NRD Начало
Петък, 22 Ноември 2024
Начало Тонът на времето Николай Младенов и Кристина Борисова представят обща изложба
2869
Тонът на времето

Николай Младенов и Кристина Борисова представят обща изложба

Николай Младенов и Кристина Борисова представят обща изложба в галерия „Академия“. Експозицията е озаглавена „Имаме повод“ и може да бъде разгледана от 19 ноември до 9 декември, съобщават от Националната художествена академия (НХА). Изложбата представя произведения на двама преподаватели от специалност „Плакат и визуална комуникация“, родени на една и съща дата – 15 ноември. Подредените в галерия „Академия“ плакати, шрифт, калиграфия и подвързия са от областите на изобразителното изкуство, в които двамата професори работят и преподават, отбелязват организаторите

| 11 Ноември 2024, 13:28 ч.
Николай Младенов и Кристина Борисова представят обща изложба
Николай Младенов и Кристина Борисова представят обща изложба
Снимка © DFA

Николай Младенов и Кристина Борисова представят обща изложба в галерия „Академия“.

Публично представяне на резиденцията на Барбара Бардака и Юлия Захараки (Гърция) и възможност за безплатен уъркшоп ще има на 10 септември, съобщават от Derida Dance Center.

Amfi е гръцки префикс за създаване на думи, които указват нещо от две страни или на две места. Едноименният танцов пърформанс изследва диапазона между точките на прилика и разликата, търсейки начин на сътрудничество между двама души, в отсъствието на конвенционален „дует“, разказва от „Дерида“.

„Отправна точка на изследване е поведението на два елемента в състояние на съвместно съществуване. Определяйки като „елементи“ всички сетивни средства, използвани по време на едно представление, ние ще проверим как концепцията за дуалност може да се приложи към сърцевината на дадено изпълнение, търсейки отговори чрез

Празничен концерт ще представят хорови формации на 14 декември в концертна зала „Добрич“, съобщават от общинската администрация на града.

Оттам допълват, че в събитието ще вземат участие хор “Добруджански звуци” с диригент Елвира Пастърмаджиева, детски хор “Маестро Захари Медникаров” с диригенти Габриела Павлова Писанова и Миглена Пенева и Хор на учителките – Добрич с диригент Маргарита Русева – Ганева.

В програмата ще бъдат включени коледни песни от цял свят, а клавирният съпровод е поверен на Радостина Гроздева-Кръстева и Детелина Василева – Димитрова.

Входът за празничния концерт ще бъде свободен.

Девета поредна година Ямбол празнува възраждането на символичната за града сграда на Безистена, вече като културно-информационен център.

Изложба с „говорещи” картини на Чудомир, творчески ателиета и концерт на Ивайло Колев бяха част от програмата на честването.

Посетителите на "Безистена" имаха възможност да разгледат гостуващата изложба „Оживелите нашенци“ на Литературно -художествения музей „Чудомир“ в Казанлък.

С помощта на мобилно приложение картините на писателя и художник Димитър Чорбаджийски – Чудомир, „проговарят“, като представят изобразените герои в характерни за тях ситуации, монолози и диалози от разказите и анекдотите му.

Експозицията, включваща 20 платна с добавена реалност, ще остане в залата на "Безистена" до 4 ноември.

В следобедните часове пространството около емблематичната

Родената в България и израснала в Клиши-су-Боа, Франция, Силви живее сред музика още от детските си години - баща й и дядо й са музиканти. Когато пораства, под влияние на брат си започва да слуша джаз.

Живях в България до шестата си година, казва Вартан в интервю, публикувано в „Телерама“ по повод 80-ия й рожден ден. Описва семейството си като много грижовно и любящо. Баща й е франкофон, работещ във френското посолство в София. На седем години бъдещата звезда пристига в Париж. Цели четири години семейството живее в хотел, преди да може да си позволи къща. Бъдещата певица тръгва на училище и научава френски „на терен“. Оттогава, по думите й, остава извънредно срамежлива. 

Когато семейството вече може да си позволи къща, първата вещ, която купува баща й, е пиано. 

Влиза за първи път в легендарната зала „Олимпия&ld

На 14 и 15 септември габровското кино „Синеленд-Габрово“ ще се включи в инициативата „Национални кино дни“, съобщава Божидар Илиев, председател на управителния съвет "Асоциация на българските киносалони" – Сдружение, които са организатори на събитието.

В рамките на тези два дни билетите за всички прожекции в киното ще бъдат на цена от 5 лева. 

„Това ще е ежегодно събитие, с което искаме да дадем възможности на масовия зрител. Подобни събития се провеждат в цяла Европа и преминават при огромен успех“, каза още Илиев. 

Той допълни, че с тази инициатива асоциацията цели да покани в кината и хора, които от дълго време на са ги посещавали, но пазят в себе си спомена за очарованието на големия екран в тъмната кинозала.

„Искаме да напомним на зрителите, че киното е най-достъпната форма на контакт с изку

Експозицията е озаглавена „Имаме повод“ и може да бъде разгледана от 19 ноември до 9 декември, съобщават от Националната художествена академия (НХА).

Изложбата представя произведения на двама преподаватели от специалност „Плакат и визуална комуникация“, родени на една и съща дата – 15 ноември.

Подредените в галерия „Академия“ плакати, шрифт, калиграфия и подвързия са от областите на изобразителното изкуство, в които двамата професори работят и преподават, отбелязват организаторите. 

„Плакатите на проф. Младенов са произведения от високата класа на плаката изкуство, формулирана преди години като авторски плакат. Моят анализ на неговите концептуални произведения отбелязва уникалната за България и Европа колекция. Художникът е автор и професор, с рядкото съчетание на авторитетно единство в творчество и преподаване, което е в най-висока степен полезно за студентите, спешно нуждаещи се от естетически репери в информационния бульон на съвремието“, казва Иван Газдов.

„В изложбата са представени произведения от няколко калиграфски серии, плод на разнообразни експерименти по съчетаване на различни техники и похвати“, отбелязва Кристина Борисова.

Цигуларките Магдалена Каменова и Тодорка Христева ще бъдат солистки в концерта на Симфониета - Шумен в зала „Проф. Венета Вичева“ на 21 ноемри. Изявата е част от цикъла „Класика и романтизъм“. Диригент ще бъде Любомир Денев - син. В програмата са включени Концерт за две цигулки в ре минор от Йохан Себастиан Бах, „Навара"- испански танц за две цигулки и оркестър от Пабло де Сарасате и Симфония номер 41 „Юпитер" от Волфганг Амадеус Моцарт.

Тодорка Христева разказа, че е на 21 години и е студентка в трети курс в Националната музикална академия "Панчо Владигеров", в класа по цигулка на доц. Галина Койчева-Мирчева, а преди това е завършила музикалното училище в Пловдив.

Магдалена Каменова каза, че в деня след концерта в Шумен ще навърши 21 години. "Завършила съм софийското музикално училище при Гергана Илчева, сега продължавам обучението

Световна премиера на документалния филм The making of Nostradamus с участието на Николо Коцев ще се състои на 27 септември в София, съобщават от Арт център „Сити марк“, домакин на събитието.

Ще бъде представена и книгата с либрето на рокоперата „Нострадамус“. Предвидена е и изложба, която представя създаването и реализацията на музикалната творба.  

Пред ноември 2017 година в Русе е световната премиера на рокоперата, написана от Николо Коцев. Режисьор на постановката е Орлин Дяков, диригент е Найден Тодоров, а сценограф - Иван Иванов-Йоаний. Дизайнер на костюмите е Николай Бузов, а музикален директор е Николо Коцев. Участват оркестър, хор и балет на Държавната опера в Русе, както и група „Кикимор

В Свищов днес започват празниците „Свищовски лозници“, които ще продължат до 29 септември. За поредна година Общината организира програма с концерти на различни изпълнители и музикални жанрове, както и традиционни конкурси и изложби. 

Тя днес ще започне в Градска библиотека „Проф. Иван Шишманов“ с откриване на изложба от снимки и статии на тема „Свищовски лозници – поглед във времето“. След това на тържествено заседание на Общински съвет – Свищов поетът Георги Драмбозов ще бъде удостоен с почетното звание „Почетен гражданин на Свищов“.

Тази вечер на централния площад „Алеко“ в града ще започне и първата концертна проява. На сцената ще излезе групата D2 с концерта 25 години музика с участието на Димитър Кърнев (китара), Александър Обретенов (бас китара), Васил Вутев (ударни) и Радостин Василев

С изложба на 20 съвременни художници и скулптури от света се открива столичната галерия „Риволи“. Първата експозиция в новото пространство е озаглавена „Началото“, съобщават от екипа.

„Тази изложба е не само празник на модерното изкуство, но и на разнообразието от стилове и творчески подходи“, разказват домакините. Сред авторите, чиито творби ще бъдат изложени, са Тилман (Tilman), Ксавие ван Уелсен (Xavier van Walsen), Гунар Зил (Gunnar Zil), Бразо (Brazo), Касай Масана (Kasai Masana), Питър Робърт Кейл, Норман Геко (Norman Gekko).

От екипа на галерия „Риволи“ разказват, че идеята за нейното откриване се ражда от любовта на нейния създател към модерното изкуство - лекаря д-р Николай Болтаджиев. „Подборът отразява различни съвременни стилове и открива поглед към най-актуалните посоки в изобразителното изкуство“

Публиката в Истанбул бе във възторг от концерта на Хосе Карерас и съпровождащите го музиканти от Националния музикален театър във вечерта на 20 септември в Истанбул, Турция, съобщиха от екипа на театъра.

Оркестърът на Националния музикален театър изпълни програмата на концерта в Истанбул от прощалното световно турне (The Farewell Tour) на великия испански тенор Хосе Карерас.

На диригентския пулт бе маестро Давид Хименес. Оркестърът беше избран лично от самия Хосе Карерас и Давид Хименес - поредно потвърждение за високата професионална класа на изпълнителите от Националния музикален театър.

Концертът се състоя в зала Ülker Sports and Events Hall. Той бе доста по-различен от обичайните концерти, защото бе под формата на мултимедийно шоу с гигантски екрани, върху които бяха п

Първата от тях, наречена „Place du Carrousel – I“, е резултат на синтез на класическа калиграфия с плоска четка и отпечатък по класическия метод на мрамориране на хартия.

„Серията „Свободна калиграфия“ също така е съчетание между различни, често много противоположни по същност на изписване техники, като четка, перо, стилус, гъба и други. Техниката „ебру“ е в основата на цикъла експерименти „Изток – Запад“, където с нея се изписва самия графичен знак. Само по себе си това е голямо предизвикателство, защото освен посочената по-горе непредсказуемост на боите, фактическото изписване трябва да става огледално, предвид метода на отпечатване“, казва още тя.  

Николай Младенов е роден на 15 ноември 1969 г., София. Завършил е висшето си образование в НХА, плакат в курса на проф. д-р Иван Газдов, София и докторат по изкуствознание и изобразителни изкуства с тема „Плакатното мислене...“. От 2014 г е професор в катедра „Плакат и визуална комуникация“. Бил е ръководител на катедра „Плакат и визуална комуникация“ и на рекламно-информационната дейност на НХА 2011 – 2015, както и зам.-ректор по учебната, рекламно-информационната дейност, акредитацията и академичния състав на НХА, 2020 – 2024. В момента е зам.-ректор – академичен състав, издателска и рекламно-информационна дейност на НХА.

Кристина Борисова е родена на 15 ноември 1971 г. в София. Завършила е висше образование в НХА, плакат в курса на проф. Людмил Чехларов. Има и специализация по калиграфия и подвързия в Националния архив на Словакия, отдел „Реставрация на книги“, 1998 – 1999 и 2015. От 2018 г е професор, катедра „Плакат и визуална комуникация“, дисциплини шрифт, калиграфия и историческа подвързия. От 2020 г  ръководител на катедра „Плакат и визуална комуникация“. В периода 2008 – 2023 член на Факултетна комисия по качество. Член е на СБХ, БХВО и NVIG.

/ВСР

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Рапърът Ръс ще има концерт у нас
Мултиплатиненият рапър, текстописец и продуцент Ръс (Russ) пристига в София, в зала 3 на НДК, на 10 декември, съобщават организаторите от Fest Team. С над 10 години активно творче ...
Лили Иванова: Този концерт беше по-специален
Вечните хитове на Лили Иванова огласиха тази вечер Сандански. Точно в 20:00 часа в препълнената зала на Дома на културата примата на българската естрада беше посрещната от своите п ...
Мартин Геновски: Исках да създам филм, който да вълнува публиката и да е за цялото семейство
Щастлив съм, защото исках да създам филм, който да вълнува публиката и да бъде подходящ за цялото семейство. От емоциите на зрителите виждам, че сме постигнали целта. Думите са на ...
Яна Титова се завръща в Младежкия театър – като режисьор на „Лисабон“ от Захари Карабашлиев
Пиесата „Лисабон“ на писателя и драматург Захари Карабашлиев ще бъде представена за първи път пред българска публика и в пълния си текст, в Младежкия театър „Нико ...
Вайола Дейвис ще получи почетната награда "Сесил Б. Демил"
Вайола Дейвис ще получи почетната награда "Сесил Б. Демил", предаде Асошиейтед прес. Отличието ще й бъде връчено на 82-рата годишна церемония за наградите "Златен глобус" на 5 януа ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
Берлинският театър „Шаубюне“ е застрашен от фалит заради намаляване на бюджета
Берлинският театър „Шаубюне“, който е един от най-известните европейски театри с авангардните си постановки, е застрашен от фалит заради големите бюджетни съкращения, п ...
Фестивалът на оперното и балетно изкуство вдигна завеса за 54-ти път
Фестивалът на оперното и балетно изкуство (ФОБИ) в Стара Загора дава посока в лабиринта от музикални събития, каза директорът на Държавната опера в града Огнян Драганов при открива ...
Белгийският певец Стромай бе отличен от крал Филип
Певецът Стромай беше отличен от краля на Белгия - Филип, за изключителни заслуги в областта на изкуството, литературата или науката, на церемония в двореца в Брюксел, предаде АФП. ...
Pink Floyd History ще възродят магията на легендарната група
Спектакълът Pink Floyd History Live е музикално и мултимедийно шоу, което пресъздава пет десетилетия музикални шедьоври на легендарната група Pink Floyd. Водени от страстта си към ...
Венецианският театър „Ла Фениче“ отмени първото си представление за сезона
Венецианският музикален театър „Ла Фениче“ във Венеция отмени първото си представление за сезона за първи път от повече от 30 години насам поради протест на персонала, ...
Тикер в 18:00 ч.
Берлинският театър „Шаубюне“, който е един от най-известните европей ...
Начало Тонът на времето
2869
Тонът на времето

Николай Младенов и Кристина Борисова представят обща изложба

Николай Младенов и Кристина Борисова представят обща изложба в галерия „Академия“.Изложбата представя произведения на двама преподаватели от специалност „Плакат и визуална комуникация“, родени на една и съща дата – 15 ноември.

| 11 Ноември 2024, 13:28 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Николай Младенов и Кристина Борисова представят обща изложба
Николай Младенов и Кристина Борисова представят обща изложба
Снимка © DFA

Николай Младенов и Кристина Борисова представят обща изложба в галерия „Академия“.

Експозицията е озаглавена „Имаме повод“ и може да бъде разгледана от 19 ноември до 9 декември, съобщават от Националната художествена академия (НХА).

Публично представяне на резиденцията на Барбара Бардака и Юлия Захараки (Гърция) и възможност за безплатен уъркшоп ще има на 10 септември, съобщават от Derida Dance Center.

Amfi е гръцки префикс за създаване на думи, които указват нещо от две страни или на две места. Едноименният танцов пърформанс изследва диапазона между точките на прилика и разликата, търсейки начин на сътрудничество между двама души, в отсъствието на конвенционален „дует“, разказва от „Дерида“.

„Отправна точка на изследване е поведението на два елемента в състояние на съвместно съществуване. Определяйки като „елементи“ всички сетивни средства, използвани по време на едно представление, ние ще проверим как концепцията за дуалност може да се приложи към сърцевината на дадено изпълнение, търсейки отговори чрез

Празничен концерт ще представят хорови формации на 14 декември в концертна зала „Добрич“, съобщават от общинската администрация на града.

Оттам допълват, че в събитието ще вземат участие хор “Добруджански звуци” с диригент Елвира Пастърмаджиева, детски хор “Маестро Захари Медникаров” с диригенти Габриела Павлова Писанова и Миглена Пенева и Хор на учителките – Добрич с диригент Маргарита Русева – Ганева.

В програмата ще бъдат включени коледни песни от цял свят, а клавирният съпровод е поверен на Радостина Гроздева-Кръстева и Детелина Василева – Димитрова.

Входът за празничния концерт ще бъде свободен.

Девета поредна година Ямбол празнува възраждането на символичната за града сграда на Безистена, вече като културно-информационен център.

Изложба с „говорещи” картини на Чудомир, творчески ателиета и концерт на Ивайло Колев бяха част от програмата на честването.

Посетителите на "Безистена" имаха възможност да разгледат гостуващата изложба „Оживелите нашенци“ на Литературно -художествения музей „Чудомир“ в Казанлък.

С помощта на мобилно приложение картините на писателя и художник Димитър Чорбаджийски – Чудомир, „проговарят“, като представят изобразените герои в характерни за тях ситуации, монолози и диалози от разказите и анекдотите му.

Експозицията, включваща 20 платна с добавена реалност, ще остане в залата на "Безистена" до 4 ноември.

В следобедните часове пространството около емблематичната

Родената в България и израснала в Клиши-су-Боа, Франция, Силви живее сред музика още от детските си години - баща й и дядо й са музиканти. Когато пораства, под влияние на брат си започва да слуша джаз.

Живях в България до шестата си година, казва Вартан в интервю, публикувано в „Телерама“ по повод 80-ия й рожден ден. Описва семейството си като много грижовно и любящо. Баща й е франкофон, работещ във френското посолство в София. На седем години бъдещата звезда пристига в Париж. Цели четири години семейството живее в хотел, преди да може да си позволи къща. Бъдещата певица тръгва на училище и научава френски „на терен“. Оттогава, по думите й, остава извънредно срамежлива. 

Когато семейството вече може да си позволи къща, първата вещ, която купува баща й, е пиано. 

Влиза за първи път в легендарната зала „Олимпия&ld

На 14 и 15 септември габровското кино „Синеленд-Габрово“ ще се включи в инициативата „Национални кино дни“, съобщава Божидар Илиев, председател на управителния съвет "Асоциация на българските киносалони" – Сдружение, които са организатори на събитието.

В рамките на тези два дни билетите за всички прожекции в киното ще бъдат на цена от 5 лева. 

„Това ще е ежегодно събитие, с което искаме да дадем възможности на масовия зрител. Подобни събития се провеждат в цяла Европа и преминават при огромен успех“, каза още Илиев. 

Той допълни, че с тази инициатива асоциацията цели да покани в кината и хора, които от дълго време на са ги посещавали, но пазят в себе си спомена за очарованието на големия екран в тъмната кинозала.

„Искаме да напомним на зрителите, че киното е най-достъпната форма на контакт с изку

Изложбата представя произведения на двама преподаватели от специалност „Плакат и визуална комуникация“, родени на една и съща дата – 15 ноември.

Подредените в галерия „Академия“ плакати, шрифт, калиграфия и подвързия са от областите на изобразителното изкуство, в които двамата професори работят и преподават, отбелязват организаторите. 

Цигуларките Магдалена Каменова и Тодорка Христева ще бъдат солистки в концерта на Симфониета - Шумен в зала „Проф. Венета Вичева“ на 21 ноемри. Изявата е част от цикъла „Класика и романтизъм“. Диригент ще бъде Любомир Денев - син. В програмата са включени Концерт за две цигулки в ре минор от Йохан Себастиан Бах, „Навара"- испански танц за две цигулки и оркестър от Пабло де Сарасате и Симфония номер 41 „Юпитер" от Волфганг Амадеус Моцарт.

Тодорка Христева разказа, че е на 21 години и е студентка в трети курс в Националната музикална академия "Панчо Владигеров", в класа по цигулка на доц. Галина Койчева-Мирчева, а преди това е завършила музикалното училище в Пловдив.

Магдалена Каменова каза, че в деня след концерта в Шумен ще навърши 21 години. "Завършила съм софийското музикално училище при Гергана Илчева, сега продължавам обучението

Световна премиера на документалния филм The making of Nostradamus с участието на Николо Коцев ще се състои на 27 септември в София, съобщават от Арт център „Сити марк“, домакин на събитието.

Ще бъде представена и книгата с либрето на рокоперата „Нострадамус“. Предвидена е и изложба, която представя създаването и реализацията на музикалната творба.  

Пред ноември 2017 година в Русе е световната премиера на рокоперата, написана от Николо Коцев. Режисьор на постановката е Орлин Дяков, диригент е Найден Тодоров, а сценограф - Иван Иванов-Йоаний. Дизайнер на костюмите е Николай Бузов, а музикален директор е Николо Коцев. Участват оркестър, хор и балет на Държавната опера в Русе, както и група „Кикимор

В Свищов днес започват празниците „Свищовски лозници“, които ще продължат до 29 септември. За поредна година Общината организира програма с концерти на различни изпълнители и музикални жанрове, както и традиционни конкурси и изложби. 

Тя днес ще започне в Градска библиотека „Проф. Иван Шишманов“ с откриване на изложба от снимки и статии на тема „Свищовски лозници – поглед във времето“. След това на тържествено заседание на Общински съвет – Свищов поетът Георги Драмбозов ще бъде удостоен с почетното звание „Почетен гражданин на Свищов“.

Тази вечер на централния площад „Алеко“ в града ще започне и първата концертна проява. На сцената ще излезе групата D2 с концерта 25 години музика с участието на Димитър Кърнев (китара), Александър Обретенов (бас китара), Васил Вутев (ударни) и Радостин Василев

С изложба на 20 съвременни художници и скулптури от света се открива столичната галерия „Риволи“. Първата експозиция в новото пространство е озаглавена „Началото“, съобщават от екипа.

„Тази изложба е не само празник на модерното изкуство, но и на разнообразието от стилове и творчески подходи“, разказват домакините. Сред авторите, чиито творби ще бъдат изложени, са Тилман (Tilman), Ксавие ван Уелсен (Xavier van Walsen), Гунар Зил (Gunnar Zil), Бразо (Brazo), Касай Масана (Kasai Masana), Питър Робърт Кейл, Норман Геко (Norman Gekko).

От екипа на галерия „Риволи“ разказват, че идеята за нейното откриване се ражда от любовта на нейния създател към модерното изкуство - лекаря д-р Николай Болтаджиев. „Подборът отразява различни съвременни стилове и открива поглед към най-актуалните посоки в изобразителното изкуство“

Публиката в Истанбул бе във възторг от концерта на Хосе Карерас и съпровождащите го музиканти от Националния музикален театър във вечерта на 20 септември в Истанбул, Турция, съобщиха от екипа на театъра.

Оркестърът на Националния музикален театър изпълни програмата на концерта в Истанбул от прощалното световно турне (The Farewell Tour) на великия испански тенор Хосе Карерас.

На диригентския пулт бе маестро Давид Хименес. Оркестърът беше избран лично от самия Хосе Карерас и Давид Хименес - поредно потвърждение за високата професионална класа на изпълнителите от Националния музикален театър.

Концертът се състоя в зала Ülker Sports and Events Hall. Той бе доста по-различен от обичайните концерти, защото бе под формата на мултимедийно шоу с гигантски екрани, върху които бяха п

„Плакатите на проф. Младенов са произведения от високата класа на плаката изкуство, формулирана преди години като авторски плакат. Моят анализ на неговите концептуални произведения отбелязва уникалната за България и Европа колекция. Художникът е автор и професор, с рядкото съчетание на авторитетно единство в творчество и преподаване, което е в най-висока степен полезно за студентите, спешно нуждаещи се от естетически репери в информационния бульон на съвремието“, казва Иван Газдов.

„В изложбата са представени произведения от няколко калиграфски серии, плод на разнообразни експерименти по съчетаване на различни техники и похвати“, отбелязва Кристина Борисова.

Първата от тях, наречена „Place du Carrousel – I“, е резултат на синтез на класическа калиграфия с плоска четка и отпечатък по класическия метод на мрамориране на хартия.

„Серията „Свободна калиграфия“ също така е съчетание между различни, често много противоположни по същност на изписване техники, като четка, перо, стилус, гъба и други. Техниката „ебру“ е в основата на цикъла експерименти „Изток – Запад“, където с нея се изписва самия графичен знак. Само по себе си това е голямо предизвикателство, защото освен посочената по-горе непредсказуемост на боите, фактическото изписване трябва да става огледално, предвид метода на отпечатване“, казва още тя.  

Николай Младенов е роден на 15 ноември 1969 г., София. Завършил е висшето си образование в НХА, плакат в курса на проф. д-р Иван Газдов, София и докторат по изкуствознание и изобразителни изкуства с тема „Плакатното мислене...“. От 2014 г е професор в катедра „Плакат и визуална комуникация“. Бил е ръководител на катедра „Плакат и визуална комуникация“ и на рекламно-информационната дейност на НХА 2011 – 2015, както и зам.-ректор по учебната, рекламно-информационната дейност, акредитацията и академичния състав на НХА, 2020 – 2024. В момента е зам.-ректор – академичен състав, издателска и рекламно-информационна дейност на НХА.

Кристина Борисова е родена на 15 ноември 1971 г. в София. Завършила е висше образование в НХА, плакат в курса на проф. Людмил Чехларов. Има и специализация по калиграфия и подвързия в Националния архив на Словакия, отдел „Реставрация на книги“, 1998 – 1999 и 2015. От 2018 г е професор, катедра „Плакат и визуална комуникация“, дисциплини шрифт, калиграфия и историческа подвързия. От 2020 г  ръководител на катедра „Плакат и визуална комуникация“. В периода 2008 – 2023 член на Факултетна комисия по качество. Член е на СБХ, БХВО и NVIG.

/ВСР

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Рапърът Ръс ще има концерт у нас
Лили Иванова: Този концерт беше по-специален
Мартин Геновски: Исках да създам филм, който да вълнува публиката и да е за цялото семейство
Яна Титова се завръща в Младежкия театър – като режисьор на „Лисабон“ от Захари Карабашлиев
Вайола Дейвис ще получи почетната награда "Сесил Б. Демил"
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Ноември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Калейдоскоп
Берлинският театър „Шаубюне“ е застрашен от фалит заради намаляване на бюджета
Авансцена
Фестивалът на оперното и балетно изкуство вдигна завеса за 54-ти път
Творчески отражения
Белгийският певец Стромай бе отличен от крал Филип
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.