Група "Кюър" се завърна начело на британската класация след 32-годишна пауза с албума Songs Of A Lost World, съобщи Ройтерс.
Хиляди електрически проводници, клавиши, микрочипове и компютърни компоненти създават инсталацията на Елиас Симе на тазгодишното издание на Венецианското биенале на изкуствата.
ДА ВЪЗСТАНОВИМ ВРЪЗКАТА С ОКОЛНАТА СРЕДА
Елиас Симе е роден в Етиопия през 1968 г. Той е мултидисциплинарен художник, известен най-вече с мащабните си релефи, изработени от рециклирана потребителска електроника. Симе е мотивиран от желанието да възстановим и преразгледаме връзката си с околната среда, разказват от Grimm Gallery. По думите им авторът използва техники за сплитане и наслояване, за да създаде огромни мозайки, съставени от клавиатури, вериги, кабели и всякакъв вид електронни отпадъци, внесени в родната му страна. Тези материали се доставят от най-големия пазар на открито в Африка, разположен в етиопската столица Адис Абеба, отбелязват още от галерията.
Общо 418 фотографии участват в петото издание на конкурса "Обичаме Русе". Те са дело на 62 фотографи - любители и професионалисти, сред които са и седем деца. Това съобщи Александрина Колева от общинската фондация "Русе - град на свободния дух", която е организатор на събитието заедно с Община Русе.
Началото на гласуването на публиката е поставено днес във фейсбук страницата на фондация "Русе - град на свободния дух". Така до 28-и октомври всеки може да даде своя вот за снимката, която най-много го е впечатлила.
Фотосите се състезават в разделите "Бизнесът на Русе", "Аерофотография", "Пейзажи", "Събития и уловени моменти" и "Черно-бяла фотография".
Целта на конкурса е да покаже красивата страна на най-големия крайдунавски град.
Освен "Фаворит на публиката" ще има и награди за победителите във всеки отделен раздел. Предвидени са и парични пр
Тридневната програма, посветена на Деня на град Перник – 19 октомври, започна днес с концерт на Стефан Вълдобрев и „Обичайните заподозрени“.
От 17 до 20 октомври перничани и гостите на града ще имат възможността да се насладят на четири поредни вечери, изпълнени с музика и емоции.
„Изключително ми е приятно да видя тази хубава гледка, толкова много одухотворени и усмихнати хора в Перник“, с тези думи се обърна към публиката Стефан Вълдобрев.
Той разказа, че преди две седмици си е запитал, защо групата тази година е пропуснала Перник. Малко след това са получили покана от организаторите от Община Перник да участват в празничната програма, посветена на Деня на град Перник.
„Много сме благодарни, че отново сме тук при вас, за да празнуваме заедно. Голяма чест е, че с нас започват проявите по повод празника на
Корейското дуо „Олот“ ще изнесе концерт в Троян на 15 септември, съобщи Тереза Георгиева, главен специалист „Култура“ към общинската администрация.
Двете половинки на дуото - Хангул Ким и Санчан Ю се определят като мултиинструментални изпълнители. Те ще представят новаторска минималистична музика, изпълнена с корейски народни инструменти. Творчеството им се базира на традиционната корейска музика, с фокус върху звуковите експерименти, разказа тя.
Входът за концерта, който ще се проведе в парка пред Туристическия информационен център в Троян, е безплатен.
Концертът се организира с подкрепата на Държавната фондация за Корейски традиционни сценични изкуства, Хана Арт Нетуърк и Община Троян.
Петдесетото представление на „Неведение“ ще се състои на 17 септември, на голямата сцена на Народния театър. Своеобразния юбилей на своя моноспектакъл актрисата Албена Ставрева посвещава на всички служители в българските театри, които са важна част от театралния процес, но винаги остават скрити зад завесата.
„Тъй нежен и снежен е тоя снежен човек и той ще живее чак... до пролетта. Така усещам театралните спектакли – нежен снежен човек. И за да се случи спектакълът, зад кулисите стоят толкова много хора. На тях посвещавам 50-ото „Неведение“ – те правят снега за нежния снежен човек. Железари, тапицери, шивачи, осветители, озвучители, асистент-режисьори, администрация, гримьори, реквизитори, хигиенисти и още, и още. На всички тези правачи на сняг за нашия нежен снежен човек. Благодаря&ldq
Британската група издаде първия си студиен албум от 16 години на 1 ноември. Той надмина по продажби останалите на първите пет места в класацията за албуми на Великобритания, взети заедно.
"Това е изключително въодушевяващо, истински стоплящо сърцето да видиш такава прекрасна реакция на издаването на новия албум на "Кюър", каза вокалистът Робърт Смит и благодари на всички, които са купили албума и са вярвали в групата през годините.
Предишния път, когато "Кюър" оглавиха британската класация беше през 1992 г. с албума Wish. Преди Songs Of A Lost World те не бяха издавали албум от 2008 г., когато излезе 4:13 Dream.
Група Кюър" дебютира в края на 70-те години на миналия век в стил пост-пънк, като залага на мрачни, меланхолични парчета. По-късно тя преминава към поп и по-леко звучене. Музикантите й отдавна обещаваха нов албум на феновете си. Смит разкри, че името му е Songs a Lost World през 2022 г.
Songs Of A Lost World е 13-ият студиен албум на "Кюър". През 2019 г. музикантите бяха въведени в Залата на славата на рокендрола.
Институтът за съвременно изкуство – София (ИСИ - София) представя изложбата „Спътници в живота“ - инсталация на Джихан Ел-Тахри и Радостин Седевчев. Куратори на експозицията са Катя Ангелова и Лукреция Чипители. Творбите може да бъдат разгледани от 27 септември до 25 октомври в галерия ИСИ-София, съобщават организаторите.
„Третата глава на „Живот заедно“ (Living Together), озаглавена „Разказване“ (Narrating), разсъждава върху концепцията за общност през гледната точка на общности, които се невидими и чийто глас не се чува. „Спътници в историята“, специфичната за мястото инсталация на Джихан Ел-Тахри и Радостин Седевчев в галерията на ИСИ-София, е заключителното събитие на трилогията „Живот заедно“, разказват от екипа.
Работата на двамата артисти - Джихан се занимава с материалността и движещите се
В годината, в която се отбелязва 100-годишнината от рождението на италианския композитор Джакомо Пучини, Държавната опера в Бургас представя "Бохеми" с гостуващи чуждестранни солисти от Литва и Венецуела, съобщават от културната институция в морския град.
На 23 октомври под диригентската палка на Иван Кожухаров на сцената ще излязат гостуващият тенор от Венецуела Рейналдо Дроз, който е възпитаник на Райна Кабаиванска и победител в 12-ия международен оперен конкурс "Анита Черкуети" в Монтекозаро в Италия, а от няколко сезона е и щатен солист в Държавната опера на Варна.
Вторият гостуващ солист от Литва е баритонът Миндаугас Мишкинис, който е лауреат от Втория национален конкурс за млади оперни певци с международно участие "Стоян Попов" от 2023 г. Той ще изпълни образа на художника Марсел, а участието му е част от наградата му като лауреат на конкурса.
<
Хорър комедията „Бийтълджус Бийтълджус“ на компанията „Уорнър Брос“ остана на върха на северноамериканската боксофис класация за трети пореден уикенд, съобщава АП.
Приблизителната му тридневна печалба възлиза на 26 млн. щатски долара, показаха данните на компанията за измерване Comscore в неделя.
Филмът е събрал до сега общо 226,8 млн. долара в Северна Америка, с което общата му сума в световен мащаб достига 329,7 млн. долара.
В режисираното от Тим Бъртън продължение на касовия хит от 1988 г. „Бийтълджус“ участват Майкъл Кийтън, Уинона Райдър и Катрин О`Хара, които се превъплъщават в ролите си заедно с нови актьори.
Класиран на второ място с малка разлика, анимационният научнофантастичен филм „Трансформърс: Първият“ стартира с 25 млн. долара в Северна Америка този уикенд.
Психологическият хорър &bd
„Чертеж на съня“ е втората за новия сезон премиера в „Сфумато“, съобщават от театралната работилница. Първото представление ще се играе на 30 септември.
Концепцията и хореографията е на Симона Тодорова. Асистент хореограф е Изабел Миткова. И двете се изявяват на сцената, заедно със Стефан Цеков. Негова е музиката и звуковата среда. Звучи гласът на актрисата Каталин Старейшинска. Драматург е Яна Цекова. Костюмите и сценографията са на Рая Лъчезарова, светлинен дизайн – Иво Тасев.
„Чертеж на съня” се фокусира върху теорията за несъзнаваното на К. Г. Юнг като извор на потиснати желания, в един свят, който е точно толкова витален и реална част от живота на инд
Цигуларят Димитър Иванов ще бъде водещата творческа фигура – солист и диригент, във вечер, на която ще дебютират и двамата носители на голямата награда от третото издание на конкурса за млади инструменталисти „Кантус фирмус“ – Тодор Иванов (виолончело) – на 21 години, и Божидар Лазаров (пиано) – на 15 г., съобщават от „Кантус фирмус“.
По думите им Иванов принадлежи към плеядата български музиканти, които развиват кариера като солисти и концертмайстори на елитни оркестри по света. Наред с ангажиментите си на първи концертмайстор на Frankfurt Opern-und Museumsorchester, той често гостува като солист и камерен изпълнител в европейските културни центрове.
През миналата година беше специален гост в „Европейски музикал