NRD Начало
Четвъртък, 14 Ноември 2024
Начало Под прожектора Един от най-големите колекционери в света излага шедьоври в Мадрид
5066
Под прожектора

Един от най-големите колекционери в света излага шедьоври в Мадрид

Бизнесменът Хуан Антонио Перес Симон, който е голям почитател на изкуството, излага до средата на януари 70 произведения от колекцията си в Мадрид, като планира да създаде и музей, където да представя част от нея, съобщи АФП. Ван Гог, Пикасо, Рубенс, Гоя, Моне, Реноар, Магрит или Ротко - колекцията на този дискретен осемдесетгодишен мъж, роден в Испания, но прекарал по-голямата част от живота си в Мексико, съдържа платна на велики имена в живописта. Хуан Антонио Перес Симон притежава общо около 4000 творби (картини, скулптури, рисунки, ръкописи и декоративно изкуство) - колекция, която никога не е била излагана в специализиран музей, въпреки че някои творби вече са били давани назаем по целия свят. "Имах късмета да успея да събера голям брой творби и чувствам, че съм длъжен да ги споделя с обществеността", каза Хуан Антонио Перес Симон пред АФП

| 09 Ноември 2024, 21:00 ч.
Един от най-големите колекционери в света излага шедьоври в Мадрид
Един от най-големите колекционери в света излага шедьоври в Мадрид
Снимка © Juan Medina / Pool Photo via AP

Бизнесменът Хуан Антонио Перес Симон, който е голям почитател на изкуството, излага до средата на януари 70 произведения от колекцията си в Мадрид, като планира да създаде и музей, където да представя част от нея, съобщи АФП.

Варненската галерия „Папийон“ представя второ издание на своя проект „Диалози“, в който дава възможност за среща на десет творци, които си партнират в създаването на произведения по дадена тема.

В предизвикателството тази година са работили Ангелика Радева и Валери Чакалов по тема „Докосване“; Веселин Начев и Гълъб Гълъбов - „Обикновено“; Димитър Чолаков и Милчо Талев интерпретират идеята за „Дим“; Иво Бистрички и Ралица Стоицева - „Левитация“; Марияна Маринова и Мими Добрева - „Езерото“.

Идеята е на галеристката Виктория Митева. тя обясни, че се спира на петима участници според тяхната стилистиката и им предоставя възможността те да изберат своя събеседник и тема в проекта. Почти винаги обаче се оказва, че нейната идея за партньор съвпада с тяхната.

Екипът на галерията посредни

С бароков концерт Concerto grosso Сливенският симфоничен оркестър започна 92-я си творчески сезон.

Публиката в зала "Сливен" снощи слуша шест музикални шедьовъра от епохата на барока - произведения от Вивалди, Джеминяни, Корели, Хендел, Ейвисон и Корет в изпълнение на солистите Глеб Гладков (цигулка), Марта Бонева (цигулка), Николай Стойков (клавесин) и София Радилова (виолончело) - музиканти и майстори инструменталисти, с огромен опит и познания в изпълнението на старинна музика.

Те бяха извикани на бис след своето изпълнение и бяха изпратени с аплодисменти.

Цигуларката Марта Бонева, която е концертмайстор, вече е изпълняващ длъжността директор на културния институт, защото титулярът Кремена Оксенкруг излиза в отпуск по майчинство.

Кремена Оксенкруг присъства на концерта като част от публиката.

Concerto grosso е стил, който се заражда в Италия

Специален цикъл "Пръстенът на нибелунга" ще бъде представен по случай 150-годишнината на оперния фестивал в Байройт през 2026 г., предаде Асошиейтед прес, позовавайки се на организаторите.

Те съобщиха също, че настоящият сезон на ежегодния Вагнеров фестивал е приключил с разпродадени билети за всичките 30 представления. 

Във връзка с края на сезона организаторите обявиха, че следващият ще бъде открит на 25 юли 2025 г. с нова постановка на операта "Нюрнбергските майстори певци". 

Цикълът "Пръстенът на нибелунга", поставен от Валентин Шварц през 2022 г., ще бъде възроден отново следващото лято. Планираната версия за 2026 г. няма да бъде "чисто концертна", каза говорителят на проявата Хубертус Херман. Той допълни, че ръководителката на фестивала в Байройт Катарина Вагнер, която е  правнучка на композитора, ще разкрие повече подробности през следваща

Британският музей показва 97 гравюри на Пабло Пикасо, които представляват своеобразен личен дневник на художника от пристигането му в Париж до последните години от неговия живот, предаде АФП.     

"Пикасо е направил около 2400 гравюри през цялата си кариера. Хората са по-запознати с картините му, така че ние решихме да покажем, че гравюрата е важна част от неговото творчество", каза кураторката на изложбата Катрин Даунт пред АФП.

Експозицията, озаглавена "Пикасо: Гравьорът", се открива с офорт от 1904 г., наречен "Оскъдно ядене". Пет години по-рано, когато е само на 17 години, Пикасо създава първата си гравюра "Левичарят". 

Испанският художник продължава да изследва почти всички техники на гравиране: офорт, суха игла, литография, акватинта и линогравюра, посочва Катрин Даунт. В ранните си творби той се интересува от хората, които го заобикал

Инсталация, пресъздаваща разпада на обществото, ще бъде позиционирана в „Квадрат 500“. Автор на произведението „Фрагментация“ е Драгомир Костадинов – PXRN. То може да бъде разгледано от 19 септември до 6 октомври, съобщават от Националната галерия. 

„Инсталацията пресъздава разпада на обществото, неговата фрагментация чрез „разцепване” на Аз-а между противоположни ценности и емоции. Човешкото лутане в крайностите, махалото на лична и групова емоция се оглежда в „специалното” огледало на безкрайността. Две полуглави, полулица в огледална камера-куб представят две полярни емоции. Двете пластики, изрязани наполовина и поставени една до друга, пресъздават радост и гняв. Отражението им ги прави цели. Зрителят вижда в безкрайното огледало себе си сред тях. Заедно те се превръщат в тълпа с редуващи се до безкрай емоции&

Ван Гог, Пикасо, Рубенс, Гоя, Моне, Реноар, Магрит или Ротко - колекцията на този дискретен осемдесетгодишен мъж, роден в Испания, но прекарал по-голямата част от живота си в Мексико, съдържа платна на велики имена в живописта.

Хуан Антонио Перес Симон притежава общо около 4000 творби (картини, скулптури, рисунки, ръкописи и декоративно изкуство) - колекция, която никога не е била излагана в специализиран музей, въпреки че някои творби вече са били давани назаем по целия свят.

"Имах късмета да успея да събера голям брой творби и чувствам, че съм длъжен да ги споделя с обществеността", каза Хуан Антонио Перес Симон пред АФП.

Изложбата "70 велики майстори от колекцията на Перес Симон", която ще бъде представена в двореца "Сибелес" в Мадрид до началото на 2025 г.Тя е изпълнена с поразителни шедьоври от XVI вeк до наши дни, дело на различни художници - от Ел Греко до американеца Алекс Кац. Изложбата предхожда откриване на пространство, посветено изцяло на колекцията на бизнесмена, на една ръка разстояние от другите три големи институции за изкуство в града - музеите "Прадо", "Кралица София" и "Тисен".

Според градския съвет и колекционера подробностите по проекта все още се обсъждат, но музеят, който може да бъде открит през 2025 г., ще съдържа 200 творби.

Националният пленер по живопис и скулптура „Дувари“ събра в Ловеч девет творци от цялата страна. Организатори на единадесетото му издание са Община Ловеч, представителството на Съюза на българските художници – Ловеч, и Художествената галерия „Проф. Теофан Сокеров“.

Художниците творят в стария квартал „Вароша“. Част от тях са разположили своите импровизирани ателиета сред старинната атмосфера на Янковата къща.

„Това е един чудесен пленер, а за нас, художниците, е прекрасна възможност да излезем от атмосферата на ателието и да дойдем в една съвсем различна, която естествено ни провокира и ни дава възможност да експериментираме. Радвам се че, това е плод на взаимни усилия и доверие. Дано занапред тези прояви продължават“, каза Иван Велчев – Йово от Плевен. 

Някои от художниците участват в п

Китаристът Ангел Демирев представя „По пътя на китарата“ на 6 ноември в първо студио на БНР, съобщават от радиото.

На сцената ще бъдат Петър Миланов – на акустична китара, и Христо Минчев – контрабас. „В изследване на нови цветове и нюанси, тримата музиканти ще разкажат за различните лица на един от най-чувствените инструменти – китарата“, разказват от БНР.

По думите им пиесите в програмата носят различна темпераментност и показват богатата душевност на един от най-талантливите музиканти в България. Ще звучат авторски композиции на Демирев и интерпретации на мелодии от различни краища на света. 

Ангел Демирев е роден през 1987 г. в Стара Загора, в семейство на потомствени музиканти. Баща му Демир Дингилов е еди

Преобразеният като Дядо Коледа клоун Арт в "Терифайър 3" привлече най-голям брой зрители, сочат обобщените данни от киносалоните у нас след миналия уикенд. Пълната с много кръв история от ужаси е гледана от 8 336 зрители и има 102 590 лева.

На втора позиция е анимацията "Дивият робот", създадена по първата книга от трилогията за деца на Питър Браун. Приключенията на робота Роз на необитаем остров са привлекли общо 9 624 зрители и отчитат 127 194 лева от билетите им.

Трето място заема "Жокера: Лудост за двама", чиято премиера беше преди две седмици. Синергията между героя на Хоакин Финикс и приближаващата се до него Харли Куин - Лейди Гага е видяна от вече 28 838 зрители, а приходите са 413 820 лева.

Четвърти по ред е семейният "Училището за магически животни 2", който е по романа на Маргит Ауер. Как учениците от едно необикновено училище се подготвят да поставя

Музикалната приказка „Зелената птица“ разказва за любовта по пиесата „Красива птичка с цвят зелен“ на Карло Гоци ще има премиера на 27 ноември в Софийската опера, съобщават от трупата.

Участват Весела Делчева (Барбарина), Калин Душков (Ренцо), Рада Тотева (Смералдина), Николай Павлов (Труфалдино), Георги Джанов (Тарталя), Александър Георгиев (Панталоне), Николай Петров (Магьосникът), Елена Стоянова (Зелената птица), Жаклин Драганова (Статуя) и Александрина Дрангажова (Статуя).

„Има мечти, които са във видимия взор на всеки човек, а има и такива, които са толкова далече скрити в светлината, че никой не може и да си помисли за тях. Да напиша

Джаз фестивал ще има на 15 и 16 ноември тази година в Доходното здание в Русе. Програмата включва концерти на известни изпълнители. Това съобщиха организаторите на музикалния форум от Община Русе. 

На сцената първата вечер ще излязат музикантите от "Живко Петров трио". Публиката ще види Живко Петров (пиано), Димитър Семов (ударни) и Димитър Карамфилов (контрабас). Вечерта ще продължи с изпълненията на "Артур Дуткевич трио", в което свирят полският пианист Артур Дуткевич, контрабасистът Михал Барански и барабанистът Себастиан Кухчински. След концертите RJS Quartet ще открие джем сесия в "Макс клуб". Квартетът включва българските музиканти Анатоли Ангелов (саксофон), Светослав Неделчев (бас), Александър Атанасов (китара) и Лазар Бенов (барабани), които съчетават класически джаз със съвременни елементи.

Програмата на 16 ноември предлага изпълнения на дуото

Хуан Антонио Перес Симон ще поеме всички разходи, а предоставянето на творбите ще продължи "дълго време".

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Найден Тодоров: „Киномания“ е фестивал, който излиза много над киното
Не знам колко събития има в България, в момента, които толкова много години съществуват без прекъсване – от 1987 година до днес. Това е много повече от традиция. Това е един ...
Ремикс на Do They Know It`s Christmas ще бъде издаден за 40-годишнината на хита
По-късно този месец ще бъде пуснат „ултимативен микс“ на Do They Know It`s Christmas („Знаят ли, че е Коледа“) по случай 40 години от записването на празнич ...
С официална церемония откриват възстановената след пожар катедрала „Нотр Дам“ в Париж
На 7 декември парижката катедрала „Нотр Дам" ще бъде открита официално с церемония, на която реч ще произнесе френският президент Еманюел Макрон, предадоха АФП и ДПА. Ден по ...
Европейско турне на Тил Линдеман минава през София
Европейско турне на Тил Линдеман – Meine Welt („Моят свят“), минава през София, на 8 декември 2025 г., съобщават организаторите от Fest Team. Събитието е зал ...
Пианистът Людмил Ангелов ще изнесе самостоятелен концерт
Българският пианист проф. Людмил Ангелов ще изнесе самостоятелен концерт на 28 ноември в Бургас, съобщават от пресцентъра на градската администрация в морския град.  Домакин ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
Найден Тодоров: „Киномания“ е фестивал, който излиза много над киното
Не знам колко събития има в България, в момента, които толкова много години съществуват без прекъсване – от 1987 година до днес. Това е много повече от традиция. Това е един ...
Ремикс на Do They Know It`s Christmas ще бъде издаден за 40-годишнината на хита
По-късно този месец ще бъде пуснат „ултимативен микс“ на Do They Know It`s Christmas („Знаят ли, че е Коледа“) по случай 40 години от записването на празнич ...
Даниеле Рустиони става главен гост-диригент на Метрополитън опера
Даниеле Рустиони ще стане третият главен гост-диригент на нюйоркската Метрополитън опера в нейната почти век и половина история, съобщава АП. От 2025-26 г. 41-годишният италианец щ ...
С официална церемония откриват възстановената след пожар катедрала „Нотр Дам“ в Париж
На 7 декември парижката катедрала „Нотр Дам" ще бъде открита официално с церемония, на която реч ще произнесе френският президент Еманюел Макрон, предадоха АФП и ДПА. Ден по ...
Airbnb предлага състезание в гладиаторски игри в Колизеума
На платформата за краткосрочно отдаване под наем „Еърбиенби“ (Airbnb) се появи обявява за състезание в гладиаторски игри, съобщи АНСА. Тя бе пусната от Луций (главният ...
Тикер в 06:00 ч.
Не знам колко събития има в България, в момента, които толкова много години съще ...
Начало Под прожектора
5066
Под прожектора

Един от най-големите колекционери в света излага шедьоври в Мадрид

Ван Гог, Пикасо, Рубенс, Гоя, Моне, Реноар, Магрит или Ротко - колекцията на този дискретен осемдесетгодишен мъж, роден в Испания, но прекарал по-голямата част от живота си в Мексико, съдържа платна на велики имена в живописта.Изложбата "70 велики майстори от колекцията на Перес Симон", която ще бъде представена в двореца "Сибелес" в Мадрид до началото на 2025 г.Тя е изпълнена с поразителни шедьоври от XVI вeк до наши дни, дело на различни художници - от Ел Греко до американеца Алекс Кац. Изложбата предхожда откриване на пространство, посветено изцяло на колекцията на бизнесмена, на една ръка разстояние от другите три големи институции за изкуство в града - музеите "Прадо", "Кралица София" и "Тисен".

| 09 Ноември 2024, 21:00 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Един от най-големите колекционери в света излага шедьоври в Мадрид
Един от най-големите колекционери в света излага шедьоври в Мадрид
Снимка © Juan Medina / Pool Photo via AP

Бизнесменът Хуан Антонио Перес Симон, който е голям почитател на изкуството, излага до средата на януари 70 произведения от колекцията си в Мадрид, като планира да създаде и музей, където да представя част от нея, съобщи АФП.

Ван Гог, Пикасо, Рубенс, Гоя, Моне, Реноар, Магрит или Ротко - колекцията на този дискретен осемдесетгодишен мъж, роден в Испания, но прекарал по-голямата част от живота си в Мексико, съдържа платна на велики имена в живописта.

Варненската галерия „Папийон“ представя второ издание на своя проект „Диалози“, в който дава възможност за среща на десет творци, които си партнират в създаването на произведения по дадена тема.

В предизвикателството тази година са работили Ангелика Радева и Валери Чакалов по тема „Докосване“; Веселин Начев и Гълъб Гълъбов - „Обикновено“; Димитър Чолаков и Милчо Талев интерпретират идеята за „Дим“; Иво Бистрички и Ралица Стоицева - „Левитация“; Марияна Маринова и Мими Добрева - „Езерото“.

Идеята е на галеристката Виктория Митева. тя обясни, че се спира на петима участници според тяхната стилистиката и им предоставя възможността те да изберат своя събеседник и тема в проекта. Почти винаги обаче се оказва, че нейната идея за партньор съвпада с тяхната.

Екипът на галерията посредни

С бароков концерт Concerto grosso Сливенският симфоничен оркестър започна 92-я си творчески сезон.

Публиката в зала "Сливен" снощи слуша шест музикални шедьовъра от епохата на барока - произведения от Вивалди, Джеминяни, Корели, Хендел, Ейвисон и Корет в изпълнение на солистите Глеб Гладков (цигулка), Марта Бонева (цигулка), Николай Стойков (клавесин) и София Радилова (виолончело) - музиканти и майстори инструменталисти, с огромен опит и познания в изпълнението на старинна музика.

Те бяха извикани на бис след своето изпълнение и бяха изпратени с аплодисменти.

Цигуларката Марта Бонева, която е концертмайстор, вече е изпълняващ длъжността директор на културния институт, защото титулярът Кремена Оксенкруг излиза в отпуск по майчинство.

Кремена Оксенкруг присъства на концерта като част от публиката.

Concerto grosso е стил, който се заражда в Италия

Специален цикъл "Пръстенът на нибелунга" ще бъде представен по случай 150-годишнината на оперния фестивал в Байройт през 2026 г., предаде Асошиейтед прес, позовавайки се на организаторите.

Те съобщиха също, че настоящият сезон на ежегодния Вагнеров фестивал е приключил с разпродадени билети за всичките 30 представления. 

Във връзка с края на сезона организаторите обявиха, че следващият ще бъде открит на 25 юли 2025 г. с нова постановка на операта "Нюрнбергските майстори певци". 

Цикълът "Пръстенът на нибелунга", поставен от Валентин Шварц през 2022 г., ще бъде възроден отново следващото лято. Планираната версия за 2026 г. няма да бъде "чисто концертна", каза говорителят на проявата Хубертус Херман. Той допълни, че ръководителката на фестивала в Байройт Катарина Вагнер, която е  правнучка на композитора, ще разкрие повече подробности през следваща

Британският музей показва 97 гравюри на Пабло Пикасо, които представляват своеобразен личен дневник на художника от пристигането му в Париж до последните години от неговия живот, предаде АФП.     

"Пикасо е направил около 2400 гравюри през цялата си кариера. Хората са по-запознати с картините му, така че ние решихме да покажем, че гравюрата е важна част от неговото творчество", каза кураторката на изложбата Катрин Даунт пред АФП.

Експозицията, озаглавена "Пикасо: Гравьорът", се открива с офорт от 1904 г., наречен "Оскъдно ядене". Пет години по-рано, когато е само на 17 години, Пикасо създава първата си гравюра "Левичарят". 

Испанският художник продължава да изследва почти всички техники на гравиране: офорт, суха игла, литография, акватинта и линогравюра, посочва Катрин Даунт. В ранните си творби той се интересува от хората, които го заобикал

Инсталация, пресъздаваща разпада на обществото, ще бъде позиционирана в „Квадрат 500“. Автор на произведението „Фрагментация“ е Драгомир Костадинов – PXRN. То може да бъде разгледано от 19 септември до 6 октомври, съобщават от Националната галерия. 

„Инсталацията пресъздава разпада на обществото, неговата фрагментация чрез „разцепване” на Аз-а между противоположни ценности и емоции. Човешкото лутане в крайностите, махалото на лична и групова емоция се оглежда в „специалното” огледало на безкрайността. Две полуглави, полулица в огледална камера-куб представят две полярни емоции. Двете пластики, изрязани наполовина и поставени една до друга, пресъздават радост и гняв. Отражението им ги прави цели. Зрителят вижда в безкрайното огледало себе си сред тях. Заедно те се превръщат в тълпа с редуващи се до безкрай емоции&

Хуан Антонио Перес Симон притежава общо около 4000 творби (картини, скулптури, рисунки, ръкописи и декоративно изкуство) - колекция, която никога не е била излагана в специализиран музей, въпреки че някои творби вече са били давани назаем по целия свят.

"Имах късмета да успея да събера голям брой творби и чувствам, че съм длъжен да ги споделя с обществеността", каза Хуан Антонио Перес Симон пред АФП.

Националният пленер по живопис и скулптура „Дувари“ събра в Ловеч девет творци от цялата страна. Организатори на единадесетото му издание са Община Ловеч, представителството на Съюза на българските художници – Ловеч, и Художествената галерия „Проф. Теофан Сокеров“.

Художниците творят в стария квартал „Вароша“. Част от тях са разположили своите импровизирани ателиета сред старинната атмосфера на Янковата къща.

„Това е един чудесен пленер, а за нас, художниците, е прекрасна възможност да излезем от атмосферата на ателието и да дойдем в една съвсем различна, която естествено ни провокира и ни дава възможност да експериментираме. Радвам се че, това е плод на взаимни усилия и доверие. Дано занапред тези прояви продължават“, каза Иван Велчев – Йово от Плевен. 

Някои от художниците участват в п

Китаристът Ангел Демирев представя „По пътя на китарата“ на 6 ноември в първо студио на БНР, съобщават от радиото.

На сцената ще бъдат Петър Миланов – на акустична китара, и Христо Минчев – контрабас. „В изследване на нови цветове и нюанси, тримата музиканти ще разкажат за различните лица на един от най-чувствените инструменти – китарата“, разказват от БНР.

По думите им пиесите в програмата носят различна темпераментност и показват богатата душевност на един от най-талантливите музиканти в България. Ще звучат авторски композиции на Демирев и интерпретации на мелодии от различни краища на света. 

Ангел Демирев е роден през 1987 г. в Стара Загора, в семейство на потомствени музиканти. Баща му Демир Дингилов е еди

Преобразеният като Дядо Коледа клоун Арт в "Терифайър 3" привлече най-голям брой зрители, сочат обобщените данни от киносалоните у нас след миналия уикенд. Пълната с много кръв история от ужаси е гледана от 8 336 зрители и има 102 590 лева.

На втора позиция е анимацията "Дивият робот", създадена по първата книга от трилогията за деца на Питър Браун. Приключенията на робота Роз на необитаем остров са привлекли общо 9 624 зрители и отчитат 127 194 лева от билетите им.

Трето място заема "Жокера: Лудост за двама", чиято премиера беше преди две седмици. Синергията между героя на Хоакин Финикс и приближаващата се до него Харли Куин - Лейди Гага е видяна от вече 28 838 зрители, а приходите са 413 820 лева.

Четвърти по ред е семейният "Училището за магически животни 2", който е по романа на Маргит Ауер. Как учениците от едно необикновено училище се подготвят да поставя

Музикалната приказка „Зелената птица“ разказва за любовта по пиесата „Красива птичка с цвят зелен“ на Карло Гоци ще има премиера на 27 ноември в Софийската опера, съобщават от трупата.

Участват Весела Делчева (Барбарина), Калин Душков (Ренцо), Рада Тотева (Смералдина), Николай Павлов (Труфалдино), Георги Джанов (Тарталя), Александър Георгиев (Панталоне), Николай Петров (Магьосникът), Елена Стоянова (Зелената птица), Жаклин Драганова (Статуя) и Александрина Дрангажова (Статуя).

„Има мечти, които са във видимия взор на всеки човек, а има и такива, които са толкова далече скрити в светлината, че никой не може и да си помисли за тях. Да напиша

Джаз фестивал ще има на 15 и 16 ноември тази година в Доходното здание в Русе. Програмата включва концерти на известни изпълнители. Това съобщиха организаторите на музикалния форум от Община Русе. 

На сцената първата вечер ще излязат музикантите от "Живко Петров трио". Публиката ще види Живко Петров (пиано), Димитър Семов (ударни) и Димитър Карамфилов (контрабас). Вечерта ще продължи с изпълненията на "Артур Дуткевич трио", в което свирят полският пианист Артур Дуткевич, контрабасистът Михал Барански и барабанистът Себастиан Кухчински. След концертите RJS Quartet ще открие джем сесия в "Макс клуб". Квартетът включва българските музиканти Анатоли Ангелов (саксофон), Светослав Неделчев (бас), Александър Атанасов (китара) и Лазар Бенов (барабани), които съчетават класически джаз със съвременни елементи.

Програмата на 16 ноември предлага изпълнения на дуото

Изложбата "70 велики майстори от колекцията на Перес Симон", която ще бъде представена в двореца "Сибелес" в Мадрид до началото на 2025 г.Тя е изпълнена с поразителни шедьоври от XVI вeк до наши дни, дело на различни художници - от Ел Греко до американеца Алекс Кац. Изложбата предхожда откриване на пространство, посветено изцяло на колекцията на бизнесмена, на една ръка разстояние от другите три големи институции за изкуство в града - музеите "Прадо", "Кралица София" и "Тисен".

Според градския съвет и колекционера подробностите по проекта все още се обсъждат, но музеят, който може да бъде открит през 2025 г., ще съдържа 200 творби.

Хуан Антонио Перес Симон ще поеме всички разходи, а предоставянето на творбите ще продължи "дълго време".

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Найден Тодоров: „Киномания“ е фестивал, който излиза много над киното
Ремикс на Do They Know It`s Christmas ще бъде издаден за 40-годишнината на хита
С официална церемония откриват възстановената след пожар катедрала „Нотр Дам“ в Париж
Европейско турне на Тил Линдеман минава през София
Пианистът Людмил Ангелов ще изнесе самостоятелен концерт
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Ноември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Под прожектора
Найден Тодоров: „Киномания“ е фестивал, който излиза много над киното
Под прожектора
Ремикс на Do They Know It`s Christmas ще бъде издаден за 40-годишнината на хита
Калейдоскоп
Даниеле Рустиони става главен гост-диригент на Метрополитън опера
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.