Анна Нетребко избра Пучини за първия си концерт в България
Анна Нетребко ще включи в софийската оперна гала арии от още няколко от най-популярните опери на Пучини - „Бохеми”, „Мадам Бътерфлай”, „Турандот” и „Манон Леско”.
Това съобщават организаторите на концерта, припомняйки, че през август примата излезе на Арена ди Верона в „Тоска“ пред 10-хилядна публика, която дълго я аплодира, още преди да е запяла.
Нетребко започва своята кариера през 1994 г., за да достигне до най-престижните сцени
Анна Нетребко ще включи в софийската оперна гала арии от още няколко от най-популярните опери на Пучини - „Бохеми”, „Мадам Бътерфлай”, „Турандот” и „Манон Леско”.
Фестивалът за съвременен танц „Танцови маршрути” завършва с две представления, които предстоят на сцена „Филиал“ на Драматичен театър „Стоян Бъчваров“, съобщават организаторите от Варна денс театър.
Утре ще бъде представен танцовият спектакъл „Послания” на Варна денс театър с хореографи Карина Илиева и Силвия Христова. Той е изграден върху житейската философия и стиховете на варненския поет Никола Илиев (1946-2002), автор на редица стихосбирки и председател на Сдружението на писателите във Варна от 1997 до 2001 г.
Финалното събитие на „Танцови маршрути” тази година е на 14 ноември със соловия пърформанс Behind you, посветен на връзката между съзнателните и безсъзнателните опити на човека, на спомените, които се сливат и разделят. Спектакълът е по идея и хореография на Филип Миланов и е в изпълнение
Министърът на културата връчи на изпълнителния директор на фондацията за изкуство „Аполония“ Маргарита Димитрова огърлие „Златен век“.
Той отбеляза, че това е най-високото отличие на Министерството на културата.
Церемонията се състоя тази вечер след премиерата на концерта на фестивалния оркестър „Аполония“ на Празниците на изкуствата „Аполония“ в амфитеатъра в Созопол.
България има своите изкуства, които наистина ни спасяват в това време. Тези изкуства имат и своите фестивали и повечето от тези фестивали ни карат да забравим всичко лошо. Има всякакви фестивали, но има един фестивал, който е фестивал на изкуствата и събира в себе си музика, театър, изобразително изкуство, литература, кино. Събира най-доброто, което може да се види в България, каза министърът на културата.
По думите му жителите и гост
Служебният министър на културата Найден Тодоров връчи снощи на сцената на Летния театър във Варна наградата „Златен век“ – огърлие на оперната прима Соня Йончева. Отличието е за изключителния й принос в развитието и утвърждаването на българската култура и национална идентичност.
В много странно време живеем, търсим поводи да сме различни, да се караме помежду си, да не сме съгласни с другия, каза министър Тодоров. По думите му причината е, че вътре в нас липсва нещо - гордостта от това кои сме и какви сме. Все пак има хора, които ни го напомнят, те ни карат с присъствието да сме горди и щастливи, посочи Тодоров. И допълни, че благодари на Соня Йончева, че е точно една от тези, които ни карат да се гордеем, че сме българи.
Церемонията по награждаването на примата се проведе след постановката „Мадам Бътерфлай“, в която тя бе солист
Изложба, озаглавена „Голо тяло и еротика“ и подредена в Художествена галерия „Недялко Каранешев“ в Горна Оряховица, представя 46 творби на български художници от няколко поколения.
Картините са част от личната колекция на доц. д-р Пламен Пъчев, преподавател по международни икономически отношения в Югозападния университет в Благоевград, съобщиха от пресцентъра на Община Горна Оряховица.
В експозицията са включени творби на Владимир Димитров - Майстора, Илия Бешков, Илия Петров, Васил Стоилов, Иван Лазаров. Изложбата представя имена от по-старото поколение художници, като проф. Валентин Старчев, акад. Румен Скорчев, Наум Хаджимладенов, проф. Петър Чуховски, Дора Бонева, Димитър Казаков. Отделено е място и на съвременни автори - проф. Греди Асса, проф. Маня Вапцарова, Надежда Кутева, Мария Духтева, Калин Николов, Тони и Йордан Тодорови, Илиян Савков.
Самия
Художникът Николай Караджов за първи път се представя със самостоятелна изложба във варненската галерия „Папийон“.
Неговата живописна колекция носи името „Знак от небето“, което по думите му е свързано с добрата вест, получена от Дева Мария, че ще роди Божия син.
„Аз съм един от малкото художници, които, без да си го поставят като задача и да се отклоняват от стила си, рисува религиозни картини и те могат да бъдат поставени и в храм“, каза авторът.
Той обясни, че много от значимите неща в живота на артистите стават по инстинкт, също като влюбването. „Така се получава и с най-важните ни решения, те са свързани с вътрешната необходимост. Художникът е синоним на свобода, несвободен човек не може да бъде сериозен художник“, сподели вижданията си Караджов.
Според него и картините намират своите зрители ка
Това съобщават организаторите на концерта, припомняйки, че през август примата излезе на Арена ди Верона в „Тоска“ пред 10-хилядна публика, която дълго я аплодира, още преди да е запяла.
Нетребко започва своята кариера през 1994 г., за да достигне до най-престижните сцени. Тя е звездата на „Ла Скала“ в Милано, Виенската щатсопера, Метрополитън опера в Ню Йорк, Берлинската Staatsotera и Royal Opera House – Лондон.
Тя ще завърши годината с шест спектакъла в Миланската скала. През януари са предвидени четири спектакъла във Виенската щатспоера. След петгодишна пауза от американската сцена, Анна Нетребко ще участва в годишната гала на операта в Палм Бийч, Флорида.
Както информирахме, първият концерт на звездната прима в София е на 20 март, ще участва и тенорът Юсиф Ейвазов. Диригент е маестро Найден Тодоров, заедно със Софийската филхармония.
Концерт на „Фондацията“ и Оркестъра на опера Пловдив постави точката на тазгодишното, 40-о издание на Празниците на изкуствата „Аполония“.
Със спектакъла „Вкусът на времето“ Кирил Маричков, Иван Лечев, Добрин Векилов-Дони, Славчо Николов и Венко Поромански напълниха амфитеатъра в Созопол до краен предел.
„Имаме принцип на концерти да не изпълняваме непознати песни“, каза Иван Лечев. Кирил Маричков допълни, че всички песни от плейлистата тази вечер са написани от членове на „Фондацията“.
Сред хитовете, които групата изпълни, бяха „Малкият принц“, „Вълшебен свят“, „Обичам те завинаги“, „Дива роза“, „Да погледна в теб“, „Моят свят“, „Блажени години“, „Две следи“, „Страхотен ден“, „Пак ще се пр
Изложба с пейзажна живопис на младия художник Симеон Димитров бе открита в залата на Етнографския музей в Берковица по повод празника на града Рождество Богородично, който се отбелязва в няколко последователни дни с различни културни, спортни и музикални прояви.
Димитров представя 62 картини, рисувани с масло върху платно. Те са изработени с техника сфумато – наслояване на слоеве. В картините оживяват различни места от България – Черноморието, Велико Търново, Берковица, села от различни краища и най-много от северозападната част на България, а също планини, черкви и т.н. Картините носят носталгичен привкус, напомнят детството и спомени от миналото. Авторът е поставил загадка за зрителя във всяка картина и го провокира да открие нещо за себе си, независимо дали той е имал предвид точно това.
Симеон Димитров сподели, че основната тема в творбите му е любовта
Интересното за нашата група е, че всички композираме, казаха на пресконференция в Боровец изпълнителите от Швеция и Норвегия Буге Веселтофт (пиано), Дан Берглунд (бас) и Магнус Йострьом (барабани), обединени в „Римден трио“. Тази вечер по време на Международния джаз фестивал „Д-р Емил Илиев“ групата ще представи песни от най-новия си албум.
Музикантите посочиха, че във формацията всеки дава най-доброто от себе си. Пианистът Буге Веселтофт разказа историята на триото. Искал да изпълнява типична скандинавска музика, поканил двамата си колеги да се присъединят към него и така триото се формира в 90-те години на XX век.
Музикантите казаха, че репетират и в Швеция, и в Норвегия, но са основно в Стокхолм, „където намерим най-доброто кътче спираме и репетираме“.
От "Римден трио" посочиха, че са били наскоро в Румъния, като са участвали във фестивали.
Андре Рийо ще представи ново шоу в „Арена 8888 София“ на 12 март 2025 г. Това съобщават организаторите от „БГ саунд стейдж“.
Концертът в България е част от турнето, с което през 2025г. нидерландският цигулар ще обиколи Европа и ще достигне до Бахрейн. „Много съм щастлив, че се връщам отново в София! Топлината и страстта на българската публика винаги ме удивляват, отново и отново. Нямам търпение да споделя новото си шоу с моите почитатели. Нека да създадем незабравими спомени заедно”, казва по повод поредното си завръщане в България Андре Рийо, цитиран от „БГ саунд стейдж“.
Музикантът е имал четири посещения и осем концерта у нас досега. „Андре Рийо е обичан от публиката по целия свят, поради способността си да съчетава красиви мелодии с приповдигната атмосфера, приказни костюми, цветни феерии. Всяко негово изпълнени
На 30 септември започва седмото издание на фестивала „Царско село“, съобщават организаторите от Нов симфоничен оркестър.
Откриването е с концерт на квартет Quarto и арфистката Деница Димитрова. Те ще представят произведения за струни и арфа – от Алфонс Хаселманс, Марсел Турние, Воън Уилямс, Камий Сен-Санс и Клод Дебюси. Ще има световната премиера на специално написаното за състава произведение – Las Puertas del Sueño от композитора Георги Арнаудов.
На 9 октомври гостува квартет „Мартину“ от Чехия с изцяло чешка програма и музика на Дворжак, Яначек, Сметана.
На 17 октомври музиканти от Нов симфоничен оркестър ще представят емблематични камерни творби от световната класика.
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща.
Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
Електротехник откри древни фрески по време на ремонт във Вила Фарнезина, Рим, предаде АФП. Трите рисунки са били скрити над сводестия таван на някогашната всекидневна на Агостино К ...
Не знам колко събития има в България, в момента, които толкова много години съществуват без прекъсване – от 1987 година до днес. Това е много повече от традиция. Това е един ...
По-късно този месец ще бъде пуснат „ултимативен микс“ на Do They Know It`s Christmas („Знаят ли, че е Коледа“) по случай 40 години от записването на празнич ...
На 7 декември парижката катедрала „Нотр Дам" ще бъде открита официално с церемония, на която реч ще произнесе френският президент Еманюел Макрон, предадоха АФП и ДПА.
Ден по ...
Европейско турне на Тил Линдеман – Meine Welt („Моят свят“), минава през София, на 8 декември 2025 г., съобщават организаторите от Fest Team. Събитието е зал ...
С официална церемония и филм в Европейската нощ на театрите 16 ноември на голямата сцена на Драматичен театър „Рачо Стоянов“ ще бъде отбелязана 95-годишнината от създав ...
Електротехник откри древни фрески по време на ремонт във Вила Фарнезина, Рим, предаде АФП. Трите рисунки са били скрити над сводестия таван на някогашната всекидневна на Агостино К ...
Изкуствен интелект и два милиона лампички ще има на Коледния базар в румънския град Крайова тази година. Събитието, очаквано с нетърпение и от много българи, ще бъде открито н ...
Не знам колко събития има в България, в момента, които толкова много години съществуват без прекъсване – от 1987 година до днес. Това е много повече от традиция. Това е един ...
По-късно този месец ще бъде пуснат „ултимативен микс“ на Do They Know It`s Christmas („Знаят ли, че е Коледа“) по случай 40 години от записването на празнич ...
Анна Нетребко избра Пучини за първия си концерт в България
Анна Нетребко ще включи в софийската оперна гала арии от още няколко от най-популярните опери на Пучини - „Бохеми”, „Мадам Бътерфлай”, „Турандот” и „Манон Леско”.Това съобщават организаторите на концерта, припомняйки, че през август примата излезе на Арена ди Верона в „Тоска“ пред 10-хилядна публика, която дълго я аплодира, още преди да е запяла.
Анна Нетребко ще включи в софийската оперна гала арии от още няколко от най-популярните опери на Пучини - „Бохеми”, „Мадам Бътерфлай”, „Турандот” и „Манон Леско”.
Това съобщават организаторите на концерта, припомняйки, че през август примата излезе на Арена ди Верона в „Тоска“ пред 10-хилядна публика, която дълго я аплодира, още преди да е запяла.
Фестивалът за съвременен танц „Танцови маршрути” завършва с две представления, които предстоят на сцена „Филиал“ на Драматичен театър „Стоян Бъчваров“, съобщават организаторите от Варна денс театър.
Утре ще бъде представен танцовият спектакъл „Послания” на Варна денс театър с хореографи Карина Илиева и Силвия Христова. Той е изграден върху житейската философия и стиховете на варненския поет Никола Илиев (1946-2002), автор на редица стихосбирки и председател на Сдружението на писателите във Варна от 1997 до 2001 г.
Финалното събитие на „Танцови маршрути” тази година е на 14 ноември със соловия пърформанс Behind you, посветен на връзката между съзнателните и безсъзнателните опити на човека, на спомените, които се сливат и разделят. Спектакълът е по идея и хореография на Филип Миланов и е в изпълнение
Министърът на културата връчи на изпълнителния директор на фондацията за изкуство „Аполония“ Маргарита Димитрова огърлие „Златен век“.
Той отбеляза, че това е най-високото отличие на Министерството на културата.
Церемонията се състоя тази вечер след премиерата на концерта на фестивалния оркестър „Аполония“ на Празниците на изкуствата „Аполония“ в амфитеатъра в Созопол.
България има своите изкуства, които наистина ни спасяват в това време. Тези изкуства имат и своите фестивали и повечето от тези фестивали ни карат да забравим всичко лошо. Има всякакви фестивали, но има един фестивал, който е фестивал на изкуствата и събира в себе си музика, театър, изобразително изкуство, литература, кино. Събира най-доброто, което може да се види в България, каза министърът на културата.
По думите му жителите и гост
Служебният министър на културата Найден Тодоров връчи снощи на сцената на Летния театър във Варна наградата „Златен век“ – огърлие на оперната прима Соня Йончева. Отличието е за изключителния й принос в развитието и утвърждаването на българската култура и национална идентичност.
В много странно време живеем, търсим поводи да сме различни, да се караме помежду си, да не сме съгласни с другия, каза министър Тодоров. По думите му причината е, че вътре в нас липсва нещо - гордостта от това кои сме и какви сме. Все пак има хора, които ни го напомнят, те ни карат с присъствието да сме горди и щастливи, посочи Тодоров. И допълни, че благодари на Соня Йончева, че е точно една от тези, които ни карат да се гордеем, че сме българи.
Церемонията по награждаването на примата се проведе след постановката „Мадам Бътерфлай“, в която тя бе солист
Изложба, озаглавена „Голо тяло и еротика“ и подредена в Художествена галерия „Недялко Каранешев“ в Горна Оряховица, представя 46 творби на български художници от няколко поколения.
Картините са част от личната колекция на доц. д-р Пламен Пъчев, преподавател по международни икономически отношения в Югозападния университет в Благоевград, съобщиха от пресцентъра на Община Горна Оряховица.
В експозицията са включени творби на Владимир Димитров - Майстора, Илия Бешков, Илия Петров, Васил Стоилов, Иван Лазаров. Изложбата представя имена от по-старото поколение художници, като проф. Валентин Старчев, акад. Румен Скорчев, Наум Хаджимладенов, проф. Петър Чуховски, Дора Бонева, Димитър Казаков. Отделено е място и на съвременни автори - проф. Греди Асса, проф. Маня Вапцарова, Надежда Кутева, Мария Духтева, Калин Николов, Тони и Йордан Тодорови, Илиян Савков.
Самия
Художникът Николай Караджов за първи път се представя със самостоятелна изложба във варненската галерия „Папийон“.
Неговата живописна колекция носи името „Знак от небето“, което по думите му е свързано с добрата вест, получена от Дева Мария, че ще роди Божия син.
„Аз съм един от малкото художници, които, без да си го поставят като задача и да се отклоняват от стила си, рисува религиозни картини и те могат да бъдат поставени и в храм“, каза авторът.
Той обясни, че много от значимите неща в живота на артистите стават по инстинкт, също като влюбването. „Така се получава и с най-важните ни решения, те са свързани с вътрешната необходимост. Художникът е синоним на свобода, несвободен човек не може да бъде сериозен художник“, сподели вижданията си Караджов.
Според него и картините намират своите зрители ка
Нетребко започва своята кариера през 1994 г., за да достигне до най-престижните сцени. Тя е звездата на „Ла Скала“ в Милано, Виенската щатсопера, Метрополитън опера в Ню Йорк, Берлинската Staatsotera и Royal Opera House – Лондон.
Тя ще завърши годината с шест спектакъла в Миланската скала. През януари са предвидени четири спектакъла във Виенската щатспоера. След петгодишна пауза от американската сцена, Анна Нетребко ще участва в годишната гала на операта в Палм Бийч, Флорида.
Концерт на „Фондацията“ и Оркестъра на опера Пловдив постави точката на тазгодишното, 40-о издание на Празниците на изкуствата „Аполония“.
Със спектакъла „Вкусът на времето“ Кирил Маричков, Иван Лечев, Добрин Векилов-Дони, Славчо Николов и Венко Поромански напълниха амфитеатъра в Созопол до краен предел.
„Имаме принцип на концерти да не изпълняваме непознати песни“, каза Иван Лечев. Кирил Маричков допълни, че всички песни от плейлистата тази вечер са написани от членове на „Фондацията“.
Сред хитовете, които групата изпълни, бяха „Малкият принц“, „Вълшебен свят“, „Обичам те завинаги“, „Дива роза“, „Да погледна в теб“, „Моят свят“, „Блажени години“, „Две следи“, „Страхотен ден“, „Пак ще се пр
Изложба с пейзажна живопис на младия художник Симеон Димитров бе открита в залата на Етнографския музей в Берковица по повод празника на града Рождество Богородично, който се отбелязва в няколко последователни дни с различни културни, спортни и музикални прояви.
Димитров представя 62 картини, рисувани с масло върху платно. Те са изработени с техника сфумато – наслояване на слоеве. В картините оживяват различни места от България – Черноморието, Велико Търново, Берковица, села от различни краища и най-много от северозападната част на България, а също планини, черкви и т.н. Картините носят носталгичен привкус, напомнят детството и спомени от миналото. Авторът е поставил загадка за зрителя във всяка картина и го провокира да открие нещо за себе си, независимо дали той е имал предвид точно това.
Симеон Димитров сподели, че основната тема в творбите му е любовта
Интересното за нашата група е, че всички композираме, казаха на пресконференция в Боровец изпълнителите от Швеция и Норвегия Буге Веселтофт (пиано), Дан Берглунд (бас) и Магнус Йострьом (барабани), обединени в „Римден трио“. Тази вечер по време на Международния джаз фестивал „Д-р Емил Илиев“ групата ще представи песни от най-новия си албум.
Музикантите посочиха, че във формацията всеки дава най-доброто от себе си. Пианистът Буге Веселтофт разказа историята на триото. Искал да изпълнява типична скандинавска музика, поканил двамата си колеги да се присъединят към него и така триото се формира в 90-те години на XX век.
Музикантите казаха, че репетират и в Швеция, и в Норвегия, но са основно в Стокхолм, „където намерим най-доброто кътче спираме и репетираме“.
От "Римден трио" посочиха, че са били наскоро в Румъния, като са участвали във фестивали.
Андре Рийо ще представи ново шоу в „Арена 8888 София“ на 12 март 2025 г. Това съобщават организаторите от „БГ саунд стейдж“.
Концертът в България е част от турнето, с което през 2025г. нидерландският цигулар ще обиколи Европа и ще достигне до Бахрейн. „Много съм щастлив, че се връщам отново в София! Топлината и страстта на българската публика винаги ме удивляват, отново и отново. Нямам търпение да споделя новото си шоу с моите почитатели. Нека да създадем незабравими спомени заедно”, казва по повод поредното си завръщане в България Андре Рийо, цитиран от „БГ саунд стейдж“.
Музикантът е имал четири посещения и осем концерта у нас досега. „Андре Рийо е обичан от публиката по целия свят, поради способността си да съчетава красиви мелодии с приповдигната атмосфера, приказни костюми, цветни феерии. Всяко негово изпълнени
На 30 септември започва седмото издание на фестивала „Царско село“, съобщават организаторите от Нов симфоничен оркестър.
Откриването е с концерт на квартет Quarto и арфистката Деница Димитрова. Те ще представят произведения за струни и арфа – от Алфонс Хаселманс, Марсел Турние, Воън Уилямс, Камий Сен-Санс и Клод Дебюси. Ще има световната премиера на специално написаното за състава произведение – Las Puertas del Sueño от композитора Георги Арнаудов.
На 9 октомври гостува квартет „Мартину“ от Чехия с изцяло чешка програма и музика на Дворжак, Яначек, Сметана.
На 17 октомври музиканти от Нов симфоничен оркестър ще представят емблематични камерни творби от световната класика.
Както информирахме, първият концерт на звездната прима в София е на 20 март, ще участва и тенорът Юсиф Ейвазов. Диригент е маестро Найден Тодоров, заедно със Софийската филхармония.
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща.
Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.