарин Ганчев е събрал в работата си всички символи на пле

Вторият и третият от концертите на шестото издание на международния фестивал „Камералия“ представят премиерно за България камерната музика за струнни инструменти и пиано на композитора Рихард Щраус, съобщават организаторите.

От екипа припомнят, че през 2024 г. се отбелязват две годишнини на автора - 160 години от рождението му и 75 години от неговата смърт.

„Концертът, състоял се на 24 септември в препълнената зала на Софийската градска художествена галерия, предизвика бурни и продължителни аплодисменти на публиката за изключителните музиканти Лия Петрова (цигулка), Виктор Тренев (цигулка), испанския виолончелист Габриел Уреня, пианистите Донка Ангъчева и Людмил Ангелов“, разказват организаторите.

В концерта на 29 септември ще звучат и още камерни творби за струнни инструменти и пиано на Щраус, в изпълнение на изцяло български екип от из

Проф. Атанас Тотляков, куратор на изложбата „Метарезерви – вариации на метамодерни теми", заяви , че концепцията за експозицията не е нова, а от 2023 г.

Той отбеляза, че участниците искат периодът от 20 години между последното проведено международно биенале на съвременното изкуство в Шумен и проектът „Метарезерви" да бъде акумулиран и събран като резерв към всичко това, което съвременното изкуство може да постави на днешния ден.

„Изключително смесени са формите на произведенията, няма ограничение за тях. Включени са както постмодерни обекти и инсталации, документирани пърформанси, така и модерни средства на живописта, рисунката и начините, по които те могат да бъдат смесени в едно ново начало, което всъщност наричаме метамодернизъм", добави проф. Тотляков.

Той отбеляза, че в изложбата участват преподаватели и студенти от Великотърновския

Ювал Шарън, известен с иновативния си подход, ще режисира новите постановки на "Пръстенът на нибелунга" и "Тристан и Изолда" в опера "Метрополитън", Ню Йорк, с участието на сопраното Лизе Давидсен, съобщи АП. Диригент ще бъде музикалният директор на операта Яник Незе-Сеген.

Музикалната институция обяви още, че договорът на Незе-Сеген ще бъде удължен до 2029-2030 г. 

Премиерата на "Тристан и Изолда" ще бъде на 9 март 2026 г. "Пръстенът на нибелунга" ще започне с "Рейнско злато" през сезон 2027-2028 г. "Валкирия" и "Зигфрид" ще бъдат представени през 2028-2029 г. "Залезът на боговете" ще има премиера през сезон 2029-20230 г. 

Четиридесет и четири годишният Шарън представи кратка версия на "Залезът на боговете" в закрити паркинги в Детройт и Чикаго и трето действие на "Валкирия" на зелен фон с анимация и компютърна графика в Детройт и Лос Анджелис. В пос

Премиерата на документалния филм „Елтън Джон: Never Too Late“ ( Elton John: Never Too Late) се състоя на Лондонския филмов фестивал, съобщи Би Би Си. Продукцията е режисирана от Ар Джей Кътлър и и брачния партньор на певеца, Дейвид Фърниш. 

Лентата, поднасяща едно емоционално заредено, интимно и възвисяващо пътешествие, разказва историята на Елтън Джон, който лично обръща поглед назад към живота си и изумителните ранни дни на 50-годишната си кариера.

Документалният филм получи смесени реакции от филмовите критици. Според „Варайъти“ „кралят на попа получава заслужения документален филм, който отразява живота му“, докато „Гардиън“ определя продукцията като „недостатъчен портрет на един музикален гений“.

Фърниш и Елтън Джон бяха сред гостите, които присъстваха на лондонската премиера на филма.  

Експозицията е озаглавена „По следите на Михайло Парашчук“ и може да бъде разгледана в периода 18 - 25 ноември, съобщават организаторите.

Фотографиите са на Щерев, а куратор на изложбата е Милев.

Изложбата се организира от Посолството на Украйна в България, Ректора на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ и Държавната агенция „Архиви“.  На откриването ще присъстват ректорът на Софийския университет проф. д-р Георги Вълчев, директорът на ДА „Архиви“ проф. д-р Михаил Груев и посланикът на Украйна у нас Олеся Илашчук.

„Загубата на украинската независимост през лятото на 1921 г. сварва Михайло Парашчук в България. Тя ще стане неговата втора родина. Роден през 1876 г. в Западна Украйна, той е получил блестящо художествено образование в Краков и Виена, специализирал е скулптура в Париж, работил е в ателието на Роден, създал е собствено ателие в Мюнхен, преподавал е в тамошната академията, по-късно се е установил в Лвов и Киев“, се казва в съобщението на Посолството на Украйна.

В информацията се посочва, че в София скулпторът Парашчук бързо се вписва в художествения живот. „Запознат отлично с художествените стилове, със занаята на старите австрийски и немски майстори в художествената архитектурна украса, художникът става партньор на видни български архитекти в строежа на емблематични сгради в София и страната: сградата на БНБ, на БАН, ректората на СУ, Народната библиотека, Военната академия, Съдебната палата и много други. Така Михайло Парашчук става основател на българската архитектурна скулптура и създава цяла школа от свои ученици“, казват още те.

С концерт на група "Фондацията" и празнични илюминации завърши Фестивалът на сармата и кюфтето, който се провежда в Генерал Тошево по повод празника на града. Преди това концерт за гостите и жителите на Генерал Тошево имаше и концерт на Професионален фолклорен ансамбъл "Добруджа" с главен художествен ръководител Стоян Господинов. Кметът Валентин Димитров поведе и дълго хоро на площад "Бялата лястовица". 

Във финала на вечерта над един час събралата се публика пя заедно с "Фондацията" познатите български хитове. 

Гост на Фестивала на сармата и кюфтето бе кулинарят Ути Бъчваров, който заедно със своя екип и доброволци от Генерал Тошево приготвиха голямо количество руска салата по тошевска рецепта и гигантски кюфтета, които бяха раздадени заедно с чаша червено вино на всеки желаещ. 

Град Генерал Тошево отбелязва своя празник на 8 ноември по решение

Джаз звуча в ретро Родопската теснолинейка, която пътува по маршрута Добринище – Якоруда за първи път в дните, в които се провежда „Банско джаз фестивал“. 

Музикантите Петър Терзиев и Велизар Гичев от UKE DUO се отправиха тази сутрин от гарата в Банско в пътуване, което съчета джаз и боса нова с атмосферата на миналото. 

Атракционната ретро теснолинейка е с вагони от 20-те, 40-те и 70-те години на миналия век. Композицията е теглена от дизелов локомотив, специално произведен в Западна Германия през 1965 г. по поръчка на България.

Предложението за джаз в теснолинейката дойде от Кристиян Ваклинов, който се занимава с разработването на тази прекрасна идея, разказа председателят на Асоциация „Фестивалите в България“ и съорганизатор на „Банско джаз фестивал“ Илияна Щерева – Иванова. Тя посочи, че пътуването с ретро теснолинейката е емоционално, но тя трябва

Тези, които ще видят изложбата „Пътувания: острови, морета", ще усетят мириса на смокинов лист, омаята от малките улички на Аполония, всичко това, с което Аполония по някакъв начин винаги ни по някакъв начин ни приласкава.

Надявам се зрителите да участват в този вятър на усещания и на вълнения.„

Това каза Греди Асса, който тази вечер представи в Созопол платна, специално създадени за Празниците на изкуството „Аполония“. 

„Зад тези острови стои един труд на фондация „Аполония“, в който аз се чувствам толкова благодарен, че съм имал възможност да участвам“, каза художникът.

Той отбелязва, че е участвал в поне пет издания на форума.

„Сега правя вече една огромна изложба, която е посветена на морето, на островите, на копнежите на хората, на утопията, която винаги съществува в нашето под

До 18:00 ч. в Базел всичко е делово. Не е място, където можеш да закъснееш за среща с пет минути - не и в този швейцарски град, чиито основни индустрии- химическата и фармацевтичната, означават прецизност и контрол.

Но когато работният ден приключи, Базел бързо разкрива другата си същност, която обича удоволствията.

През лятото е обичайна гледка как стотици сериозни наглед бизнесмени и бизнесдами, които се разхождат по бреговете на Рейн, внезапно се събличат по бански! След това натъпкват бизнес одеждите си в непромокаема раница, наречена wickelfisch („рибна раница“), мятат я на гръб и скачат в реката, като се оставят на бързото течение да ги отнесе у дома. Андреас Руби, директор на Швейцарския музей на архитектурата в Базел, обяснява пред репортер на Би Би Си, че нарича това „водно градско шляене“:

„Понякога можете да видите групи

С прожекция на филм за историята на културната институция и тържествена церемония Габровският драматичен театър отбеляза своята 95-годишнина на 16 ноември.

На празника беше премиерата на документален филм за историята на Габровския театър. Той е специално създаден от част от екипа на театъра за юбилея.

През последните няколко години благодарение на съвместна работа с Държавен архив - Габрово е станало ясно, че Габровският общински театър е основан през 1929 г. и възниква в сградата на сегашното Народно читалище „Априлов-Палаузов“.

През 2023 г. комисия решава той да се възприема за основоположник на днешния Драматичен театър „Рачо Стоянов” в града и така летоброенето да започва от 1929 г. Това е причината и през 2020 година да честваме 75 години от  създаването на театъра (създаден е като държавен театър на 10 октомври 1945 г.), а пр

Изследвайки архива на Парашчук, по оставените от него следи тръгват Иво Милев и фотографа Стефан Н. Щерев - понякога губещи се, те ги отвеждат от София във Варна, Бургас, Русе, Сливен, Кърджали, Пазарджик, Перник и т.н. Плод на тези усилия е настоящата изложба, която има за цел да върне Михайло Парашчук в българската културна история, към която той принадлежи, отбелязват организаторите на събитието.

Михайло Парашчук е роден на 16 ноември 1878 г. в с. Варваринци – Подолие, Западна Украйна. Завършва средното си образование в град Лвов. От рано е увлечен както от изкуството, така и от политическа дейност в борба за независимостта на Украйна в начало на ХХ век. Учи в училище за изящни изкуства в Краков, а по-късно ръководи скулптурно ателие във Варшава. През 1906 - 1908 г. следва в частната художествена академия „Жулиен” в Париж при проф. Верле. Работи в ателието на Огюст Роден.

През 1908 – 1911 г.  преподава в Института за изящни изкуства в Мюнхен. По време на Първата световна война ръководи ателие по скулптура, керамика и дърворезба към германския военнопленнически лагер в Ращат. След болшевишката окупация на Украйна, в периода 1920 - 1921 г. работи като експерт към Международния Червен кръст. Като такъв пристига в София през 1921 г. и взима решение да остане трайно в България. Открива собствено художествено ателие. Жени се за Цветана Пекарева, дъщеря на Йордан Пекарев, един от основателите на БЗНС. Така България става втора родина на украинския скулптор.

Работи с видните архитекти в Царство България: Васильов, Овчаров, Цолов, Йордан Йорданов и др. Ангажиран е в проекти за скулптурно художествено оформление на сградите на Министерството на народната отбрана, Народната банка, Народната библиотека, Съдебната палата и повече от 50 обществени и частни сгради в столицата и страната. Прави бюстове от натура на Цанко Церковски, Стилиян Чилингиров, Рад Дедев, Йордан Пекарев, Данаил Крапчев, акд. Михаил Арнаудов и др.; моделира образа на видния украински учен, тясно свързан с България, Михайло Драгоманов, на Васил Левски, Пейо Яворов, Гоце Делчев, Христо Ботев, Стефан Караджа, барелефа на Алеко Константинов за паметника му в Пазарджик.

Скулпторът минава през различни периоди, от успех и признание до репресии и гонения. След 9 септември 1944 г. Михайло Парашчук, предвид неговия произход и активна обществена дейност като лидер на украинската общност, е изключен от Съюза на художниците на България със забрана да работи.  Успява да възстанови своето добро име, но през 1957 г. повторно е изключен от Съюза със забрана да участва в конкурси в областта на монументално-декоративната скулптура. Умира през 1963 г. и е погребан в Централното софийско гробище до видния украински учен Михайло Драгоманов. Посмъртно (1967) е награден с орден „Кирил и Методий“, се казва в съобщението на Посолството на Украйна в България.

/ВСР

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
„Б.Т.Р.“ към публиката: Много е важно това, което ни давате, така ще продължим още 30 години
Много е важно това, което ни давате, защото така ще продължим още поне трийсетина години, каза Атанас Пенев на публиката в зала 1 на НДК. На 20 ноември бе първият от двата концерт ...
Комикът Конан О`Брайън ще бъде водещ на церемонията за наградите „Оскар“
Комикът Конан О`Брайън, който обича да се шегува с политиците, ще бъде водещ на церемонията за наградите „Оскар“ през 2025 г. През кариерата си на телевизионен водещ и ...
Гостуването нa картината „Триптих" на Васил Стоилов в музей „Ахинора" ще бъде удължено до 31 март 2025 г.
Поради големия интерес гостуването нa картината „Триптих" на Васил Стоилов в музей „Ахинора" в Казанлък ще бъде удължено до 31 март 2025 година. Това съобщават на офици ...
Дамите от дуо "Арденца" приемат като своя мисия популяризирането на нова българска музика
За първи път във Видин дуо "Арденца" изпълни рапсодия „ISE” на композитора Георги Андреев. Произведението е част от програмата на концерта „Музика на всички време ...
Иван Пенчев за 20-годишнината на Quarto: Всичко хубаво предстои, но и досега беше много хубаво
Всичко хубаво предстои, но и досега беше много хубаво, казва цигуларят Иван Пенчев. Преди почти двадесет години той е един от основателите на камерната формация Quarto, заедно с Т ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
Берлинският театър „Шаубюне“ е застрашен от фалит заради намаляване на бюджета
Берлинският театър „Шаубюне“, който е един от най-известните европейски театри с авангардните си постановки, е застрашен от фалит заради големите бюджетни съкращения, п ...
Фестивалът на оперното и балетно изкуство вдигна завеса за 54-ти път
Фестивалът на оперното и балетно изкуство (ФОБИ) в Стара Загора дава посока в лабиринта от музикални събития, каза директорът на Държавната опера в града Огнян Драганов при открива ...
Белгийският певец Стромай бе отличен от крал Филип
Певецът Стромай беше отличен от краля на Белгия - Филип, за изключителни заслуги в областта на изкуството, литературата или науката, на церемония в двореца в Брюксел, предаде АФП. ...
Pink Floyd History ще възродят магията на легендарната група
Спектакълът Pink Floyd History Live е музикално и мултимедийно шоу, което пресъздава пет десетилетия музикални шедьоври на легендарната група Pink Floyd. Водени от страстта си към ...
Венецианският театър „Ла Фениче“ отмени първото си представление за сезона
Венецианският музикален театър „Ла Фениче“ във Венеция отмени първото си представление за сезона за първи път от повече от 30 години насам поради протест на персонала, ...
Тикер в 12:00 ч.
Берлинският театър „Шаубюне“, който е един от най-известните европей ...
Начало Под прожектора
2827
Под прожектора

Стефан Н. Щерев и Иво Милев тръгват „По следите на Михайло Парашчук“

Фотоизложба, посветена на творчество на украинския скулптор Михайло Парашчук, дело на Стефан Н. Щерев и Иво Милев, ще бъдат показани в Централно фоайе на Ректората на Софийския университет „Св.Климент Охридски“, съобщават от Посолството на Украйна в България.

| 12 Ноември 2024, 19:42 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Стефан Н. Щерев и Иво Милев тръгват „По следите на Михайло Парашчук“
Стефан Н. Щерев и Иво Милев тръгват „По следите на Михайло Парашчук“
Снимка © DFA

Фотоизложба, посветена на творчество на украинския скулптор Михайло Парашчук, дело на Стефан Н. Щерев и Иво Милев, ще бъдат показани в Централно фоайе на Ректората на Софийския университет „Св. Климент Охридски“, съобщават от Посолството на Украйна в България.

Експозицията е озаглавена „По следите на Михайло Парашчук“ и може да бъде разгледана в периода 18 - 25 ноември, съобщават организаторите.

Скулптури, създадени в тазгодишното издание на Националното биенале по скулптура „Шуменско плато“, са показани в „Сцената" в шуменския парк „Кьошкове“. 

Те са съчетани с временна изложба, включваща произведения на автори от приключилия Национален пленер по фотография „Шумен познат и непознат“. 

Ще бъдат представени официално на кратка церемония преди началото на концерта на група „Акага" тази вечер. Пред публиката ще бъде изложен и скулптурен портрет на Антонин Горчев, изработен от Калоян Тодоров.

Темата на биеналето по скулптура в Шумен беше "Оттука започва България", по химна на Шумен, създаден от поета Антонин Горчев. Автори от различни градове, всеки със собствена стилистика се включиха, съобщи Калоян Тодоров.

„Бехчет Данаджъ е изобразил в камък първия владетел на България хан Аспарух. Дарин Ганчев е събрал в работата си всички символи на пле

Вторият и третият от концертите на шестото издание на международния фестивал „Камералия“ представят премиерно за България камерната музика за струнни инструменти и пиано на композитора Рихард Щраус, съобщават организаторите.

От екипа припомнят, че през 2024 г. се отбелязват две годишнини на автора - 160 години от рождението му и 75 години от неговата смърт.

„Концертът, състоял се на 24 септември в препълнената зала на Софийската градска художествена галерия, предизвика бурни и продължителни аплодисменти на публиката за изключителните музиканти Лия Петрова (цигулка), Виктор Тренев (цигулка), испанския виолончелист Габриел Уреня, пианистите Донка Ангъчева и Людмил Ангелов“, разказват организаторите.

В концерта на 29 септември ще звучат и още камерни творби за струнни инструменти и пиано на Щраус, в изпълнение на изцяло български екип от из

Проф. Атанас Тотляков, куратор на изложбата „Метарезерви – вариации на метамодерни теми", заяви , че концепцията за експозицията не е нова, а от 2023 г.

Той отбеляза, че участниците искат периодът от 20 години между последното проведено международно биенале на съвременното изкуство в Шумен и проектът „Метарезерви" да бъде акумулиран и събран като резерв към всичко това, което съвременното изкуство може да постави на днешния ден.

„Изключително смесени са формите на произведенията, няма ограничение за тях. Включени са както постмодерни обекти и инсталации, документирани пърформанси, така и модерни средства на живописта, рисунката и начините, по които те могат да бъдат смесени в едно ново начало, което всъщност наричаме метамодернизъм", добави проф. Тотляков.

Той отбеляза, че в изложбата участват преподаватели и студенти от Великотърновския

Ювал Шарън, известен с иновативния си подход, ще режисира новите постановки на "Пръстенът на нибелунга" и "Тристан и Изолда" в опера "Метрополитън", Ню Йорк, с участието на сопраното Лизе Давидсен, съобщи АП. Диригент ще бъде музикалният директор на операта Яник Незе-Сеген.

Музикалната институция обяви още, че договорът на Незе-Сеген ще бъде удължен до 2029-2030 г. 

Премиерата на "Тристан и Изолда" ще бъде на 9 март 2026 г. "Пръстенът на нибелунга" ще започне с "Рейнско злато" през сезон 2027-2028 г. "Валкирия" и "Зигфрид" ще бъдат представени през 2028-2029 г. "Залезът на боговете" ще има премиера през сезон 2029-20230 г. 

Четиридесет и четири годишният Шарън представи кратка версия на "Залезът на боговете" в закрити паркинги в Детройт и Чикаго и трето действие на "Валкирия" на зелен фон с анимация и компютърна графика в Детройт и Лос Анджелис. В пос

Премиерата на документалния филм „Елтън Джон: Never Too Late“ ( Elton John: Never Too Late) се състоя на Лондонския филмов фестивал, съобщи Би Би Си. Продукцията е режисирана от Ар Джей Кътлър и и брачния партньор на певеца, Дейвид Фърниш. 

Лентата, поднасяща едно емоционално заредено, интимно и възвисяващо пътешествие, разказва историята на Елтън Джон, който лично обръща поглед назад към живота си и изумителните ранни дни на 50-годишната си кариера.

Документалният филм получи смесени реакции от филмовите критици. Според „Варайъти“ „кралят на попа получава заслужения документален филм, който отразява живота му“, докато „Гардиън“ определя продукцията като „недостатъчен портрет на един музикален гений“.

Фърниш и Елтън Джон бяха сред гостите, които присъстваха на лондонската премиера на филма.  

Фотографиите са на Щерев, а куратор на изложбата е Милев.

Изложбата се организира от Посолството на Украйна в България, Ректора на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ и Държавната агенция „Архиви“.  На откриването ще присъстват ректорът на Софийския университет проф. д-р Георги Вълчев, директорът на ДА „Архиви“ проф. д-р Михаил Груев и посланикът на Украйна у нас Олеся Илашчук.

С концерт на група "Фондацията" и празнични илюминации завърши Фестивалът на сармата и кюфтето, който се провежда в Генерал Тошево по повод празника на града. Преди това концерт за гостите и жителите на Генерал Тошево имаше и концерт на Професионален фолклорен ансамбъл "Добруджа" с главен художествен ръководител Стоян Господинов. Кметът Валентин Димитров поведе и дълго хоро на площад "Бялата лястовица". 

Във финала на вечерта над един час събралата се публика пя заедно с "Фондацията" познатите български хитове. 

Гост на Фестивала на сармата и кюфтето бе кулинарят Ути Бъчваров, който заедно със своя екип и доброволци от Генерал Тошево приготвиха голямо количество руска салата по тошевска рецепта и гигантски кюфтета, които бяха раздадени заедно с чаша червено вино на всеки желаещ. 

Град Генерал Тошево отбелязва своя празник на 8 ноември по решение

Джаз звуча в ретро Родопската теснолинейка, която пътува по маршрута Добринище – Якоруда за първи път в дните, в които се провежда „Банско джаз фестивал“. 

Музикантите Петър Терзиев и Велизар Гичев от UKE DUO се отправиха тази сутрин от гарата в Банско в пътуване, което съчета джаз и боса нова с атмосферата на миналото. 

Атракционната ретро теснолинейка е с вагони от 20-те, 40-те и 70-те години на миналия век. Композицията е теглена от дизелов локомотив, специално произведен в Западна Германия през 1965 г. по поръчка на България.

Предложението за джаз в теснолинейката дойде от Кристиян Ваклинов, който се занимава с разработването на тази прекрасна идея, разказа председателят на Асоциация „Фестивалите в България“ и съорганизатор на „Банско джаз фестивал“ Илияна Щерева – Иванова. Тя посочи, че пътуването с ретро теснолинейката е емоционално, но тя трябва

Тези, които ще видят изложбата „Пътувания: острови, морета", ще усетят мириса на смокинов лист, омаята от малките улички на Аполония, всичко това, с което Аполония по някакъв начин винаги ни по някакъв начин ни приласкава.

Надявам се зрителите да участват в този вятър на усещания и на вълнения.„

Това каза Греди Асса, който тази вечер представи в Созопол платна, специално създадени за Празниците на изкуството „Аполония“. 

„Зад тези острови стои един труд на фондация „Аполония“, в който аз се чувствам толкова благодарен, че съм имал възможност да участвам“, каза художникът.

Той отбелязва, че е участвал в поне пет издания на форума.

„Сега правя вече една огромна изложба, която е посветена на морето, на островите, на копнежите на хората, на утопията, която винаги съществува в нашето под

До 18:00 ч. в Базел всичко е делово. Не е място, където можеш да закъснееш за среща с пет минути - не и в този швейцарски град, чиито основни индустрии- химическата и фармацевтичната, означават прецизност и контрол.

Но когато работният ден приключи, Базел бързо разкрива другата си същност, която обича удоволствията.

През лятото е обичайна гледка как стотици сериозни наглед бизнесмени и бизнесдами, които се разхождат по бреговете на Рейн, внезапно се събличат по бански! След това натъпкват бизнес одеждите си в непромокаема раница, наречена wickelfisch („рибна раница“), мятат я на гръб и скачат в реката, като се оставят на бързото течение да ги отнесе у дома. Андреас Руби, директор на Швейцарския музей на архитектурата в Базел, обяснява пред репортер на Би Би Си, че нарича това „водно градско шляене“:

„Понякога можете да видите групи

С прожекция на филм за историята на културната институция и тържествена церемония Габровският драматичен театър отбеляза своята 95-годишнина на 16 ноември.

На празника беше премиерата на документален филм за историята на Габровския театър. Той е специално създаден от част от екипа на театъра за юбилея.

През последните няколко години благодарение на съвместна работа с Държавен архив - Габрово е станало ясно, че Габровският общински театър е основан през 1929 г. и възниква в сградата на сегашното Народно читалище „Априлов-Палаузов“.

През 2023 г. комисия решава той да се възприема за основоположник на днешния Драматичен театър „Рачо Стоянов” в града и така летоброенето да започва от 1929 г. Това е причината и през 2020 година да честваме 75 години от  създаването на театъра (създаден е като държавен театър на 10 октомври 1945 г.), а пр

„Загубата на украинската независимост през лятото на 1921 г. сварва Михайло Парашчук в България. Тя ще стане неговата втора родина. Роден през 1876 г. в Западна Украйна, той е получил блестящо художествено образование в Краков и Виена, специализирал е скулптура в Париж, работил е в ателието на Роден, създал е собствено ателие в Мюнхен, преподавал е в тамошната академията, по-късно се е установил в Лвов и Киев“, се казва в съобщението на Посолството на Украйна.

В информацията се посочва, че в София скулпторът Парашчук бързо се вписва в художествения живот. „Запознат отлично с художествените стилове, със занаята на старите австрийски и немски майстори в художествената архитектурна украса, художникът става партньор на видни български архитекти в строежа на емблематични сгради в София и страната: сградата на БНБ, на БАН, ректората на СУ, Народната библиотека, Военната академия, Съдебната палата и много други. Така Михайло Парашчук става основател на българската архитектурна скулптура и създава цяла школа от свои ученици“, казват още те.

Изследвайки архива на Парашчук, по оставените от него следи тръгват Иво Милев и фотографа Стефан Н. Щерев - понякога губещи се, те ги отвеждат от София във Варна, Бургас, Русе, Сливен, Кърджали, Пазарджик, Перник и т.н. Плод на тези усилия е настоящата изложба, която има за цел да върне Михайло Парашчук в българската културна история, към която той принадлежи, отбелязват организаторите на събитието.

Михайло Парашчук е роден на 16 ноември 1878 г. в с. Варваринци – Подолие, Западна Украйна. Завършва средното си образование в град Лвов. От рано е увлечен както от изкуството, така и от политическа дейност в борба за независимостта на Украйна в начало на ХХ век. Учи в училище за изящни изкуства в Краков, а по-късно ръководи скулптурно ателие във Варшава. През 1906 - 1908 г. следва в частната художествена академия „Жулиен” в Париж при проф. Верле. Работи в ателието на Огюст Роден.

През 1908 – 1911 г.  преподава в Института за изящни изкуства в Мюнхен. По време на Първата световна война ръководи ателие по скулптура, керамика и дърворезба към германския военнопленнически лагер в Ращат. След болшевишката окупация на Украйна, в периода 1920 - 1921 г. работи като експерт към Международния Червен кръст. Като такъв пристига в София през 1921 г. и взима решение да остане трайно в България. Открива собствено художествено ателие. Жени се за Цветана Пекарева, дъщеря на Йордан Пекарев, един от основателите на БЗНС. Така България става втора родина на украинския скулптор.

Работи с видните архитекти в Царство България: Васильов, Овчаров, Цолов, Йордан Йорданов и др. Ангажиран е в проекти за скулптурно художествено оформление на сградите на Министерството на народната отбрана, Народната банка, Народната библиотека, Съдебната палата и повече от 50 обществени и частни сгради в столицата и страната. Прави бюстове от натура на Цанко Церковски, Стилиян Чилингиров, Рад Дедев, Йордан Пекарев, Данаил Крапчев, акд. Михаил Арнаудов и др.; моделира образа на видния украински учен, тясно свързан с България, Михайло Драгоманов, на Васил Левски, Пейо Яворов, Гоце Делчев, Христо Ботев, Стефан Караджа, барелефа на Алеко Константинов за паметника му в Пазарджик.

Скулпторът минава през различни периоди, от успех и признание до репресии и гонения. След 9 септември 1944 г. Михайло Парашчук, предвид неговия произход и активна обществена дейност като лидер на украинската общност, е изключен от Съюза на художниците на България със забрана да работи.  Успява да възстанови своето добро име, но през 1957 г. повторно е изключен от Съюза със забрана да участва в конкурси в областта на монументално-декоративната скулптура. Умира през 1963 г. и е погребан в Централното софийско гробище до видния украински учен Михайло Драгоманов. Посмъртно (1967) е награден с орден „Кирил и Методий“, се казва в съобщението на Посолството на Украйна в България.

/ВСР

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
„Б.Т.Р.“ към публиката: Много е важно това, което ни давате, така ще продължим още 30 години
Комикът Конан О`Брайън ще бъде водещ на церемонията за наградите „Оскар“
Гостуването нa картината „Триптих" на Васил Стоилов в музей „Ахинора" ще бъде удължено до 31 март 2025 г.
Дамите от дуо "Арденца" приемат като своя мисия популяризирането на нова българска музика
Иван Пенчев за 20-годишнината на Quarto: Всичко хубаво предстои, но и досега беше много хубаво
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Ноември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Калейдоскоп
Берлинският театър „Шаубюне“ е застрашен от фалит заради намаляване на бюджета
Авансцена
Фестивалът на оперното и балетно изкуство вдигна завеса за 54-ти път
Творчески отражения
Белгийският певец Стромай бе отличен от крал Филип
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.