Еминем, Бой Джордж, Джордж Клинтън, Шерил Кроу, Джанет Джаксън, Аланис Морисет, а също групите „Дуби брадърс“ и N.W.A са сред номинираните за Залата на славата на авторите на песни за 2025 г., предаде Асошиейтед прес. Представени за всички музикални стилове - от рок и кънтри до рап.
Сред номинираните е и Брайън Адамс с песните Summer of `69 и Have You Ever Really Loved a Woman?, както и Майк Лав от групата „Бийч бойс“.
Институтът за съвременно изкуство – София (ИСИ - София) представя изложбата „Спътници в живота“ - инсталация на Джихан Ел-Тахри и Радостин Седевчев. Куратори на експозицията са Катя Ангелова и Лукреция Чипители. Творбите може да бъдат разгледани от 27 септември до 25 октомври в галерия ИСИ-София, съобщават организаторите.
„Третата глава на „Живот заедно“ (Living Together), озаглавена „Разказване“ (Narrating), разсъждава върху концепцията за общност през гледната точка на общности, които се невидими и чийто глас не се чува. „Спътници в историята“, специфичната за мястото инсталация на Джихан Ел-Тахри и Радостин Седевчев в галерията на ИСИ-София, е заключителното събитие на трилогията „Живот заедно“, разказват от екипа.
Работата на двамата артисти - Джихан се занимава с материалността и движещите се
Документален филм разкрива портрет на холивудската легенда и активистка Елизабет Тейлър, разказан със собствените думи, чрез новооткрити записи на интервюта.
„Елизабет Тейлър: Изгубените записи”, режисиран от всепризнатия режисьор Нанет Бърщайн (Hillary, The Kid Stays in the Picture), ще има тв премиера на 4 август, съобщават от HBO.
Световната премиера на лентата бе на фестивала в Кан тази година.
„В този разкриващ портрет на холивудската легенда Елизабет Тейлър разказва своята история, канейки публиката да преоткрие не само мегазвездата от Златния век на Холивуд, но и сложната личност, обградена от слава, още от ранна детска възраст. Чрез наскоро възстановени интервюта с Тейлър и чрез безпрецедентен достъп до личния й архив, филмът разкрива комплицирания вътрешен живот и уязвимостта на х
Бургаската фотографска общност (БФО) ще открие своята 16-а поред традиционна годишна изложба на 4 ноември в Културен център "Морско казино", съобщават от сдружението, обединяващо фотографи от морския град и областта.
Сред селектираните общо 55 кадъра от 18 фотографи за втора година попадат снимки и на фоторепортера на в Бургас Христо Стефанов.
Другите автори в изложбата са Александър Стоянов, Бети Пирева, Венелин Тодоров, Георги Иванов, Димитрина Андреева, Драгомир Георгиев, Данаил Димов, Етелка Пирева, Жечо Планински, Константин Костадинов, Красимир Колев, Милен Добрев, Николай Раданов, Стефка Делчева, Станил Лазаров, Тенчо Петков и Тодор Динев.
В уловените от тях кадри е събрано голямо жанрово разнообразие от портрети, пейзажи, улична фотография, минимализъм, женско тяло, както и абстрактни образи.
Членовете на Бургаската фотографска общно
Премиерата на филма "155 години БАН: Живият дух на създателите" се състоя тази вечер в зала проф. "Марин Дринов" на Българската академия на науките (БАН).
Това е любителски игрално-документален филм, подготвен за 155 години от създаването на Академията, която ще честваме утре, каза председателят на Българската академия на науките акад. Юлиан Ревалски.
Автор на филма е доц. Ина Анева - любител режисьор, сценарист, оператор и монтажист, и научен секретар на БАН. Всички участници се включват безвъзмездно и с голяма отдаденост към каузата, за да покажат, че духът на създателите е жив и вече 155 години осветлява пътя на науката в България.
Ще бъдем свидетели на нещо уникално, защото това е филм, създаден от учен - от доц. Ина Анева, която е в БАН още от началото на кариерата си и е изживяла всичко, за да стигне до своето утвърждаване. Тя е напълно утвърден учен - ка
Със спектакъла „Елементарни частици” на режисьора Крис Шарков Народният театър „Иван Вазов” ще закрие тази вечер 18-то издание на Международния театрален фестивал „Скупи“, който беше открит на 14 октомври в Скопие.
В рамките на фестивала зрителите в Скопие можеха да гледат представления на театри от Прищина, Сараево, Берлин, Букурещ, в рамките на програмата му беше проведен и уъркшоп на тема „Представяне на маски“, ръководен от режисьорката Сенем Чехвер от Турция.
В представлението „Елементарни частици” на Народния театър „Иван Вазов” от София участват Теодора Духовникова, Жаклин Даскалова, Димитър Николов, Мартин Димитров, Елена Иванова, Славена Зайкова, Дарина Радева.
Международният театрален фестивал "Скупи" има конкурсен характер, а тази година в журито са включени театралният кри
В Залата на славата на авторите на песни ежегодно се номинират както изпълнители, така и неизпълнители. Тази година в последната категория влизат продуцентите - Уолтър Афанасиев, помогнал на Марая Кери с нейния хит All I Want for Christmas Is You, Майк Чапман, който е съавтор на Love Is a Battlefield на певицата Пат Бенатар и Нарада Майкъл Уолдън, автор на How Will I Know?, изпълнена от Уитни Хюстън.
Тази година хип-хопът е представен от Еминем с Lose Yourself и Stan, и членовете на групата N.W.A. В залата вече са отличени звезди като Джей-Зи, Снуп Дог и Миси Елиът.
Бог е надарил човек с невероятно качество да мечтае и ние мечтаехме точно тук, в музея “Гети”, да се чуе на български за откриването на една невероятна изложба. Това заяви тази вечер вицепрезидентът Илияна Йотова на церемонията по откриването на “Древна Тракия и класическият свят“: Съкровища от България, Румъния и Гърция - изложба, която изследва културните отношения между траките и техните съседи в продължение на две хилядолетия (около 1700 г. пр. Хр. - 300 г. сл. Хр.).
Експозицията, която ще бъде във Вила „Гети“ до 3 март 2025 г., включва над 200 предмета, сред които изкусно изработени метални изделия от злато, сребро и бронз, керамика, надписи, каменни релефи и други произведения на изкуството, показващи Тракия и връзките с други древни култури в Средиземноморието и отвъд него.
Камерен концерт на лауреати на Националната музикална академия „Проф. Панчо Владигеров“ ще бъде представен тази вечер в Плевен. Той е част от програмата на 32-рото издание на Международния музикален фестивал Лауреатски дни „Катя Попова“, съобщиха от Плевенска филхармония.
Солисти на концерта ще бъдат Александрина Александрова, флейта, цигуларите Георги Райчев и Тодорка Христева, Деляна Петкова, китара, Михаил Мотайленко, баритон, Никола Данев, флейта, пианистите Петър Дюгеров, Славчо Тодоров и Деян Табашки, Теодора Тошева, сопран.
Концертът ще се състои в зала "Катя Попова". Входът е свободен с покани от билетните центрове на Плевенска филхармония.
Международният музикален фестивал Лауреатски дни „Катя Попова” е учреден през 1966 г. като ежегоден музикален празник с участието на лауреати. От третото си
Днес се навършват 85 години от рождението на големия български актьор Тодор Колев. Той е роден на 26 август 1939 г. в Шумен. Кръстен е на дядо си Тодор Колев. Баща му създава модно ателие за мъжки облекла „Адам“ в Шумен и получава псевдонима Адам, а малкият Тодор започват да наричат малкото Адамче. До идването му в София, а и по време на следването му всички го наричат така.
„От малък слушах колко добър шивач е баща ми. Впоследствие разбрах защо. Отраснал съм в семейство на човек, когото уважават заради работата му. И това, може би, подсъзнателно ме е задвижило в професията ми“, казва актьорът.
ТЕАТЪРЪТ Е МОЯТА ПЪРВА И НАЙ-ГОЛЯМА ЛЮБОВ
„Театърът е моята първа и най-голяма любов“, споделя Тодор Колев. Два пъти кандидатства във Висшия институт за театрално изкуство „Кръстьо Сарафов".
Часовници, ювелирно изработени златни брошки, игли и медальони с вензелите на цар Борис III и царица Йоанна са сред акцентите на изложбата „Цар Борис III. Личност и държавник“, която бе открита в Националния исторически музей (НИМ).
„Юбилейната изложба е опит да очертае обективно и безпристрастно сложната и многостранна личност на цар Борис III“, казват от екипа на музея.
На откриването присъстваха Симеон Сакскобургготски и синът му Борис, министърът на културата Найден Тодоров, доц. д-р Пламен Славов, секретар по култура и духовенство на президента, Евтим Милошев, министър на туризма, Снежана Петкова – Владимирова, директор на Централния държавен архив и д-р Екатерина Цекова, директор на Националния политехнически музей, съобщават от екипа на НИМ.
„В изложбата са експонирани разкошни поздравителни адреси, калиграфски изписан
В Драматично-куклен театър (ДКТ) „Иван Радоев“ – Плевен започнаха репетициите на комедията „Паника“ от Робин Хоудън. Това съобщават от културния институт на своята официална страница във фейсбук.
Режисьор е Анастас Попдимитров, сценографията и костюмите са поверени на Мария Диманова, преводът на пиесата е на Виктория Колева.
В ролите почитателите на театралното изкуство в Плевен ще видят Аня Пенчева, Веселин Плачков, Виктория Колева, Васил Витанов, Георги Ангелов и Михаил Лудин.
Комедията „Паника“, с оригиналното заглавие „Любовници в излишък“, е написана в началото на 90-те години на миналия век. За първи път ще бъде поставена в България на сцената на Плевенския театър. Това е типична ситуационна комедия, изпълнена с бляскав хумор, жизненост и множество пикантни перипетии около две традиционни английски сем
Членовете с право на глас могат да дадат своя вот до 22 декември за трима номинирани от категорията за автор на песни и трима от категорията за автор и изпълнител на песни, отбелязва Асошиейтед прес.
Залата на славата на авторите на песни е основана през 1969 г., за да почете създателите на популярна музика. Творец със забележителен каталог от песни отговаря на изискванията за въвеждане 20 години след първото комерсиално издаване на сингъл. В нея са включени Пол Саймън, Били Джоел, Джон Бон Джоуви и Ричи Самбора, Елтън Джон, Брус Спрингстийн, Том Пети, Фил Колинс и други, припомня Асошиейтед прес.