NRD Начало
Четвъртък, 14 Ноември 2024
Начало Творчески отражения Симфониета – Враца ще представи концерт под надслов „Марио Хосен и приятели“
2839
Творчески отражения

Симфониета – Враца ще представи концерт под надслов „Марио Хосен и приятели“

Романтика и приказен свят очакват гостите на концерта на Симфониета – Враца под надслов „Марио Хосен и приятели“, разказа българският цигулар Марио Хосен. На сцената като солисти освен Хосен ще се изявят и  музикантите Пиеро Барбарески (пиано), Марио Карбота (флейта), Марта Потулска (виола), Бенсу Юнзал (цигулка), както и цигуларката от врачанския оркестър Альона Чехова.  „Поканих творци с международна известност, които са не само мои приятели, но с годините са станали приятели и на България, и всички показаха огромно желание, и вдъхновение да гостуват във Враца“, разказа Хосен. За единия от солистите - професор Пиеро Барбарески, Хосен разказа, че има над 25 звукозаписни албума и е един от най-добрите чембалисти в света

| 12 Ноември 2024, 18:31 ч.
Симфониета – Враца ще представи концерт под надслов „Марио Хосен и приятели“
Симфониета – Враца ще представи концерт под надслов „Марио Хосен и приятели“
Снимка © БТА

Романтика и приказен свят очакват гостите на концерта на Симфониета – Враца под надслов „Марио Хосен и приятели“, разказа българският цигулар Марио Хосен.

Монах Авел се връща в София за концерт в зала „България“, с нова програма, съобщават организаторите от „Гост“.

Почитателите на пианото ще чуят шедьоври на класическата и съвременната музика от Бах до Пиацола – на 13 януари.

Преди това, на 10 януари, монах Авел ще гостува във Варна.

През март пианистът свири в зала 1 на НДК, както и в морската ни столица, концертите бяха наречени „Душата знае“.

„Аз правя програма, която предизвиква много различни чувства и спомени у човека. Другото е, че аз се опитвам да свиря с цялото си сърце. Всичко, което е вътре в мен и в душата ми, резонира в сърцата на хората“, казва монах Авел.

Монах Авел в гимназията е математик и пианис

Започна записването и изпращането на снимки за Националната награда за фотографско изкуство „Анастас Карастоянов“. В конкурса могат да участват всички желаещи любители и професионални фотографи, съобщиха организаторите. 

Изпращането на снимките ще бъде до 31 октомври, а селекцията от журито на конкурса до 7 ноември. На 230-и  следващия месец ще бъде връчена наградата на победителя на официална церемония в Самоков. 

Снимките на участниците трябва да са единствено черно-бели. Те могат да заснемат портрет, природа, улична фотография, спорт и др. В конкурса се допускат единствено авторски материали. Той е без такса за участие, а творбите трябва да бъдат изпратени на имейл photographysamokov@gmail.com. 

Всеки участник може да участва с по пет творби по всяка тема. Снимки, направени от изкуствен интелект, няма да бъдат допуснати. 

Филмово-музикална вечер „Поетът на пианото – Венцислав Янков“ ще се състои на 5 ноември, съобщават от Френския институт, домакин на събитието с водещ Георги Тошев. Входът е свободен.

В програмата са включени музикални изпълнения на двамата стипендианти на фондация „Венцислав Янков“ – Ивайло Василев и Ангел Ялъчков.

Ще има премиера на „Аристократът на пианото“ – 30-минутен документален филм за живота на пианиста, както и среща с екипа на продукцията..

Пианистът Венцислав Янков е роден в семейство на музиканти. Неговият баща – проф. Янко Янков, е преподавател и изпълнител на флейта. Брат му Любомир Янков е цигулар и професор в музикално училище, във Франция. Проф. Панка Пелишек e първата препода

Фестивалът на френския филм (15-30 ноември) почита 150-годишнината от рождението на френския композитор Морис Равел и „Болеро“ – последна негова композиция от 1928 г., представена на 22 ноември същата година в парижката опера „Гарние“ от балерината Ида Рубинщайн, на която е посветена. Това разказват от Френския институт по повод откриването на фестивала, който е в рамките на „Киномания“. 

„На музиката ще бъде оказана чест и чрез великолепния Шарл Азнавур, чиято стогодишнина от рождението отбелязваме тази година с филма „Господин Азнавур“, пресъздаден отчасти от Гран Кор Малад – също музикант“, коментират организаторите. Лентата проследява жизнения път на този син на арменски емигранти, композирал пове

Опра Уинфри, Пол Маккартни, Уил Смит и Лени Кравиц са сред известните личности, отдали почит на Куинси Джоунс, който почина на 91-годишна възраст на 3 ноември, предаде Асошиейтед прес. 

"Единственият и неповторим Куинси Джоунс ме "откри" за филма "Пурпурен цвят" през 1985 г. Животът ми се промени завинаги към по-добро след срещата с него", написа Опра Уинфри в профила си в Инстаграм. Тя отбеляза, че Джоунс "ходеше с широко отворено сърце и се отнасяше към всекиго така, сякаш е най-важният човек, когото някога е срещал". Уинфри призна, че покойният музикант е бил първият човек, когото е обичала безусловно. 

Пол Маккартни отбеляза, че за него е било привилегия да познава Куинси Джоунс от много години. "Той беше изключително талантлив... Беше приятел с Джордж Мартин, продуцентът на "Бийтълс", и двамата създадоха много хубава музика. Куинси, или "Куинс", или "Кю",

На сцената като солисти освен Хосен ще се изявят и  музикантите Пиеро Барбарески (пиано), Марио Карбота (флейта), Марта Потулска (виола), Бенсу Юнзал (цигулка), както и цигуларката от врачанския оркестър Альона Чехова. 

„Поканих творци с международна известност, които са не само мои приятели, но с годините са станали приятели и на България, и всички показаха огромно желание, и вдъхновение да гостуват във Враца“, разказа Хосен.

За единия от солистите - професор Пиеро Барбарески, Хосен разказа, че има над 25 звукозаписни албума и е един от най-добрите чембалисти в света. Във Враца той ще сбъдне мечтата си да изпълни произведението на Йохан Себастиян Бах „Концерт за пиано и оркестър №1“ като пианист, не като чембалист, каза Марио Хосен.

Другият солист Марио Карбота е брилянтен виртуоз на флейтата, обясни още Хосен. Публиката ще го чуе във вариации върху тема на операта „Кармен“ на композитора Франсуа Борн, където Карбота ще демонстрира една от най-висшите техники в изпълнението на флейта. „Много виртуозно изпълнение, много трудно, близо 15 минути трудности, ефекти, контрасти. Един интересен ракурс, където флейтата през цялото време показва безкрайната палитра от многообразие, която има този на пръв поглед малък инструмент“, разказа Хосен.

Той, заедно с Марта Потулска, ще изпълни произведение на Макс Брух. Хосен обясни, че първо Брух е написал „Концерт за кларинет и виола“, но 10 години по-късно му е направил втори прочит, този път за цигулка и виола.

Песни, вдъхновени от поезията на португалския поет Луиш Ваш де Камойш, ще изпълни певицата Лина Родригеш в рамките на първата вечер от международния джаз фестивал „Доктор Емил Илиев“ в Боровец днес.

Композициите са част от последния албум на португалската изпълнителка - Fado Camões.

„Луиш Ваш де Камойш е много важен поет в нашата страна. Той е бил роден преди 500 години. Неговата поезия е наистина важна, защото в нея той разказва за емоциите си. Във фадото е същото – ние изразяваме чувствата си“, каза тя пред медии.

По думите в традиционното фадо има около 200 различни песни. „Можем обаче да променяме текста. Ако прочетем произведение на някой известен поет, можем да адаптираме песента към стиховете“, обясни Родригеш.

Певицата отбеляза, че с музиката си прави експеримент с традиционното фадо. „Най-важните инструментите във фадото са португалската

Фестивал на азиатската култура се проведе в един от най-големите етнографски комплекси на открито в света - Националният музей на селото “Димитрие Густи” в Букурещ.

Чрез зрелищно шоу с много музика и танци, публиката имаше възможност да се наслади на традициите и обичаите на 13 държави - Бангладеш, Китай, Индия, Индонезия, Иран, Япония, Република Корея, Малайзия, Пакистан, Шри Ланка, Туркменистан, Виетнам. 

“Дойдохме да покажем какво ни прави специални”, обърна се към жителите и гостите на румънската столица посланикът на Иран в Букурещ Саид Хюсеин Садат Мейдани. Той даде някои примери с японското суши, корейската поп музика, индийското сари и иранските килими, станали популярни в цял свят.

Посланикът изтъкна и силните връзки на Румъния с Азия и възможностите за бъдещо икономическо сътрудничество.

“През 2023 търговията

Компютър, създаден в София преди 42 години, е сред машините, изложени в Националния студентски дом като част от експозицията „Ретро графични редактори, интерфейси и компютърни екрани“. 

Сред експонатите са „Правец“ 82, „Правец“ 8М, ИМКО 2, „Правец“ 16, Apple IIe, iMac G3, iMac G4 и SGI Indу. 

„Изложбата е ориентирана към показване на развитието на интерфейсите и графичните редактори, ретро графични редактори, ретро интерфейси и разбила се – ретро компютри. Тук може да видите не само този ретро софтуер как се е развил преди 40, 30, 20 години, но може да видите и как са се развивали дисплеите, графичните режими на дисплеите“, каза Росен Петков, ръководител на Студентско общество за компютърни изкуства.

Най-старият сред експонатите е ИМКО 2, произведен през 1982 година. Малко след това зап

Изложбата „От вода - камък“ на Теодор Генов и куратора Стефка Цанева ще бъде представена на 10 септември в столичната галерия Little Bird Place.

Експозицията ще продължи до 27 септември, информират организаторите.

По думите на куратора изложбата „От вода - камък“ трябвало да започне с резиденция и да продължи с изложба.

„Вместо от резиденция - изложба, се оказа обаче, че ще направим обратното - от изложба - резиденция (евентуално), и то по причини далеч от проектоорганизацията. Причината беше глобалната климатична криза“, обясни Цанева.

Кураторката разказва, че Лещен се оказал без вода посред лято, а температурите били високи. Така художникът Теодор Генов започнал подготовката за изложбата от неосъществената си резиденция с размисли за водата, сушата и камъните - „онези, които остават на дъното на пресъхнал

В Народния театър „Иван Вазов“ започнаха репетиции на постановката „Оръжията и човекът“ с режисьор Джон Малкович, съобщаватоттрупата.

По думите им Джон Малкович ще предложи на публиката нов поглед върху класическата антивоенна комедия на нобеловия лауреат Бърнард Шоу, която разглежда темите за любовта и човешката природа с характерния за автора остър хумор и социална критика.

„Много се вълнувам, че започвам репетиции в Народния театър. Имам чудесен опит в работата си с български актьори и мнението ми за вас е много високо. Деклан Донелан и Тимофей Кулябин също ми споделиха, че са изключително впечатлени от вашия талант и професионализъм“, е казал на актьорите Джон Малкович, цитиран от екипа на театъра.

В спектакъла участват Ева Тепавичарова, Кремена Славчева, Ирина Митева, Христо Петков, Стоян Пепеланов, Ненчо Костов, Пламен

Марта Потулска е приготвила и специално солово изпълнение за публиката във Враца. „Това е едно от най-красивите произведения писани за виола въобще – „Романс за виола и оркестър“ на Брух, посочи Марио Хосен. „Докато я слушах на репетицията имах усещането, че музиката ни вкара в един магичен свят, всички просто се наслаждавахме на звука и имах усещането, че в този момент вече не искахме нищо друго“.

Концертът ще е утре, 13 ноември, в градската концертна зала във Враца.

Хосен съобщи, че следващото му излизане на сцена в България ще е на 19 ноември, във Военния клуб в София, като част от „Европейски музикален фестивал“. С ансамбъла си „Паганини“, в който свири заедно с виолистката Марта Потулска, виолончелистката Лиляна Кехайова и китариста Александър Свете, ще представят една програма с произведения на Паганини, печелила  много награди по света. Представяна е в най-големите зали във Виена, Мадрид, Париж, Шанхай и др. По думите на цигуларя те ще са тук като посланици на град Генуа, избрани да популяризират музиката на Паганини по света.

„Аз съм изследовател на Паганини, почетен член съм на Обществото на Паганини в Генуа - това е нещо, с което се асоциирам и е част от моя творчески път, посветен на този гениален италиански композитор. Но квартетът да бъде избран за посланик на град Генуа и на европейския маршрут на Паганини – една инициатива на Европейската комисия, вече ни показва, че ние трябва да продължим да популяризираме камерното творчество на Паганини, което хората не познават по света, а то е изключително интересно. И решихме този концерт в София да го посветим на Паганини. Ще включим и едно българско произведение на големия български композитор Георги Арнаудов, което той е посветил на нас и чиято премиера беше в Музикферайн във Виена“, каза още Марио Хосен.

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
С официална церемония Драматичен театър „Рачо Стоянов“ ще отбележи своята 95-годишнина
С официална церемония и филм в Европейската нощ на театрите 16 ноември на голямата сцена на Драматичен театър „Рачо Стоянов“ ще бъде отбелязана 95-годишнината от създав ...
Два милиона лампички и най-високото виенско колело в Румъния ще са част от изненадите на Коледния базар в Крайова
Изкуствен интелект и два милиона лампички ще има на Коледния базар в румънския град Крайова тази година. Събитието, очаквано с нетърпение и от много българи, ще бъде открито н ...
Песен, посветена на бебето хипопотам Му Денг, бе издадена на четири езика
Песен, посветена на бебето хипопотам джудже Му Денг, бе издадена на четири езика, предаде Асошиейтед прес. Оптимистичната 50-секундна песен се нарича Moodeng Moodeng. Налична е на ...
54-то издание на Фестивала на оперното и балетното изкуство
Няколко важни годишнини са сред акцентите в програмата на предстоящото 54-о издание на Фестивала на оперното и балетното изкуство (ФОБИ) в Стара Загора, съобщиха от Държавната опер ...
Скулптури и рисунки на Николай Владов - Шмиргела, ще бъдат показани в изложба в галерия „Васка Емануилова“
Галерия „Васка Емануилова“ представя изложбата „Николай Шмиргела. Голото тяло – изследване на формата“. Експозицията ще бъде открита на 19 ноемв ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
С официална церемония Драматичен театър „Рачо Стоянов“ ще отбележи своята 95-годишнина
С официална церемония и филм в Европейската нощ на театрите 16 ноември на голямата сцена на Драматичен театър „Рачо Стоянов“ ще бъде отбелязана 95-годишнината от създав ...
Електротехник в Рим откри древни фрески, нарисувани на таван
Електротехник откри древни фрески по време на ремонт във Вила Фарнезина, Рим, предаде АФП. Трите рисунки са били скрити над сводестия таван на някогашната всекидневна на Агостино К ...
Два милиона лампички и най-високото виенско колело в Румъния ще са част от изненадите на Коледния базар в Крайова
Изкуствен интелект и два милиона лампички ще има на Коледния базар в румънския град Крайова тази година. Събитието, очаквано с нетърпение и от много българи, ще бъде открито н ...
Найден Тодоров: „Киномания“ е фестивал, който излиза много над киното
Не знам колко събития има в България, в момента, които толкова много години съществуват без прекъсване – от 1987 година до днес. Това е много повече от традиция. Това е един ...
Ремикс на Do They Know It`s Christmas ще бъде издаден за 40-годишнината на хита
По-късно този месец ще бъде пуснат „ултимативен микс“ на Do They Know It`s Christmas („Знаят ли, че е Коледа“) по случай 40 години от записването на празнич ...
Тикер в 18:00 ч.
С официална церемония и филм в Европейската нощ на театрите 16 ноември на голяма ...
Начало Творчески отражения
2839
Творчески отражения

Симфониета – Враца ще представи концерт под надслов „Марио Хосен и приятели“

На сцената като солисти освен Хосен ще се изявят и  музикантите Пиеро Барбарески (пиано), Марио Карбота (флейта), Марта Потулска (виола), Бенсу Юнзал (цигулка), както и цигуларката от врачанския оркестър Альона Чехова.Другият солист Марио Карбота е брилянтен виртуоз на флейтата, обясни още Хосен. Публиката ще го чуе във вариации върху тема на операта „Кармен“ на композитора Франсуа Борн, където Карбота ще демонстрира една от най-висшите техники в изпълнението на флейта.

| 12 Ноември 2024, 18:31 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Симфониета – Враца ще представи концерт под надслов „Марио Хосен и приятели“
Симфониета – Враца ще представи концерт под надслов „Марио Хосен и приятели“
Снимка © БТА

Романтика и приказен свят очакват гостите на концерта на Симфониета – Враца под надслов „Марио Хосен и приятели“, разказа българският цигулар Марио Хосен.

На сцената като солисти освен Хосен ще се изявят и  музикантите Пиеро Барбарески (пиано), Марио Карбота (флейта), Марта Потулска (виола), Бенсу Юнзал (цигулка), както и цигуларката от врачанския оркестър Альона Чехова. 

Монах Авел се връща в София за концерт в зала „България“, с нова програма, съобщават организаторите от „Гост“.

Почитателите на пианото ще чуят шедьоври на класическата и съвременната музика от Бах до Пиацола – на 13 януари.

Преди това, на 10 януари, монах Авел ще гостува във Варна.

През март пианистът свири в зала 1 на НДК, както и в морската ни столица, концертите бяха наречени „Душата знае“.

„Аз правя програма, която предизвиква много различни чувства и спомени у човека. Другото е, че аз се опитвам да свиря с цялото си сърце. Всичко, което е вътре в мен и в душата ми, резонира в сърцата на хората“, казва монах Авел.

Монах Авел в гимназията е математик и пианис

Започна записването и изпращането на снимки за Националната награда за фотографско изкуство „Анастас Карастоянов“. В конкурса могат да участват всички желаещи любители и професионални фотографи, съобщиха организаторите. 

Изпращането на снимките ще бъде до 31 октомври, а селекцията от журито на конкурса до 7 ноември. На 230-и  следващия месец ще бъде връчена наградата на победителя на официална церемония в Самоков. 

Снимките на участниците трябва да са единствено черно-бели. Те могат да заснемат портрет, природа, улична фотография, спорт и др. В конкурса се допускат единствено авторски материали. Той е без такса за участие, а творбите трябва да бъдат изпратени на имейл photographysamokov@gmail.com. 

Всеки участник може да участва с по пет творби по всяка тема. Снимки, направени от изкуствен интелект, няма да бъдат допуснати. 

Филмово-музикална вечер „Поетът на пианото – Венцислав Янков“ ще се състои на 5 ноември, съобщават от Френския институт, домакин на събитието с водещ Георги Тошев. Входът е свободен.

В програмата са включени музикални изпълнения на двамата стипендианти на фондация „Венцислав Янков“ – Ивайло Василев и Ангел Ялъчков.

Ще има премиера на „Аристократът на пианото“ – 30-минутен документален филм за живота на пианиста, както и среща с екипа на продукцията..

Пианистът Венцислав Янков е роден в семейство на музиканти. Неговият баща – проф. Янко Янков, е преподавател и изпълнител на флейта. Брат му Любомир Янков е цигулар и професор в музикално училище, във Франция. Проф. Панка Пелишек e първата препода

Фестивалът на френския филм (15-30 ноември) почита 150-годишнината от рождението на френския композитор Морис Равел и „Болеро“ – последна негова композиция от 1928 г., представена на 22 ноември същата година в парижката опера „Гарние“ от балерината Ида Рубинщайн, на която е посветена. Това разказват от Френския институт по повод откриването на фестивала, който е в рамките на „Киномания“. 

„На музиката ще бъде оказана чест и чрез великолепния Шарл Азнавур, чиято стогодишнина от рождението отбелязваме тази година с филма „Господин Азнавур“, пресъздаден отчасти от Гран Кор Малад – също музикант“, коментират организаторите. Лентата проследява жизнения път на този син на арменски емигранти, композирал пове

Опра Уинфри, Пол Маккартни, Уил Смит и Лени Кравиц са сред известните личности, отдали почит на Куинси Джоунс, който почина на 91-годишна възраст на 3 ноември, предаде Асошиейтед прес. 

"Единственият и неповторим Куинси Джоунс ме "откри" за филма "Пурпурен цвят" през 1985 г. Животът ми се промени завинаги към по-добро след срещата с него", написа Опра Уинфри в профила си в Инстаграм. Тя отбеляза, че Джоунс "ходеше с широко отворено сърце и се отнасяше към всекиго така, сякаш е най-важният човек, когото някога е срещал". Уинфри призна, че покойният музикант е бил първият човек, когото е обичала безусловно. 

Пол Маккартни отбеляза, че за него е било привилегия да познава Куинси Джоунс от много години. "Той беше изключително талантлив... Беше приятел с Джордж Мартин, продуцентът на "Бийтълс", и двамата създадоха много хубава музика. Куинси, или "Куинс", или "Кю",

„Поканих творци с международна известност, които са не само мои приятели, но с годините са станали приятели и на България, и всички показаха огромно желание, и вдъхновение да гостуват във Враца“, разказа Хосен.

За единия от солистите - професор Пиеро Барбарески, Хосен разказа, че има над 25 звукозаписни албума и е един от най-добрите чембалисти в света. Във Враца той ще сбъдне мечтата си да изпълни произведението на Йохан Себастиян Бах „Концерт за пиано и оркестър №1“ като пианист, не като чембалист, каза Марио Хосен.

Песни, вдъхновени от поезията на португалския поет Луиш Ваш де Камойш, ще изпълни певицата Лина Родригеш в рамките на първата вечер от международния джаз фестивал „Доктор Емил Илиев“ в Боровец днес.

Композициите са част от последния албум на португалската изпълнителка - Fado Camões.

„Луиш Ваш де Камойш е много важен поет в нашата страна. Той е бил роден преди 500 години. Неговата поезия е наистина важна, защото в нея той разказва за емоциите си. Във фадото е същото – ние изразяваме чувствата си“, каза тя пред медии.

По думите в традиционното фадо има около 200 различни песни. „Можем обаче да променяме текста. Ако прочетем произведение на някой известен поет, можем да адаптираме песента към стиховете“, обясни Родригеш.

Певицата отбеляза, че с музиката си прави експеримент с традиционното фадо. „Най-важните инструментите във фадото са португалската

Фестивал на азиатската култура се проведе в един от най-големите етнографски комплекси на открито в света - Националният музей на селото “Димитрие Густи” в Букурещ.

Чрез зрелищно шоу с много музика и танци, публиката имаше възможност да се наслади на традициите и обичаите на 13 държави - Бангладеш, Китай, Индия, Индонезия, Иран, Япония, Република Корея, Малайзия, Пакистан, Шри Ланка, Туркменистан, Виетнам. 

“Дойдохме да покажем какво ни прави специални”, обърна се към жителите и гостите на румънската столица посланикът на Иран в Букурещ Саид Хюсеин Садат Мейдани. Той даде някои примери с японското суши, корейската поп музика, индийското сари и иранските килими, станали популярни в цял свят.

Посланикът изтъкна и силните връзки на Румъния с Азия и възможностите за бъдещо икономическо сътрудничество.

“През 2023 търговията

Компютър, създаден в София преди 42 години, е сред машините, изложени в Националния студентски дом като част от експозицията „Ретро графични редактори, интерфейси и компютърни екрани“. 

Сред експонатите са „Правец“ 82, „Правец“ 8М, ИМКО 2, „Правец“ 16, Apple IIe, iMac G3, iMac G4 и SGI Indу. 

„Изложбата е ориентирана към показване на развитието на интерфейсите и графичните редактори, ретро графични редактори, ретро интерфейси и разбила се – ретро компютри. Тук може да видите не само този ретро софтуер как се е развил преди 40, 30, 20 години, но може да видите и как са се развивали дисплеите, графичните режими на дисплеите“, каза Росен Петков, ръководител на Студентско общество за компютърни изкуства.

Най-старият сред експонатите е ИМКО 2, произведен през 1982 година. Малко след това зап

Изложбата „От вода - камък“ на Теодор Генов и куратора Стефка Цанева ще бъде представена на 10 септември в столичната галерия Little Bird Place.

Експозицията ще продължи до 27 септември, информират организаторите.

По думите на куратора изложбата „От вода - камък“ трябвало да започне с резиденция и да продължи с изложба.

„Вместо от резиденция - изложба, се оказа обаче, че ще направим обратното - от изложба - резиденция (евентуално), и то по причини далеч от проектоорганизацията. Причината беше глобалната климатична криза“, обясни Цанева.

Кураторката разказва, че Лещен се оказал без вода посред лято, а температурите били високи. Така художникът Теодор Генов започнал подготовката за изложбата от неосъществената си резиденция с размисли за водата, сушата и камъните - „онези, които остават на дъното на пресъхнал

В Народния театър „Иван Вазов“ започнаха репетиции на постановката „Оръжията и човекът“ с режисьор Джон Малкович, съобщаватоттрупата.

По думите им Джон Малкович ще предложи на публиката нов поглед върху класическата антивоенна комедия на нобеловия лауреат Бърнард Шоу, която разглежда темите за любовта и човешката природа с характерния за автора остър хумор и социална критика.

„Много се вълнувам, че започвам репетиции в Народния театър. Имам чудесен опит в работата си с български актьори и мнението ми за вас е много високо. Деклан Донелан и Тимофей Кулябин също ми споделиха, че са изключително впечатлени от вашия талант и професионализъм“, е казал на актьорите Джон Малкович, цитиран от екипа на театъра.

В спектакъла участват Ева Тепавичарова, Кремена Славчева, Ирина Митева, Христо Петков, Стоян Пепеланов, Ненчо Костов, Пламен

Другият солист Марио Карбота е брилянтен виртуоз на флейтата, обясни още Хосен. Публиката ще го чуе във вариации върху тема на операта „Кармен“ на композитора Франсуа Борн, където Карбота ще демонстрира една от най-висшите техники в изпълнението на флейта. „Много виртуозно изпълнение, много трудно, близо 15 минути трудности, ефекти, контрасти. Един интересен ракурс, където флейтата през цялото време показва безкрайната палитра от многообразие, която има този на пръв поглед малък инструмент“, разказа Хосен.

Той, заедно с Марта Потулска, ще изпълни произведение на Макс Брух. Хосен обясни, че първо Брух е написал „Концерт за кларинет и виола“, но 10 години по-късно му е направил втори прочит, този път за цигулка и виола.

Марта Потулска е приготвила и специално солово изпълнение за публиката във Враца. „Това е едно от най-красивите произведения писани за виола въобще – „Романс за виола и оркестър“ на Брух, посочи Марио Хосен. „Докато я слушах на репетицията имах усещането, че музиката ни вкара в един магичен свят, всички просто се наслаждавахме на звука и имах усещането, че в този момент вече не искахме нищо друго“.

Концертът ще е утре, 13 ноември, в градската концертна зала във Враца.

Хосен съобщи, че следващото му излизане на сцена в България ще е на 19 ноември, във Военния клуб в София, като част от „Европейски музикален фестивал“. С ансамбъла си „Паганини“, в който свири заедно с виолистката Марта Потулска, виолончелистката Лиляна Кехайова и китариста Александър Свете, ще представят една програма с произведения на Паганини, печелила  много награди по света. Представяна е в най-големите зали във Виена, Мадрид, Париж, Шанхай и др. По думите на цигуларя те ще са тук като посланици на град Генуа, избрани да популяризират музиката на Паганини по света.

„Аз съм изследовател на Паганини, почетен член съм на Обществото на Паганини в Генуа - това е нещо, с което се асоциирам и е част от моя творчески път, посветен на този гениален италиански композитор. Но квартетът да бъде избран за посланик на град Генуа и на европейския маршрут на Паганини – една инициатива на Европейската комисия, вече ни показва, че ние трябва да продължим да популяризираме камерното творчество на Паганини, което хората не познават по света, а то е изключително интересно. И решихме този концерт в София да го посветим на Паганини. Ще включим и едно българско произведение на големия български композитор Георги Арнаудов, което той е посветил на нас и чиято премиера беше в Музикферайн във Виена“, каза още Марио Хосен.

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
С официална церемония Драматичен театър „Рачо Стоянов“ ще отбележи своята 95-годишнина
Два милиона лампички и най-високото виенско колело в Румъния ще са част от изненадите на Коледния базар в Крайова
Песен, посветена на бебето хипопотам Му Денг, бе издадена на четири езика
54-то издание на Фестивала на оперното и балетното изкуство
Скулптури и рисунки на Николай Владов - Шмиргела, ще бъдат показани в изложба в галерия „Васка Емануилова“
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Ноември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Творчески отражения
С официална церемония Драматичен театър „Рачо Стоянов“ ще отбележи своята 95-годишнина
Под прожектора
Електротехник в Рим откри древни фрески, нарисувани на таван
Творчески отражения
Два милиона лампички и най-високото виенско колело в Румъния ще са част от изненадите на Коледния базар в Крайова
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.