Две live студия ще има тази година в 12-ата „Нощ на театрите“ – на 15 и 16 ноември – съответно в Пловдив и София, съобщават организаторите.
Колумбийската регетон звезда и авторка на песни Карол Джи е големият победител на наградите на "Билборд" за латино музика, съобщи сайтът на изданието.
Карол Джи спечели осем отличия, сред които за латиноамерикански изпълнител на годината и турне на годината.
Хитът й Qlona със звездата на регионалната мексиканска музика Песо Плума получи наградите за Гореща латино песен на годината, вокално събитие и стрийминг песен на годината.
Пуерториканският рапър и певец Бед Бъни спечели шест отличия, сред които за изпълнител на годината, топ латино албум на годината и латино ритъм албум на годината за Nadie Sabe lo que Va a Pasar Manana.
С шест награди беше отличен и Песо Плума, сред които трите трофея за съвместния му хит Qlona с Карол Джи, регионален мексикански изпълнител на годината и автор на песни на година
Испанският стенописен художник и график Гилем Фонт изобразява в стенопис в София характерни природни елементи от флората и фауната във Витоша.
Произведението ще бъде официално открито в присъствието на художника на 7 ноември в столичния кв. "Стрелбище", съобщават организаторите.
От екипа посочват, че художникът работи по стенописа от 28 октомври, а проектът по своеобразен начин отбелязва 90 години от създаването на Природен парк „Витоша“. „Избраната стена, която ще се превърне в картина на съвременното градско изкуство в началото на следващия месец, гледа към двора на Национална професионална гимназия по полиграфия и фотография (НПГПФ) в София“, казват от екипа.
Организаторите отбелязват, че като допълнение на художествения проект, финансиран по програма „Европа“ на Столичната община, художникът ще проведе работил
Театрите от Плевен и Враца ще участват в 27-то издание на международния фестивал „Дни на комедията“, който се открива тази вечер в Центъра за култура "Трайко Прокопиев" в Куманово, Република Северна Македония, и ще продължи до 9 октомври. На фестивала ще бъдат представени общо единадесет комедии от театри от Република Северна Македония, България и Сърбия.
В рамките на фестивала със свои постановки, освен Плевен и Враца, ще се представят театрите от Охрид, Скопие, Щип, Тетово, Ниш, Враня, Велес и домакините от Куманово.
Фестивалът се открива днес с „Вечеря за глупаци” на театъра от Велес, а на 26 септември театърът от Враца ще играе „Роклята-беглец” от Щефан Фьогел.
Комедията „Търси се нов съпруг” от Миро Гавран на плевенския театър ще се играе на 1 октомври, а на 9 октомври театърът на домакините от Куманово по тр
„Кошмарна комедия“ беше първата премиера за новия сезон на Драматично куклен театър Враца (ДКТ).
Постановката, която тази вечер се представи в пълната зала на театъра, е с режисьор – директорът на ДКТ Владлен Александров. Участваха Кирил Ефремов, Антоанета Добрева-Нети, Поли Недкова, Ралица Бежан, Петър Данов и Юлия Колова.
Всеки път се вълнувам преди премиера, въпреки че имам над 120 представления като режисьор, каза Владлен Александров преди премиерата. Подготовката на пиесата мина съзидателно, репетирахме в София и във Враца, тъй като трима от актьорите са наши, а тримата са гастрольори, добави Александров.
Аплодисментите в залата бяха доказателство за успеха на постановката. Историята е за петима възрастни, чиито животи се заплитат в лабиринт от лъжи и обрати. „Кошмарна комедия“ от Жан Поаре разказва за една н
Австралийският режисьор Питър Уиър (80 г.), автор на филмите „Обществото на мъртвите поети“ и „Шоуто на Труман“, получи почетната награда „Златен лъв“ на тазгодишния филмов фестивал във Венеция, предаде Ройтерс.
Той прави международен пробив с филма от 1975 г. „Пикник при Хенгинг Рок“, а през 80-те години започва работа в Холивуд. Сред другите известни филми на Уиър са „Свидетелят“ от 1985 г. с участието на Харисън Форд и „Зелена карта“ с Анди Макдауъл.
През 2022 г. режисьорът беше отличен и с почетна награда „Оскар“. Уиър потвърди по-рано тази година, че ще се пенсионира и се оттегля от режисирането на филми. Пред репортери във Венеция той каза, че амбициозните режисьори трябва да се върнат към основите на създаване на филми и да избягат от шума на съвременния живот.
<
Посочват, че дискусионният формат live cam е едно от най-емблематичните съдържания на „Нощ на театрите“, което се продуцира специално за европейската инициатива в България.
През 2024 г. за първи път форматът ще има две издания, които ще се излъчват от Пловдив и от София.
В Пловдив домакин на talk show-то ще бъде местният драматичен театър. Разговорите с гостите ще се фокусират върху културната дипломация и ролята на културата в изграждането на общността и взаимното разбирателство. Като подтема ще бъде обсъдено и взаимодействието между местната власт, бизнеса и културните институции (държавни и частни).
В първата част на Live Cam-a специални гости ще бъдат директорите на Драматичния театър – Сюзанна Арутюнян-Василевска, на Кукления театър - Петър Влайков, заедно със заместник-кмета по култура, археология и туризъм на Пловдив - Пламен Панов, и Веселина Балтова (ПР директор на КЦМ-Пловдив, един от големите меценати на пловдивската култура). Дискусията за културната дипломация стъпва върху веруюто, че културата и дипломацията вървят ръка за ръка и в творческо отношение иска да започне “разговор” по темата със специалисти и творци с опит и с реализирани проекти, доказани във времето като успешна практика за културна дипломация.
Във втората част на Live Cam, в студиото ще влязат някои от създателите на „Без кръв“, за да споделят интересни факти за творческото сътрудничество между Драматичен театър – Пловдив, и Народeн театър „Йордан Хаджиконстантинов - Джинот“ – Велес.
Не обръщаме внимание на човешката душа, а тя боледува много често. Това каза Димитър Туджаров-Шкумбата.
На 12 октомври в Joy Station той ще представи спектакъла си „Смях ли бе да го опишеш – 120 години не стигат“, посветен на 70-годишнината от рождението му и 50 години на сцена.
Според Туджаров човешката душа боледува от всичко ненормално за един нормален човек. По думите му това са агресията, нищетата, болестите, отношенията. Напоследък много неща я нараняват, а лекарството е смехът, смята той.
Представлението с разкази от лични преживявания и наблюдения върху случки от заобикалящата ни среда част от „Междузвездното турне на Шкумбата и приятели“, започнало на 1 април.
„Много изненади ще има за приятелите в Joy Station“, каза Шкумбата.
По думите му в програмата участват артисти от различни музикалн
Режисьорът Ридли Скот представя брутално и кърваво продължение на един от най-големите си успехи - „Гладиатор 2“, почти 25 години след като изведе Ръсел Кроу на арената, като премиерата във Франция ще се състои в сряда, 13 октомври, предаде АФП.
Това завръщане в Древен Рим се случва след като първия филм, спечели пет „Оскар“-а, включително за най-добър филм и най-добър актьор, и се превърна в световен касов хит.
„Ридли винаги е имал желание да продължи тази история“, каза Кони Нилсен, която играе Луцила, майката на главния герой Луций, в интервю за АФП преди парижката премиера на „Гладиатор 2“. „Връзката между Луций и Луцила е в центъра на филма“, добавя актрисата.
Действието се развива няколко десетилетия след събитията в първия филм. Луций – внук на бившия император на Рим Марк
Не може върху фалшификати да се гради история, каза нумизматът проф. Иля Прокопов . По неговите думи, влиянието на фалшифицираните древни монети и други предмети върху бъдещето на културния живот и тяхната тежест "замърсяват" историята. „Утре могат да възникнат страхотни проблеми между човешки общности, между държави“, каза още експертът.
Тази вечер се състоя лекция на тема „Фалшификати и фалшифициране на древни монети и предмети в България“ в Националния етнографски музей. Професор Прокопов дискутира темата за фалшифицирането на археологическите находки заедно с проф. Диляна Ботева-Боянова, преподавател в Софийския университет „Свети Климент Охридски“ (СУ).
Фалшифицирането като международен проблем
„Проблемът с фалшифицирането на историята е проблем, който изобщо не е наш национален, регионален,
Камелия Тодорова ще представи авторския си спектакъл „Моят глас“ в Пазарджик на 30 ноември в Драматично-куклен театър "Константин Величков", съобщиха от културната институция.
„Моят глас” е музикален спектакъл на Камелия Тодорова. Едно емоционално и вълнуващо пътуване през живота , което обединява музика, визуални картини и разкази по един неповторим начин, уточняват от театъра.
На фона на спомени от живота на Камелия Тодорова зрителите ще чуят едни от най-обичаните песни, сред които „Да е влюбен този свят”, „Ден и нощ”, „Не ме гледай така, момче”, „Прошепнати мечти”, както и най-известните изпълнения на джаз, рок, соул, фънк и арендби музика, разясняват организаторите на събитието.
Ден преди това, на 29 ноември, Камелия Тодорова ще представи спектакъла си в Габрово.
Изложба живопис на Илиян Ангелов ще бъде представена в Съюза на българските художници (СБХ).
Експозицията е озаглавена „Писма до морето“ и ще бъде разположена в СБХ на ул. „Шипка“ 6 от 3 до 20 септември, съобщават домакините на събитието.
Илиян Ангелов е роден през 1964 в град Каварна. През 1983 завършва НХГ „Димитър Добрович“, Сливен, а през 1991 – ВТУ „Св. св. Кирил и Методий“, факултет „Изящни изкуства“, специалност „Педагогика на изобразителното изкуство“. Художник, преподавател. Автор е на няколко самостоятелни изложби във Велико Търново, Добрич, Варна, Пловдив и Плевен. Участвал е в редица общи и колективни изложби.
/ВСР