Пиесата "Оръжията и човекът" има едно важно послание - как две враждуващи страни накрая започват да се обичат. Това е най-важният въпрос за обществото, коментира Васил Василев, директор на Народния театър "Иван Вазов", в предаването на БНТ "Денят започва с Георги Любенов".
Румънският град Тимишоара, който бе Европейска столица на културата през 2023 г., е домакин на изложбата „Светлините на Караваджо“. Тя включва 43 произведения, сред които и известната картина „Момче, ухапано от гущер“, подписана от италианския художник Микеланджело Мериси да Караваджо.
Картините на стойност 84 милиона евро могат да бъдат разгледани до 28 февруари 2025 г. в Националния музей за изукството. Те са от частната колекция на изкуствоведа Роберто Лонги. Изложбата включва творби и от други велики художници от епохата на барока, като Лоренцо Лото и Хосе де Рибера.
„Става дума за всички онези, които вдъхновиха и накрая последваха Караваджо в посока на иновациите, които той донесе в областта на живописта: драматизма, контрастите, диагоналите, композицията, този новаторски дух, който въвежда, без всъщност да си дава сметка за въз
Фестивалът на любителските театри на името на Кръстьо Пишурка бе официално открит с церемония пред Народно читалище (НЧ) „Постоянство 1856“ в Лом, съобщиха от общинската управа.
Театралният фестивал се провежда за 17-ти път и ще продължи до 29 септември. В него ще участват състави от София, Стара Загора, Плевен, Свищов, Монтана, Алфатар, Берковица, Белене, Самоков, Костинброд, Козлодуй, Ботевград, Ракитово и Златица.
Председателят на читалищното настоятелство Недялка Трайкова представи журито, в което участват Наташа Колевска – театровед и драматург, Пламена Гетова – актриса в театър „Българска армия“, и режисьорът Петър Денчев.
Организатор на събитието е Народно читалище „Постоянство 1856”, а съорганизатори са Съюзът на народните читалища и Община Лом.
Театралният огън бе запален от Милчо Бори
Монах Авел се връща в София за концерт в зала „България“, с нова програма, съобщават организаторите от „Гост“.
Почитателите на пианото ще чуят шедьоври на класическата и съвременната музика от Бах до Пиацола – на 13 януари.
Преди това, на 10 януари, монах Авел ще гостува във Варна.
През март пианистът свири в зала 1 на НДК, както и в морската ни столица, концертите бяха наречени „Душата знае“.
„Аз правя програма, която предизвиква много различни чувства и спомени у човека. Другото е, че аз се опитвам да свиря с цялото си сърце. Всичко, което е вътре в мен и в душата ми, резонира в сърцата на хората“, казва монах Авел.
Монах Авел в гимназията е математик и пианис
Руши Видинлиев е режисьор, монтажист и дизайнер на новото си видео към сингъла „Вълк“.
Онлайн премиерата е днес, а на 27 декември в залата на ул. „Пиротска“ 5 изпълнителят подготвя последния за годината софийски концерт, съобщават от екипа му.
На сцената ще се качат музикантите Иво Чалъков, Васил Вутев, Денис Попстоев и Катя Кръстева.
Оператор на клипа е Иван Иванов от „Стършел продакшънс“. Хореограф е Милен Данков. Участват над 20 танцьори и певицата Дара.
„Преди време питах феновете си на кое парче искат да е следващото ми видео и те категорично гласуваха за „Вълк“. Нямаше как да им откажа. Сега ще се радвам да научат и танците, за да си ги денсим заедно по концерти. Парчето е за любовта, за
По случай 110-годишнината от рождението на холивудската икона и изобретателка Хеди Ламар, виенският „Мьобелмузеум“ й посвещава специална изложба. Тя показва кариерата на Ламар, нейните изобретения и влиянието върху съвременните електронни технологии.
Изложбата „Домакиня, художничка, луда глава. Хеди Ламар 110“ хвърля светлина върху многостранния живот на Ламар. В допълнение към репутацията на най-красивата жена в света, тя е изобретателка и „изключителна личност“, разказва кураторката Даниел Спера.
По време на Втората световна война Ламар води кампания срещу националсоциалистическия режим и заедно с композитора Джордж Антайл разработва радиоуправление за торпеда за американските подводници, което регистрира като патент. „Хеди Ламар е изпреварила времето си с десетилетия, тъй като тази технология е довела до развитието на
Нека спрем да говорим и взаимно да се обвиняване, повече няма нужда от това, ние се направихме на маскари, заяви той.
За ситуацията в четвъртък Василев разказа, че театърът е бил "окупиран" и "ние работихме в една военна обстановка". Ако има обвинения срещу мен, те са, че излязох и защитих институцията си, заяви Василев. След представлението бяхме готови да застанем пред публиката и да дебатираме – пиесата антибългарска ли е е, може ли някой да се обиди, може ли в нея да търсим човечност и разбиране, може ли да се сплотяваме, коментира още той. Никога не бих се подиграл с българската история, посочи Василев.
Най-хубавото, което се случи, беше, че направихме това представление достъпно за всички, смята директорът на Народния театър.
В момента говорим за спектакъл, който защити демокрацията и е символ на демокрацията, заяви той. Свободен гражданин трябва да е най-високата титла и тя да определя нашите бъднини, заяви директорът на Народния театър.
В четвъртък протестиращи се събраха пред сградата на Народния театър с искане да се свали от афиша пиесата „Оръжията и човекът“. Режисьор е Джон Малкович. Постановката започна малко след 20:00 ч. и се игра основно пред представители на медиите. Преди началото на премиерата, охраната на театъра се опита да организира кордон за зрителите, които имат билети, но протестиращите не им позволиха да влязат. На следващия ден пред театъра имаше два протеста - хора, които са против постановката, и други, които са недоволни от породилото се напрежение срещу пиесата. Втората премиерна вечер премина при пълна зала и без инциденти. Вчера спектакълът започна в спокойна обстановка. Зрителите влязоха днес без проблем в сградата на театъра. Около театъра, часове преди началния час на представлението - 19:00 ч., имаше засилено полицейско присъствие. Един-единствен мъж пред сградата на театъра държеше табела с надпис "Позор".
Белгийската група Hooverphonic идва за концерт в София, заедно със струнен квартет, за да отпразнува 25-годишнината от издаването на албума The Magnificent Tree.
Концертът е на 10 април в Joy Station, съобщават организаторите от BGTSC.
The Magnificent Tree е издаден през 2000 година и включва хитове като Mad About You и Vinegar & Salt.
„Комбинацията от трип-хоп, поп чувствителност и оркестралните елементи в албума завладяват публиката по целия свят, спечелвайки на групата широко признание от меломаните и много нови фенове. Като цяло, музикалното пътешествие на Hooverphonic, водещо до The Magnificent Tree, е белязано от иновации, артистичен растеж и отдаденост към разширяване на границите в областта на алтернативната и електронна музика. Албумът остава вечна класика, олицетворява
На 4 октомври започва Sofia Guitar Fest – тридневен фестивал с вход свободен, който събере родни китаристи и любители-музиканти, съобщават организаторите.
По думите им кулминацията на събитието е на 5 октомври, когато ще има майсторски класове на проф. д-р Цветан Недялков от „Ку-ку бенд“ и Димитър Кърнев от D2.
В същия ден е предвиден китарен флашмоб в парка на НДК пред кино „Кабана“, в което участниците ще свирят редом с музикални звезди. Организаторите ще предоставят предварително изпратени ноти на всички записали се и гарантират място за всички регистрирани. Участниците трябва да носят личните си китари, за да се включат в преживяването. В програмата ще се включат групи, сред които P.I.F. с вокалист Владо Михайлов, Dee Stoned – новият проект на Деян Кам
Във филма „Сватба“ исках да вплета и съвременния мой личен поглед към хората от Родопите с генома, който те носят. Свободолюбието, силата на характерите на героите да бъдат в образите, показани по възможно най-пестеливия и въздействащ начин. Това каза продуцентът и режисьор Магдалена Ралчева на пресконференция след прожекцията на лентата, заснета по едноименния разказ на Николай Хайтов, на фестивала „Златна роза“ във Варна.
Попитана дали се е вдъхновявала от други филми по творби на писателя, тя каза, че след написването на сценария не е чела повече разказа и не е гледала филми по Хайтов, за да бъде съзнанието й свободно и да се абстрахира от направеното от колегите й преди нея. „Дадох свобода на света на родопчанина, който ми е познат, тъй като от тридесет години живея в тази част на България и българомохамеданите, които присъстват като осн
Изложбата „Артистични антоними“ ще представи избрани творби на български художници в Художествената галерия „Жорж Папазов“ в Ямбол на 15 октомври. Експозицията е от колекцията на Върбан Вачев – меценат и многократен дарител на произведения на изкуството на ямболската галерия, каза изкуствоведът и уредник в галерията Стойка Цингова.
В изложбата ще бъдат показани 60 творби – живопис и графика на родни художници, работили в различни периоди, с различни творчески почерци. Сред тях са произведения на Греди Асса, Десислава Минчева, Никифор Цонев, Дора Бонева и други. Ямболските творци ще бъдат представени с картини на проф. Иван Газдов, Стефан Бъчваров и Иван Димов.
Изложбата „Артистични антоними“ има и благотворителна кауза – набиране на средства за лечението на дете. По желание на Върбан Вачев, за откупуване ще бъде пре
Вдъхновението в музиката идва от най-различни страни, но най-вече от работа. То е свързано с рутина и дисциплина, с това да си готов да седнеш, да пишеш и да сортираш ценните идеи.
Това каза в интервю контрабасистът Васил Хаджигрудев, който представи премиерно във Варна своя авторски албум „Секстет“. По думите му това е мнение и на негови колеги, професионални музиканти, които са споделяли, че също разчитат не на вдъхновението, а на работата.
Албумът „Секстет“ е записан през 2021 г. заедно с музикантите Росен Захариев - тромпет, Арнау Гарофе - тенор саксофон, Димитър Льолев - алт саксофон, Владислав Мичев - тромбон, тромпет, бас и Борислав Петров - барабани. Всички композиции и аранжименти са на Хаджигрудев. Във Варна в състава на алт саксофон свири Иван Йорданов.
По думите на автора албумът се разпространява във всички платф