Не съм по равносметките. Общо взето не съм от хората, които често се обръщат назад. Гледам напред. На мен ми е интересно днес и още по-интересно да си представям утре какво ще бъде.
Коледната елха, която ще се издига в "Рокфелер център", беше докарана в Ню Йорк, което поставя началото на празничния сезон в Голямата ябълка, предаде Асошиейтед прес.
23-метровият норвежки смърч беше доставен в Манхатън, където беше издигнат в цял ръст с помощта на кран. Дървото ще бъде украсено със 50 000 разноцветни ЛЕД лампички, с обща дължина на кабелите от 8 километра. Диметърът на дървото е 13 метра. Върху него ще бъде поставена звезда корона на "Сваровски", в която греят 3 милиона кристала.
Високото иглолистно дърво, дарено от семейство Албърт в Уест Стокбридж, Масачузетс, беше отсечено в четвъртък сутринта и натоварено на камион със специална платформа. Това е първата коледна елха в "Рокфелер център", която идва от Масачузетс от 1959 г. насам.
В Ню Йорк смърчът беше посрещнат от ентусиазирано множество. Церемонията по запалването на лампичките на дървото
Кураторът Любен Домозетски подрежда изложба, посветена на отраженията на европейските художествени течения върху българското следосвобожденско изкуство.
Експозицията е озаглавена „Европа в България“ и ще бъде в Софийската градска художествена галерия от 17 октомври до 16 февруари 2025 г., съобщават организаторите.
„Диалогът между България и Европа в разглеждания период е изключително динамичен, многостранен, непрекъснат. Разкрива се сложна и силно преплетена мрежа от връзки между личности, събития, художествени центрове, тенденции, произведения, явления“, разказват от екипа.
Експозицията включва творби на едни от най-значимите автори в българското изкуство: Никола Петров, Никола Танев, Гошка Дацов, Борис Георгиев, Иван Милев, Николай Райнов, Иван Лазаров, Кирил Цонев, Иван Ненов, Сирак Скитник и др. В изложбата са представени произведени
„Сирк дю Солей“ ще представи първото си постоянно шоу в Европа в театъра на „Потсдамер плац“ в Берлин през 2025 година, предаде Ройтерс.
Шоуто е наречено Alizé. Организаторите изискват от театъра, който е домакин на филмовия фестивал „Берлинале“, да промени оформлението на помещението си, за да отговори на уникалните технически изисквания на продукцията. Това се казва в изявление на „Сирк дю Солей“.
Театърът е с капацитет от над 1700 места и е един от най-големите в Германия. Билетите за шоуто, което ще започне през ноември 2025 г., ще бъдат пуснати в продажба от утре, 22 ноември.
„Alizé ще включва акробатични изпълнения и омагьосваща артистичност, докато публиката следва пътуването на героите в един сюрреалистичен свят“, съобщиха от цирка.
„Сирк дю Солей“ е циркова ко
Британската група "Кюър" с харизматичния си фронтмен Робърт Смит издава в петък, 1 ноември, първия си албум от 2008 г. насам, озаглавен Songs of a lost world, предаде АФП.
Това е четиринадесетият студиен албум на групата, която остави своя отпечатък през 80-те и 90-те години на миналия век с хитове като Boys Don`t Cry, Close To Me и Friday I`m In Love.
Фронтменът Робърт Смит вече е на 65 години, но все още има свой уникален стил - разрошена коса, гримирани очи и червило.
Първоначалните отзиви на критиката за албума са положителни, отбелязва АФП. За в. "Гардиън" Songs of a lost world е най-добрият албум на групата след Disintegration от 1989 г.
В Songs of a lost world Робърт Смит пее за меланхолия, смърт и траур.
"За съжаление смъртта е все по-често срещана с всеки изминал ден. Когато си по-млад, я романтизираш. След това тя започва да се с
Гостуващата изложба на Националния политехнически музей "Техниката у дома през първата половина на XX век" е представена в Регионалния исторически музей в Плевен.
Тя показва 50 различни домашни уреда, ползвани през първата половина на миналия век – времето на навлизането на електричеството в жилищата и на идеята за функционално обитаване на дома.
Изложбата въвежда посетителите в света на технологиите и технологичните нововъведения от края на 19-и и началото на 20 век, каза ръководителят на отдел "Нова и най-нова история" Десислава Близнашка.
Експозицията е организирана в четири теми. Едната представя промените, които настъпват в домакинствата в момента на появата на първите жилищни блокове, където живеят повече от едно семейство, отбеляза Близнашка.
Акцентът е върху бита на домакинята, която започва да ползва ръчна яйцеразбивачка
Това каза проф. Георги Янков, който тази вечер открива юбилейната си изложба „Нео Ренесанс“ в галерия „Райко Алексиев“ на Съюза на българските художници (СБХ).
Човек, като тръгне да става на 60 години, започват да го питат близките: Ти няма ли да направиш нещо за годишнината си? Аз в началото отговарях: Ами, че то какво по-различно, като си на 59 или на 60 години, разказва проф. Янков.
„Само че те вече ми пуснаха тази идея и реших, че трябва да направя нещо. И имах цяла година време да мисля как да я реализирам тази изложба. В началото мислех, като за една такава годишнина да бъде като равносметка – една ретроспекция. Но след това реших, че е много трудно да събера нещата – не ги знам къде са половината“, обяснява той.
Затова решава да направи нещо ново и да го съчетае със стари неща. Така изложбата е разделена условно на две части.
„Успях да издиря плакатите си и да ги отпечатам наново. Специално поръчах за тях и афишни колони, които се въртят – три метра високи, защото мисля, че това е заслуженото място на плаката, на плакатното изкуство. А другата част е тази, на която е кръстена цялата изложба – „Нео Ренесанс“, шест стъклени витража, стъкла и шест метални обекта, които са подчинени на идеята за Ренесанса, от който не само ние в България, но и цялото човечество имаме нужда – да се отдръпнем от това темпо, да позабравим и да се сетим за неща, които са много по-важни за нашето общуване: за естетиката, за красивото, за връзката ни с природата, да си помечтаем, да прочетем по свой начин някаква рисунка или образ“, разказва проф. Янков.
Градската художествена галерия „Борис Георгиев” във Варна ще отбележи 80-годишнината на проф. Стоимен Стоилов с юбилейна изложба, съдържаща знакови произведения от различни периоди на неговото творчество.
Събитието е на 27 октомври и е под патронажа на кмета на града Благомир Коцев, с подкрепата на областния управител проф. Андрияна Андреева, съобщават от екипа на културната институция.
Художникът, който е носител на Хердерова награда, ще покаже в родния си град цикъла живопис „Човешките права” създаден и представен във Виена по време на среща на върха на Европейския съюз по случай 50-годишнината от подписването на Декларацията за правата на човека на ООН.
Публиката ще види както пастели, графики и рисунки от 80-те години на XX век, така и монументални живописни платна на Стоилов като „Фреска” от 2003 г. и „Средиземномо
За единадесета година Самоков ще бъде домакин на национален фестивал на любителските театри „Театър без граници“. Той ще продължи една седмица.
Фестивалът ще бъде открит на 21 октомври, съобщи Ралица Стоянова от читалище – паметник „Отец Паисий - 1859“, което е и организатор.
Тази година актьорските си умения ще покажат около 20 състава от цялата страна. Всеки ден до 26 октомври ще има постановки на любителски състави.
Стоянова каза, че целта на фестивала е да привлича граждани на Самоков и гости, които да се насладят на театралните постановки и запознаят с богатството на театралното изкуство. Ще има различни жанрове – комедия, драма, трагедия.
Входът за всички постановки е свободен.
Преди официалното откриване ще има две участие на две трупи, които също са част от конкурсната програма.
В Художествена галерия „Николай Павлович“ в Свищов бе открита 47-ма изложба на местни художници, традиционна за септемврийските празници на града „Свищовски лозници“. Тази година в експозицията участват 26 автори, като са подредени повече от 50 творби. Произведенията са събрани в каталог – специално издание, който бе раздаден на посетителите на изложбата.
Директорът на галерията Таня Ликова представи авторите, сред които са Александър Божинов, Николай Павлович, Николай Гърков, Пламен Терзиев и други. Тя припомни, че през месец април Свищов загуби твореца Ангел Ботев, който в младежките си години активно се включва в обществения и културен живот на града. Той е инициатор и художествен оформител в продължение на години на празника „На гроздобер в Свищов“, който продължава и до днес под надслов „Свищовски лозници“. Ботев е удо
Българският режисьор Митко Бозаков поставя пиесата „Работилницата на живота“ от израелския драматург Ханох Левин за първи път на българска сцена. Продуцент на спектакъла е Театрално-музикален и филхармоничен център – Разград, а премиерата в София е на 12 октомври в „Театро отсам канала“, съобщават организаторите.
Ханох Левин е поет, драматург и режисьор, автор на десетки пиеси, които се и играят и днес, 25 години след смъртта му, включително и в България. На столична сцена е познат с „Всеки иска да живее" в Сатирата, „П.О.Р.Н.О.“ в Yalta Art Room.
„Работилницата на живота“ разказва забавна и трогателна история за това дали е възможно сбъдването на онази мечта, която всеки човек има – да
От 24 до 30 септември Ансамбъл „Мездра“ ще участва в Седемнадесетия средиземноморски фестивал в Кипър, информира главният художествен ръководител и хореограф на състава Мирослав Аспарухов. Той допълни, че пет изяви подготвят с танцьорите във всяка от вечерите на фестивала, който се провежда в град Лимасол.
Участници са танцови формации от Сърбия, България, Гърция, Босна и Херцеговина, Кипър, добави ръководителят на мездренския състав. С двадесет танцьори тази година представяме изпълнения от всички фолклорни области на България, каза Аспарухов. Той уточни, че ансамбълът се включва за втори път в международното събитие.
Ансамбъл „Мездра“ има осемдесет активно танцуващи самодейци. Над 120 деца са включени в школата към състава, разпределени в различни възрастови групи.
Георги Янков е роден на 1 януари 1964 в София. Завършил е Средно художествено училище по приложни изкуства – София, а след това - и Националната художествена академия. Професор е в катедра „Плакат и визуална комуникация“, дисциплини: плакат; екранна графика. Председател е на New vision international group и член на управителния съвет на секция „Графичен дизайн“ в СБХ. Автор е на няколко самостоятелни изложби.