NRD Начало
Четвъртък, 14 Ноември 2024
Начало Тонът на времето Общинският музей на Букурещ представя изложба за българското изгнание през XIX в.
2796
Тонът на времето

Общинският музей на Букурещ представя изложба за българското изгнание през XIX в.

Изложбата „Отвъд Дунава: Въображаемо пътуване през духовните карти на българското изгнание 1820-1870 година“, курирана от управителя на Общинския музей на Букурещ Адриан Мажуру, ще бъде открита в петък в Регионалния музей във Варна, предаде румънската агенция Аджерпрес, позовавайки се на съобщение на букурещкия музей. Общинският музей на Букурещ организира изложбата както с цел преразглеждане на общото минало, така и с желание да се открият възможни духовни карти, „които ни сближават и ни определят като румънци и българи“, пише Адриан Мажуру в представянето на изложбата. „Опитваме се да си представим чрез литографиите и акварелите, хромолитографите и съвременните снимки това предмодерно изгнание на българската култура и нация, как тези хора са били задвижени от първите образи на обещаната свобода. Ще се опитаме също да минем по стъпките на поета-революционер Христо Ботев, през дунавските пристанища, след това из улиците на Букурещ, градът, който го е приютявал години наред, но и през Бесарабия, тогавашна румънска провинция, ако говорим за нейната южна част“, обяснява историкът

| 12 Ноември 2024, 15:42 ч.
Общинският музей на Букурещ представя изложба за българското изгнание през XIX в.
Общинският музей на Букурещ представя изложба за българското изгнание през XIX в.
Снимка © Аджерпрес

Изложбата „Отвъд Дунава: Въображаемо пътуване през духовните карти на българското изгнание 1820-1870 година“, курирана от управителя на Общинския музей на Букурещ Адриан Мажуру, ще бъде открита в петък в Регионалния музей във Варна, предаде румънската агенция Аджерпрес, позовавайки се на съобщение на букурещкия музей.

Филмът „Оркестър без име“ ще бъде излъчен тази вечер в кино „Одеон“ като част от фестивала за българско класическо кино „24 през 2024“, съобщават инициаторите от „Филмаутор“.

Вечерта се посвещава на режисьора Людмил Кирков. Премиерата на „Оркестър без име“ е на 4 януари 1982 г. Сценарист е Станислав Стратиев, оператор – Виктор Чичов, художник - Ася Попова, музика - Борис Карадимчев.

Ролите изпълняват Велко Кънев, Филип Трифонов, Павел Поппандов, Георги Мамалев, Катерина Евро, Мария Каварджикова, Антон Радичев, Георги Русев, Димитър Манчев, Николай Николаев.

В малък провинциален град четирима младежи, местни самодейни музиканти, с

Великотърновският музей получи ново дарение - сребърен медал "Свети Димитър Солунски", съобщиха от културната институция.

В навечерието на Деня на народните будители Регионалният исторически музей-Велико Търново получи ново дарение - сребърен медал "Свети Димитър Солунски" от Българския частен монетен двор "Булминт".

Дарението бе официално връчено от представители на фирмата на директора на музея д-р Иван Църов в музей "Възраждане и Учредително събрание".

"Медалът е най-новото попълнение в колекцията “Православни светии” на "Булминт". Отсечен е във висше мат-гланцово качество от 31.1 г чисто сребро проба 999.9, с диаметър 38.6 мм“, уточниха от музея.

На аверса стои свети Димитър в най-разпространения му иконографски образ - в ролята на конник в доспехи, пронизващ “царя на неверниците” или антихриста, представен в образа на

В суровия свят на Николай Хайтов има една магичност, една магнетичност, затова той остава актуален и днес, казва режисьорката Маргарита Ралчева по повод премиерата на филма „Сватба“.

По думите любовният триъгълник, който разказва, може да се случи навсякъде по света, по всяко едно време.

„За мен това е един от най-хубавите български филми. За първи път жена е режисьор на Хайтов, тъй като до този момент той е правен само от мъже – Едуард Захариев, Милен Николов, Методи Андонов... Интересно е, защото Хайтов е майстор на красотата, на Родопите, а тук е различно, защото е направено от жена“, казва актьорът Васил Банов.

„При всеки актьор има една изненада от самия себе си, когато прави дадена роля. Най-много ме докосна връзката с природата, с истинското, с животни

Очаква се оригиналният договор на „Бийтълс“ за свирене в клуб в Хамбург да достигне до близо 40 000 долара на предстоящ търг онлайн, съобщава ДПА.

Барабанистът Пийт Бест свири при първите участия на групата в Star-Club от 13 април до 31 май 1962 г. в западногерманския град, където те отиват, за да усъвършенстват уменията си. Тогава „Бийтълс“ свирят на откриването на новия клуб, който е с капацитет за 2000 души.

Когато „Бийтълс“ се завръщат в Хамбург през ноември 1962 г., Ринго Стар е вече барабанист, след като мениджърът им Брайън Ъпстийн уволнява Бест три месеца по-рано.

Договорът за музикално озвучаване между 1 и 14 ноември предвижда „Бийтълс“ да свирят по три часа на ден в отделни серии с едночасова почивка след всяко изпълнение.

Групата свири седем дни в една седмица със заплащане от 600 германски марк

„Киномания“ отново обявява превърналата се вече в традиция награда „Киноман на годината”, създадена в памет на кинокритика Георги Ангелов, който е и неофициалният кръстник на фестивала.

Всеки зрител на кинопанорамата може да кандидатства за наградата, като единственото условие е да гледа колкото се може повече филми от програмата и да пази билетите си от прожекциите. Това важи за всички филми от селекцията, независимо от киното или от града, където има прожекции (София, Варна, Пловдив), уточняват от НДК. 

Георги Ангелов е роден през 1947 г. Той кръстникът на „Киномания“, създадена преди 38 години под името „Световна кинопанорама“, а през 1993 г. променя наименованието си на „Киномания“ по негово предложение. 

Изв

Общинският музей на Букурещ организира изложбата както с цел преразглеждане на общото минало, така и с желание да се открият възможни духовни карти, „които ни сближават и ни определят като румънци и българи“, пише Адриан Мажуру в представянето на изложбата.

„Опитваме се да си представим чрез литографиите и акварелите, хромолитографите и съвременните снимки това предмодерно изгнание на българската култура и нация, как тези хора са били задвижени от първите образи на обещаната свобода. Ще се опитаме също да минем по стъпките на поета-революционер Христо Ботев, през дунавските пристанища, след това из улиците на Букурещ, градът, който го е приютявал години наред, но и през Бесарабия, тогавашна румънска провинция, ако говорим за нейната южна част“, обяснява историкът.

Изложбата събира предмети, които се показват за първи път, като например картата на вилает Гюргево, както и поредица от обекти, които показват как са изглеждали дунавските пристанища от средата на 19 век.

„Те представят стойностен образ на историята, уникален чрез детайлите, уловени в реално време от техните автори, като по този начин предлагат на посетителите възможност да погледнат назад във времето към градското ежедневие, познато на българските емигранти през XIX век“, казват от Общинския музей на Букурещ в цитираното прессъобщение.

Изложбата ще бъде отворена до 30 март 2025 г.

С традиционно шествие на камили в Тополовград се откри Международният фестивал на любителските комедийни театри, пантомима и сатира “Велко Кънев”.

Това е 27-ото издание на форума.

По централната градска част дефилираха четириногите Султан и Емир, символи на древния поминък на местните хора в региона.

Общо 17 постановки ще могат да изгледат зрителите на фестивала от днес до 29 септември. От тях 12 постановки са на родни трупи и пет - на състави от българските диаспори в чужбина - Сърбия, Молдова, Украйна, Италия и Турция. Всички представления ще се играят на български език.

Фестивалът е под патронажа на вицепрезидента Илияна Йотова и се организира от Министерството на културата, Изпълнителната агенция за българите в чужбина, Съюзът на артистите в България, Съюзът на народните читалища, Община Тополовград и читалище „Св. Св. Кирил и Мето

Иван Иванов представя днес следобед самостоятелна изложба с живопис в Шумен. Платната са експонирани на първия етаж в Народно читалище "Напредък - 1869".

Художникът каза, че изложбата е подкрепена финансово от Общинския фонд "Култура" на Община Шумен и в нея са включени 21 платна. Той допълни, че е използвал средствата, за да осигури рамки за картините, включени в художествената експозиция.

Изложбата представя натюрморти, пейзажи, портрети, като картините са рисувани в различни периоди, каза Иванов. Той съобщи, че от една година е приет в групата на шуменските художници и това е повод да се старае, но по думите му продължава да се занимава и с фотография.

Той обясни, че избира да представи изкуството си в салона на Народно читалище "Напредък - 1869", защото според него това е една от най-посетените зали в областния град и е в центъра на Шумен. "Всяка вечер има

„Керана и космонавтите“ представят нов албум на 19 септември в „Маймунарника“, съобщават организаторите. 

„Октант“ събира 11 познати песни, сред които „Поне за ден“, „Толкоз мога“, „Твойта кожа“, както и най-новата песен, която излезе със самостоятелен клип преди по-малко от месец – „Жива“. Освен на концерта, песните ще бъдат достъпни и във всички дигитални платформи, както и на CD.

Това е вторият авторски албум на групата след „Урса майнър“. Всички текстове отново са написани от Керана, а музиката и аранжиментът към тях са в резултат на общата работа и на групата.