Изложбата „Златен житен клас“ на Евелина Вълчанова ще бъде представена на 21 ноември в столичното пространство Re Club Gallery. Експозицията може да бъде разгледана до 19 декември и е курирана от Даниела Шишманова, съобщават организаторите.
Френската продуцентка и изпълнителка на електронна музика с артистичен псевдоним Calling Marian обяви, че американската гимнастичка Симон Байлс е използвала част от нейната музика по време на Олимпийските игри в Париж, предаде АФП.
Мариан Делорм, както е истинското име на изпълнителката, признава, че не се интересува от спорт и почти не следи игрите. Според нейните думи тя е била информирана за случилото се от фен чрез Инстаграм.
„Когато се върнах от почивка, открих съобщение, което гласеше: „Имам чувството, че чувам твоята музиката тук“. Видях видеото и се оказа, че за съчетанието на Симон Байлс има компилация от няколко музикални парчета, които включваха и някои от моите песни“, каза тя пред АФП.
„Това е пълна изненада, защото не съм получавала никакво искане за разрешение“, допълни парижанката. „Това, което ме интересува, е да разбера повече
Със спектакъла "Опит за летене" - по Йордан Радичков, Драматичният театър "Сава Огнянов" в Русе ще открие новия творчески сезон.
Премиерата ще се състои на 13 септември тази година в Доходното здание в града, съобщи пиарът на културния институт Дидо Илиев.
Режисьор на постановката е Недялко Делчев, сценограф е Борис Хаджигеоргиев, композитор е Пламен Мирчев-Мирона, а видеото е на Димитър Сарджев. В спектакъла участва почти цялата трупа на Русенския театър, като гост е актьорът Алексей Кожухаров.
Програмата през идния месец включва и "Духът на поета", като представлението ще се играе на 19 септември и е посветено на Деня на независимостта на България - 22 септември. Режисьор е Ивайло Ненов, сценографията и костюмите са на Петя Боюкова. Музиката е на Пламен Мирчев-Мирона. Участват актьорите Кадри Хабил, Милен Димитров и Борислав Апостолов.
Втората п
Русенският музей получи като дарение макет на античната и средновековна крепост "Кале Широково", изработен от дървени бъркалки за кафе.
Възстановката е дело на Николай Николов, който се вдъхновява за създаването на творението си от презентация за обекта през месец май тази година, съобщи Силвия Трифонова от музея.
Така след близо шест месеца и поредица от консултации с водещия русенски археолог на крепостта Деян Драгоев проектът бил готов. За създаването му са използвани повече от 1000 дървени бъркалки за кафе.
Макетът представлява възстановка на късноантичната укрепителна система на крепостта - основна стена с три големи полукръгли кули и дублираща стена, снабдена с плътни триъгълни кули.
Крепостта "Кале Широково" е разположена на 35 км от Русе.
"Тя е направена от големи рустицирани каменни блокове с размери, достигащи повече от два метра
Торино&Пашата записаха песен с гръцкия певец Кириакос Георгиу. „Идеята да направим S’Agapao дойде спонтанно, след наше общо участие. Буквално се затворихме в една хотелска стая и след няколко часа имахме визия за песента“, разказва Павел Денов-Пашата.
По думите му S’Agapao е вдъхновена от вечни житейски теми, с нееднозначни отговори. Гръцкият текст създават Кириакос Георгиу и Никос Хатсиапостолис, а българските думи пишат Димитър Марианов, Тодор Димитров-Торино и Павел Денов- Пашата.
S’Agapao е по музика на Димитър Марианов, Иван Тишев-Tish3V, Торино и Пашата и Кириакос Георгиу, а аранжиментът на Леонидас Цицас.
Кристиян Русев е режисьорът на видеото, в ко
Тази вечер в Музея на хумора и сатирата откриват изложбата „Как се живееше у Яначкови“. Това съобщават от културната институция.
Проектът „Как се живееше у Яначкови“ е подготвен въз основа на илюстрациите на Вендула Халанкова.
Откриването на изложбата ще бъде предшествано от работилница за най-малките - „Да сготвим за Яначек“. Те ще се запознаят с любимите храни на един от най-забележителните композитори на 20-и век.
От илюстрациите и кратката анимация „Яначек в три минути“ участниците на възраст от три до шест години ще открият любопитни факти от живота и творчеството на чешкия композитор. След това само с помощта на хартия и лепило ще приготвят любимото си ястие, което може би ще се хареса и на Леош Яначек, посочват организаторите.
Проектът се реализира от Чешкия център в София в рамките на п
„Забележително е творческото кредо на художничката и използването на златото като метафора на най-ценното в живота ни. Като древен символ, носещ в себе си мъдростта на вековете. Древен символ на дълбоката духовна връзка между земното и божественото, на важността на корените ни и значимостта на личния ни избор. Индивидуалния, професионален подход на Евелина - релефни структури и колоритни решения увеличават силата на тези послания“, казват от екипа.
Евелина Вълчанова е родена в София, 1988 г. През 2006 г. завършва НУИИ „Илия Петров“ със специалност „Живопис“ под ръководството на Атанас Ташев. Придобива бакалавърска степен в специалност „Изобразително изкуство“ и магистърска ПСИИ в СУ „Св. Климент Охридски“ с ръководител проф.дн Лаура Димитрова. Специализира „Арттерапия“. Изявява се в областта на живописта, модния и графичния дизайн. Преподава изобразително изкуство на деца и ръководи фондация „Изкуство в час“. През 2023 г. представи самостоятелна изложба „Структурна живопис“ в галерия Nova Art Space. Участва и в общи експозиции в галерии Astry, Видима, Националните живописни изложби във Враца, Габрово, Стара Загора. Настоящата изложба „Златен житен клас“ е естественото продължение на предходната „Структурна живопис“ като тук вече „златното“ е изведено като основен акцент в експозицията и обединява всички произведения в общ концепт.
/ВСР
В кариерата си съм казвала повече „Не“, отколкото „Да“. Отказвала съм повече изпълнения от тези, които съм приемала. Това е причината да продължавам да пея и да съм на сцената и днес.
Това казва световната оперна прима Анджела Георгиу, броени часове преди оперната гала, заедно с Националния филхармоничен оркестър и диригента Найден Тодоров. Събитието е на 10 ноември в зала „България“.
„Предпочитам качеството пред количеството и винаги съвсем съзнателно съм се старала да оставя силна следа във всяка една от моите роли. Аз съм много отговорен артист и съм наясно, че моите изпълнения ще останат като препратки към следващите поколения певци и към публиката“, казва сопраното.
Анджела Георгиу разказва и за незабравимите си срещи с български колеги:
Русенският джаз фестивал е на международно ниво, каза програмният директор на музикалния форум Теодосий Спасов.
Той разясни подробности за 48-ото издание на Джаз фест Русе заедно с директора на общинското предприятие "Русе Арт", което организира музикалния форум, Мариан Савов и част от участниците в лицето на Мирослава Кацарова, Васил Петров, диригентът на Общинският духов оркестър в крайдунавския град Димчо Рубчев, музикантите от "Живко Петров трио" и "Артур Дуткевич трио". Форумът включва концерти на известни изпълнители тази вечер и утре в Доходното здание. След тях са предвидени и джем сесии в "Макс клуб".
Спасов каза, че именно в Русе е засвирил в този жанр.
„Русенската сцена беше трамплин за мен. Аз дойдох от фолклора и засвирих в джаз жанра. Беше много тежко време. Когато в Пловдив ме срещна един човек и беше чул, че свиря на кавал джаз и каза, че
Васко Кръпката и група "Подуене блус бенд" свириха за добричката публика в първия ден от “Добрич фест”, на сцената в градския парк “Свети Георги”. Събитието, което започна вчера, 23 септември, ще продължи до 25 септември, когато е празникът на града.
Началото на музикалната програма беше поставено от вокалната школа VoiceRoom Nelly Gregory. След това на сцената излезе певецът Росен Янев.
Актьорът Краси Радков и Лейди Би ще гостуват на “Добрич фест” на днес, 24 септември, а на празничния за града - 25 септември, на сцената ще излезе хип-хоп групата C-Block заедно с рапъра 100 кила.
На 28 октомври от 19.00 часа на сцената на Народния театър „Иван Вазов” Старозагорската опера ще представи за първи път в София своята забележителна постановка на операта „Евгений Онегин” от П. И. Чайковски. Гостуването е част от богатата юбилейна програма на театъра, посветена на неговата респектираща 100 годишнина, съобщават от операта.
Още с появата си на старозагорска цена през ноември миналата година, спектакълът на операта „Евгений Онегин”, с чиято премиера бе открито 53-то издание на уникалния по рода си Фестивал на оперното и балетното изкуство, предизвика възторга на оперните почитатели. Препълненият салон на Старозагорската опера в две поредни вечери и вълна от суперлативи определиха триумфа и възходящия път на една постановка, в която нейните създатели и блестящи изпълнители вложиха целия си творчески плам и талант. Операта &bdquo
Националната галерия организира събитие с присъствие на Бистра Льошевалие.
Срещата ще се проведе на 11 октомври в „Квадрат 500“ с вход свободен, съобщават от екипа.
Мероприятието е част от изложбата „Бистра Льошевалие. Ретроспектива“.
В разговора ще участват Ярослава Бубнова – директор на Националната галерия, Йоахим Глием – Enseigne des Oudin, Fonds de Dotation, Париж и Ирина Недева – председател на Асоциацията на европейските журналисти, България. Модератор на срещата ще бъде Яна Братанова, куратор на изложбата. Ще бъде прожектиран ценен видео-архив, специално подготвен от Йоахим Глием, отбелязват организаторите.
Ретроспективна експозиция на Бистра Льошевалие представя за първи път у нас изкуството на авторката. Селекцията включва знакови скулптури, обекти, рисунки и инсталации от ателието на Бистра Льошев