NRD Начало
Четвъртък, 14 Ноември 2024
Начало Под прожектора Стефан Н. Щерев и Иво Милев тръгват „По следите на Михайло Парашчук“
2818
Под прожектора

Стефан Н. Щерев и Иво Милев тръгват „По следите на Михайло Парашчук“

Фотоизложба, посветена на творчество на украинския скулптор Михайло Парашчук, дело на Стефан Н. Щерев и Иво Милев, ще бъдат показани в Централно фоайе на Ректората на Софийския университет „Св. Климент Охридски“, съобщават от Посолството на Украйна в България. Експозицията е озаглавена „По следите на Михайло Парашчук“ и може да бъде разгледана в периода 18 - 25 ноември, съобщават организаторите

| 12 Ноември 2024, 19:42 ч.
Стефан Н. Щерев и Иво Милев тръгват „По следите на Михайло Парашчук“
Стефан Н. Щерев и Иво Милев тръгват „По следите на Михайло Парашчук“
Снимка © DFA

Фотоизложба, посветена на творчество на украинския скулптор Михайло Парашчук, дело на Стефан Н. Щерев и Иво Милев, ще бъдат показани в Централно фоайе на Ректората на Софийския университет „Св. Климент Охридски“, съобщават от Посолството на Украйна в България.

Испанският режисьор Педро Алмодовар ще получи почетната награда за цялостно творчество "Доностия" на кинофестивала в Сан Себастиан, който ще се проведе от 20 до 28 септември, предаде АФП, като цитира организаторите на форума.

"Освен с артистичния си талант и разпознаваемия визуален стил - личността му прозира от художествената реализация до саундтрака. Киното на Педро Алмодовар се отличава с женските персонажи, режисурата на актьорите, смелия подход към теми като ЛГБТК+ вселената", се казва в прессъобщение на ръководството на тазгодишния филмов форум, провеждан за 72-ри път.

Алмодовар, който е на 74 години, ще получи наградата на 26 септември, непосредствено преди прожекцията на най-новия му филм и първи, заснет на английски език - The Room Next Door, с участието на Джулиан Мур и Тилда Суинтън.

Суинтън ще му връчи отличието.

През май фестивалъ

Преди 40 години, на 5 ноември, когато музикантът Брайън Адамс става на 25 години, излиза неговия четвърти студиен албум - Reckless, който се оказва изключително успешен в световен мащаб. Музикалната продукция достига челната позиция в американската класация „Билборд 200“. Четири десетилетия по-късно, канадският изпълнител на Please Forgive Mе, навършва 65 години и е един от най-известните певци в света.

Брайън Адамс е роден в семейството на британско-канадски имигранти в град Кингстън на 5 ноември 1959 г. Баща му, който е служил в британската и канадската армия става дипломат на външна служба в ООН. Семейство Адамс живее в Португалия, Австрия, Израел и Япония. Така младият изпълнител пътува постоянно по време на детството си. Когато родителите му се развеждат, той е на 12 години. Адамс не вижда баща си до средата на 90-те години, когато концертно турне го отвежда в

Британската фолк пънк рокендрол група The Singing Loins открива есенния сезон на „Аларма пънк джаз“. Събитието е на 14 септември в клуб „Сингълс“ (НДК), съобщават организаторите.

По думите им музикантите от Рочестър са определяни най-често като „автентична сурова фолк банда от делтата на Медуей“. Групата е създадена официално през 1990 г., а неофициално – в края на 80-те, от поета, автор на песни, писател и пънкар Крис Бродерик и китариста и настоящ фронтмен (след смъртта на Бродерик през 2022 г.) – Крис Артър Алън. През последните две десетилетия (след разпадането им през 1999 г. и повторното им събиране през 2005 г.) ключов член е и Роб Шепард – на банджо и мандолина.

„В началото бяха само Крис и Крис“, казва Р

На 14 и 15 септември габровското кино „Синеленд-Габрово“ ще се включи в инициативата „Национални кино дни“, съобщава Божидар Илиев, председател на управителния съвет "Асоциация на българските киносалони" – Сдружение, които са организатори на събитието.

В рамките на тези два дни билетите за всички прожекции в киното ще бъдат на цена от 5 лева. 

„Това ще е ежегодно събитие, с което искаме да дадем възможности на масовия зрител. Подобни събития се провеждат в цяла Европа и преминават при огромен успех“, каза още Илиев. 

Той допълни, че с тази инициатива асоциацията цели да покани в кината и хора, които от дълго време на са ги посещавали, но пазят в себе си спомена за очарованието на големия екран в тъмната кинозала.

„Искаме да напомним на зрителите, че киното е най-достъпната форма на контакт с изку

В Перник предстои провеждането на Ноемврийските музикални дни, съобщиха организаторите на традиционната проявата от Общински комплекс "Дворец на културата".

Събитието води началото си от 80-те години на миналия век и е сред най-значимите в културния живот на миньорския град.

Програмата ще започне на 10 ноември с концерт "На учителя с любов" в памет на именития оперен певец, режисьор и педагог проф. Павел Герджиков. Той ще се състои в Художествена галерия (ХГ) "Любен Гайдаров", а участие в него ще вземат студенти от Вокалния факултет на Националната музикална академия "Проф. Панчо Владигеров".

На 17 ноември любителите на класическата музиката ще чуят концерт-матине на Камерен оркестър "Орфей" под диригентството на маестро Райчо Христов и солисти Николай Маринов (пиано), Галина Койчева - Мирчева (цигулка) и Даниела Дикова (пиано). Музикалната проява, която ще се

Експозицията е озаглавена „По следите на Михайло Парашчук“ и може да бъде разгледана в периода 18 - 25 ноември, съобщават организаторите.

Фотографиите са на Щерев, а куратор на изложбата е Милев.

Изложбата се организира от Посолството на Украйна в България, Ректора на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ и Държавната агенция „Архиви“.  На откриването ще присъстват ректорът на Софийския университет проф. д-р Георги Вълчев, директорът на ДА „Архиви“ проф. д-р Михаил Груев и посланикът на Украйна у нас Олеся Илашчук.

„Загубата на украинската независимост през лятото на 1921 г. сварва Михайло Парашчук в България. Тя ще стане неговата втора родина. Роден през 1876 г. в Западна Украйна, той е получил блестящо художествено образование в Краков и Виена, специализирал е скулптура в Париж, работил е в ателието на Роден, създал е собствено ателие в Мюнхен, преподавал е в тамошната академията, по-късно се е установил в Лвов и Киев“, се казва в съобщението на Посолството на Украйна.

В информацията се посочва, че в София скулпторът Парашчук бързо се вписва в художествения живот. „Запознат отлично с художествените стилове, със занаята на старите австрийски и немски майстори в художествената архитектурна украса, художникът става партньор на видни български архитекти в строежа на емблематични сгради в София и страната: сградата на БНБ, на БАН, ректората на СУ, Народната библиотека, Военната академия, Съдебната палата и много други. Така Михайло Парашчук става основател на българската архитектурна скулптура и създава цяла школа от свои ученици“, казват още те.

Група „Сигнал“ гостува за първи път в Пловдив със симфоничен оркестър, съобщават организаторите от Event Masters.

„Уникален музикален спектакъл очаква жителите и гостите на града, на 25 септември. За пръв път Градът под тепетата посреща обичаната рок група „Сигнал“, заедно с 40 музиканти симфоничен оркестър от Симфониета Враца. Шоуто носи името „Сигнал Symphonic“ и е първият такъв проект в историята на групата. Той бе представен с грандиозен успех в зала 1 на НДК, в края на миналата година, по повод творческия юбилей на бандата, и представи най-големите й хитове в нов и различен вариант. След това последваха емоционални концерти в Бургас и Варна“, разказват организаторите.

В програмата звучат песни като „Липсваш ми“, „Спри се“, &b

Министърът на културата връчи на изпълнителния директор на фондацията за изкуство „Аполония“ Маргарита Димитрова огърлие „Златен век“.

Той отбеляза, че това е най-високото отличие на Министерството на културата.

Церемонията се състоя тази вечер след премиерата на концерта на фестивалния оркестър „Аполония“ на Празниците на изкуствата „Аполония“ в амфитеатъра в Созопол.  

България има своите изкуства, които наистина ни спасяват в това време. Тези изкуства имат и своите фестивали и повечето от тези фестивали ни карат да забравим всичко лошо. Има всякакви фестивали, но има един фестивал, който е фестивал на изкуствата и събира в себе си музика, театър, изобразително изкуство, литература, кино. Събира най-доброто, което може да се види в България, каза министърът на културата.

По думите му жителите и гост

Британската група Stereo MC’S идва на 15 ноември в София. Събитието е в Mixtape 5, съобщават организаторите.

Пионерите на хип хоп стила, с милиони продадени копия от албумите си и награди Brit, ще представят най-известните си песни – Connected, Deep Down And Dirty, Elevate My Mind, Step It Up.

На 22 ноември на същото място гостува Енгърфист, част от We Are Hardcore.  До момента артистът е бил само веднъж в България. Той е обявен за световен номер едно хард диджей в класацията DJ Mag’s Top 100 DJs (2022).

Специален гост в София ще бъде и hardcore дивата Хиста (Hysta), която неведнъж е споделяла, че обожава столицата ни и винаги се чувства фантастично у нас.