С концерт на група "Фондацията" и празнични илюминации завърши Фестивалът на сармата и кюфтето, който се провежда в Генерал Тошево по повод празника на града. Преди това концерт за гостите и жителите на Генерал Тошево имаше и концерт на Професионален фолклорен ансамбъл "Добруджа" с главен художествен ръководител Стоян Господинов. Кметът Валентин Димитров поведе и дълго хоро на площад "Бялата лястовица".
Във финала на вечерта над един час събралата се публика пя заедно с "Фондацията" познатите български хитове.
Силните души, които не се огъват пред нищо, не изчезват, написа кметът на София Васил Терзиев в профила си във Фейсбук.
„Кирил Маричков ни показа какво означава да останеш верен на себе си: "Можете да ме разстроите, но не и да свирите на мен", допълва Терзиев, цитирайки музиканта.
"Уроците, музиката и думите ти остават. Почивай в мир!", пише още кметът на София.
Кирил Маричков почина по-рано днес при подготовката на концерт на "Фондацията" в село Селановци, община Оряхово, област Враца, съобщи кметът на община Оряхово Росен Добрев.
По време на подготовката Маричков е паднал, извикана е линейка. 79-годишният музикант е починал в линейката, каза още Добрев.
Никога човек не е готов за тръгването на такива хора, върху тях се гради българската популярна култура, каза служебният министър на културата Найден Тодоров по БТВ
Изложба „Корейско изкуство“ може да бъде посетена в музейна галерия “Шарова къща“ на Историческия музей в Батак, съобщиха от културната институция.
Преди повече от 1000 години корейски майстори на приложното изкуство започват да украсяват мебели и други предмети от бита с черупки на мекотело. В днешно време майсторите се опитват да разширят възможностите на тези специални естествени материали и да ги използват в различни занаяти, разясняват от музея.
В резултат на това през 60-те години на миналия век се създава нов вид мозайка от раковини, съчетаваща елементи на приложни и изящни изкуства. В мозайка манньонхва блясъкът и цветът на черупката са основният материал, добавят още те.
В Корея, страната на утринната свежест, заобиколена с морета от три страни, художниците разполагат с богат избор
Две премиери за месец октомври подготвят от Драматично-куклен театър – Враца, съобщиха от културната институция.
„Полковникът и птиците“, под режисурата на Борис Панкин и текст на Христо Бойчев, с участието на Христо Шопов, се представя на врачанска сцена на 23 октомври. Детското представление „Пинокио“ по Карло Колоди с режисьор Венцислав Асенов ще се играе на 25 октомври в Дом на енергетика в Козлодуй. Ден по-късно е представлението и през врачанската публика.
През месеца се провеждат турнета на трупите от театъра в София, Своге, Поморие, Годеч, Белово, Белоградчик, Вършец, Козлодуй, Берковица, Мизия, Оряхово, Бистрица, Марково и др. Ще бъдат представени постановката „Роклята беглец“, „Добре дошли в България 2“, както и премиерните спектакли „Кошмарна комедия“ и „Пълен напред“, допъл
Хората се плашат от срещата със съвременната музика, защото тя е трудна за слушане. Тя е отишла толкова напред в професионално отношение, ползвайки изразни средства, които непрекъснато еволюират, че само професионалистите могат да я изследват. Класическият и романтичен репертоар все още „храни“ публиката в днешно време. Има интерес и към стари произведения, които се откриват от различни музиканти в Европа. Такова мнение изрази в интервю музиковедът, журналист и композитор Венециела Найденова, която гостува във Варна, за да представи проект с авторски творби. От 1991 г. тя живее в Швейцария, където развива и преподавателска дейност.
По думите й в Европа има фестивали и концерти за нова музика, но те пак се посещават предимно от професионалисти. „Въпросът е как тя да стигне до всички хора и това е дело на всеки музикант. Той трябва най-напред да я познава
Премиерата на филма "155 години БАН: Живият дух на създателите" се състоя тази вечер в зала проф. "Марин Дринов" на Българската академия на науките (БАН).
Това е любителски игрално-документален филм, подготвен за 155 години от създаването на Академията, която ще честваме утре, каза председателят на Българската академия на науките акад. Юлиан Ревалски.
Автор на филма е доц. Ина Анева - любител режисьор, сценарист, оператор и монтажист, и научен секретар на БАН. Всички участници се включват безвъзмездно и с голяма отдаденост към каузата, за да покажат, че духът на създателите е жив и вече 155 години осветлява пътя на науката в България.
Ще бъдем свидетели на нещо уникално, защото това е филм, създаден от учен - от доц. Ина Анева, която е в БАН още от началото на кариерата си и е изживяла всичко, за да стигне до своето утвърждаване. Тя е напълно утвърден учен - ка
Гост на Фестивала на сармата и кюфтето бе кулинарят Ути Бъчваров, който заедно със своя екип и доброволци от Генерал Тошево приготвиха голямо количество руска салата по тошевска рецепта и гигантски кюфтета, които бяха раздадени заедно с чаша червено вино на всеки желаещ.
Град Генерал Тошево отбелязва своя празник на 8 ноември по решение на Общинският съвет от 1991 година. Датата е обявена за неприсъствен работен ден на територията на града.
Принц Хари и съпругата му Меган са на посещение в Колумбия за първи път, предаде Асошиейтед прес. Те ще вземат участие в няколко събития, свързани с психичното здраве на младите хора и борбата с кибертормоза.
Хари и Меган са били посрещнати в резиденцията на вицепрезидента Франсия Маркес в центъра на Богота, където са били почерпени с колумбийско кафе и местни сладкиши със сирене. Според снимка, публикувана от фондация „Арчиуел“, организацията с нестопанска цел на двойката, Маркес и Меган са се поздравили възторжено.
Маркес е активист за правата на човека и първата чернокожа вицепрезидентка на Колумбия. Тя каза, че ще покаже на принца и херцогинята културното богатство на страната и работата на колумбийското правителство за борба с неравенството в страната, където 33% от населението живее в бедност.
На пресконференция виц
Шумен ще бъде домакин на петнадесетото издание на Националния пленер по живопис „Шуменско плато“ от 28 август до 5 септември, съобщиха от пресотдела на Община Шумен.
В него ще участват общо десет художници. Петима от тях са от Шумен, а пет от други градове.
В творческия форум ще се включат Галина Халачева и Николай Тодоров от Добрич, Милена Младенова от гр. Бяла, Петър Тепсизов от Ямбол, Пламен Бешков от Пловдив и членовете на Дружеството на шуменските художници: Димитър Балкански, Емилия Дочева, Надежда Русева, Снежана Ценова и Спартак Паскалевски.
Откриването на пленера ще бъде на 28 август от 16:30 часа на откритата тераса в двора на „Зеленото училище“ на Шуменското плато.
Форумът няма определена тематична или жанрова насоченост, като участниците имат пълна свобода да реализират творческите си идеи и търсения в
С официална церемония и филм в Европейската нощ на театрите 16 ноември на голямата сцена на Драматичен театър „Рачо Стоянов“ ще бъде отбелязана 95-годишнината от създаването на културната институция. Това съобщи Стойо Тинков, експерт връзки с обществеността на театъра.
„Празникът ще бъде ознаменуван от премиерата на документален филм за историята на Габровския театър. Филмът е специално създаден от част от екипа на театъра по повод на достолепната годишнина. През последните няколко години благодарение на съвместна работа с Държавен архив - Габрово стана ясно, че Габровският общински театър е основан през 1929 г. и възниква в сградата на сегашното НЧ „Априлов-Палаузов“. През 2023 г. с решение на комисия е взето решение той да се възприема за основоположник на днешния Драматичен театър „Рачо Стоянов” в Габрово и летоброенето да зап
Първите украиноезични аудиогидове в Белгия бяха официално пуснати днес по време на церемония в Кралските музеи на изящните изкуства на Белгия в Брюксел.
Инициативата е част от проект, ръководен от първата дама на Украйна Олена Зеленска, който вече доведе до пускането на 80 аудиогида на украински в 44 страни по света, предаде белгийската новинарска агенция Белга.
„Време е да направим изложбите в Кралските музеи на изящните изкуства по-достъпни за украинските посетители благодарение на тези аудиогидове“, заяви Олена Зеленска.
От 2020 г. съпругата на украинския президент Володимир Зеленски води проект за създаване на аудиогидове на украински език в най-големите музеи на света. Сред другите участващи музеи са Лувърът във Франция, Уестминстърското абатство във Великобритания, Колизеумът и галерия „Боргезе“ в Италия и замъкът „Албертина&
Гражданското ми верую е всичко, което съм казал в музиката, пише в бележника си композиторът Любомир Пипков, от чието рождение днес се отбелязват 120 години.
Той е роден на 19 септември 1904 г. (6 септември 1904 г. по стар стил) в Сливен, в семейството на композитора Панайот Пипков и учителката Надка Стефанова, изпълнителна на народни песни. На шест години започва да свири по слух на пиано песните, които е слушал от майка си.
През 1918 г. семейството се премества в София. Любомир Пипков започва да се занимава сериозно с пиано при пианиста и клавирен педагог Иван Торчанов, който открива голямата дарба на 14-годишния младеж.
ПЪРВИ ТВОРЧЕСКИ ОПИТИ
През 1919 г. постъпва в Музикалното училище в София, в класа по пиано при проф. Хенрих Визнер, а теоретичните дисциплини изучава при проф. Добри Христов, проф. Димитър Попивано