Граждани се събраха тази вечер пред Народния театър "Иван Вазов" в подкрепа на постановката "Оръжията и човекът", чиято премиера се състоя преди дни и предизвика протести и напрежение.
Алиса Торосян ще представи самостоятелна изложба с живопис със заглавие „Сезони" в Народното читалище „Напредък - 1869“ в Шумен на 8 октомври.
Родената в Шумен художничка поясни, че в експозицията включва около 30 платна, рисувани през тази година, а изложбата ще остане в шуменското читалище до 21 октомври.
Художничката отбеляза, че миналата година е представили три свои самостоятелни изложби - в комплекс „Авшарян", в шуменското читалище „Напредък - 1869“ и в Художествената галерия „Елена Карамихайлова".
В актуалната изложба са включени пейзажи. Има акварели, масло и смесена техника, добави Торосян. „Тази изложба е малко по-абстрактна от предходните", каза още тя и анонсира, че ще подари една от картините си на шуменското читалище.
Художничката припомни, че първата изложба е била през 1988 г. в Народно чит
„Ромео и Жулиета“ е моя детска мечта от самото начало, когато постъпих в балетното училище, каза примабалерината Марта Петкова по повод предстоящата премиера на творбата от Сергей Прокофиев. Тя е изпълнител на главната роля – на Жулиета, и художествена ръководител на балета в Софийската опера и балет.
„Имайки възможност да гледам спектакли на националния балет, винаги съм си представила, че един ден ще изиграя Жулиета. Вълнението е огромно, но още по-щастлива съм, че именно Калоян Бояджиев прави постановката. Това е един много успял, изключителен българин, който ние всички много уважаваме и мога да кажа, че работата с него, определено, беше различна – заради това огромно спокойствие, което той ти дава“, каза Петкова.
„Не е имало момент, в
Шумен ще бъде домакин на петнадесетото издание на Националния пленер по живопис „Шуменско плато“ от 28 август до 5 септември, съобщиха от пресотдела на Община Шумен.
В него ще участват общо десет художници. Петима от тях са от Шумен, а пет от други градове.
В творческия форум ще се включат Галина Халачева и Николай Тодоров от Добрич, Милена Младенова от гр. Бяла, Петър Тепсизов от Ямбол, Пламен Бешков от Пловдив и членовете на Дружеството на шуменските художници: Димитър Балкански, Емилия Дочева, Надежда Русева, Снежана Ценова и Спартак Паскалевски.
Откриването на пленера ще бъде на 28 август от 16:30 часа на откритата тераса в двора на „Зеленото училище“ на Шуменското плато.
Форумът няма определена тематична или жанрова насоченост, като участниците имат пълна свобода да реализират творческите си идеи и търсения в
Българският международен фестивал за късометражно кино In The Palace отново е избран от Академията за филмови изкуства и науки на САЩ за наградите „Оскар“ да продължи да изпраща свои предложения за отличията.
Към категориите за късометражен филм, късометражна анимация и национален филм, се добавя и категорията „Най-добър документален филм“, посочват от екипа на фестивала.
„Изключително сме щастливи, че продължаваме работа с академията. Това само потвърждава устойчивостта на фестивала и правилната посока, в която се развиваме през всичките вече над 20 години“, казва Цанко Василев, директор на фестивала от самото му създаване.
Освен, че е единственият фестивал в България, сертифициран да номинира професионални късометражни филми за разглеждане от Академията за филмови изкуства и науки на САЩ за наградите „Оскар“, In
Йордан Леков представя изложбата си „Маврографии“ в столичната галерия-книжарница „София прес“.
Експозицията може да бъде разгледана от 18 до 30 ноември, съобщават организаторите.
„Взаимодействието на материалите – хартията, туша и водата, разглеждани като начала, са в основата на моите търсения и причина за случването на тази изложба. Рисунката, която в най-чист вид олицетворява стремежа към свобода на изразяване и отвореност към света, провокира възприятията и най-вече въображението на зрителя. Абстракцията за мен е начин за преживяване на света — потискайки познатите визуални образи, да се съпреживее настоящето“, казва Йордан Леков.
Арх. Йона Лекова казва, че в противовес на логоцентризма произведенията на Йордан Леков не се стремят да разказват, обясняват или илюстрират — те канят в едно по-първичн
Инициатор на мирната проява е Асоциацията за свободен театър.
Тук съм, за да защитим правото на артистите да правят представления, както и на хората да се изразяват свободно, каза Атанас Атанасов, който участва в демонстрацията. Той каза още, че изобщо не приема обидите на групи хора да бъдат причина за цензура, за спиране на представления и затваряне на театри. Още не съм гледал постановката, но проявявам интерес и със сигурност ще си купя билет за нея, посочи Атанасов.
Тук съм, защото силно вярвам, че не е редно хора да бъдат нападани и удряни заради това, че идват на театър, каза друг участник - Христо Милев. Той настоя да се вземат мерки спрямо ограничаването на свободното право изразяване. Не може това просто да остане и за няколко дни да се забрави, каза той.
Милев посочи, че вчера е изгледал постановката "Оръжието и човекът", смял се е от сърце и е прекарал добре. По никакъв начин не смятам, че в нея има нещо обидно към българския народ и българската история, заяви Милев. Според него комедийни моменти от пиесата са извадени от контекста и използвани по неправилен начин.
Събрали се на проявата тази вечер заявиха, че не са против правото на хората да протестират, а против начина, по който се случи това преди няколко вечери. "Това не е човечно и нормално и не трябва да остава безнаказано", заявиха присъстващите.
Пиесата “Великденско вино” на Народния театър “Иван Вазов” ще бъде представена на сцената на Драматичен театър “Стефан Киров”- Сливен на 8 октомври.
Това съобщиха от пресцентъра на общината.
Участват носителят на ИКАР - 23 и АСКЕЕР 23 за водеща мъжка роля - Владимир Пенев, Павлин Петрунов и студенти от класа на проф. Пенко Господинов от НАТФИЗ „Кръстьо Сарафов“. Пиесата е посветена на 150-та годишнина от обесването на Васил Левски.
Автор е Константин Илиев, постановка - Явор Гърдев, сценография - Павел Койчев, костюмография - Свила Величкова, музика - Калин Николов.
“Великденско вино” е за обвиненията срещу свещенодякон Игнатий Левски и ловешките труженици, отправени от Кръстьо Тотев Никифоров в Долнокрайската черква „Света Богородица“
През 1993 г. режисьорът Иван Добч
Фестивалът на изкуствата „Фриндж“ в Единбург, който е сред най-популярните в Шотландия, започва с повече от 3500 представления, планирани през целия месец, предаде ДПА.
Събитието започва днес, 2 август, и ще продължи до 26 август, като в него участват артисти от 58 държави. Потвърдените представления са 3663, като това е с 346 повече от 3317 мероприятия, посочени в програмата на фестивала, отбелязва ДПА.
За 686 събития плащанията ще се извършват по модела „плати, колкото можеш“, а други 456 ще са безплатни.
„След месеци на планиране от хиляди хора, силно съм развълнувана да приветствам всички с добре дошли на Единбургския фестивал на изкуствата „Фриндж“, каза главният изпълнителен директор Шона Маккарти.
„Искам да изкажа огромни благодарности на всички, които работиха толкова усърдно, за да стигнем дотук, включително на артистите, продуцентите, сл
Музикалната приказка „Зелената птица“ разказва за любовта по пиесата „Красива птичка с цвят зелен“ на Карло Гоци ще има премиера на 27 ноември в Софийската опера, съобщават от трупата.
Участват Весела Делчева (Барбарина), Калин Душков (Ренцо), Рада Тотева (Смералдина), Николай Павлов (Труфалдино), Георги Джанов (Тарталя), Александър Георгиев (Панталоне), Николай Петров (Магьосникът), Елена Стоянова (Зелената птица), Жаклин Драганова (Статуя) и Александрина Дрангажова (Статуя).
„Има мечти, които са във видимия взор на всеки човек, а има и такива, които са толкова далече скрити в светлината, че никой не може и да си помисли за тях. Да напиша
Иранската художничка Лалех Барзегар ще гостува с изложба в троянската галерия „Серякова къща“, съобщи Мариела Шошкова, уредник в галерията.
Изложбата, която се осъществява със съдействието на поета и писател д-р Набиола Масуми и троянската художничка Надежда Христова, ще бъде открита на 14 август.
Това е четвърта самостоятелна изложба за иранската художничка и режисьор. След като завършва кинорежисура в Soore Art and Film University в Техеран, Барзегор продължава образованието си в Академията за медийни изкуства в Кьолн (Германия) и в Художествената академия „Сейнт Мориц“ (Швейцария), разказа уредничката.
„Лалех Барзегар развива уникален художествен стил, характеризиращ се с комбинация от абстрактни форми и изразителни цветове, а художественият израз размива границите между филма и живописта“, каза Шошкова.
Барзегар е продуцент на няколко наград
Премиерата на филма "155 години БАН: Живият дух на създателите" се състоя тази вечер в зала проф. "Марин Дринов" на Българската академия на науките (БАН).
Това е любителски игрално-документален филм, подготвен за 155 години от създаването на Академията, която ще честваме утре, каза председателят на Българската академия на науките акад. Юлиан Ревалски.
Автор на филма е доц. Ина Анева - любител режисьор, сценарист, оператор и монтажист, и научен секретар на БАН. Всички участници се включват безвъзмездно и с голяма отдаденост към каузата, за да покажат, че духът на създателите е жив и вече 155 години осветлява пътя на науката в България.
Ще бъдем свидетели на нещо уникално, защото това е филм, създаден от учен - от доц. Ина Анева, която е в БАН още от началото на кариерата си и е изживяла всичко, за да стигне до своето утвърждаване. Тя е напълно утвърден учен - ка
Припомняме, че на 7 ноември, вечерта на премиерата на постановката "Оръжието и човекът" с режисьор Джон Малкович имаше протести и напрежение пред Народния театър, което направи невъзможно зрителите да гледат постановката. Премиерата се проведе единствено пред журналисти и беше излъчена в реално време от някои медии. На следващия ден започна разследване заради хулиганските действия на някои граждани.