Десетки деца от няколко училища и Общинския детски комплекс във Велико Търново се включиха в 37-ото издание на международния конкурс на Lions Clubs International за детска рисунка “Плакат на мира”. Тази година темата беше “Мир без граници”, а всеки участник можеше да се съревновава само с една лична творба, защото не се допускаха колективни произведения, съобщи президентът на Лайънс клуб-Велико Търново Янтар - Мирослава Радонова.
На първо място в конкурса се класира 12-годишната Алина Игнатикова от Основно училище „Св. Патриарх Евтимий“, втора стана Ана Върбанова (на 13 години) от Основно училище „Димитър Благоев“, а трета се нареди Дария Ангелова (на 11 години) от Център за подкрепа на личностното развитие – Общински детски комплекс.
Акварели на Николай Петков, рисувани през 2020 година, ще бъдат представени в столичната галерия „Аросита“. Експозицията е озаглавена „Инструменти на волята“ и ще бъде изложена от от 28 октомври до 11 ноември, съобщават организаторите.
„Защото инструментите на волята са така съществени от 2020 г. Изложбата включва 31 акварела с размери между 24 и 40 см, рисувани през 2020 г. и назовани „Инструменти на волята“ А, В, „Условна дистанция“, „Напряко до пролетта“, „Час по география“, „Студен фронт“, „Мек натиск“, „Делници“ А, В, „Нощна стража“, „Улови падаща звезда“, „Подчертано червено“, „Златна броня“, „Райска градина“, „Условен баланс“, „Пауза“, „Чертеж“, „Възли в няк
Около шестдесет активисти се приковаха с вериги на входа на „Райксмузеум“ в Амстердам тази сутрин, което наложи затваряне на музея „до второ нареждане“, съобщава нидерландският всекидневник Ен Ер Се (NRC).
Организаторите на протеста - климатичното движение „Бунт срещу унищожението“ (Extinction Rebellion) – твърдят, че е неприемливо музеят да има финансова подкрепа от Ай Ен Джи (ING) - банка, която според протестиращите инвестира в изкопаеми горива, като по този начин задълбочава кризата с климата.
Протестиращите не се подчиниха на полицейското разпореждане да напуснат.
Според говорител на полицията Законът за публичните демонстрации е бил нарушен и полицията е решила да пристъпи към арести малко след обяд. „На протестиращите беше дадено време, но за съжаление не се съобразиха с указанието и полицията пристъп
В „Медея“ зрителите ще бъдат на самата сцена, докато актьорите играят сред тях.
Това информират от Народния театър по повод предстоящите премиерни представления – на 9, 10, 11 и 12 октомври.
Световноизвестният театрален режисьор Деклан Донелан и сценографът Ник Ормерод представят своята интерпретация на античната трагедия от Еврипид.
Местата за спектакъла са ограничени – на всяка от датите на сцената ще има до 100 души, които ще бъдат правостоящи, за да могат да се потопят напълно в действието.
Спектакълът не се препоръчва за лица под 16 години.
„Името на Медея лесно извиква образа на крещящо чудовище-убиец от античността. Но истината е, че Еврипид пренася преживяването на Медея неловко близо до всеки от нас. Неговата Медея е съвсем реа
Peter Erskine Quartet ще има концерт тази вечер, съобщават от Sofia Live Club, организатор и домакин на събитието.
Питър Ърскин е роден на 5 юни 1954 година в САЩ. Признат е за истинска джаз легенда, името му е синоним на иновация и изключителен талант. Той започва кариерата си на четири години, но истинският му легендарен статут идва с Weather Report, заедно с едни от най-големите имена в джаза – Джако Пасториус и Джо Завинул. Създавайки някои от най-иконичните записи в историята на джаз музиката, той се превръща в ключов член на групата по време на златната епоха на Fusion Band, записвайки пет албума, включително известния концертен албум „8.30“, който печели „Грами“. През 2023 г., с проекта Peter Erskine Trio feat. Alan Pasqua & Darek Oles, Ърскин бе номиниран за „Грами“ с
Предмети с историческа стойност, сред които два свещника от времето на Френската империя и сребърна украса за маса за трапезария, са откраднати от къща във Великобритания, предаде ДПА, като цитира полицията.
Експонатите са били в сграда, стопанисвана от британския Национален тръст - организация, отговаряща за обекти с историческа и природна стойност.
Обирът в "Монтакют хаус" в град Съмърсет е извършен през нощта на 22 октомври, но едва сега е съобщено за него.
Откраднатите предмети от къщата от Елизабетинската епоха са от началото на 19-и век, включително оловна чаша от 1850 г. и няколко порцеланови предмета - един, украсен с три златни птици, а друг датиран от около 1810 г.
Ватиканските музеи представиха реставрацията на мраморна скулптура „Аполон Белведерски“ на гръцкия бог Аполон от II в., предаде Ройтерс.
Експертите по реставрация работят години наред върху „Аполон Белведерски“, като поправят фрактури в коленете и краката, почистват цялата статуя с лазери и монтират стълб към основата , за да се увеличи стабилността.
„Този тип реставрация е израз на това, което искаме да бъдат Ватиканските музеи - баланс между традиция, лингвистика и изследване, с поглед, който гледа към бъдещето“, каза Барбара Ята, директор на музеите.
Ватиканските музеи, в които се съхраняват някои от най-големите шедьоври на Ренесанса, както и древноримски и египетски артефакти, са най-надеждният източник на приходи за Светия престол. Те се посещават от около седем милиона посетители годишно и генерират приходи
Деветото издание на летния фестивал „Опера на върховете“ продължава с два спектакъла на „Медея“ от Луиджи Керубини.
Представлението е адаптация на премиерната за България постановка в театъра на Софийската опера, посветена на 100-годишнината от рождението на Мария Калас и ще се играе за първи път на Белоградчишките скали, каза акад. Пламен Карталов.
В ролята на Медея публиката ще види солистите Габриела Георгиева и Лилия Кехайова, уточни директорът на Софийската опера и балет.
Българската премиера на изключителната творба на Керубини се състоя на 23 февруари.
В спектаклите на 9 и 10 август ще се представят Даниел Дамянов и Даниел Острецов - Язон, Стефан Владимиров и Яни Янисис – Креон, Станислава Момекова и Диана Василева - Глауче, Виолета Радомирска и Цвета Сарамбелиева – Нерис.
През първата седмица на фестивала Софийската опера
Светлин Русев е солист в празничния концерт на Симфоничния оркестър на БНР с диригент Константин Илиевски, посветен на Деня на независимостта на България.
Събитието е на 18 септември в Софийската опера и балет, съобщават от БНР.
За втора поредна година организаторите от сдружение „Реформ юнион клуб“ и БНР обединяват усилия с идеята Денят на независимостта да бъде честван с празничен концерт, който да илюстрира със силата на музиката пълноценното място на България на световната карта и съизмеримостта на нашето културно наследство с най-високите европейски образци.
Програмата, подготвена от маестро Илиевски, носи духа на Деня на независимостта и е вдъхновена от манифеста, който провъзгласява, че България е държава, достойна да бъде равноправен член в семейството на ци
„Митове за крал Макбет“ по Шекспир в превод на Валери Петров е четвъртата за новия сезон премиера в „Сфумато“.
Премиерата е на 9 ноември, съобщават от театралната работилница.
„Макбет“ е легенда за зараждане на злото, мистичен хорър за света, останал без ценности и идеали; кошмар, в който виденията са единствено за земен ад, кървава чернилка, която се пропива в почвата, която витае из въздуха, която се просмуква в кожите. „Макбет“ е мит за човеците, извършили най-ужасяващия грях, престъплението, което провокира онзи чудак на Ницше да завика сред тълпата: „Къде е Бог? Ще ви кажа! Ние го убихме – аз и вие!“, казва режисьорът Дарий Чавдаров.
По думите му „Макбет“ е предупреждението на Барда къ
Завистниците умират, завистта – никога. Който печели време, е спечелил всичко. От всички безумия, най-голямото е да се опиташ да направиш света по-добро място.
Това са само част от афоризмите на Молиер, останали непреходни във времето и увековечени в творчеството на френския драматург, режисьор и актьор (1622-1673).
„Буржоата благородник“ влиза в афиша на Сатирата, в режисьорската интерпретация на Бойка Велкова.
„Пиесата е изключително актуална, без да е от най-познатите и най-масовите заглавия на Молиер. За сметка на това е много смешна и хаплива, представя човека такъв, какъвто е бил, какъвто е в момента, и какъвто ще продължава да бъде – не можещ да се откъсне от собствения си егоизъм“, казва драматургът Михаил Тазев.
„
Тази година градският кръг беше организиран от Лайънс клуб-Велико Търново Янтар, Лайънс клуб Велико Търново и Лайънс клуб Велико Търново Арбанаси.
Радонова припомни, че миналогодишният представител на "Янтар" Аделина Петрова спечели допълнителната награда от националното ниво на международния конкурс за детски рисунки „Плакат на Мира”. Тя достигна до този етап, след като за втора поредна година стана победител в регионалния кръг на състезанието.
В превърналия се в традиционен международен конкурс за детски рисунки “Плакат на мира” годишно участват около 600 хиляди деца на възраст от 11 до 13 години от над 80 страни, включително и от България. Лайънс клубовете спонсорират и организират надпреварата в своите населени места – училища, школи, като излъчват финалисти за националния кръг.
Рисунките трябва да са оригинали и не се приемат копия. До конкурса не се допускат триизмерни творби, колажи, апликации или инсталации. Най-добрите творби получават награди, поясняват от Асоциацията на Лайънс клубовете.