NRD Начало
Четвъртък, 14 Ноември 2024
Начало Авансцена Киномания гостува във Варна
3625
Авансцена

Киномания гостува във Варна

Киномания гостува във Варна от 15 ноември до 1 декември, показва програмата на домакините от Фестивалния комплекс в града. Откриването е с документалния филм Let’s Get Lost Starring Chet Baker на Брус Уебър, който разказва за Чет Бейкър и живота му чрез интервюта, проследявайки кариерата на музиканта от 50-те години на миналия век, когато свири с джаз величия като Чарли Паркър, Гери Мълиган и Ръс Фрийман, до 80-те години, когато пристрастяването му към хероина и хаосът в личния му живот го подтикват да се премести да живее в Европа.  На 20 ноември ще се състои прожекция и среща с екипа на документалния филм „Отвъд предела“, посветен на житейския и професионален път на проф. Христо Пимпирев и историята на българската изследователска база на остров Ливингстън в Антарктида

| 11 Ноември 2024, 16:58 ч.
Киномания гостува във Варна
Киномания гостува във Варна
Снимка © БТА

Киномания гостува във Варна от 15 ноември до 1 декември, показва програмата на домакините от Фестивалния комплекс в града.

Повече от 1000 музиканти, които свирят на алпийски рог, поставиха световен рекорд за най-големия ансамбъл на алпийски рог, съобщиха от швейцарска асоциация, която представлява изпълнителите на алпийски рог, предаде ДПА.

Асоциацията възнамерявала да подобри рекорд от 2013 г., когато 508 музиканти свирили заедно на алпийски рог край Цермат, Швейцария.

Организаторите планирали да съберат 550 музиканти, но почти два пъти повече се регистрирали от Швейцария и от чужбина. Те се събрали и свирили хорови мелодии в Клевеналп в продължение на пет минути.

Според организаторите на събитието са присъствали наблюдатели от Книгата на рекордите "Гинес", за да удостоверят опита за световен рекорд.

Предишният рекорд не е вписан в книгата. В нея фигурира ансамбъл от 366 музиканти, свирили като ансамбъл на хребета Горнерграт в Швейцария през 2009 г.

Café del Mundo идва за първи път в България на 12 октомври, съобщават от Sofia Live Club, домакин на събитието.

Ян Паскал и Александър Килиън имат десетки концерти и хиляди посетители всяка година, милиони гледания в Instagram и YouTube. 

„Любовта им към автентичния Пако де Лусия, съчетана с радостта от модерната поп музика като Coldplay или U2, прави тези двама артисти специални. Справянето с великите музикални традиции от Бах до Дефала, Café del Mundo показва най-висока чувствителност и мощен суверенитет. В резултат на това, двамата китаристи намират ентусиазирана публика по целия свят, работят с Кралския филхармоничен оркестър, продуцират в Abbey Road Studios (Лондон) и изграждат непрекъснато нарастваща общност от фенове“, припомнят организаторите.

Ян Паскал и Александър Килиън

На 30 октомври фондация „Градски ролки“ постави началото на своята инициатива „Българска филмотека в Букурещ“ (Filmoteca Bulgara în Bucureti).

Тя започна с прожекция на филма „Моят чичо Любен“ (2023 г.) на режисьорите Никола Бошнаков-Кольо и Георги Стоев-Джеки.

„През творческия живот на художника Любен Стоев и връзката на България с другата част от Източна Европа в лицето на фотографа и негов племенник Рей Ван Цехау и с история, рефлектираща наболелия български преход от социализъм към капитализъм, фондация „Градски ролки“ отбеляза Деня на будителите – съвременните, истински будители, които много често са в мрака и не ги виждаме”, сподели председателят на фондацията Иванка Шишева. 

Тя информира, че в рамките на културния сезон 2024/2025 г. и в партньорство с Гьоте-институт в Букурещ ор

За втора поредна година се организира Международният хоров фестивал „Земя на славни предци” в Нови пазар, съобщи Наталия Неделчева, секретар на Народно читалище (НЧ) „Христо Ботев – 1872“.

Тя каза, че участие са заявили общо 13 хорови състава, с над 350 хористи от Румъния и България, от градовете Нови пазар, Шумен, Варна, Ловеч, Трявна, Тервел и Гюргево.

Във фестивалната програма са предвидени четири концерта, два на 5 октомври и два на 6 октомври.

„Тази година общините Шумен, Каспичан, Плиска ни съдействат по места, тъй като ще има два фестивални концерта в Мадара, на входа на музея, и в Плиска, в Голямата базилика", допълни Неделчева.

Тя каза още, че на 5 октомври програмата започва сутринта с концерт в храм „Св. Параскева" в Нови пазар, в първата категория на фестивала - църковнославянски песнопения.

Очакват ни шест незабравими вечери с български и много – от 12 държави, международни изпълнители. Това каза директорът на Международния джаз фестивал „Доктор Емил Илиев“ – доктор Татяна Илиева.

Третото издание на музикалния форум бе открито тази вечер в Боровец.

Тази изискана аудитория една година очаква най-големия джаз фестивал в България – едно събитие, което не се нуждае от представяне, посочи Илиева. 

По думите й, когато нещо се инициира, то е начало, когато се прави за втори път е повторение, а когато публиката го търси и е трети път - вече е традиция.

„Именно тук, в полите на прекрасната Рила планина, всички ние се зареждаме с енергия и за трети пореден път се събираме, за да се проведе поредното издание на Международния джаз фестивал „Доктор Емил Илиев“, каза доктор Татяна Илиева.

Тя разказа, че Община Самоков е протегнала ръка, за да м

Откриването е с документалния филм Let’s Get Lost Starring Chet Baker на Брус Уебър, който разказва за Чет Бейкър и живота му чрез интервюта, проследявайки кариерата на музиканта от 50-те години на миналия век, когато свири с джаз величия като Чарли Паркър, Гери Мълиган и Ръс Фрийман, до 80-те години, когато пристрастяването му към хероина и хаосът в личния му живот го подтикват да се премести да живее в Европа. 

На 20 ноември ще се състои прожекция и среща с екипа на документалния филм „Отвъд предела“, посветен на житейския и професионален път на проф. Христо Пимпирев и историята на българската изследователска база на остров Ливингстън в Антарктида. Историята, разказана от Еленко Касалийски, проследява дългия път, изминат през годините от българските антарктици, и показва първото плаване в световния океан на българския военен научно-изследователски кораб „Св. св. Кирил и Методий“.

Филмът с Мария Бакалова „Стажантът“ ще бъде показан на 24 ноември. Копродукцията на Канада, Дания, Ирландия, и САЩ, режисирана от Али Абаси, разказва за кариерата на младия Доналд Тръмп през 70-те години на ХХ век и има номинация за „Златна палма“ на фестивала в Кан. 

Зрителите във Варна ще могат да видят четири френски филма. „Идва есента“ на Франсоа Озон с Елен Венсан, Жозиен Баласко, Людивин Сание, според критиката повтаря с перфектен актьорски състав сложната партитура на лъжата и отрицанието от една от най-добрите творби на режисьора – „Под пясъка“. 

„Тихият син“ е четвърти филм на сестрите Мюриел Кулен и Делфин Кулен, екранизация на романа на Лоран Птиманжен от 2020 г. За него Венсан Линдон има приз за най-добър актьор на фестивала във Венеция, а режисьорките - наградата ImpACT и наградата на УНИЦЕФ Leoncino d`Oro Agiscuola. След успеха на крайнодясната партия Национално обединение на последните избори във Франция, сюжетът е много актуален. В обектива е Пиер, който работи нощем, за да може да отглежда синовете си през деня, но няма как да попречи на отчуждението на единия от тях. 

Наследниците на колекционера Ейбрахам Бредиус, починал през 1946 г., искат да им бъдат върнати произведения на изкуството от музея „Маурицхаус“. Твърди се, че музеят в Хага не е спазил споразуменията за излагане на творбите. Сред произведенията са шедьоври на Рембранд.

Преди смъртта си Бредиус се е споразумял с „Маурицхаус“ да завещае на музея 25 от своите произведения на изкуството. Уговорката е била творбите винаги да бъдат на показ пред публиката. Оказва се, че това не е така. Не са изложени 20 от 25-те творби.

За иска си наследниците се позовават на сключеното в миналото споразумение. Те не са преки наследници на Бредиус, а роднини на неговия ученик Йозеф Крониг (1887-1984), отбелязва телевизия Ен О Ес.  Бредиус и Крониг прекарват голяма част от живота си заедно, а Крониг е единственият наследник на имуществото на Бредиус.

Наградите „Грами“ ще се излъчват от 2027 година по телевизионната мрежа Ей Би Си, предаде Асошиейтед прес. Досега официалната церемония се предаваше на живо по телевизионния канал Си Би Ес. 

Националната академия за звукозапис в САЩ, която присъжда музикалните отличия, обяви, че е подписала 10-годишен договор с Ей Би Си за излъчване на наградите от 2027 г. От 1973 година насам телевизионния канал Си Би Ес излъчваше връчването им. Първите 12 церемонии са представени по телевизионния канал Ен Би Си.

По този начин Ей Би Си ще излъчва три големи събития на живо през 2027 година – финалът на първенството на Националната футболна лига на САЩ, наградите „Грами“ и церемонията за наградите „Оскар“.

Новият договор предвижда музикалните наградите да бъдат показани и на платформите Хулу и Дисни плюс. 

Номинациите

Чилийският колектив Cuerpo Sur, който създава поетични и ангажирани творби, в пряк контакт с реалността на своята държава, е водещ акцент в програмата на „Топлоцентрала“ през ноември, съобщават от регионалния център за съвременни изкуства.

На 5 ноември ще бъдат представени два спектакъла. Mínga de una casa en ruinas е буквално създаден с останките на разрушена къща, стотици дървени летви, използвани за градеж на къща, с които колективът Cuerpo Sur създава пространствено, визуално и звуково устройство, манипулирано от актрисата Ебана Гарин. С развитието на действието, тя разказва поредица от преплетени истории, сред които тази на собственото си семейство, което е трябвало да отиде в изгнание по политически причини. Въпросът е колко домове ще трябва да бъдат разрушени, за да разберем най-

За първи път в своята кариера, италианското трио Il Volo изнесе два концерта в един и същи ден. Това музикантите обявиха на 2 ноември вечерта, в изпълнената до краен предел зала 1 на НДК.

Джанлука Джинобле, Пиеро Бароне и Иняцио Боскето представиха новата си програма Ad Astra (Към звездите). Гостуването у нас, по покана на „БГ саунд стейдж“, е част от световно турне. Началото бе поставено в Рим, на Термите (баните) на Каракала, в началото на юни.

Всяко от изпълненията в София бе изпращано с продължителни аплодисменти, цветя и подаръци, които артистите приемаха с широки усмивки, . Сред публиката имаше и фенка, която триото специално посочи. Оказа се, че досега тя е посетила над сто концертна на Il Volo.

Джанлука Джинобле разпозна сред българскит

Международният фестивал за съвременни изкуства "Вода" ще се проведе за седми път в Бургас.

Откриването ще е на 24 септември. Фестът ще продължи пет дни, съобщиха от пресцентъра на Общината.

Фестивалът ще представи творби от български и международни автори в разнообразни артистични жанрове: танц и театър, инсталация, звуков дизайн, видео арт и др.

През тази година събитията във фестивалната програма ще бъдат с безплатен вход, а повечето от тях ще бъдат ситуирани в градска среда. Ще има 3D прожекции на румънския визуален артист ADISTU (Адриан Манулеску) върху фасадите на Пантеона и училище "Петко Росен". 

"Театър на сетивата-София" ще се включи във фестивала, представяйки образи от своите артистични пътувания в градска среда. Предвидени са също няколко спектакъла, постановки, музикални произведения, инсталации.

Фестивалът "Вода" се организира

Ще бъде показана и лентата „Привързване“ на Карин Тардийо с Пио Мармаи и Валерия Бруни Тедески. Тя се съсредоточава върху структурата на семейството и ролите на родителите, настойниците и съветниците в него. 

Последното френско заглавие е дебютният игрален филм на Луиз Курвоазие „Мамка му и крава“, който има награда на младежкото жури в Кан.  

В програмата на Киномания във Варна е включена и италиано-американската продукция Queer на Лука Гуаданино. В нея актьорът Даниъл Крейг играе Уилям С. Бъроуз в една любовна история, развиваща се през 1950 година в Мексико Сити. Екранизацията има номинация за „Златен лъв“ във Венеция.

Копродукцията „Момичето с иглата“ е вдъхновен от реални събития и режисиран от Магнус фон Хорн. В него зрителите ще видят трудната за преглъщане история за жена, търсеща любов и морал в Копенхаген след Първата световна война, в която реализмът се смесва с експресионизма. Лентата има номинация за „Златна палма“ в Кан. 

Във Варна идва и награденият за най-добър сценарий „Веществото“ на Корали Фаржа с Деми Мур и Денис Куейд. В сюжета отчаяна холивудска актриса, изпаднала до водеща на аеробика по телевизията, се подлага на медицинска процедура на черния пазар, която обещава подмладяване, но завършва с появата на дързък и нахален клонинг на по-младото й „аз“, който поддържа съществуването си с ежеседмични лумбални пункции.

В програмата е и британският филм „Как да правим секс“ на режисьорката Моли Манинг Уокър, който има награда „Особен поглед“ на фестивала в Кан; наградата на ФИПРЕССИ за Европейско откритие, както и номинации БАФТА за най-добър британски филм, дебют на британски сценарист, режисьор или продуцент и за кастинг. 

В края на фестивала зрителите ще видят норвежкия филм „Любовта“ с номинация за „Златен лъв“ във Венеция. Той е втора част от трилогията „Секс, мечти, любов“, която насърчава зрителят да приеме схващането, че любовта и интимността могат да се проявят по много различни и неочаквани начини.

Закриването е на 1 декември с копродукцията на Италия, Франция и Белгия „Вермилио“ на Маура Делперо, която има голямата награда на журито „Сребърен лъв“ във Венеция. Действието се развива в планинското село Вермилио, където войната е далечен, но осезаем хоризонт, а пристигането на дезертьора Пиетро разтърсва живота на голямото семейство на местния учител.

Киномания във Варна ще припомни и класиките „Роко и неговите братя“ от 1960 г. на режисьора Лукино Висконти с Ален Делон, АниЖирардо, Клаудия Кардинале, „Развод по италиански“ на Пиетро Джерми с Марчело Мастрояни и Стефания Сандрели, „Историята на Адел Ю.“ на Франсоа Трюфо с Изабел Аджани.  

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Музеят „Кон-Тики“ в Осло връща артефакти на чилийския Великденски остров
Артефакти и човешки останки, взети от норвежки изследовател и антрополог в края на 40-те години на миналия век, се връщат от Музея „Кон Тики“ в Осло на отдалечения чили ...
Макс Либерман картина с мотив Ванзее
Картина на германския художник импресионист Макс Либерман беше продадена на търг в Кьолн за 720 000 евро, предаде ДПА. Прогнозната цена беше между 700 000 евро и един милион евро. ...
Джаз изпълнители си дават среща на фестивал
Джаз фестивал ще има на 15 и 16 ноември тази година в Доходното здание в Русе. Програмата включва концерти на известни изпълнители. Това съобщиха организаторите на музикалния форум ...
Конкурс предизвиква младите фотографи
Конкурсът „Разград – уловени мигове“ предизвиква младите фотографи. Това е 14-ото издание на фотоконкурса с подтема „Лицата на Разград“ и е насочено к ...
Фестивалът „Пиано екстраваганца” завършва днес
Камерният ансамбъл „Софийски солисти“ с диригент Константин Добройков и пианистите Паоло Франчезе и Амели Сакаи-Иванова закриват тази вечер 14-ото издание на „Пиа ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
С официална церемония Драматичен театър „Рачо Стоянов“ ще отбележи своята 95-годишнина
С официална церемония и филм в Европейската нощ на театрите 16 ноември на голямата сцена на Драматичен театър „Рачо Стоянов“ ще бъде отбелязана 95-годишнината от създав ...
Електротехник в Рим откри древни фрески, нарисувани на таван
Електротехник откри древни фрески по време на ремонт във Вила Фарнезина, Рим, предаде АФП. Трите рисунки са били скрити над сводестия таван на някогашната всекидневна на Агостино К ...
Два милиона лампички и най-високото виенско колело в Румъния ще са част от изненадите на Коледния базар в Крайова
Изкуствен интелект и два милиона лампички ще има на Коледния базар в румънския град Крайова тази година. Събитието, очаквано с нетърпение и от много българи, ще бъде открито н ...
Найден Тодоров: „Киномания“ е фестивал, който излиза много над киното
Не знам колко събития има в България, в момента, които толкова много години съществуват без прекъсване – от 1987 година до днес. Това е много повече от традиция. Това е един ...
Ремикс на Do They Know It`s Christmas ще бъде издаден за 40-годишнината на хита
По-късно този месец ще бъде пуснат „ултимативен микс“ на Do They Know It`s Christmas („Знаят ли, че е Коледа“) по случай 40 години от записването на празнич ...
Тикер в 18:00 ч.
С официална церемония и филм в Европейската нощ на театрите 16 ноември на голяма ...
Начало Авансцена
3625
Авансцена

Киномания гостува във Варна

Откриването е с документалния филм Let’s Get Lost Starring Chet Baker на Брус Уебър, който разказва за Чет Бейкър и живота му чрез интервюта, проследявайки кариерата на музиканта от 50-те години на миналия век, когато свири с джаз величия като Чарли Паркър, Гери Мълиган и Ръс Фрийман, до 80-те години, когато пристрастяването му към хероина и хаосът в личния му живот го подтикват да се премести да живее в Европа.На 20 ноември ще се състои прожекция и среща с екипа на документалния филм „Отвъд предела“, посветен на житейския и професионален път на проф. Христо Пимпирев и историята на българската изследователска база на остров Ливингстън в Антарктида.

| 11 Ноември 2024, 16:58 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Киномания гостува във Варна
Киномания гостува във Варна
Снимка © БТА

Киномания гостува във Варна от 15 ноември до 1 декември, показва програмата на домакините от Фестивалния комплекс в града.

Откриването е с документалния филм Let’s Get Lost Starring Chet Baker на Брус Уебър, който разказва за Чет Бейкър и живота му чрез интервюта, проследявайки кариерата на музиканта от 50-те години на миналия век, когато свири с джаз величия като Чарли Паркър, Гери Мълиган и Ръс Фрийман, до 80-те години, когато пристрастяването му към хероина и хаосът в личния му живот го подтикват да се премести да живее в Европа. 

Повече от 1000 музиканти, които свирят на алпийски рог, поставиха световен рекорд за най-големия ансамбъл на алпийски рог, съобщиха от швейцарска асоциация, която представлява изпълнителите на алпийски рог, предаде ДПА.

Асоциацията възнамерявала да подобри рекорд от 2013 г., когато 508 музиканти свирили заедно на алпийски рог край Цермат, Швейцария.

Организаторите планирали да съберат 550 музиканти, но почти два пъти повече се регистрирали от Швейцария и от чужбина. Те се събрали и свирили хорови мелодии в Клевеналп в продължение на пет минути.

Според организаторите на събитието са присъствали наблюдатели от Книгата на рекордите "Гинес", за да удостоверят опита за световен рекорд.

Предишният рекорд не е вписан в книгата. В нея фигурира ансамбъл от 366 музиканти, свирили като ансамбъл на хребета Горнерграт в Швейцария през 2009 г.

Café del Mundo идва за първи път в България на 12 октомври, съобщават от Sofia Live Club, домакин на събитието.

Ян Паскал и Александър Килиън имат десетки концерти и хиляди посетители всяка година, милиони гледания в Instagram и YouTube. 

„Любовта им към автентичния Пако де Лусия, съчетана с радостта от модерната поп музика като Coldplay или U2, прави тези двама артисти специални. Справянето с великите музикални традиции от Бах до Дефала, Café del Mundo показва най-висока чувствителност и мощен суверенитет. В резултат на това, двамата китаристи намират ентусиазирана публика по целия свят, работят с Кралския филхармоничен оркестър, продуцират в Abbey Road Studios (Лондон) и изграждат непрекъснато нарастваща общност от фенове“, припомнят организаторите.

Ян Паскал и Александър Килиън

На 30 октомври фондация „Градски ролки“ постави началото на своята инициатива „Българска филмотека в Букурещ“ (Filmoteca Bulgara în Bucureti).

Тя започна с прожекция на филма „Моят чичо Любен“ (2023 г.) на режисьорите Никола Бошнаков-Кольо и Георги Стоев-Джеки.

„През творческия живот на художника Любен Стоев и връзката на България с другата част от Източна Европа в лицето на фотографа и негов племенник Рей Ван Цехау и с история, рефлектираща наболелия български преход от социализъм към капитализъм, фондация „Градски ролки“ отбеляза Деня на будителите – съвременните, истински будители, които много често са в мрака и не ги виждаме”, сподели председателят на фондацията Иванка Шишева. 

Тя информира, че в рамките на културния сезон 2024/2025 г. и в партньорство с Гьоте-институт в Букурещ ор

За втора поредна година се организира Международният хоров фестивал „Земя на славни предци” в Нови пазар, съобщи Наталия Неделчева, секретар на Народно читалище (НЧ) „Христо Ботев – 1872“.

Тя каза, че участие са заявили общо 13 хорови състава, с над 350 хористи от Румъния и България, от градовете Нови пазар, Шумен, Варна, Ловеч, Трявна, Тервел и Гюргево.

Във фестивалната програма са предвидени четири концерта, два на 5 октомври и два на 6 октомври.

„Тази година общините Шумен, Каспичан, Плиска ни съдействат по места, тъй като ще има два фестивални концерта в Мадара, на входа на музея, и в Плиска, в Голямата базилика", допълни Неделчева.

Тя каза още, че на 5 октомври програмата започва сутринта с концерт в храм „Св. Параскева" в Нови пазар, в първата категория на фестивала - църковнославянски песнопения.

Очакват ни шест незабравими вечери с български и много – от 12 държави, международни изпълнители. Това каза директорът на Международния джаз фестивал „Доктор Емил Илиев“ – доктор Татяна Илиева.

Третото издание на музикалния форум бе открито тази вечер в Боровец.

Тази изискана аудитория една година очаква най-големия джаз фестивал в България – едно събитие, което не се нуждае от представяне, посочи Илиева. 

По думите й, когато нещо се инициира, то е начало, когато се прави за втори път е повторение, а когато публиката го търси и е трети път - вече е традиция.

„Именно тук, в полите на прекрасната Рила планина, всички ние се зареждаме с енергия и за трети пореден път се събираме, за да се проведе поредното издание на Международния джаз фестивал „Доктор Емил Илиев“, каза доктор Татяна Илиева.

Тя разказа, че Община Самоков е протегнала ръка, за да м

На 20 ноември ще се състои прожекция и среща с екипа на документалния филм „Отвъд предела“, посветен на житейския и професионален път на проф. Христо Пимпирев и историята на българската изследователска база на остров Ливингстън в Антарктида. Историята, разказана от Еленко Касалийски, проследява дългия път, изминат през годините от българските антарктици, и показва първото плаване в световния океан на българския военен научно-изследователски кораб „Св. св. Кирил и Методий“.

Филмът с Мария Бакалова „Стажантът“ ще бъде показан на 24 ноември. Копродукцията на Канада, Дания, Ирландия, и САЩ, режисирана от Али Абаси, разказва за кариерата на младия Доналд Тръмп през 70-те години на ХХ век и има номинация за „Златна палма“ на фестивала в Кан. 

Наследниците на колекционера Ейбрахам Бредиус, починал през 1946 г., искат да им бъдат върнати произведения на изкуството от музея „Маурицхаус“. Твърди се, че музеят в Хага не е спазил споразуменията за излагане на творбите. Сред произведенията са шедьоври на Рембранд.

Преди смъртта си Бредиус се е споразумял с „Маурицхаус“ да завещае на музея 25 от своите произведения на изкуството. Уговорката е била творбите винаги да бъдат на показ пред публиката. Оказва се, че това не е така. Не са изложени 20 от 25-те творби.

За иска си наследниците се позовават на сключеното в миналото споразумение. Те не са преки наследници на Бредиус, а роднини на неговия ученик Йозеф Крониг (1887-1984), отбелязва телевизия Ен О Ес.  Бредиус и Крониг прекарват голяма част от живота си заедно, а Крониг е единственият наследник на имуществото на Бредиус.

Наградите „Грами“ ще се излъчват от 2027 година по телевизионната мрежа Ей Би Си, предаде Асошиейтед прес. Досега официалната церемония се предаваше на живо по телевизионния канал Си Би Ес. 

Националната академия за звукозапис в САЩ, която присъжда музикалните отличия, обяви, че е подписала 10-годишен договор с Ей Би Си за излъчване на наградите от 2027 г. От 1973 година насам телевизионния канал Си Би Ес излъчваше връчването им. Първите 12 церемонии са представени по телевизионния канал Ен Би Си.

По този начин Ей Би Си ще излъчва три големи събития на живо през 2027 година – финалът на първенството на Националната футболна лига на САЩ, наградите „Грами“ и церемонията за наградите „Оскар“.

Новият договор предвижда музикалните наградите да бъдат показани и на платформите Хулу и Дисни плюс. 

Номинациите

Чилийският колектив Cuerpo Sur, който създава поетични и ангажирани творби, в пряк контакт с реалността на своята държава, е водещ акцент в програмата на „Топлоцентрала“ през ноември, съобщават от регионалния център за съвременни изкуства.

На 5 ноември ще бъдат представени два спектакъла. Mínga de una casa en ruinas е буквално създаден с останките на разрушена къща, стотици дървени летви, използвани за градеж на къща, с които колективът Cuerpo Sur създава пространствено, визуално и звуково устройство, манипулирано от актрисата Ебана Гарин. С развитието на действието, тя разказва поредица от преплетени истории, сред които тази на собственото си семейство, което е трябвало да отиде в изгнание по политически причини. Въпросът е колко домове ще трябва да бъдат разрушени, за да разберем най-

За първи път в своята кариера, италианското трио Il Volo изнесе два концерта в един и същи ден. Това музикантите обявиха на 2 ноември вечерта, в изпълнената до краен предел зала 1 на НДК.

Джанлука Джинобле, Пиеро Бароне и Иняцио Боскето представиха новата си програма Ad Astra (Към звездите). Гостуването у нас, по покана на „БГ саунд стейдж“, е част от световно турне. Началото бе поставено в Рим, на Термите (баните) на Каракала, в началото на юни.

Всяко от изпълненията в София бе изпращано с продължителни аплодисменти, цветя и подаръци, които артистите приемаха с широки усмивки, . Сред публиката имаше и фенка, която триото специално посочи. Оказа се, че досега тя е посетила над сто концертна на Il Volo.

Джанлука Джинобле разпозна сред българскит

Международният фестивал за съвременни изкуства "Вода" ще се проведе за седми път в Бургас.

Откриването ще е на 24 септември. Фестът ще продължи пет дни, съобщиха от пресцентъра на Общината.

Фестивалът ще представи творби от български и международни автори в разнообразни артистични жанрове: танц и театър, инсталация, звуков дизайн, видео арт и др.

През тази година събитията във фестивалната програма ще бъдат с безплатен вход, а повечето от тях ще бъдат ситуирани в градска среда. Ще има 3D прожекции на румънския визуален артист ADISTU (Адриан Манулеску) върху фасадите на Пантеона и училище "Петко Росен". 

"Театър на сетивата-София" ще се включи във фестивала, представяйки образи от своите артистични пътувания в градска среда. Предвидени са също няколко спектакъла, постановки, музикални произведения, инсталации.

Фестивалът "Вода" се организира

Зрителите във Варна ще могат да видят четири френски филма. „Идва есента“ на Франсоа Озон с Елен Венсан, Жозиен Баласко, Людивин Сание, според критиката повтаря с перфектен актьорски състав сложната партитура на лъжата и отрицанието от една от най-добрите творби на режисьора – „Под пясъка“. 

„Тихият син“ е четвърти филм на сестрите Мюриел Кулен и Делфин Кулен, екранизация на романа на Лоран Птиманжен от 2020 г. За него Венсан Линдон има приз за най-добър актьор на фестивала във Венеция, а режисьорките - наградата ImpACT и наградата на УНИЦЕФ Leoncino d`Oro Agiscuola. След успеха на крайнодясната партия Национално обединение на последните избори във Франция, сюжетът е много актуален. В обектива е Пиер, който работи нощем, за да може да отглежда синовете си през деня, но няма как да попречи на отчуждението на единия от тях. 

Ще бъде показана и лентата „Привързване“ на Карин Тардийо с Пио Мармаи и Валерия Бруни Тедески. Тя се съсредоточава върху структурата на семейството и ролите на родителите, настойниците и съветниците в него. 

Последното френско заглавие е дебютният игрален филм на Луиз Курвоазие „Мамка му и крава“, който има награда на младежкото жури в Кан.  

В програмата на Киномания във Варна е включена и италиано-американската продукция Queer на Лука Гуаданино. В нея актьорът Даниъл Крейг играе Уилям С. Бъроуз в една любовна история, развиваща се през 1950 година в Мексико Сити. Екранизацията има номинация за „Златен лъв“ във Венеция.

Копродукцията „Момичето с иглата“ е вдъхновен от реални събития и режисиран от Магнус фон Хорн. В него зрителите ще видят трудната за преглъщане история за жена, търсеща любов и морал в Копенхаген след Първата световна война, в която реализмът се смесва с експресионизма. Лентата има номинация за „Златна палма“ в Кан. 

Във Варна идва и награденият за най-добър сценарий „Веществото“ на Корали Фаржа с Деми Мур и Денис Куейд. В сюжета отчаяна холивудска актриса, изпаднала до водеща на аеробика по телевизията, се подлага на медицинска процедура на черния пазар, която обещава подмладяване, но завършва с появата на дързък и нахален клонинг на по-младото й „аз“, който поддържа съществуването си с ежеседмични лумбални пункции.

В програмата е и британският филм „Как да правим секс“ на режисьорката Моли Манинг Уокър, който има награда „Особен поглед“ на фестивала в Кан; наградата на ФИПРЕССИ за Европейско откритие, както и номинации БАФТА за най-добър британски филм, дебют на британски сценарист, режисьор или продуцент и за кастинг. 

В края на фестивала зрителите ще видят норвежкия филм „Любовта“ с номинация за „Златен лъв“ във Венеция. Той е втора част от трилогията „Секс, мечти, любов“, която насърчава зрителят да приеме схващането, че любовта и интимността могат да се проявят по много различни и неочаквани начини.

Закриването е на 1 декември с копродукцията на Италия, Франция и Белгия „Вермилио“ на Маура Делперо, която има голямата награда на журито „Сребърен лъв“ във Венеция. Действието се развива в планинското село Вермилио, където войната е далечен, но осезаем хоризонт, а пристигането на дезертьора Пиетро разтърсва живота на голямото семейство на местния учител.

Киномания във Варна ще припомни и класиките „Роко и неговите братя“ от 1960 г. на режисьора Лукино Висконти с Ален Делон, АниЖирардо, Клаудия Кардинале, „Развод по италиански“ на Пиетро Джерми с Марчело Мастрояни и Стефания Сандрели, „Историята на Адел Ю.“ на Франсоа Трюфо с Изабел Аджани.  

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Музеят „Кон-Тики“ в Осло връща артефакти на чилийския Великденски остров
Макс Либерман картина с мотив Ванзее
Джаз изпълнители си дават среща на фестивал
Конкурс предизвиква младите фотографи
Фестивалът „Пиано екстраваганца” завършва днес
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Ноември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Творчески отражения
С официална церемония Драматичен театър „Рачо Стоянов“ ще отбележи своята 95-годишнина
Под прожектора
Електротехник в Рим откри древни фрески, нарисувани на таван
Творчески отражения
Два милиона лампички и най-високото виенско колело в Румъния ще са част от изненадите на Коледния базар в Крайова
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.