Киностудиите „Лукасфилм“ и „Дисни“ са наели един от бащите на франчайза „Х-Мен“ - Саймън Кинберг, да напише сценария и да продуцира нова трилогия от сагата „Междузвездни войни“, съобщава Ройтерс.
Кинберг ще напише и продуцира филмите заедно с президента на „Лукасфилм“ Катлийн Кенеди, според публикации в „Дедлайн“ и „Върайъти“.
В Деня на Стара Загора - 5 октомври, по традиция, за тридесет и втори път ще бъде представена изложба „Есенен салон“, което се организира от представителството на Съюза на българските художници (СБХ) - клон Стара Загора с подкрепата на община Стара Загора. Това става ясно от афиша с предстоящи събития по повод празника, публикуван на официалната страница на местната администрация.
Експозицията ще бъде открита в изложбена зала „Лубор Байер“. В нея ще бъдат представени 39 автори с 53 творби.
Всяка година жури, излъчено от СБХ, номинира отличилите се и присъжда Голямата награда на Есенния салон, която е пластиката „Тракийски конник“ на старозагорския скулптор Александър Козаров. Тази година е учредено и ново отличие - награда на СБХ, изразена в парична премия.
Експозицията може да бъде разгледана до 25 октомври.
Припомня
Световноизвестният цигулар Даниел Хоуп се завръща в зала „България“ под диригентството на маестро Найден Тодоров.
Концертът на 12 декември съчетава класика и джаз, изграждайки мост между два музикални свята, съобщават от Софийската филхармония.
В програмата ще звучат „Песенна сюита“ от Курт Вайл и „Песенна сюита“ от Джордж Гершуин, и двете в аранжимент на Пол Бейтман. Николай Тодоров ще допълни вечерта с увертюра към мюзикъла „Вълкът и седемте козлета“ от Александър Владигеров, както и със сюитите „Принцът и просякът“ и „Капитан Блъд“ от Ерих Корнголд.
С вече над 30 години на световната сцена, Даниел Хоуп е обичан от публиката както заради своята артистична гъвкавост, така и за ангажимента си към хуманитарни каузи, разказват от Софийската филхармония.
Носител е на Европейската награ
Изложби по повод годишнини от рождението на двама известни български художници бяха открити днес в Регионалния исторически музей (РИМ) във Враца.
Първата е подредена в художествената галерия към музея и е посветена на 110 години от рождението на Димитър Македонски. Той е роден в мездренското село Дърманци, впоследствие основава Софийската градска художествена галерия и е неин дългогодишен директор, разказа кураторът Христо Божков, допълвайки, че творби на Македонски има не само в България, а и в други страни по света, сред които Унгария, Бразилия. В изложбата се представени 26 картини, по-голямата част от които са от фонда на Врачанската художествена галерия, а девет са от Мездренската галерия.
Според Божков художникът е бил широко скроен човек и това може да се види и в неговите творби. Македонски е рисувал пейзажи, портрети, натюрморти, цветя, напълно в реалистичен с
Близо три часа продължи състоялият се снощи концерт от Националното турне на концерти с кауза под наслов "С песен и стих в сърцата".
Каузите, зад които стоят организаторите и изпълнителите в изявата са две, едната е за предоставяне на информация за превенция и насърчаване на жените и мъжете на възраст между 25 и 35 години да се изследват, за да разберат какъв е репродуктивният им статус.
Изследването дава възможност за преценка, бъдещ избор според съвременната медицина, и вземане на адекватни мерки. Кампанията насочва вниманието към темата и важността от навременни изследвания в ранна възраст, дава възможност за обмяна на опит и срещи с жени, преминали по пътя на репродуктивните проблеми. Втората кауза е за пускането в ефир по радиостанциите на повече българска музика.
На сцената излязоха българските изпълнители Маргарита Хранова, Нели Рангелова, Пе
Ценността на Витоша за София е огромна, каза председателят на Съюза на архитектите в България (САБ) арх. Петър Диков при откриването на изложбата по повод 90 години от обявяване на планината за природен парк. Експозицията е озаглавена „Метаморфози“.
Неслучайно Витоша присъства в герба на София, посочи ахр. Диков. Утре се навършват 90 години от обявяването на Витоша за природен парк.
Настоящето на Витоша не е особено добро и искахме да отбележим тази годишнина като стъпка към поставяне на въпроса към по-широка основа. Подготвяме конференция на 2 декември, на която ще се опитаме да разгледаме от всички страни проблемите и начините, по които може да се решат. Проблемите са доста, а се говори за тях частично и решения не забелязваме, каза ахр. Диков.
Според него първа стъпка трябва да бъде анализ на наличното състояние, кои са причините за това, че Вито
Не е ясно обаче дали филмите ще продължат историята на основните девет филма на „Междузвездни войни“, или ще започнат различен сюжет с нови герои.
Последният девети епизод от основната поредица беше „Междузвездни войни: Епизод IX - Възходът на Скайуокър“ на „Дисни“, написан от Крис Терио и Джей Джей Ейбрамс, режисиран от Ейбрамс и заснет във Великобритания.
В картината най-важни са сюжетът, образът и внушението, което прави художникът. Всеки има различен начин на работа, но първото е какво искаш да нарисуваш, оттам произлизат допълнителните технически наслагвания.
Това, което хората наричат експеримент, аз определям просто като процес. Не знам къде е истината и как трябва, но се иска доста работа. Няма как да стоиш и да чакаш да ти падне някакво прозрение, всичко идва с много работа.
Това каза в интервю художничката Десислава Минчева, която гостува във варненската галерия „Папийон“ с изложбата „Намиб. Пясъци - небе“, част от нейния живописен пътепис от пътуването й в Намибия.
„Аз не мисля, че правя някакви скокове в моето творчество, по-скоро дълбая все по-навътре. Връщам назад втори и трети път. При мен този процес е много дълъг и също е експеримент по някакъв начин. От учителя
След 17 години без издаден албум френско-испанският певец Ману Чао се завръща в петък с Viva Tu и своето латино звучене, съживявайки хубавите спомени на цяло едно поколение, което на свой ред предава "вируса" на потомството си, предаде АФП.
"Щедър" на сцената и "автентичен", в очите на зрителите, Чао е известен от Европа до Латинска Америка и Азия.
Новият албум Viva Tu - призив да повярваш в себе си, всъщност не е точно завръщане - на 63 години Хосе Мануел Томас Артуро Чао Ортега, известен като Ману Чао, не е изчезнал напълно от музикалния пейзаж. Той избягва медиите, но продължава да изнася концерти в малки зали, където сам следи за цените на билетите.
С новия албум Ману Чао предлага както характерното си звучене, така и не толкова типични, но все така ангажирани парчета като Vecinos en el mar
Биографичната история "Гунди - легенда за любовта", проследяваща професионалния и личен живот на футболиста Георги Аспарухов, продължава да е най-гледаният филм в България, сочат обобщените данни от киносалоните. За двете седмици от излизането му на екран продукцията е гледана от общо 238 237 зрители, като приходите от билетите им до момента възлизат на 3 406 160 лева.
На втора позиция е първата премиера от изминалия уикенд - "Венъм: Последният танц" с Том Харди в главната роля. Третият филм от поредицата с драматичния сблъсък между Еди/Венъм и враговете им - от света на хората и на симбиота, са гледали 27 102 зрители, а постъпленията от билети са 445 524 лева.
Хорърът "Усмивката 2" е на трета позиция. Преживяваните от поп сензацията Скай Рейли ужасяващи и необратими събития са проследили 19 474 зрители, а за двете седмици в кината приходите са 255 285 лева.
Четвъ
На днешния ден преди 175 години е изнесено първото театрално представление в България. То е представено от унгарски емигранти, пребиваващи във Видин, които след разгрома на национално-демократичната революция в Унгария през лятото на 1849 г. намират убежище в България, която тогава е съставна част на Османската империя.
Те са предвождани от Лайош Кошут. За да се облекчи положението на бедстващите войници и офицери, на 30 октомври 1849 г. е подготвено театрално представление. То се е състояло в частна къща и е с благотворителна цел. Участва унгарският актьор Габор Егреши, който рецитира стихотворението "Лудият" на Шандор Петьофи. Изпълнени са унгарски народни песни. На следващия ден емигрантите напускат Видин, сочи справка на отдел „Справочна“ на .
Данни за първото театрално представление във Видин намираме в историята на Образцово народно читалище „Цв
Селекции от фондовете на художествените галерии на Варна, Бургас, Шумен и Добрич са подредени във второто издание на проекта „Галерии. Колекции. Творби“ в галерията на Съюза на българските художници (СБХ) на столичната улица „Шипка" 6.
„Това е проект, който цели да направи видими колекциите на галериите в страната. Той стартира миналата година с една изложба, в която бяха представени галериите от Стара Загора, Сливен, Казанлък и Пловдив. Тогава идеята беше да се направи представителна извадка от всяка една постоянна експозиция. Важно е да се подчертае, че първоначалната идея беше да се направи представителна извадка от постоянните експозиции“, обясни проф. Анелия Николаева, куратор на експозицията.
Тя разказа, че в хода на работата е станало ясно, че има интересни работи, които са и във фондовете, и в депата на галериите.
„За
Кинберг е най-известен като сценарист и/или продуцент на петте филма за „X-Мен“, както и на „Марсианецът“, „Дедпул“ и „Фантастичната четворка“. Той също така е творчески консултант на „Междузвездни войни: Епизод VII - Силата се пробужда“ и създава анимационния сериал „Междузвездни войни: Бунтовниците“ на „Дисни“.
Към настоящия момент Кинберг продуцира римейк на „Бягащият човек“ (The Running Man, 1987) по романа на Стивън Кинг.