При пълна зала и без инциденти премина втората премиерна вечер на постановката „Оръжията и човекът“ в голямата зала на Народния театър, .
Изложбата „Петьофи обикаля света“ гостува в Регионален исторически музей „Стою Шишков“ в Смолян, съобщи Анна Болгурова - музеен педагог и екскурзовод. Експозицията е изготвена по поръчка на Министерството на външните работи и външноикономическите отношения на Унгария, с подкрепата на Литературен музей „Петьофи”. Тя ще гостува в Смолян до 30 септември 2024 г.
Изображенията от изложбата „Петьофи обикаля света“ са придружени с текстове, които обясняват ключови моменти от делото и живота на легендарния поет и революционер.
Анна Болгурова посочи, че Шандор Петьофи, за своите 26 години живот, написва близо 1000 стихотворения. Той се превръща в централна фигура на унгарската идеология в европейската революционна вълна като поет, поставил лозунга за граждански свободи и национално самоопределение на знамето на революцията от 1848 г., в борбата за свобода служи на родината си
Режисьорът Кенет Брана започва снимките на новия си филм The Last Disturbance of Madeline Hynde (“Последното объркване на Маделин Хайнд“), съобщи „Скрийн дейли“.
В главната роля във филма, определян от продуцентите си като „съвременен психологически трилър“, е британската актриса Джоди Комър. Освен нея участват още Патриша Аркет, Майкъл Шийн, Том Бейтман, Вики Макклър.
Освен режисьор, Брана е и сценарист на филма. Сюжетът все още не се разкрива пред широката публика. Продукцията е с независимо финансиране – освен Кенет Брана продуценти са още Тамар Томас, Лора Бъруик и Бека Ковачик, работили по филма „Белфаст“, както и Матю Дженкинс, продуцирал „Смърт край Нил“ и „Убийството в Ориент експрес“ на Брана, Ашли Фокс и Джони Паризо от компанията Maximum Effort.
Актрисата Джоди Комър наскоро приключи снимките на „28 години по-късно“ с режисьор Дани Бойл.
С изложба в Плевен отбелязват 100 години от рождението на лиричното сопрано Катя Попова. Регионалният исторически музей (РИМ) представя албум-каталог и съпътстваща изложба „Катя Попова – позната и непозната, обичана и всепризната“.
Музеят избра да акцентира в Деня на народните будители чрез представяне на един от най-видните таланти в оперното изкуство, изпълнител от световна величина, каза ръководителят на отдел „Нова и най-нова история" на музея Десислава Близнашка.
Изложбата е изключително интересна и емблематична за града ни, защото за първи път пред плевенчани и гости в пълната си светлина се представя дарение, направено от семейство Попови след кончината на тяхната дъщеря, каза още Близнашка.
Показани са снимки, вещи и документи, които пресъздават личния и творчески път на певицата, наречена „Плевенския славей”.&n
Момчил Цветков показва изложба пастел, малка пластика и керамика в галерия „Лик“.
Експозицията ще бъзе изложена от 16 октомври до 5 ноември, съобщават организаторите.
„Искам да отправя отново взор към твореца Момчил Цветков и неговите образи на жените. Любовта между мъжа и жената са сякаш архетипи в палитрата на вдъхновението му. Преплетени тела, обвързани в танца на любовта изплуват и от живописните му платна – „Еротика“, „Докосване“, „Първа любов“. Тези тела се появяват, както в бронза, така и в керамичната му скулптура“, казва Елена Виденова.
Момчил Цветков е роден през 1960 г. в гр. София. Завършва художествената академия през 1983 г., специалност „Керамика“ при проф. Венко Колев. В България има 12 самостоятелни изложби и участия в много общи. Има реализирани изложби в Дортмун
Боряна Хаджиминчева – Бод представя първата си самостоятелна изложба „Подир нишката“.
Експозицията ще бъде подредена в галерия „Ателие 28“ от 1 до 10 октомври, съобщават организаторите.
Изложбата включва 20 творби в областта на съвременната бродерия.
Експонатите представляват минималистични творби, улавящи онази невидима част у човека, която като приказна нишка го води в живота - понякога с вдъхновение, а друг път със съмнения. Тя се явява в противовес на общоприетото и рутината. Усеща се като осъзнато пътуване с цел промяна на настоящето, оглеждащо се с надежда в бъдещето, отбелязват от екипа.
„Подир нишката“ е резултат от моята страст да бродирам и от търсенията и изследването на вътрешния ми свят. Всяка от творбите в изложбата е следа, оставена от мои размисли и емоции", казва авторката. „Наблюден
По време на почти двучасовия спектакъл публиката аплодира в продължение на няколко минутите артистите от най-голямата ни трупа. На поклона, освен целият актьорски излязоха режисьорът Джон Малкович и сценографът Пиер-Франсоа Лимбош. От залата се чуваха викове „Браво!“.
Малко след 21:00 ч., на изхода между колоните и пред стълбите на Народния театър имаше полицаи, които отклоняваха излизащите граждани от двата странични излаза. Площадът пред театъра беше празен.
Утре е третото премиерно представление по произведението на Бърнард Шоу.
След изключителния си старт миналия уикенд хорър комедията "Бийтълджус Бийтълджус" на режисьора Тим Бъртън запази челната си позиция в боксофис класацията на Северна Америка, съобщават Асошиейтед прес и АФП.
След силния дебют с приходи от 110 милиона долара в домашния боксофис, дългоочакваното продължение на филма "Бийтълджус" от 1998 г. отново е на първо място, след като през втория си уикенд по кината в САЩ и Канада реализира постъпления в размер на 51,6 милиона долара.
Общите глобални приходи от филма, чийто актьорски състав включва Майкъл Кийтън, Уинона Райдър, Катрин О`Хара, Моника Белучи, Джена Ортега, Уилям Дефо, Джъстин Теру и други, възлизат на 264,3 милиона долара.
На второ в северноамериканския боксофис с 11,5 милиона долара е хорърът "Мълчанието е злото" с Джеймс Макавой и Макензи Дейвис.
Следва "Дедпул & Върколака" с 5,2 милиона
Художничката и мултидисциплинарен артист София Добрева - Нолита (Nolita) ще открие първата си самостоятелна изложба в родния си град Бургас. Тя ще бъде представена от 5 до 18 август в Експозиционен център "Флора" в Морската градина, съобщава самата авторка.
Експозицията със заглавие Bluebirds идва в Бургас, след като първо е показана през февруари 2023 г. в Манчестър, а след това през март 2024 г. и в София. Творбите в нея са вдъхновени от темите за подсъзнателното, самотата и принадлежността и пресъздават "визуално пътешествие из дълбокото синьо на човешкото подсъзнание", пише София Добрева.
В качеството си на хроничен чуждестранец художничката прави разбор на вътрешните си страхове и предразсъдъци, като се изправя пред въпроса каква част от тях е изградена върху дълбоко вкоренените идеи за пол, род и произход. Изследвайки собствените си демони, претворяването им в жи
Това са неща около селото, в което работя и живея от 25 години... Обикновени пейзажи от Северна България.
Така художникът Милко Божков описа картините от най-новата си изложба живопис, която бе открита в бургаската галерия "Пролет".
Местата, които го заобикалят и изпълват творбите му, преминават и през сърцето му, казва той. "Мисля, че един художник трябва да рисува онова, което е преминало през сърцето му не само като хрумване, но и като преживяване. А тези места са ми най-близки", заяви художникът.
"За мен е закон да рисувам онова, което искам, а не да се съобразявам с публиката, защото, съобразявайки се с публиката, идва един момент, в който не усещаш, че си преминал границата и си се превърнал в някой, даже в никой, а си изгубил и себе си", коментира още Милко Божков.
Според него по този начин публиката също губи един художник.
Струнният квартет „Кукал“ представя премиерно в България Струнен квартет № 1, оп. 9 от Ондржей Кукал, създаден през 1988 година.
Събитието е на 4 октомври, в Централния военен клуб, в рамките на „Европейски музикален фестивал“, съобщават организаторите от „Кантус фирмус“.
Другите произведения в програмата са Струнен квартет №1 „Из моя живот“ от Сметана, който има автобиографичен характер, и Струнен квартет №14 от Дворжак, който е последният квартет на композитора.
Квартетът носи името на известния чешки съвременен композитор и диригент Ондржей Кукал.
Неговата дъщеря Елишка Кукалова е част от формацията. Тя привлича общественото внимание като дебютант на международния музикален фестивал „Дворжакова Прага&ld
Третият фестивал на младежкото доброволчество „Свободен час“ ще се състои в Борисовата градина, в София, на 16 септември, съобщават организаторите.
Дискусионен панел „На приказка за доброто“ ще качи на сцената четирима герои, които ще разкажат своите истории, свързани с доброволчеството и подкрепата на каузи. Това са основателят на сдружение „Операция: Плюшено мече“ Михаела Качарова, Михаил Стефанов – член на екипа на Aurubis Bulgaria и експерт в комуникациите и организационното развитие, Полина Голикова – тийнейджър и бежанец от Украйна, която трупа доброволчески опит в България, и Рада Бонева – създател на съдържание, блогър и подкастър, позната като Thrift Sheep.
В рамките на фестивала младежите ще могат да се срещнат и разговарят с екипите на 11 неправителствени орга