Изложба с творби на Илия Петров ще бъде представена в столичната галерия „Арте“. Експозицията, включваща рисунки и графики, е озаглавена „Лицата на войната“.
Тя може да бъде разгледана от 18 до 30 ноември, информират организаторите.
Кураторът Надежда Джакова събира шестима автори в изложбата „Колко те харесвам“.
Експозицията ще бъде представена в Софийски арсенал - музей за съвременно изкуство от 7 ноември 2024 – 5 януари 2025, съобщават организаторите от Националната галерия.
В изложбата участие вземат Божидар Бончев, Георги Ружев, Ива Яранова, Мариана Василева, Момчил Георгиев и Юлий Таков.
„Колко те харесвам“ е поетично-ироничен поглед на шестима съвременни художници към заобикалящата ги среда. Те показват как се самовъзприемат, как другите ги възприемат, в какво време живеят.
Чрез автобиографичния похват като средство за самоизразяване и търсене на собствена идентичност, авторите разглеждат културни, религиозни, политически и социални теми, акцентирайки върху авторефлексията и подлагайки на критика представата за личн
Художничката Елена Аначкова представя своята втора самостоятелна изложба във варненската галерия A&G Art Meeting от днес до 14 септември.
В нея тя е включила релефни пейзажи от гипс и керамика и обект от метал и текстил, обединени от мотото „Пейзажи на ума“.
Тя сподели, че от самото начало мисли за релефите като за пейзажи, но това, че изобразяват не природни обекти, а вътрешни състояния й става ясно по време на процеса на създаването им.
„Те се формираха с шпатулата като поредица от стъпки, движения и жестове в композиция и всяка следваше логиката на предходната. За мен в тях има реки, скали, планини, но не държа това да е нещо видимо за публиката и тя да търси обекти в творбите. Очакванията ми са зрителят да се почувства уютно във времето, в което пребивава в галерията, и то да му позволи да открие неща за себе си или за материала&
Започна второто издание на Open Vratsa Festival, в който се включват хиляди жители и гости на Враца. В него участват над четиридесет артисти – музиканти, певци, художници, майстори, илюзионисти, грънчар, скулптур, фотограф и др.
„Тази година, освен съвременно изкуство и култура, представяме и традиционни занаяти. Поканили сме занаятчии от Враца и региона. Провеждаме голяма част от събитията в Етнографско-възрожденски комплекс „Софроний Врачански“ именно, за да популяризираме местната история и традиции“, каза Христо Христов – управител на Фондация „Отвори Враца“. Фондацията и Сдружение с нестопанска цел „Вола Опън Майнд“ са основни организатори. Христов информира, че над 700 души са се регистрирали в онлайн платформа за участие в томбола. Във Фейсбук има над 2 200 потребители, които са потвърдили присъствие, оч
Националният исторически музей (НИМ) получи сребърен медал с античен финиш „200 години от издаването на Рибния буквар“.
Дарението е направено от българския частен монетен двор „Булминт“, съобщават от екипа на музея.
Даряването е съпроводено и с официално предоставяне на музея на щемпелите за отсичане на лимитирания тираж на медала – 200 броя.
„Актът отговаря на световните традиции в монетосеченето и е доказателство за автентичността и уникалността на всеки отсечен с тази инструментална екипировка екземпляр“, отбелязват от музея.
От екипа посочват, че сребърният медал „200 години от издаването на Рибния буквар“ е посветен на енциклопедичния труд на будителя д-р Петър Берон. „Като знак на почит към личността на автора на една от първите илюстровани възрожденски печатни книги, тиражът бе лим
„Лятно кино на път“ ще спре в Севлиево на 9 август. Това съобщиха от пресцентъра на общинската администрация.
„В програмата са включени четири български филма - "Локва" на Вера Донева, "Премиерата" на Тома Вашаров, "Драсканица" на Любомир Печев и "Непознати" на Камелия Петрова“, посочват от „Кинематограф“.
„За най-малките зрители предвиждаме детско българско анимационно кино през първите 15 минути от прожекцията, като това ще бъде правило за всички наши летни прожекции. Предвиден е и анимационен филм от Франция“, допълват организаторите. Прожекцията ще е на открито, пред сградата на Община Севлиево.
След Севлиево, на 10 август „Лятно кино на път“ ще гостува в Трявна, на 11 август - в Дряново, на 14 август в в парк „Горна баня“ в София.
Събитието се прави от екипа на галерия „Арте“ и колекция Радеви, уточняват още те.
По думите на проф. Чавдар Попов графичното творчество на Илия Петров е не по-малко значимо от неговия принос в сферата на живописта.
Седемдесет танцови филма, три ателиета и четири спектакъла ще предложи в програмата си 9-ото издание на фестивала „Движещо се тяло“ във Варна, което продължава от 25 октомври до 3 ноември, съобщават организаторите. Мисия на форума е разглеждането на тялото и движението не само като поле на изява, но като инструмент за себепознание и изграждане на културни връзки.
Филмовите прожекции ще бъдат в културен център „РеБонкърс“ в първите три дни на форума и ще предложат селекция от заглавия, подбрани измежду постъпили 90 кандидатури от цял свят.
В училището The Center ще се състои петдневна лаборатория за контактна импровизация под наслов „Танц с гравитацията” с водещ Каталин Дякону от Румъния. Събитието е в чест на Стийв Пакстън, който е основополагаща фигура в съвременния танц, известен със създаването на контактната импровизация (CI) в н
Големият египетски музей до пирамидите в Гиза отваря пробно основните си галерии, където посетителите могат да видят 12 експозиции и да проследят хилядолетната древноегипетска история от праисторическата ера до римската епоха.
Артефактите са подредени по ключови теми като общество, вярвания, владетели.
На уебсайта на музея visit.gem.com могат да се резервират както индивидуални билети, така и билети за 90-минутно посещение с гид. Цените за египетски граждани съответно са 200 местни лири (7,40 лева) и 350 лири (14 лева), а за чужденци - 1200 лири (44,35 лева) и 1700 лири (63 лева). Децата до 12 години и студентите имат право на 50 процента намаление. Работното време е от 8:30 до 18 часа всеки ден от седмицата, като касите затварят в 16 часа.
Около 50 000 експоната са пренесени в музея до момента, а до пълното му завършване броят им ще достигна
Деян Веков получи голямата награда на името на свети Лука на Сдружението на варненските художници за 2024 г.
Той се представя в годишната изложба на организацията с платно с маслени бои „Футуристичен пейзаж с археология“ и принт „Двойна планета“.
Призът му връчи зам.-кметът по култура Павел Попов.
На събитието бяха отличени още четирима художници. За млад автор от 18 до 30-годишна възраст наградата е за Борис Цанков, участващ с живописно платно, озаглавено „Преходи“. Неговият баща Цанко Цанков получи признанието на журито за своята картина „Видение в ефира“.
Три поощрения бяха присъдени на дървената пластика на Адриана Добрева, живописта на Велина Гребенска и стъклените пана и пластика на Йордан Нарлиев.
По думите на председателя на сдружението Георги Кенаров тази година нивото на излож
Бургаската фотографска общност (БФО) ще открие своята 16-а поред традиционна годишна изложба на 4 ноември в Културен център "Морско казино", съобщават от сдружението, обединяващо фотографи от морския град и областта.
Сред селектираните общо 55 кадъра от 18 фотографи за втора година попадат снимки и на фоторепортера на в Бургас Христо Стефанов.
Другите автори в изложбата са Александър Стоянов, Бети Пирева, Венелин Тодоров, Георги Иванов, Димитрина Андреева, Драгомир Георгиев, Данаил Димов, Етелка Пирева, Жечо Планински, Константин Костадинов, Красимир Колев, Милен Добрев, Николай Раданов, Стефка Делчева, Станил Лазаров, Тенчо Петков и Тодор Динев.
В уловените от тях кадри е събрано голямо жанрово разнообразие от портрети, пейзажи, улична фотография, минимализъм, женско тяло, както и абстрактни образи.
Членовете на Бургаската фотографска общно
Колективна изложба с картини и пластики на шуменски художници, членове на „Клуб култура за Шумен“, беше открита в Регионалната библиотека „Стилиян Чилингиров“. Експозицията е част от второто издание на инициативата „Лято Арт".
В изложбата участват Александър Величков, Бехчет Данаджъ, Валерий Желязков, Красимир Арсов, Калоян Тодоров, Десислава Досева, Мариана Петкова и Пламен Петков.
С изпълнения на китара се включи китаристката Кристин Николова.
Събитието беше посетено от Зам.-кметът на община Шумен Доц. Виктория Ковчазова, представители на културни и творчески институции и граждани.
Мариана Петкова поздрави организаторите на фестивала, участниците в изложбата и хората, дошли да разгледат художествената експозиция.
Журналистката Миглена Стефанова коментира пред публика картините на визуалните артисти. Според нея експозицията е сво
„Един от всепризнатите у нас майстори на рисунката, художник с ясно профилиран и последователно отстояван пластически мироглед, основан на овладяването и на развитието на класическото художествено наследство, той е оставил значителна продукция от творби и в областта на графиката и на илюстрацията, съдържащи в себе си впечатляващо богатство от конкретни проявления – от беглите скици и виртуозните импровизационни опуси (рисунки с молив, туш/перо и въглен) до богато степенуваните и майсторски тонални моделировки, свойствени на различни композиции, изпълнени в техниката на сухата игла и на монотипията“, казва проф. Попов.
Той отбелязва, че в селекцията на настоящата изложба присъстват произведения, инспирирани и посветени на гражданската война в Испания, на бунтовете и на социалните колизии в България преди и по време на Втората световна война (Септемврийското въстание, антифашистката съпротива).
„Образните средства, с които си служи авторът, варират от натуроподобната форма до гротесковата деформация. Линията, щрихът, петното, релефната моделировка и фините пространствени градации са овладени и подчинени на академичното разбиране за композиция, за образната режисура на сюжетното начало. Тези качества на творчеството на Илия Петров определят и обуславят голямото разнообразие на конкретни решения при удивителното единство на мирогледния фундамент, който е в основата на личната стилистика на именития художник“, казва още проф. Чавдар Попов.
Илия Петров е роден на 9 юли 1903 г. в Разград. През 1926 г. завършва живопис в Художествената академия в София при проф. Н. Маринов. Още в годините на творческото си формиране Петров проявява склонност към историческата картина. След 9 септември 1944 г. произведенията на Петров с историко-революционна тематика – мащабни в идеен план и внушителни в разкриването на героични характери. Серия актове показват художника като виртуозен живописец и един от най-големите майстори на голо тяло в България. Значителен дял от творчеството на Петров заемат неговите рисунки – портретни скици, рисунки на животни, изпълнени с остра наблюдателност и артистичност. Петров е автор и на голям брой илюстрации на книги. Той участва в изложбите на дружество „Родно изкуство“, а по-късно става член на Дружеството на независимите художници и Дружеството на новите художници. Илия Петров е излагал във всички общи художествени изложби и в много изложби в чужбина. Умира на 18 май 1975 г. в София.
/ВСР