NRD Начало
Четвъртък, 14 Ноември 2024
Начало Цветни аспекти Изкуствоведът д-р Надежда Джакова: Тазгодишното участие на България във Венецианското биенале е изключително успешно
5366
Цветни аспекти

Изкуствоведът д-р Надежда Джакова: Тазгодишното участие на България във Венецианското биенале е изключително успешно

Тазгодишното участие на България на Венецианското биенале на изкуствата може да бъде определено като най-успешното до момента. Това каза изкуствоведът д-р Надежда Джакова в Казанлък, където беше гост на образователната платформа "Събота в галерията". Д-р Джакова е комисар на българското участие на форума и е оторизирана да осъществява връзката между държавата и Фондация „Венецианско биенале“, както и да организира участието. България представя във Венеция кураторския проект „Съседите“, който има широк обществен отзвук не само у нас, но и в международен план и е сред обявените пет най-добри проекта на форума тази година

| 09 Ноември 2024, 17:51 ч.
Изкуствоведът д-р Надежда Джакова: Тазгодишното участие на България във Венецианското биенале е изключително успешно
Изкуствоведът д-р Надежда Джакова: Тазгодишното участие на България във Венецианското биенале е изключително успешно
Снимка © DFA

Тазгодишното участие на България на Венецианското биенале на изкуствата може да бъде определено като най-успешното до момента. Това каза изкуствоведът д-р Надежда Джакова в Казанлък, където беше гост на образователната платформа "Събота в галерията".

Концерт-спектакълът по проект на Хилда Казасян - "Световното кино в музика", ще събере почитателите на филмовата музика в Радомир на 28 октомври, в залата на Народно читалище "Напредък 1895 г.", съобщиха от общинската администрация. 

В програмата му ще прозвучат мелодии от филмите "Флашданс", "Хубава жена", "Имало едно време в Америка", "Кръстникът", "Убий Бил", "Кабаре", филмите на Чарли Чаплин ("Модерни времена") и много други, с изцяло нов аранжимент, създаден специално за проекта от Христо Йоцов. 

На сцената освен Плевенска филхармония, под диригентството на Борислав Йоцов и солистите Хилда Казасян, Теодосий Спасов и Васил Петров, ще бъдат и едни музикантите: Живко Петров - пиано, Христо Йоцов - барабани, Димитър Карамфилов - контрабас, Михаил Йосифов - тромпет. 

За още по-силно въздействие на концертите е вплетена и мултимедия, подготвена от

Премиерата на филма "155 години БАН: Живият дух на създателите" се състоя тази вечер в зала проф. "Марин Дринов" на Българската академия на науките (БАН).

Това е любителски игрално-документален филм, подготвен за 155 години от създаването на Академията, която ще честваме утре, каза председателят на Българската академия на науките акад. Юлиан Ревалски.

Автор на филма е доц. Ина Анева - любител режисьор, сценарист, оператор и монтажист, и научен секретар на БАН. Всички участници се включват безвъзмездно и с голяма отдаденост към каузата, за да покажат, че духът на създателите е жив и вече 155 години осветлява пътя на науката в България.

Ще бъдем свидетели на нещо уникално, защото това е филм, създаден от учен - от доц. Ина Анева, която е в БАН още от началото на кариерата си и е изживяла всичко, за да стигне до своето утвърждаване. Тя е напълно утвърден учен - ка

Италия върна на Канада емблематична портретна снимка на Уинстън Чърчил, открадната от хотел в Отава преди повече от две години и продаден на търг на нищо неподозиращ италианец, съобщават Асошиейтед прес и Ройтерс. 

Церемония в канадското посолство в Рим отбеляза успешното намиране в Италия и връщане на Канада на фотографията, известна като "Ревящият лъв".

На церемонията италиански карабинери предадоха портрета на канадския посланик в Италия Елиса Голдбърг, която похвали сътрудничеството между следователи от Италия и Канада, довело до възстановяването му. 

Портретът на британския лидер, направен от фотографа от Отава Юсуф Карш през 1941 г., вече е готов за последната стъпка от пътуването си към дома в хотел "Фермон шато Лорие", откъдето е бил откраднат.

След завръщането си снимката отново ще бъде изложена като забележителен исторически портрет.

Цигуларката Сойонг Юн свири в зала „България“ на 24 октомври, съобщават от Софийската филхармония.

Тя ще представи Концерт за цигулка и оркестър №1 от Сергей Прокофиев. Диригент на вечерта е Йи-Чен Лин. В програмата са включени още Симфонични танци от Сергей Рахманинов и Симфония №31 от Моцарт.

Престижното музикално списание Gramophone определя изпълненията на Сойонг Юн като „прецизни и изключително дисциплинирани“, а критиците на The Guardian заявяват, че „нейното техническо съвършенство винаги е поставено в услуга на музиката“.

Свири на цигулка на Джовани Батиста Гуаданини, изработена в Торино през 1773 г.

Сойонг Юн е родена на 28 октомври 1984 г. в Сеул. Носителка е на награди

Необходима е по-голяма активност, за да се гледа повече българското кино в чужбина. Продуцентите трябва да присъстват на световните фестивали и пазари на филми каквито има в Берлин, Кан и т.н., за да намерят нашите продукции своите купувачи и дистрибутори. Такова мнение изрази директорът на Бюро „Творческа Европа“ в България Камен Балкански, който днес представи нови възможности за финансиране в рамките на кинофестивала „Златна роза“. 

Програмата „Творческа Европа Медиа“ помага за разпространението на киното на Стария континент чрез финансиране на дистрибутори, които предлагат продукции от чужди държави, поясни той. В България почти 90 процента от европейските филми, които виждаме на екраните, са с подкрепата на програмата. По думите му българското кино, което не е добре познато, не е толкова търсено от разпространителите в Европа, въпр

Д-р Джакова е комисар на българското участие на форума и е оторизирана да осъществява връзката между държавата и Фондация „Венецианско биенале“, както и да организира участието.

България представя във Венеция кураторския проект „Съседите“, който има широк обществен отзвук не само у нас, но и в международен план и е сред обявените пет най-добри проекта на форума тази година. Има огромен медиен и посетителски интерес - до момента инсталацията е видяна от почти 60 хиляди души на фона на 23 хиляди от 2023 година, а интересът продължава да е голям, посочи тя и напомни, че международната изложба продължава до 24 ноември. Отразяванията в престижни специализирани международни издания до момента са 34, а в българските медии са над 450. 

Венецианското биенале на изкуствата е най-старият форум за съвременно изкуство, създаден през 1895 г., а това е неговото 60-о издание, напомни изкуствоведът. България участва за 12-и път в международната художествена изложба, чиито куратор тази година е Адриано Педрозо, директор на Музея за изкуствата в Сао Паоло. „Той налага тенденцията, че фокусът на изкуството се измества от Европа и вниманието се насочва към страни, които никога не са били в светлините на прожекторите и казва, че неговият избор е на маргинализирани художници“, посочи д-р Джакова. Мотото на форума, което поставя, е „Чужденци навсякъде“ - от една страна чужденец е всеки един от нас, чужденци са художниците в изложбата, но чужденец е и човекът, чужд на идеи и тенденции в собствената си страна, обясни тя. 

България е сред страните, които нямат свое постоянно представителство на биеналето и наемат пространства, като българският павилион се намира извън двете основни локации на форума и е разположен в зала зала „Тициано“ на културния център Дон Орионе Артиджанели.

„Сградата е построена през 15 век и дълго време е функционирала като манастир, а през 40-те години е откупена и там е създадено сиропиталище. В момента е културен център, който е добре познат заради богатата си целогодишна програма. България използва една от залите в центъра и по време на Венецианското биенале за архитектура през 2023 година, което е важно, защото мястото вече става разпознаваемо като българския павилион“, посочи д-р Надежда Джакова.

„Синелибри“ продължава традицията на галавечерите в чест на отделни култури с фокус върху съвременното европейско кино и литературата, която го насища със смислени послания. Тези изключително вълнуващи и обичани от публиката събития са подкрепени от съответните посолства и културни институти, разказват организаторите на кино-литературния фестивал.

На 11 октомври в кино „Люмиер“ е галавечерта на Испания с премиера на филма „В очакване на Дали“ - комедия, вдъхновена от ексцентричната личност на Салвадор Дали. В рамките на събитието ще бъде отбелязана и 100-годишнината от публикуването на „Манифест на сюрреализма“, на Андре Бретон. Ще цвучат стихове на големите френски поети Пол Елюар и Луи Арагон.

На 13 октомври е прожекцията на „Зорба гъркът“ с

Изложба "Модата на Българското средновековие" ще бъде открита утре в Историческия музей в Оряхово, каза директорът Евгения Найденова. Експозицията е по проект на музея, финансиран от Обществен дарителски фонд "Участвам-дарявам-променям"- Оряхово и в нея са включени две ушити реплики на средновековни мъжки и женски костюми. Техен автор е д-р Калина Атанасова.

Мъжкият костюм е по запазен стенопис на неизвестен болярин от църквата в с. Станичене (1331-1332). Женската дреха е реплика на облеклото на болярска дъщеря, чийто портрет е запазен в стенопис в църквата при с. Долна Каменица (1323-1330 г.).

Директорът обясни, че посетителите ще могат да разгледат и десет табла със средновековни костюми на различни представители на българското общество от времето на Второто българско царство, също предоставени от д-р Атанасова. Те показват запазени средновековни стенописи

Празниците на изкуствата „Аполония“ в Созопол бяха официално открити тази вечер. 

В моето съзнание „Аполония“ е едно пътешествие, което със своята непреходност е осмислило творческия пламък на стотици творци. Сцените на „Аполония“ са давали поле за изява на много художници, артисти, режисьори, певци, които от своя страна са се отблагодарявали с най-доброто от своето творчество. 40-годишната история на фестивала е изпълнена с множество перипетии и наситена с много емоции. Дори бих казал драматизъм, каза кметът на община Созопол Тихомир Янакиев. „Магията на „Аполония“ е безспорна. Приносът на фестивала към културния живот на Созопол и към България също е безспорен. Симбиозата между „Аполония“ и града Созопол също е безспорна“, добави кметът на Созопол. 

„Не съм предполагал, че ще доживе

Група „Ръб“ е феномен в България. Тя е най-дълго съществувалата художествена група у нас, с много богата продукция. Не напразно сме заявили в стратегията за развитие на Пловдив да има музей на група „Ръб“. Затова не продаваме нищо от оригиналите, а някои творби, изгубени във времето, сме възстановили.

Това сподели в интервю художникът и член на формацията Емил Миразчиев, който гостува във Варна, за да представи мащабна изложба на групата в рамките на третия форум „Изкуството като противодействие“, който организира Варненската градска художествена галерия. 

Група „Ръб” е създадена в Пловдив през 1989 г. от художниците Албена Михайлова, Венета Маринова, Димитър Келбечев, Димитър Митовски, Емил Миразчиев, Ивайло Григоров, Игор Будников, Кольо Карамфилов, Моника Роменска, Надя Генова, Павел Алберт, Румен Жеков.

Т

Камерен оркестър "Орфей" ще открие своя 50-и юбилеен музикален сезон днес, 25 септември, в Тържествената зала на Минна дирекция в Перник, съобщи маестро Райчо Христов.

В програмата са включени класически произведения от световноизвестни композитори, както и български автори, изиграли ключова роля в музикалното наследство на страната. 

Маестро Христов допълни, че в юбилейния сезон са включени разнообразни концерти, майсторски класове, срещи с ученици от пернишките училища и специални участия на млади солисти от Национално музикално училище (НМУ) „Любомир Пипков“ и Национална музикална академия (НМА) „Панчо Владигеров“. Оркестърът ще продължи традицията да обогатява културния живот на Перник и да запознава новите поколения с красотата на класическата музика, отбеляза той.

Тя съобщи, че Министерството на културата е подновило договора си и пространството ще се използва от страната ни през следващите пет години и изрази надежда тази политика да продължи. 

Кураторският проект „Съседите“ е одобрен за участие в биеналето след конкурс, организиран от Министерството на културата и е избран измежду 17 кандидатствали проекта. Зад него стоят кураторът Васил Владимиров и художниците Красимира Буцева, Лилия Топузова и Джулиян Шехирян, а проектът представлява мултимедийна и интерактивна инсталация, която изважда на показ премълчаните спомени на оцелелите от политическото насилие на комунистическия режим в България, както и отсъствието на паметта за това насилие в съвременното публично съзнание. Тримата автори работят заедно по този проект от десет години, но той има доста дълга предистория, разказа д-р Джакова.

Лилия Топузова започва своето изследване преди 25 години, а проектът съдържа целия архивен материал – над 240 интервюта на хора, преминали през лагерите край Ловеч и в Белене.

„Освен разказите за престоя там, са представени и разкази за това какво е било да излязат от подобно място. А това, което те споделят и прераства в мултимедийната инсталация е, че повечето от тях след затвора не са излизали от дома си – превърнали са се в чужденци на системата, на обществото, на семействата си. Интервютата са проведени в домовете им, а идеята е инсталацията да пресъздаде един такъв дом“, обясни изкуствоведът.

Тя отбеляза, че представянето във Венеция е съобразено както с публиката, така и с пространството, а условно то е разделено на всекидневна, спалня и кухня. Във всекидневната са разказите на хората, които са показали лицата и имената си, а в спалнята са представени интервютата на онези, които са пожелали да останат анонимни, но са споделили преживяното. Кухнята е стаята на мълчанието – това са хора, които не са пожелали да говорят, макар и да са се съгласили на среща с авторите, посочи д-р Джакова и допълни, че тези истории са най-много.

„Всичко в тази стая е в бяло като символ на мълчането, а този проект е колкото за история и лични спомени, съхранени с идеята за създаване на колективна памет, толкова и за преодоляване на травмата, защото мълчанието все още изпълва публичното пространство“, каза тя и подчерта, че макар авторите да не са преки свидетели на политическите събития от периода, за тях мълчанието продължава да тегне и да е проблем. 

Д-р Надежда Джакова посочи още, че проектът „Съседите“ не обвинява, а съхранява и разказва и изрази мнение, че той е траен и ще продължи своето развитие и след участието си в престижния форум. Цитирайки оценката на арт критика Лора Къминг, тя допълни, че това е  „потапяща инсталация, която въздейства на всички нива“ и отбеляза, че художествената инсталация е нещо, което си струва да бъде преживяно. 

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Метарезерви – вариации на метамодерни теми
Колективната изложба „Метарезерви – вариации на метамодерни теми" ще бъде открита на втория етаж на художествена галерия „Eлена Kарамихайлова” в Шумен на 14 ...
Фотоизложбата „Търговище - окръжен център“ показва състоянието и развитието на града в периода от 1959 до 1987 г.
Фотоизложбата „Търговище - окръжен център“ показва състоянието и развитието на града в периода от 1959 до 1987 г. Върху девет постера са изложени данни и снимки от фонд ...
Аниматроник „съживява“ динозаври и пренася посетителите в пейзаж от ранна креда
Природонаучният музей в Пловдив показва новата визия и обновяването на видео стената в зала „Динозаври“, съобщиха от музейната институция. От 20 до 24 ноември в Регион ...
Съвместната изложба „България. Иновации и традиции“ на Даниела и Тодор Тодорови гостува за първи път в България
Изложбата „България. Иновации и традиции“ на Даниела и Тодор Тодорови е експонирана на първия етаж на Художествена галерия „Елена Карамихайлова" в Шумен от 12 ное ...
Греди Асса: Времето няма значение, има значение произведението
Разглеждам картините от изложбата „През времето“ като процеп, през който наблюдавам света. Това каза Греди Асса, който тази вечер откри новата си eкспозиция в столичнат ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
Найден Тодоров: „Киномания“ е фестивал, който излиза много над киното
Не знам колко събития има в България, в момента, които толкова много години съществуват без прекъсване – от 1987 година до днес. Това е много повече от традиция. Това е един ...
Ремикс на Do They Know It`s Christmas ще бъде издаден за 40-годишнината на хита
По-късно този месец ще бъде пуснат „ултимативен микс“ на Do They Know It`s Christmas („Знаят ли, че е Коледа“) по случай 40 години от записването на празнич ...
Даниеле Рустиони става главен гост-диригент на Метрополитън опера
Даниеле Рустиони ще стане третият главен гост-диригент на нюйоркската Метрополитън опера в нейната почти век и половина история, съобщава АП. От 2025-26 г. 41-годишният италианец щ ...
С официална церемония откриват възстановената след пожар катедрала „Нотр Дам“ в Париж
На 7 декември парижката катедрала „Нотр Дам" ще бъде открита официално с церемония, на която реч ще произнесе френският президент Еманюел Макрон, предадоха АФП и ДПА. Ден по ...
Airbnb предлага състезание в гладиаторски игри в Колизеума
На платформата за краткосрочно отдаване под наем „Еърбиенби“ (Airbnb) се появи обявява за състезание в гладиаторски игри, съобщи АНСА. Тя бе пусната от Луций (главният ...
Тикер в 06:00 ч.
Не знам колко събития има в България, в момента, които толкова много години съще ...
Начало Цветни аспекти
5366
Цветни аспекти

Изкуствоведът д-р Надежда Джакова: Тазгодишното участие на България във Венецианското биенале е изключително успешно

Тазгодишното участие на България на Венецианското биенале на изкуствата може да бъде определено като най-успешното до момента.Това каза изкуствоведът д-р Надежда Джакова в Казанлък, където беше гост на образователната платформа "Събота в галерията".

| 09 Ноември 2024, 17:51 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Изкуствоведът д-р Надежда Джакова: Тазгодишното участие на България във Венецианското биенале е изключително успешно
Изкуствоведът д-р Надежда Джакова: Тазгодишното участие на България във Венецианското биенале е изключително успешно
Снимка © DFA

Тазгодишното участие на България на Венецианското биенале на изкуствата може да бъде определено като най-успешното до момента. Това каза изкуствоведът д-р Надежда Джакова в Казанлък, където беше гост на образователната платформа "Събота в галерията".

Д-р Джакова е комисар на българското участие на форума и е оторизирана да осъществява връзката между държавата и Фондация „Венецианско биенале“, както и да организира участието.

Концерт-спектакълът по проект на Хилда Казасян - "Световното кино в музика", ще събере почитателите на филмовата музика в Радомир на 28 октомври, в залата на Народно читалище "Напредък 1895 г.", съобщиха от общинската администрация. 

В програмата му ще прозвучат мелодии от филмите "Флашданс", "Хубава жена", "Имало едно време в Америка", "Кръстникът", "Убий Бил", "Кабаре", филмите на Чарли Чаплин ("Модерни времена") и много други, с изцяло нов аранжимент, създаден специално за проекта от Христо Йоцов. 

На сцената освен Плевенска филхармония, под диригентството на Борислав Йоцов и солистите Хилда Казасян, Теодосий Спасов и Васил Петров, ще бъдат и едни музикантите: Живко Петров - пиано, Христо Йоцов - барабани, Димитър Карамфилов - контрабас, Михаил Йосифов - тромпет. 

За още по-силно въздействие на концертите е вплетена и мултимедия, подготвена от

Премиерата на филма "155 години БАН: Живият дух на създателите" се състоя тази вечер в зала проф. "Марин Дринов" на Българската академия на науките (БАН).

Това е любителски игрално-документален филм, подготвен за 155 години от създаването на Академията, която ще честваме утре, каза председателят на Българската академия на науките акад. Юлиан Ревалски.

Автор на филма е доц. Ина Анева - любител режисьор, сценарист, оператор и монтажист, и научен секретар на БАН. Всички участници се включват безвъзмездно и с голяма отдаденост към каузата, за да покажат, че духът на създателите е жив и вече 155 години осветлява пътя на науката в България.

Ще бъдем свидетели на нещо уникално, защото това е филм, създаден от учен - от доц. Ина Анева, която е в БАН още от началото на кариерата си и е изживяла всичко, за да стигне до своето утвърждаване. Тя е напълно утвърден учен - ка

Италия върна на Канада емблематична портретна снимка на Уинстън Чърчил, открадната от хотел в Отава преди повече от две години и продаден на търг на нищо неподозиращ италианец, съобщават Асошиейтед прес и Ройтерс. 

Церемония в канадското посолство в Рим отбеляза успешното намиране в Италия и връщане на Канада на фотографията, известна като "Ревящият лъв".

На церемонията италиански карабинери предадоха портрета на канадския посланик в Италия Елиса Голдбърг, която похвали сътрудничеството между следователи от Италия и Канада, довело до възстановяването му. 

Портретът на британския лидер, направен от фотографа от Отава Юсуф Карш през 1941 г., вече е готов за последната стъпка от пътуването си към дома в хотел "Фермон шато Лорие", откъдето е бил откраднат.

След завръщането си снимката отново ще бъде изложена като забележителен исторически портрет.

Цигуларката Сойонг Юн свири в зала „България“ на 24 октомври, съобщават от Софийската филхармония.

Тя ще представи Концерт за цигулка и оркестър №1 от Сергей Прокофиев. Диригент на вечерта е Йи-Чен Лин. В програмата са включени още Симфонични танци от Сергей Рахманинов и Симфония №31 от Моцарт.

Престижното музикално списание Gramophone определя изпълненията на Сойонг Юн като „прецизни и изключително дисциплинирани“, а критиците на The Guardian заявяват, че „нейното техническо съвършенство винаги е поставено в услуга на музиката“.

Свири на цигулка на Джовани Батиста Гуаданини, изработена в Торино през 1773 г.

Сойонг Юн е родена на 28 октомври 1984 г. в Сеул. Носителка е на награди

Необходима е по-голяма активност, за да се гледа повече българското кино в чужбина. Продуцентите трябва да присъстват на световните фестивали и пазари на филми каквито има в Берлин, Кан и т.н., за да намерят нашите продукции своите купувачи и дистрибутори. Такова мнение изрази директорът на Бюро „Творческа Европа“ в България Камен Балкански, който днес представи нови възможности за финансиране в рамките на кинофестивала „Златна роза“. 

Програмата „Творческа Европа Медиа“ помага за разпространението на киното на Стария континент чрез финансиране на дистрибутори, които предлагат продукции от чужди държави, поясни той. В България почти 90 процента от европейските филми, които виждаме на екраните, са с подкрепата на програмата. По думите му българското кино, което не е добре познато, не е толкова търсено от разпространителите в Европа, въпр

България представя във Венеция кураторския проект „Съседите“, който има широк обществен отзвук не само у нас, но и в международен план и е сред обявените пет най-добри проекта на форума тази година. Има огромен медиен и посетителски интерес - до момента инсталацията е видяна от почти 60 хиляди души на фона на 23 хиляди от 2023 година, а интересът продължава да е голям, посочи тя и напомни, че международната изложба продължава до 24 ноември. Отразяванията в престижни специализирани международни издания до момента са 34, а в българските медии са над 450. 

Венецианското биенале на изкуствата е най-старият форум за съвременно изкуство, създаден през 1895 г., а това е неговото 60-о издание, напомни изкуствоведът. България участва за 12-и път в международната художествена изложба, чиито куратор тази година е Адриано Педрозо, директор на Музея за изкуствата в Сао Паоло. „Той налага тенденцията, че фокусът на изкуството се измества от Европа и вниманието се насочва към страни, които никога не са били в светлините на прожекторите и казва, че неговият избор е на маргинализирани художници“, посочи д-р Джакова. Мотото на форума, което поставя, е „Чужденци навсякъде“ - от една страна чужденец е всеки един от нас, чужденци са художниците в изложбата, но чужденец е и човекът, чужд на идеи и тенденции в собствената си страна, обясни тя. 

„Синелибри“ продължава традицията на галавечерите в чест на отделни култури с фокус върху съвременното европейско кино и литературата, която го насища със смислени послания. Тези изключително вълнуващи и обичани от публиката събития са подкрепени от съответните посолства и културни институти, разказват организаторите на кино-литературния фестивал.

На 11 октомври в кино „Люмиер“ е галавечерта на Испания с премиера на филма „В очакване на Дали“ - комедия, вдъхновена от ексцентричната личност на Салвадор Дали. В рамките на събитието ще бъде отбелязана и 100-годишнината от публикуването на „Манифест на сюрреализма“, на Андре Бретон. Ще цвучат стихове на големите френски поети Пол Елюар и Луи Арагон.

На 13 октомври е прожекцията на „Зорба гъркът“ с

Изложба "Модата на Българското средновековие" ще бъде открита утре в Историческия музей в Оряхово, каза директорът Евгения Найденова. Експозицията е по проект на музея, финансиран от Обществен дарителски фонд "Участвам-дарявам-променям"- Оряхово и в нея са включени две ушити реплики на средновековни мъжки и женски костюми. Техен автор е д-р Калина Атанасова.

Мъжкият костюм е по запазен стенопис на неизвестен болярин от църквата в с. Станичене (1331-1332). Женската дреха е реплика на облеклото на болярска дъщеря, чийто портрет е запазен в стенопис в църквата при с. Долна Каменица (1323-1330 г.).

Директорът обясни, че посетителите ще могат да разгледат и десет табла със средновековни костюми на различни представители на българското общество от времето на Второто българско царство, също предоставени от д-р Атанасова. Те показват запазени средновековни стенописи

Празниците на изкуствата „Аполония“ в Созопол бяха официално открити тази вечер. 

В моето съзнание „Аполония“ е едно пътешествие, което със своята непреходност е осмислило творческия пламък на стотици творци. Сцените на „Аполония“ са давали поле за изява на много художници, артисти, режисьори, певци, които от своя страна са се отблагодарявали с най-доброто от своето творчество. 40-годишната история на фестивала е изпълнена с множество перипетии и наситена с много емоции. Дори бих казал драматизъм, каза кметът на община Созопол Тихомир Янакиев. „Магията на „Аполония“ е безспорна. Приносът на фестивала към културния живот на Созопол и към България също е безспорен. Симбиозата между „Аполония“ и града Созопол също е безспорна“, добави кметът на Созопол. 

„Не съм предполагал, че ще доживе

Група „Ръб“ е феномен в България. Тя е най-дълго съществувалата художествена група у нас, с много богата продукция. Не напразно сме заявили в стратегията за развитие на Пловдив да има музей на група „Ръб“. Затова не продаваме нищо от оригиналите, а някои творби, изгубени във времето, сме възстановили.

Това сподели в интервю художникът и член на формацията Емил Миразчиев, който гостува във Варна, за да представи мащабна изложба на групата в рамките на третия форум „Изкуството като противодействие“, който организира Варненската градска художествена галерия. 

Група „Ръб” е създадена в Пловдив през 1989 г. от художниците Албена Михайлова, Венета Маринова, Димитър Келбечев, Димитър Митовски, Емил Миразчиев, Ивайло Григоров, Игор Будников, Кольо Карамфилов, Моника Роменска, Надя Генова, Павел Алберт, Румен Жеков.

Т

Камерен оркестър "Орфей" ще открие своя 50-и юбилеен музикален сезон днес, 25 септември, в Тържествената зала на Минна дирекция в Перник, съобщи маестро Райчо Христов.

В програмата са включени класически произведения от световноизвестни композитори, както и български автори, изиграли ключова роля в музикалното наследство на страната. 

Маестро Христов допълни, че в юбилейния сезон са включени разнообразни концерти, майсторски класове, срещи с ученици от пернишките училища и специални участия на млади солисти от Национално музикално училище (НМУ) „Любомир Пипков“ и Национална музикална академия (НМА) „Панчо Владигеров“. Оркестърът ще продължи традицията да обогатява културния живот на Перник и да запознава новите поколения с красотата на класическата музика, отбеляза той.

България е сред страните, които нямат свое постоянно представителство на биеналето и наемат пространства, като българският павилион се намира извън двете основни локации на форума и е разположен в зала зала „Тициано“ на културния център Дон Орионе Артиджанели.

„Сградата е построена през 15 век и дълго време е функционирала като манастир, а през 40-те години е откупена и там е създадено сиропиталище. В момента е културен център, който е добре познат заради богатата си целогодишна програма. България използва една от залите в центъра и по време на Венецианското биенале за архитектура през 2023 година, което е важно, защото мястото вече става разпознаваемо като българския павилион“, посочи д-р Надежда Джакова.

Тя съобщи, че Министерството на културата е подновило договора си и пространството ще се използва от страната ни през следващите пет години и изрази надежда тази политика да продължи. 

Кураторският проект „Съседите“ е одобрен за участие в биеналето след конкурс, организиран от Министерството на културата и е избран измежду 17 кандидатствали проекта. Зад него стоят кураторът Васил Владимиров и художниците Красимира Буцева, Лилия Топузова и Джулиян Шехирян, а проектът представлява мултимедийна и интерактивна инсталация, която изважда на показ премълчаните спомени на оцелелите от политическото насилие на комунистическия режим в България, както и отсъствието на паметта за това насилие в съвременното публично съзнание. Тримата автори работят заедно по този проект от десет години, но той има доста дълга предистория, разказа д-р Джакова.

Лилия Топузова започва своето изследване преди 25 години, а проектът съдържа целия архивен материал – над 240 интервюта на хора, преминали през лагерите край Ловеч и в Белене.

„Освен разказите за престоя там, са представени и разкази за това какво е било да излязат от подобно място. А това, което те споделят и прераства в мултимедийната инсталация е, че повечето от тях след затвора не са излизали от дома си – превърнали са се в чужденци на системата, на обществото, на семействата си. Интервютата са проведени в домовете им, а идеята е инсталацията да пресъздаде един такъв дом“, обясни изкуствоведът.

Тя отбеляза, че представянето във Венеция е съобразено както с публиката, така и с пространството, а условно то е разделено на всекидневна, спалня и кухня. Във всекидневната са разказите на хората, които са показали лицата и имената си, а в спалнята са представени интервютата на онези, които са пожелали да останат анонимни, но са споделили преживяното. Кухнята е стаята на мълчанието – това са хора, които не са пожелали да говорят, макар и да са се съгласили на среща с авторите, посочи д-р Джакова и допълни, че тези истории са най-много.

„Всичко в тази стая е в бяло като символ на мълчането, а този проект е колкото за история и лични спомени, съхранени с идеята за създаване на колективна памет, толкова и за преодоляване на травмата, защото мълчанието все още изпълва публичното пространство“, каза тя и подчерта, че макар авторите да не са преки свидетели на политическите събития от периода, за тях мълчанието продължава да тегне и да е проблем. 

Д-р Надежда Джакова посочи още, че проектът „Съседите“ не обвинява, а съхранява и разказва и изрази мнение, че той е траен и ще продължи своето развитие и след участието си в престижния форум. Цитирайки оценката на арт критика Лора Къминг, тя допълни, че това е  „потапяща инсталация, която въздейства на всички нива“ и отбеляза, че художествената инсталация е нещо, което си струва да бъде преживяно. 

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Метарезерви – вариации на метамодерни теми
Фотоизложбата „Търговище - окръжен център“ показва състоянието и развитието на града в периода от 1959 до 1987 г.
Аниматроник „съживява“ динозаври и пренася посетителите в пейзаж от ранна креда
Съвместната изложба „България. Иновации и традиции“ на Даниела и Тодор Тодорови гостува за първи път в България
Греди Асса: Времето няма значение, има значение произведението
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Ноември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Под прожектора
Найден Тодоров: „Киномания“ е фестивал, който излиза много над киното
Под прожектора
Ремикс на Do They Know It`s Christmas ще бъде издаден за 40-годишнината на хита
Калейдоскоп
Даниеле Рустиони става главен гост-диригент на Метрополитън опера
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.