Изложба скулптура и рисунки на български интелектуалци на Спартак Дерменджиев ще бъде подредена в галерия „Стубел“.
Фотоизложба показва София през 70-те години на миналия век.
Експозицията е озаглавена „Спирка София’70“ и е с архивни фотографии от Панайот Бърнев.
Серията фотографии може да бъде разгледана между 3 септември и 5 октомври в столичната галерия Dot Sofia, съобщават организаторите.
От екипа отбелязват, че тази изложба ще постави началото на серия от събития, свързани с опознаването и документирането на района, в който се намира сградата, а именно - Стара София, Район „Възраждане“ и най-вече Женския пазар.
„Изложбата включва архивни фотографии от миналия век именно на Женския пазар - най-старият столичен пазар, заснети от Панайот Бърнев и предоставени от Българския визуален архив. Курирана от Тихомир Стоянов и съкурирана от Веселина Сариева, селекцията предлага уникален поглед към архитектурния, социалния и
Проектът „Единни в многообразието“ ще бъде представен на 28 септември в камерната зала „България“.
Събитието е част от 55-то издание на „Софийски музикални седмици“ (СМС), съобщават от екипа на фестивала.
По думите им това е един изключително интересен и различен концерт, който предлага стойностна музика от света и талантливи млади изпълнители, които ще завладеят публиката чрез съчетанието на много нетрадиционни инструменти.
По случай белгийското председателство на Европейския съюз през 2024 г. бароковият ансамбъл от Антверпен – „Зефиро Торна“ инициира „Единни в многообразието“. В сътрудничество с европейски концертни зали и фестивали, кани певци, лютнисти и инструменталисти от различни културни и музикални среди. Създава се пространство за диало
Три виртуозни концерта на Бах ще звучат на 17 ноември в зала „България", в изпълнение на цигуларките Божидара Кузманова и Зорница Иларионова, които за първи път ще излязат заедно на една сцена. Диригент на вечерта е маестра Диана Илкоска, съобщават от Софийската филхармония.
Програмата включва Концерт за цигулка и оркестър №1 в ла минор, BWV 1041, Концерт за цигулка и оркестър №2 в ми-мажор, BWV 1042, и Концерт за две цигулки и оркестър в ре минор, BWV 1043.
„Макар да не е бил лишен от благоволението на кралския двор и лично на Фридрих Велики, един от най-големите композитори на всички времена Йохан Себастиан Бах е малко известен приживе и малко публикуван. Първият инструмент, който Бах изучава в най-ранните си години, е цигулката – взима уроци от баща си до 10-годишната си възраст, к
С музиката си се стараем да предадем позитивно послание на младите хора. Това каза рапърът I.N.I по повод Международния ден на младежта, който бе отбелязан тази вечер с хип-хоп концерт в столичния район Банкя.
Рапърът обясни, че около хип-хоп изпълнителите има стереотипи, затова неговата цел е да помогне в разчупването им и да промени общественото мнение относно тяхното творчество.
„Тази вечер отбелязваме деня на младите в Банкя“, каза заместник-кметът на Банкя Александра Александрова. Тази вечер има хип-хоп парти, част от проекта „Слушай Банкя“, който е по програмата „София – град на младите и активните“ на Столична община, обясни тя. Александрова добави, че идеята за проекта е на актрисата Маргарита Костова, която беше един от участниците в събитието тази вечер. Сред останалите артисти на концерта бяха рапърът I.N.I
На официална церемония в Самоков бяха връчени наградите от провелия през седмицата Единадесети национален театрален фестивал на любителските театри „Театър без граници“ в салона на читалище-паметник „Отец Паисий-1859“.
На сцената бяха председателят на културната институция Стоян Пашов, кметът на община Самоков инж. Ангел Джоргов и журито в състав Богдана Костуркова, Иван Танев и Станислав Пищалов.
Отличилите се състави обяви Стоян Пашов.
Голямата награда за цялостно представяне на името на Отец Паисий получи постановката „Глас народен“ по Бранислав Нушич. Режисьор е Николай Гундеров, а трупата е от град Козлодуй.
Специалната награда на Община Самоков получи постановката „Черна комедия“ по Питър Шафър на трупата от Панагюрище.
Наградата за млади надежди бе присъдена на
Експозицията е озаглавена „Близо до сърцето“ и може да бъде разгледана от 18 ноември до 7 декември, съобщават организаторите.
Авторът разказва, че тази година е юбилейна за него. Той отбелязва, че експозицията включва и два започнати, но незавършени и все още непредставени виртуално проекта. Изложбата включва портретни рисунки и скулптури на български интелектуалци. „Недооценени, умишлено забравяни, сплашвани, изнудвани, оклеветявани, съдени, ограбени, принуждавани да мълчат, репресирани, убивани... Може би затова са близо до сърцето“, посочва той.
„Самият факт, че тези скулптурни портрети: на Георги Марков, на Райко Алексиев, на Кристо, на Иван Милев, на Жорж Папазов се явяват първите им скулптурни портрети в инак богатото на портрети и бюстове родно изкуство, говори, че тези личности са били нежелани от българското общество и система, а вероятно и продължават да са не дотам желани въпреки широко рекламираните демократични промени. Може би затова са близо до сърцето. „Тези проекти не са поръчка, няма да бъдат осъществени поне докато съм жив. Ако пък рано или късно се реализират, вероятно няма да бъда посочен като автор. Може би и затова са близо до сърцето“, казва още той.
Спартак Дерменджиев е роден през 1954 г. в гр. София. Завършва Художествената Академия през 1982 г. със специалност скулптура. От 1985 г. е член на СБХ. Живее и работи в София като художник на свободна практика. Работи в областта на фигуралната скулптура, портрета, рисунката, живописта, както и на дигиталните и виртуални изкуства и инсталации.
/ВСР
В театър „София“ започнаха репетиции на „Комедия от грешки“ по Шекспир, съобщават от трупата.
Изпълнен с вълнение и вдъхновение, екипът на спектакъла се впусна в своето пътешествие из пиесата, разказват от екипа.
Участват Даниел Кукушев, Дениза Павлова, Димитър Стойнов, Ивайло Герасков, Йоанна-Изабелла Върбанова, Мила Банчева, Милена Живкова, Неда Спасова, Николай Димитров-Коки, Пламен Манасиев и Юлиян Малинов.
Режисьор е Маргарита Мачева, на Свила Величкова са сценографията и костюмите, композитор е Петър Дундаков, а преводът е на Валери Петров.
Премиерата е предвидена за 29 ноември.
Изложба на художника Живко Седларски гостува във Фестивалния комплекс във Варна.
Авторът, който живее във Франция, е известен като „рицарят на стоманените дами“.
За изявата си в крайморския град той е избрал да покаже част от своите известни пластики рокли, стоманени дървета, каквито прави до 2008 г., и произведения от серия „Море - земя“, реализирана във Франция. Редом със скулптурите са представени и рисунки на твореца, които са част от работния му процес по осмислянето на една скулптурна работа, сподели той.
Изложбата се нарича Haute couture - Haute soudure (Висша мода - Висша заварка) и предшества традиционния Салон на изкуствата в НДК, чиято програма с различни жанрове ще присъства и във Варна през 2025 г. Седларски гостува в крайморския град веднага след представянето си в София. По време на откриването тази вечер ще бъде пре
Японски куклен театър ще гостува на сцената на формация „Нюанси“ в Троян, съобщи Моника Генкова, режисьор към театрална студия „Нюанси“.
На 12 октомври в Троян ще бъде представен спектакълът „Дъщерята на самурая“, подготвен от софийската театрална формация „Сенджу“. Пиесата е по мотиви от японската народна приказка „Химе с голямата шапка“ и е подходяща както за деца, така и за възрастни, каза Генкова.
За създаването на представлението са използвани похватите на японския марионетен театър „Такеда“, водещ началото си от 17-и век. Марионетките, използвани в представленията, се отличават със своите прецизни движения и реалистичен външен вид и са изработени от автентични материали от Япония.
„Сенджу“ са сред малкото в света, които работят с кукли „Такеда“, а ментор на теа
Независимостта винаги идва с компромиси. Човек трябва да намира време за себе си и, ако започне да изчезва в другия човек, това не е много полезно. Дори, когато обичаме някого, ние трябва да запазим нашата индивидуалност, защото тя е това, което е създало връзката – този съюз между двама души, които в един момент са били непознати, а после стават семейство. Това казва режисьорът Ясен Пеянков по повод премиерата на „Куклен дом, втора част“ в Народния театър „Иван Вазов“.
Пиеса на американския драматург и носител на наградата „Оби“ за изключителни постижения в областта на драматургията – Лукас Нейт, е своеобразно продължение на едноименната пиеса на Хенрик Ибсен, и случващото се с Нора петнадесет години по-късно.
„Цената на независимостта е самотата. В случая, м
Колективна изложба с картини и пластики на шуменски художници, членове на „Клуб култура за Шумен“, беше открита в Регионалната библиотека „Стилиян Чилингиров“. Експозицията е част от второто издание на инициативата „Лято Арт".
В изложбата участват Александър Величков, Бехчет Данаджъ, Валерий Желязков, Красимир Арсов, Калоян Тодоров, Десислава Досева, Мариана Петкова и Пламен Петков.
С изпълнения на китара се включи китаристката Кристин Николова.
Събитието беше посетено от Зам.-кметът на община Шумен Доц. Виктория Ковчазова, представители на културни и творчески институции и граждани.
Мариана Петкова поздрави организаторите на фестивала, участниците в изложбата и хората, дошли да разгледат художествената експозиция.
Журналистката Миглена Стефанова коментира пред публика картините на визуалните артисти. Според нея експозицията е сво